Pmהקונגו נייל טרייל (Congo Nile Trail) הוא מסלול אופניים לטורינג, בייקפארקז והולכי רגל. אורכו מתקרב לשלוש מאות קילומטרים והוא פרוייקט של הממשלה הרואנדית כדי לעודד את התיירות במדינה. 

מלון “דיאן פוסי” בבומבה. קאסים, גיא ואני רובצים על הכיסאות קפואים מקור, רטובים מגשם טרופי שתפס אותנו בעליה המושמצת מאגם קיבו לבומבה, מזמינים אוכל כדי להתחמם ואת הבירה המקומית mutzig. הגענו לנקודת הסיום היומית, ועכשיו בעיקר מחכים. ככה זה כשמטיילים עם הנשים, הגענו לפני הבגדים. 

congo nile trail Rwanda

רואנדה היא השוויץ של אפריקה. מדינה נקייה, מסודרת ויפהפיה (הכירו אותה בכתבה שלי באאוטפאנל). הקונגו נייל טרייל (Congo Nile Trail) נמצא על גדות אגם קיבו החוצץ בין רואנדה לקונגו. אגם מים מתוקים בגובה 1460 מטר שהוא אחד העמוקים בעולם. רוב שטחו של האגם נמצא בקונגו, והוא ממשיך לאגם טנגניקה שבטנזניה.

המסלול מתחיל ב gisenyi ומסתיים אחרי שבעה ימים ב nyungwe.  ממלכת השימפנזים, דגמנו כמחצית מהשביל עד ל Kybuye עם לינה ב Kinunu על האגם וב Bumba (בתנאים יותר סיזיפיים) שבגובה 2000 מטר.  ערן פוביצר וחברת xtrip מוציאים טיולים הדוגמים חלקים מהקונגו נייל טרייל ומשלבים שייט וטיולים רגליים.

סקירה קונגו נייל טרייל

המסלול רווי עליות וכל אחת בצבע. רואנדה מכונה ארץ אלף הגבעות, להם אולי זה גבעות לנו זה הרים, שלושה ימי הרכיבה הסתיימו ב 3500 טיפוס. בהם עלינו עד לגובה של 2550 מטר, בגבהים אלו גידולי התה והבננות שולטים 

טיולי אופניים ברואנדה

כל יום בתחילת הרכיבה הצטיידנו בשתי בננות בעלות של מאה פרנק (עשירית דולר) ובבקבוק מים מינרלים. הקונגו נייל טרייל מסומן היטב, מצויין בשלטים שאי אפשר לטעות בהם, אולם עקב סלילת כבישים על קטעי מסלול, הוא הותאם והשתנה בשנים האחרונות. מסלולי הבלוגרים המפורסמים שמצאנו ברשת לא תאמו את רכיבת היום השני מקינונו לבומבה.

המסלול סלול בקילומטרים הראשונים עד לפרויקט הגז מתאן של חברת גליל הנדסה (אחריו כבר אין רכבים שיכולים לעבור בו). לאורך השביל ניתן לבקר במפעלים לייצור קפה, בכפרי דייגים ולצאת לביקור באיים הקרובים כשהפופולרי הוא שייט מקיבוייה לאי נפוליאון. 

סביב האגם ישנו איום של התפרצות גזים רעילים, תוצאה של פחמן דו חמצני הנאגר בקרקעית ועובר ראקציה כימית עם חלקיקים וולקנים. באגם נמצאים מאגרי המתאן והפחמן הדו חמצני הגדולים בעולם. ברכיבה לאורך הקונגו נייל טרייל יש לחצות מספר נחלים שזורמים אל האגם, באחד מהם רחב וחולי במיוחד קאסים מורה לנו להוריד נעליים ולחצות בהליכה, אבל אנחנו, ראש קשה אנחנו חוצים ברכיבה. 

בנחלים אלו, הסחף נאסף על ידי המקומיים, מועלה לאוניות ונמכר לקונגו המצופה בלבה עקב הרי הגעש הפעילים שבה. מסלולי אופניים אגם קיבו רואנדה

מזג האוויר משתנה בפתאומיות וביומיים הראשונים זכינו לרכוב רטובים עד העצם אבל זה לא מנע מאיתנו להמשיך להתקדם היות והשביל מגיב טוב לגשם . לכל בית מרפסת מאורכת  ברוחב מטר שנועדה לעוברי אורח לתפוס מחסה, גם לנו יצא להסתתר בהם. 

מי שאינו חובב נסיעות עם האופנים מהארץ, יכול לשכור כאן כמונו אופני זנב קשיח 29 עם מערכות הילוכים פשוטות ובולם קדמי בסיסי מה שאילץ אותנו לרכוב עם פה פתוח בירידות, באחת מהן ארוכה במיוחד, שכחתי את ההוראות הפעלה וירדתי עם פה סגור, הנקישה רגע אחרי לא הותירה מקום לספק , כמעט השארתי כמה סתימות שם ברואנדה… 

מקומות אירוח קונגו נייל טרייל

עקב הקורונה והשינוי של מסלול הרכיבה מקו החוף אל ההרים היינו שונים בנוף המקומי באזורים שרגל אדם לבן לא דיוושה בהם זמן רב. בכל כפר קידמו אותנו בצעקות מזונגו מזונגו (איש לבן) ילדים אחרים הגיבו בבכי היסטרי כשחלפנו על פניהם. בסיומו של היום הראשון הבחנתי במכונאי אופניים שאפשר להסתייע בו לתיקונים בסיסיים.

טכנאי אופניים קונגו נייל טרייל

135 קילומטר על המסלול הסתיימו בירידת כביש לקיבויה, המחוג הראה 55 קמ”ש, גיא עם עשרים ק”ג עודפים טס קדימה, רגע אחרי עוקף אותי רוכב מקומי על אופני סינגל ספיד קשיחות מברזל, עם סבל ועליו שני שקי תפוחי אדמה, האופניים מותאמים למשקלים ומחוזקים בריתוכי ברזל בניין 8 מ”מ,  הוא מתיישב בקדמת הכסא משל הוא בירידות טור דה פראנס, הוא לא באמת מנסה להשיג אותי, הניצחון שלו הוא מספר המטרים שהוא יחסוך בטיפוס הרגלי בעליה הבאה, אני עולה לפלטה גדולה ומעלה קדנס ללא באמת אפשרות להגיע אליו, כל שנותר לי הוא לחכות לתחילת העליה שם הוא מסיים את לג הניצחון שלו, יורד מהאופניים ומתחיל לדחוף את האופניים רגלית, הישרדות. 

דחיפת האופניים בעליות שוברת את הלב, לא אחת אפשר לראות רוכב עומד חסר אונים באמצע העליה אחרי שאזלו כוחותיו מלדחוף.

קונגו נייל טרייל קיבויה רואנדה

פרט לנושאי המשקלים לאורך הדרך פגשנו את הילדים, רובם רצים עם גלגל ומקל, למתקדמים יש קורקינט, קורקינט טוב יכול לשאת 300 קילו, שימו לב למתקן הבקבוק על השלדה!

קונגו נייל טרייל רואנדה

ומה עושים לאחר הרכיבה בקונגו נייל טרייל? 

היות וטיילנו עם הנשים פיצלנו את היום לחצי יום רכיבה ולחצי יום פעילות משפחתית, הן מצידן קפצו בבקרים לגבול עם קונגו לראות את הפערים, בילו במפעלים לייצור קרמיקה או דבש ובשוק סיטונאי לדגים. 

בצהרי היום הראשון ליד מתחם האירוח rushel ביקרנו במפעל קפה מקומי וקיבלנו הסברים על תהליך הקטיף, הקילוף, השטיפה, המיון, הייבוש, הקליה  ועד טחינה ואריזה, בסוף הסיור מוגש קפה מקומי ואפשרות להצטייד בחצי קילו ערביקה תמורת 5000 פרנק (5 דולר).

מקומות אירוח קונגו נייל טרייל

בצהרי היום השני בהרים ביקרנו בבית של משפחה פשוטת יום. הבית הפשוט עשוי חימר וקש, ללא מים זורמים, הילדים ישנים על מחצלות ללא מזרן, בחדר האירוח פוסטר של מריה וישו, ספסל ושולחן. לבית חיבור לחשמל שקונים אותו לפי זמן- שילמת קיבלת, בדיוק כמו אצלנו עם דקות גלישה. אין לבית שירותים, התזונה  של הכפריים היא ארוחה בסיסית אחת ביום מה שגורר כנראה פעילות מעיים מועטה. לבד מהגידולים החקלאים פרה נמצאת במדרון, הפרה בהסכם גידול בעבור מישהו עשיר יותר, הגברת מגדלת את הפרה תמורת הצואה שלה, כאשר העגל הראשון לעשיר והעגל השני לבייביסיטר ולמרות העוני מטעמי הגיינה כל הילדים עם נעליים וכל הפרות מגודרות.

קיבוייה קונגו נייל טרייל

בצהרי היום השלישי בקיבוייה עלינו על שייט לאיים. האיים בבעלות המדינה והראשון הוא אי השלום ע”ש מסעדה שהיתה שם בעבר, אחריו אי הקופים משום שתושב השאיר שם קוף ולאחר כמה שנים צירפו לו גברת והרי לכם משפחה. גולת הכותרת הוא האי השלישי: אי נפוליון עקב תצורתו ככובעו של נפוליון. עליו ניתן לטפס עד לפסגה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אי נפוליאון רואנדה

הטיפוס בחלקו הראשון הוא בג’ונגל ובהמשך חשוף עד לפסגה. כבר בתחילת ההליכה ניתן לפגוש פרות ידידותיות שהגיעו בשחייה! זה לא חדש לנו לראות פרות ששוחות: לפני כמה שנים פרה קפצה מאחת מספינות הבקר והגיעה בשחיייה לאילת. באי ניתן לראות קקטוסי ענק, עצי גויאבה ואלפי עטלפים ששוכנים בג’ונגל, סלמן המדריך הצליח לגרום להם להתעופף ולתת אווירה  מהסרט של היצ’קוק. 

 

ביציאה מהג’ונגל אפשר לראות את הר הגעש הפעיל נירגונגו, ההר שהתפרץ ב-2012 נמצא בקונגו השכנה, טיפוס אל הפסגה יספק לכם תמונת פנורמה מרהיבה. 

הלינה מותאמת לכיס ואפשרית מבתי תושבים דרך מתחם קמפינג אל גסטהאוסים ואפילו ללודג’ים בעלות של  150 דולר ללילה. יכול להמליץ בחום על: נירוונה בתחילת המסלול nirvana height rubavu, רושל על יד קינונו rushel kivu lodge, קורמורן  לודג’ בקיבוייה. למי שלא אוהב להיקלע למקלחת בצהרי היום שיגיע בעונה היבשה יוני-ספטמבר בחודשים אלו קיים סיכוי לגשם, אבל הוא קטן הרבה יותר.

אתר בו ניתן למצוא את כל מסלולי האופניים שנבנו במדינה – קישור

המלצה חמה

כנסו להמשך הסדרה באאוטפאנל:

 

קבלו עוד

אהבתם? הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו!