שבוע מרוצי אליפות העולם באופני כביש החל כבר ביום ראשון 18.9.22 עם מרוצי הנשים והגברים נגד השעון. ארועי האליפות ינעלו שבוע לאחר מכן עם מרוץ הכביש עילית גברים ב 25.9.22. אז מי יהיה אלוף העולם לשנת 2022?

אליפות העולם מתארחת באוסטרליה ומאפשרת לחובבי ענף הכביש בישראל להנות משעות שידור נוחות. מרבית רגעי ההכרעה במרוצים מתוזמנים לשעות הבוקר המאוחרות בארץ, בין השעות 8 ל 10 בבוקר. שלהי החורף האוסטרלי על קו החוף הדרומי נחשב הפכפך ולצד ימי שמש התחזית מספרת על ימים גשומים שישפיעו על זהות לובשי חולצת הקשת בעונה הבאה.

  • כביש נשים –יום שבת 24.9 זינוק 05:25, סיום משוער 10:00, שידור ביורוספורט
  • כביש גברים –יום ראשון  25.9 זינוק 03:15, סיום משוער 10:00, שידור ביורוספורט

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

תזכורת קצרה על כיצד מתנהלת אליפות העולם?

התחרויות יתקיימו במסגרת של נבחרות לאומיות ולא על פי השיוך הקבוצתי המקובל בשאר מרוצי הסבב. מספר הנציגים למדינה איננו שוויוני, בדומה לאולימפיאדה, ונקבע על פי הדירוג העולמי. לדוגמה במרוץ הכביש עילית גברים נבחרת המדורגת גבוה תזכה ל 8 רוכבים ומדינה המדורגת נמוך יותר ל 7 רוכבים וכך הלאה עד לדרוג הנמוך ביותר שם יהיו מדינות עם מתחרה אחד בלבד כמו במקרה של נבחרת ישראל, בה גיא שגיב יתמודד לבדו מול המעצמות. רשימות ההרכבים המלאות כאן

ג’וליאן אלאפיליפ מחפש ניצחון שלישי רצוף

בשנים 2015 עד 2017 השלים פטר סאגן הסלובקי את רצף שלושת הניצחונות היחיד בהיסטוריה. ביום ראשון הקרוב יזנק הכוכב הצרפתי ג’וליאן אלאפיליפ בנסיון להשוות את שיאו של סאגן אחרי צמד ניצחונות ב 2020 ו ב 2021.

אלאפיליפ המכונה “לולו” נאלץ לפרוש מהוואלטה עקב פריקה של הכתף במהלך נפילה. מוקדם יותר העונה פרש גם במהלך המונומנט ליאז’ בסטון ליאז’ אחרי תאונה קשה. עד לנפילה בוואלטה נראה שלולו חוזר לכושר והראה שוב ניצוצות של הרוכב ההתקפי והסוער בדור הנוכחי. לעיתים הסגנון הפרוע גורם לתאונות או פסילות, אבל כשהכל מתחבר, לולו הוא רוכב שקשה מאד לנצח. לרשותו של אלאפיליפ תעמוד נבחרת צרפתית עמוסת כשרון וניסיון שתוכל להכתיב מהלכים בדומה לשנה שעברה.

מול אלאפיליפ תתחרה נבחרת בלגית אימתנית עם צמד מובילים בעונה נפלאה, וואט ואן ארט מגיע אחרי חולצה ירוקה ו 3 ניצחונות בשלבים בטור דה פראנס. הפעם הוא גם בחר לא לזנק למרוץ נגד השעון ולהתמקד במרוץ הכביש, המוביל השני רמקו אוונפול בחר להתחרות גם באליפות הנג”ש וסיים שלישי. מאז אפריל רמקו ניצח את המונומנט ליאז’ בסטון ליאז’, טור נורווגיה, קלאסיקה סאן סאבסטיאן ואת הטור הספרדי לפני קצת יותר משבוע. אם הצעיר הבלגי ימשיך בכושר שהציג העונה, גם חולצת הקשת נראית בהישג רגליו. עשור בדיוק לאחר הבלגי האחרון שלבש אותה, אגדת האופניים פיליפ ג’ילברט. 

אליפות העולם

גיא שגיב יזנק להופעת בכורה באליפות העולם, צילום: נועה ארנון

נבחרות נוספות שיאתגרו את הצרפתים והבלגים

מתיו ואן דר פול יוביל נבחרת הולנדית חזקה ומאוזנת, הכוללת את מנצח הפריז-רובא וסגן אלוף העולם דילן ואן בארלה ומומחה הבריחות טאקו ואן דר הורן. ואן דר פול ניצח לפני ימים אחדים את מרוץ ההכנה בבלגיה וסימן את אליפות העולם כמטרה. הסבא רימונד הגיע למקום השלישי, אבא אודרי היה סגן, ניצחון של מתיו ישלים את השושלת המשפחתית.

המארחת אוסטרליה רוצה לנצח בבית אחרי מספר החמצות מרגליו של מייקל מתיוס. האוסטרלי האחרון שלבש את חולצת הקשת היה קאדל אוונס ב 2009. לצדו של מתיוס ירכבו מנצח הג’ירו ג’אי הינדלי וסימון קלארק הרוכב של ישראל פרמייר טק שניצח השנה שלב בטור דה פראנס.

סלובניה הפכה בשנים האחרונות למעצמה, ויוביל אותה טדאי פוגאצ’ר שמאד לא אהב את הסגנות בטור אחרי צמד הניצחונות. גם הוא ניצח בשבוע שעבר את מרוץ ההכנה בקנדה מול מתיוס וואן ארט. “פוג” הוכיח שאין על לוח המרוצים תחרות שבה הוא לא מזנק כמועמד לניצחון, גם ביום ראשון מי שרוצה לנצח חייב לחשוש מהקאניבל הסלובני.

בריטניה תהיה הנבחרת האחרונה שתזכה לאזכור, מארק קאבנדיש היה האחרון שניצח עבור המלכה ב 2011. ההרכב הבריטי משלב צעירים וותיקים שחלקם הציג השנה יכולות שיאפשרו להם להיות הסוס השחור של האליפות. איתן הייטר, פרד רייט, טרנר, טוליט וסוויפט אולי יצליחו לשמח את הממלכה ולחגוג עם המלך החדש.

אליפות העולם

פרופיל המרוץ בן 266.9 הק”מ, סיום ב 12 הקפות, מתוך האתר הרשמי

הנציגים מישראל באליפות העולם

הנציגה הבכירה של ישראל ביום שבת תהיה אלופת ישראל בכביש עומר שפירא. עומר רכבה ביום ראשון במרוץ נגד השעון וסיימה במקום ה 24. הישג השיא של עומר בנג”ש היה 13 בעונת 2019. בגברים ייצג את ישראל ביום ראשון, בן זוגה גיא שגיב בהופעת הבכורה שלו באליפות העולם. שגיב נאלץ בשלהי העונה לפנות מקום בהרכב קבוצת ישראל פרמייר טק לרוכב הבלגי דילן טיונס. כושרו הנוכחי לא ברור, יהיה נהדר לראות את גיא שגיב משלים את המרוץ הקשוח במלואו.

אליפות העולם

עומר שפירא אלופת ישראל הנציגה הבכירה של ענף האופניים הישראלי, צילום: נועה ארנון

מאת: עמית נבון
צילומים: נועה ארנון, צ’רלי לופז A.S.O

שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

 ⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך