מי מאיתנו לא רוצה גלגלי קרבונאז’ שרמנטיים וקלילים לאופני הכביש שלו. כשאנחנו רואים את המחירים של גלגלי הקצה הממותגים, לעומת מחירי הגלגלים הלא ממותגים, זה מפתה אבל מפחיד. אין רוכב שלא עברה לו המחשבה הזאת בראש. אחרי האימון הראשון עם גלגלי המבחן של פייבר שהורכבו על אופני הטרק אמונדה שלי, התרשמתי מכמה מהר מרגישים בהבדל.

השם פייבר (FIBER) כבר מוכר בארץ, אם כי פרסום וחשיפה זה כנראה לא הצד החזק של היבואן כרגע. את עידו לא הכרתי עד שלא הציעו לי לעשות כתבת מבחן על גלגלי פייבר לאופני כביש.

הגעתי לעידו מגן הבעלים, היבואן ובונה הגלגלים לקחת את גלגלי המבחן. נכנסתי לסדנת עבודה ביתית, קטנה, מתוקתקת ומקצועית. אפשר מיד להבין שמדובר באיש טכני שמבין עניין. כאיש טכני אני יודע בדיוק מה לחפש – מבחירת כלי עבודה עדכניים, איכותיים ומדויקים, דרך סדר וניקיון בסדנת העבודה והכי חשוב אהבת המקצוע – תשוקה, סקרנות ואתגר. מצאתי שם את כל אלה. מההיכרות הקצרצרה שלי עם עידו, הבנתי שיש כאן בעל מקצוע שאפשר ורצוי להתייעץ ולסמוך עליו בכל הנוגע לזוג גלגלים הבא שלי. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אנחנו מתעסקים המון במשקלים, בקשיחות ודינמיות, אחיזה ואווירודינמיות, כאשר כל אלה תלויים קודם כל בזוג הגלגלים שלנו. סט הגלגלים באופני המיד-ריינג’ שרובנו רוכשים הוא בדרך כלל ברמה בסיסית – נמוכה ואנחנו די מהר מחליפים אותו בסט משודרג שמתאים ככל שניתן למשקל שלנו ולסגנון הרכיבה שלנו. גלגל שישפר לנו את חוויית הרכיבה, טכניקת הרכיבה ואת הביטחון על הכביש. גם באופני הקצה שנרכוש, זוג הגלגלים היקר והממותג נבנה אצל היצרן בייצור המוני ובסטנדרט אחיד. גם אם רמתו גבוהה, זה לא בהכרח מתאים לנו.

מי זה FIBER

עידו מגן הגיע לענף האופניים לפני כ-15 שנה כרוכב שטח, התחבר לאסף ורניק וביחד עבדו בסניף רוזן מינץ בתל אביב. משם עבר לעבוד בסלאלום ולמד את אמנות בניית הגלגלים. בהמשך עבר לארה”ב שם עבד בענף ונחשף לעולם יצרני חלקי הגלגלים – מפעלי אם, טכנולוגיות ומחירים. 

עידו הבין שעם הניסיון והידע שצבר פלוס העניין והמשיכה שלו לגלגלים, הוא יכול לבנות גלגלי קסטום, בהתאמה אישית לכל רוכב ולכל אפליקציה במחיר תחרותי, מבלי להוריד מרמת האיכות של הגלגל.

תהליך הבניה

עידו מעורב בתהליך בניית הגלגל מרגע ההזמנה ועד למסירה ללקוח. בתהליך הרכישה הלקוח מקבל יחס לכל פרמטר שחשוב לו בגלגלים שהוא מזמין – משקל הרוכב, משקל יעד לגלגלים ואופי רכיבה הן רק חלק מהפרמטרים במשוואה. לפי נתונים אלו נבחרים החלקים שממנו מורכב הגלגל – הרכב הקרבון בחישוק, גודל חתך, סוג שפיצים ואיזו נאבה נכונה כדי שהגלגל יתאים בצורה אופטימלית לדרישות הלקוח מצד אחד ולמזעור עומסים מצד שני. לאחר מגיע שלב הכיוון שהוא בעצם השלב הקריטי והחשוב בבניית הגלגל. החל בכיוון מתח השפיץ – הדגש על כיוון המתח בראש ובראשונה ולא רק איזון הגלגל. שהרי אפשר לאזן את הגלגל גם כשהשפיצים באובר או אנדר טנשן, שזה בערך מה שקורה בפועל בסדנאות רגילות. עידו מקפיד לכוון את מתח השפיץ בטווח הנכון ובהתאמה לאיזון הגלגל רדיאלית ולטרלית. כל זה נעשה תוך שימוש במכשור אלקטרוני מתקדם ומדויק שגם הוא נבדק ומכויל אצל עידו עם מכשירי כיול יעודיים. המטרה היא לקסטם גלגל לצרכי הלקוח בהתחשב במידותיו, סגנון הרכיבה וטעמו האישי תוך מיצוי הפוטנציאל של כל רכיב שמורכב בגלגל.

גלגלי קרבון fiber

עדכני, קשיח, מהיר וסקסי

את הגלגלים שקיבלתי מעידו למבחן הוא הוריד מאופני הכביש הפרטיים שלו. הגלגלים כבר היו מורכבים עם צמיגי קונטי 5000 טיובלס ורוטורים למעצורי דיסק. כל שהיה צריך הוא לכוון מעביר אחורי היות ורוחב הנאבה שונה מרוחב הנאבה שמורכבת בגלגלי הבונטרגר שעל האופניים שלי. השינוי בצ’יין ליין ייצר בעיה גם על הטריינר – בעיה שנפתרה בקלות ע”י הרחקת התותב בטריינר עם שימסים בעצתו של הללויה המקצוען. בסוף זאת כנראה היתה הבעיה היחידה שלי עם הגלגלים האלה. הדבר הראשון שמסובב ראשים זה הלוק המטורף של צביעת ה – Oil Slick של הנאבה והשפיצים. אני איש מונוכרומטי משעמם, אבל אי אפשר להתעלם מיופי המולטי-קולור הזה. הגלגלים בנויים מחישוקי קרבון המיוצרים בסין ובעלי גיאומטריה רחבה ועדכנית:

נתונים טכניים

 • רוחב פנימי של 21.5 מ”מ
 • רוחב חיצוני – 30מ”מ
 • פרופיל חישוק אחורי 44מ”מ
 • פרופיל חישוק קדמי 38מ”מ
 • TLR – טיובלס רדי כמובן
 • משקל – 1390 גר’
 • מחיר צרכן לסט הגלגלים שבמבחן  – 5290 ש”ח.
 • אחריות על פגמי ייצור למשך שנתיים.
 • קראש פוליסי לכל החיים בעלות 790 ש”ח על חישוק חדש ובניית הגלגל. 

פייבר גלגלים אופני כביש

בגלגלי כביש עידו משתמש באותם שפיצים כמו בגלגלי שטח והם של חברת PILLAR מדגם WING20. הצד החלש בגלגל הוא צד הרוטור, שם פועל העומס העיקרי בבלימה ובגלל זווית הכניסה של השפיץ לנאבה. ה-WING20 בעלי מבנה אווירודינמי, מקנים לגלגל מבנה קשיח יותר מבלי לשלם בחוסר דינמיות ובמשקל, מה שבדרך כלל קורה עם שפיצים עגולים או אירו כבדים. הנאבה היא נאבת הבית של FIBER המיוצרת בטיוואן, קלה מאוד ובעלת גלגול מהיר. משקל הנאבה הקדמית הוא רק 97 גר’ והאחורית 210 גר’.

fiber

אהבה ממבט ראשון

הגלגל יציב מאוד, רחב ואווירודינמי. כאמור, הרגשתי הבדל עצום מהרגע הראשון. הבדל במהירות, באחיזה וביציבות תודות לקשיחות המבנה שלא הורידה מהנוחות ברכיבה. הגלגלים נבחנו במשך חודשיים, במגוון רכיבות של מישורים וטיפוסים, רכיבות נפח ארוכות וסימולציות טכניות. נשמע צליל רחש חדש ונעים של חיתוך האוויר בגלל רוחב הגלגל, אך הגלגל יודע לייצר מינימום גרר ולא מוריד מהמהירות. ההפך, המספרים היו טובים יותר בצורה משמעותית. יעילות ויציבות של גלגל רחב, קשיח וחזק עם נוחות ודינאמיות. הגלגל האחורי פורק והורכב פעמיים בשבוע שהתאמנתי על הטריינר. בבדיקת איזון שעידו עשה לגלגלים כאשר הגעתי אליו להחזיר אותם, ראינו שהפרמטרים נשארו בדיוק כמו שהיו בזמן לקיחתם למבחן. מה שמעיד על קשיחות ויציבות המבנה לאורך זמן ובמיוחד לרוכב כמוני במשקל כבד יחסית.

יתרונות: 

 • גלגלים מיוצרים בהתאמה אישית.
 • יצרן מקומי – אחריות ושירות.
 • מחיר – לא כמו גלגל סיני אבל בהשוואה לגלגלים באותה רמה, המחיר יחסית טוב.

חסרונות:

 • אתר אינטרנט דל במידע כללי וטכני.
 • גלם OEM – עם רקע, איכות ויכולות פיתוח שהן נעלם יחסית לחברה מערבית מתקדמת

סיכום

מצאתי לשמחתי יצרן גלגלים מקומי ישראלי שבכנות אוכל לסמוך ולשמוח לבנות אצלו את זוג הגלגלים הבא שלי. מבחינתי זאת בהחלט לא תהיה פשרה על גלגלים ממותגים טובים ויקרים שקיימים בשוק. ההפך הוא הנכון – גלגלים איכותיים וברמה גבוהה, בנויים בהתאמה אישית ובמחיר שווה לכל כיס. יחד עם זאת ראוי למותג כזה שיהיה לו אתר אינטרנטי נגיש ונוח עם כל המידע הדרוש עד להחלטה לפנות לעידו להתייעצות על בניית זוג הגלגלים.

מאת: ניר לוי