לחובבי הכדורגל חופשת חג המולד היא חגיגה ענקית ורציפה של משחקים בליגה האנגלית. גם לנו חובבי מרוצי האופניים יש חגיגה מיוחדת שהשנה תהיה גדולה במיוחד על מסלולי הסייקלוקרוס החורפיים. החל מיום  ראשון 26 בדצמבר הכוכבים הגדולים יתחרו ברחבי בלגיה והולנד במשך שבוע על מסלולים רטובים ובוציים כמיטב המסורת.

שילוב של XC, DH כביש ולאחרונה גם סקי

לטובת הקוראים שפחות מכירים את הענף, נספק הסבר קצר. מרוץ סייקלוקרוס מורכב מהקפות, שמספרן משתנה, בדיוק כמו במרוצי שטח. בהקפה משולבים קטעי חול, גשרים, שיפועי צד, מדרגות ועוד שלל אלמנטים שמחייבים שליטה מעולה על האופניים. המרוץ נפתח במאוץ המוני. כדי להיות בעמדת ניצחון צריך לרכב בקדמת הדבוקה כדי להימנע מפקקי התנועה שיגרמו בשל המכשולים והתאונות בדרך. המרוץ נמשך בדרך כלל כשעה, נפילות, תקלות אופניים ותאונות הן דבר שבשגרה. בניגוד למרוצי הכביש, הטקטיקה פחות משמעותית והרוכב הטוב ביותר ביום נתון מנצח. לפני שבועיים איגוד האופניים הזניק את הרוכבים למסלול באתר הסקי ואל די סול שבאיטליה, מתוך מחשבה עתידית לכלול את הענף במסגרת אולימפיאדת החורף. התחרות נערכה על השלג והקרח ואילצה את הרוכבים למצוא דרכים יצירתיות להאט מאחר ושימוש בבלמים היה לעתים חסר תועלת.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מתיו ואן דר פול בתפקיד סנטה קלאוס

אלוף העולם המכהן והרוכב ששולט ביד רמה בסבב כבר מספר שנים נאלץ לדחות את חזרתו בעקבות פציעה בברך ויערוך את הבכורה רק בראשון. יריביו כבר הספיקו להסיר את החלודה במספר מרוצים במהלך דצמבר. האם ואן דר פול יחזור לנצח כבר במרוץ החזרה שלו? בתקשורת הוא הביע ספקות באשר לכושרו מצד שני ההולנדי הוכיח שעל מסלול הסייקלוקרוס הוא מקבל כנפיים שלא משאירות סיכוי ליריביו. את התוצאה נראה בראשון בשעה 16:00 שעון ישראל.

מרוצי אופניים חג המולד

מתיו ואן דר פול במראה שגרתי מניף ידיים לניצחון לבוש בחולצת אלוף העולם

שלושת הגדולים ראש בראש

כאמור ואן ארט חזר להתחרות בתחילת החודש והספיק להרשים כשניצח את כל שלושת המרוצים בהם השתתף, אחד מהם על המסלול המושלג בצפון איטליה. הכוכב הבלגי שלט במרוצים ללא עוררין ותסכל את מתחריו שהעריכו שואן ארט ידרש למספר מרוצים כדי לחזור לכושר. לעומתו, תום פידקוק האלוף האולימפי באופני הרים, נדרש להסתגלות לקצב במרוץ החזרה. בסוף השבוע האחרון פידקוק כבר חזר לרקוד על הפדלים וניצל את היעדרותו של ואן ארט כדי לנצח לראשונה העונה. לצערם של האוהדים המקומיים המרוצים יערכו ללא קהל עקב מגבלות ההתקהלות בשל גל האומיקרון אבל יורוספורט, GCN ואתרי האינטרנט ישדרו את המרוצים במלואם, על כך בהמשך.

לוח זמנים מרוצים אופניים

לוח הזמנים של מרוצי חג המולד ומי משלושת הגדולים מזנק, מתוך cyclingnews.com

וואט ואן ארט

וואט ואן ארט בדרך לניצחון הראשון העונה. צילום: כריסטוף רמון רד-בול

הנשים מתחרות על אותו המסלול בדיוק

ענף הסייקלוקרוס אימץ מזמן את השוויון המגדרי. מרוצי הנשים נערכים ברוב המקרים כשעה ורבע לפני הגברים על אותו המסלול והרוכבות נתקלות באותם מכשולים ואתגרים. ההבדל היחידי הוא מספר ההקפות הקטן יותר אצל הנשים. השנה אחרי הפסקה של מספר שנים חזרה להתחרות רוכבת הכביש האגדית מריאנה ווס ההולנדית שכבר זכתה לתואר "הגדולה בכל הזמנים". ווס הצליחה לנצח העונה מספר פעמים אחריתחרות עיקשת מול אלופת העולם לוסינדה בראנד ומול מספר צעירות הנושפות בעורפן. 

סייקלוקרוס אנגליה

תחרות סייקלוקרוס באנגליה, אוקטובר 2021. צילום: ליאו פרנסיס רד-בול

כיצד ניתן לצפות במרוצים?

יורוספורט משדרים את כל המרוצים באפליקציה הייעודית. ניתן לרכוש מנוי חודשי או שנתי במחיר של בירה בפאב. חלק מהשידורים זמינים גם בערוצי הטלוויזיה יורוספורט 1 או יורוספורט 2. שידור איכותי נוסף ומומלץ מתאפשר באפליקציה של Global Cycling Network. ישנם כמובן גם אתרי אינטרנט המאפשרים צפיה חינמית, המוביל בינהם הוא Tiz cycling, שמשדר את רוב מרוצי האופניים על הגלובוס. מדובר בפתרון זול ויעיל. היתרון הגדול של האפליקציות בתשלום הוא האפשרות לצפות ללא פרסומות ואפשרות הצפייה בVOD. מרוצי הגברים יתחילו כמעט תמיד בשעה 16:00 שעון ישראל ומרוצי הנשים בשעה 14:45.

מאת: עמית נבון