בדומה ל NBA ולליגות הכדרוגל, גם לנו חובבי מרוצי האופניים יש חגיגה מיוחדת של תחרויות בתקופת חג המולד והשנה החדשה. מסלולי הסייקלוקרוס החורפיים מבטיחים גשם, בוץ והרבה אקשן מצד הרוכבים הטובים בעולם

שילוב של XC, DH כביש ואפילו סקי

לטובת הקוראים שפחות מכירים את הענף, נספק הסבר קצר. מרוץ סייקלוקרוס מורכב מהקפות, שמספרן משתנה, בדיוק כמו במרוצי שטח. בהקפה משולבים קטעי חול, גשרים, שיפועי צד, מדרגות ועוד שלל אלמנטים שמחייבים שליטה מעולה על האופניים. המרוץ נפתח במאוץ המוני. כדי להיות בעמדת ניצחון צריך לרכב בקדמת הדבוקה ולהימנע מפקקי התנועה שיגרמו בשל המכשולים והתאונות בדרך.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

המרוץ נמשך בדרך כלל כשעה, נפילות, תקלות אופניים ותאונות הן דבר שבשגרה. בניגוד למרוצי הכביש, הטקטיקה פחות משמעותית והרוכב הטוב ביותר ביום נתון מנצח. הרוכבים מלווים בצוות קרקע זריז ויכולים בכל הקפה להכנס לתחנת ההחלפה על מנת להחליף אופניים ולהצטייד בזוג נקי מבוץ רק כדי לחזור אליו כמה מטרים מאוחר יותר.

 

 

אלוף העולם מתיו ואן דר פול בכושר מפחיד

אלוף העולם המכהן והרוכב ששולט ביד רמה בסבב כבר מספר שנים טרם נוצח העונה. ארבעה ניצחונות מוחצים מחייבים את יריביו להעלות את הרמה אחרת הפריק ההולנדי ירכב לקראת תואר אלוף עולם שישי. ואן דר פול כזכור הוא אלוף העולם גם בכביש, מנצח הפריז-רובא ומילאן סן-רמו ובינתיים ממשיך להראות שגם העונה על מסלולי הסייקלוקרוס הוא מקבל כנפיים שלא משאירות סיכוי ליריביו. 

מנח הידיים הרגיל של ואן דר פול

שלושת הגדולים ראש בראש 

וואט ואן ארט סגנו של ואן דר פול מאליפות העולם בכביש ובסייקלוקרוס גם כן חזר להתחרות בתחילת החודש והספיק להרשים כשניצח בקלות. פרט לואן דר פול הכוכב הבלגי מצליח להקדים את שאר הרוכבים והוא בכיוון הנכון. נקווה שבעוד מספר מרוצים יחזור לכושר שיאתגר את יריבו הניצחי. תום פידקוק האלוף האולימפי באופני הרים, גם כן הספיק לנצח העונה בהעדרם של צמד הענקים. הוא משתפר בהדרגה ומקווה שבינואר כבר יצליח להצמד לוואט ומתיו. מבחינת קהל, מכירות הכרטיסים שוברות שיאים. 

הנשים מתחרות על אותו המסלול בדיוק

ענף הסייקלוקרוס אימץ מזמן את השוויון המגדרי. מרוצי הנשים נערכים ברוב המקרים כשעה ורבע לפני הגברים על אותו המסלול והרוכבות נתקלות באותם מכשולים ואתגרים. ההבדל היחידי הוא מספר ההקפות הקטן יותר אצל הנשים. לצד מומחיות סייקלוקרוס מגיעות גם כוכבות אופני ההרים והכביש על מנת להתחרות על התואר של מלכת החורף.

השליטה ההולנדית בענף הנשים היא מוחלטת, ההולנדיות ניצחו בכל מרוצי הגביע העולמי העונה. מצד שני התחרות בין ההולנדיות היא קשוחה וכרגע אין רוכבת שמצליחה לשלוט בסבב.

וואט ואן ארט בדרך לניצחון הראשון העונה. צילום: כריסטוף רמון רד-בול

וואט ואן ארט בדרך לניצחון הראשון העונה. צילום: כריסטוף רמון רד-בול

כיצד ניתן לצפות במרוצים?

יורוספורט משדרים את כל המרוצים באפליקציה הייעודית. ניתן לרכוש מנוי חודשי או שנתי במחיר של בירה בפאב. חלק מהשידורים זמינים גם בערוצי הטלוויזיה יורוספורט 1 או יורוספורט 2. ישנם כמובן גם אתרי אינטרנט המאפשרים צפיה חינמית, המוביל בינהם הוא Tiz cycling, שמשדר את רוב מרוצי האופניים על הגלובוס. מדובר בפתרון זול ויעיל. היתרון הגדול של האפליקציות בתשלום הוא האפשרות לצפות ללא פרסומות ואפשרות הצפייה בVOD. מרוצי הגברים יתחילו כמעט תמיד בשעה 16:00 שעון ישראל ומרוצי הנשים בשעה 14:45.

תום פידקוק האלוף האולימפי באופני הרים רוצה לנצח את שליטי הסייקלוקרוס. צילום: טוילה פדריקה רד-בול

מאת: עמית נבון

צילומים: רד בול, ספרינט סייקלינג