האם יש הגיון בתפיסה שמאחורי גרמין ואריה (Garmin Varia) – רדאר האופניים של גרמין? אם תשאלו את מאות הרוכבים שקנו אותו תמצאו מאות לקוחות מרוצים, שאוהבים את המוצר הזה. אז מדוע לדעת הכותב ה Bontrager Flare או כל נצנץ חזק יותר, קטן יותר וקל יותר עדיף על פני רדאר לאופניים? 

אני רוכב לי בזהירות עמוק בשול הכביש המסוכן, ורואה כ 400 מ’ מלפנים בכביש שני רוכבים מזגזים להם בצורה תמוהה זה לצד זה. הם רוכבים להם בתוך הנתיב הימני משניים כאילו הכביש שלהם. מדי פעם מגיעה מכונית והם זזים קצת הצידה אבל הרכיבה שלהם נראית מסוכנת: ממש באמצע הכביש. לאחד מהם יש נצנץ סביר, אבל הרכיבה שלהם חשודה. ככה יודעים שיש לפניך רוכב עם Varia… הרדאר של גרמין. 

בכתבה הבאה אני אנמק מדוע לדעתי זו טעות להעדיף את הרדאר-נצנץ החכם והטכנולוגי של גרמין על פני נצנץ היום פלייר של בונטרגר. כשאני מעריך את שתי האלטרנטיבות האלה, אני עובד עם כל הפרמטרים לקבלת החלטה רציונלית לקונה: מי נותן יותר תועלת בטיחותית, מי קל יפה, אלגנטי ומשתלם יותר. למרות התפיסה הנפוצה: בעיני צפצוף במסך לגבי רכב מתקרב מאחור אינו תורם לבטיחותכם אם הרגלי הרכיבה שלכם נכונים. יותר מכך – לא פעם הוא גורם לרכיבה מסוכנת יותר.

לפני שתמשיכו הצטרפו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

מהו רדאר לאופניים – Varia  RTL515

בפשטות: התקן רדאר הנמצא בתוך נצנץ אחורי (יש גם גרסה קטנה יותר נפרדת מהנצנץ), המזהה רכבים וגופים מהירים מהרוכב, הנמצאים מאחוריו ומתקרבים אליו (עד כ 140 מ’). ה Varia מקושר לגרמין על הכידון ומייצר התראות וייצוג ויזואלי בנקודות לצד המסך של הרכבים מאחור. ברגע שמגיעה מכונית יש צפצוף קצר, ומופיע פס ונקודות זזות עליו לצד המסך שמייצגות את המכוניות המתקרבות. כשהמכונית עברה יהיה סימון ירוק לאמר שהשטח בטוח. 

טכנולוגיה חכמה וביצוע מרשים הופכים גם מוצר מורכב כזה לפשוט להבנה ושימוש על ידי המשתמש. סחתיין ענק לגרמין בהיבט הזה (!) הם שוב עשו את מה שהם אלופים בו: לארוז טכנולוגיה בצורה ידידותית ומרשימה. הנה סרטון שמדגים את זה בפשטות ובקצרה מאת יניב, רוכב ישראלי ביוטיוב:

 

1. נצנץ בינוני לעומת נצנץ חזק במיוחד

הרבה יותר חשוב לבטיחות שלכם שהנהג מאחור ידע על קיומכם בכביש לפניו ולא הפוך. אם תדעו שהוא מגיע אבל הנהג יתעלם מכם, ירדם או יענה לווטסאפ ויסטה לשוליים, הידיעה לא לא תציל אתכם ממוות. לכן נצנץ יום חזק הוא אחד המרכיבים החשובים ביצירת הניראות שלנו. הוא נותן איתות לנהג להיות זהיר. ה Flare מנצח את ה Varia בקלות בהיבט הזה- הדבר החשוב ביותר לבטיחות שלנו:  

 • Varia – מאיר 65 לומנס
 • Flare מאיר ב 90 לומנס

עוצמת הלד אינה הדבר היחיד שקובע את עוצמת הניראות שלכם: יש גם את העדשה שמשפיעה מאוד כמה מהאור עובר לעיני הנהג, המראה הפנימית המגבירה לצד זווית הפיזור ורמת המיקוד של התאורה שמגדירים אף הם כמה חזק יראו אתכם מאחור, וגם תדר התאורה יכול לייצר בולטות נוספת. אין מה להשוות: העוצמה והנראות של ה Bontrager Flare היא הטובה בקטגוריה. זו לא רק העובדה שהפלייר מספק 90 לומנס והגרמין רק 65, זה גם התדר הייחודי שלו וכל המצוינות שלו בהיבטים האחרים. אם אתם רוצים להיראות הייטב, הפלייר הוא בחירה עדיפה, אבל לא רק הוא- גם נצנצים אחרים חזקים במיוחד זה מה שבעיקר חשוב באביזרים האלה.

2. ענק מול קטן 

כרוכבי כביש אנחנו מאוד רגישים לנראות ולנקיון האסתטי של האופניים שלנו. המאמצים המוצדקים שאנו עושים כדי להקטין את חתימת השטויות וההפרעות לטובת מראה נקי, אווירודינמי ושקט הם גדולים. אני מעריך שהואריה הזה גדול פי 5 בערך ברמה הנפחית מהקוביה הקטנטנה שמנצנצת אצלי חזק יותר על האופניים. הוא פשוט ענק לעומתה, וזה לא רק הוא גם ההתקן שמצמיד אותו למוט האוכף. העובדה שהוא גדול הופכת את זה לנטע זר על השלדה האלגנטית, וככל שזו נקיה, יקרה וסטייליסטית יותר הפער נראה גדול יותר. 

3. כבד מול קליל 

רדאר האופניים שוקל כפול מהמוביל בקטגורית הנצנצים. נכון שעל המשקל הכפול הזה לא תפסידו את הטור דה פראנס, אבל כשמתאמצים כל כך להוריד משקל מכל היבט שרק אפשר, במיוחד בדגמי הקצה, כל גרם נחשב ותוספת משקל היא עוד נקודה לרעת הרדאר:

 • Varia בדגם ה RTL515  שוקל 70 גרם 
 • בונטרגר Flare – שוקל 33 גרם 

4. יקר מול לא זול

אני כמו שאתם כבר מבינים לא חושב שצריך להתקין מוצר כזה כלל על אופני כביש, אבל עוד לשלם יותר עבורו? 

 • המחיר של Varia הוא (בעת כתיבת הכתבה) 799 ש”ח במבצע עם קו מחוק מ979. 
 • המחיר של הבונטרגר 325 ש”ח. 

אכן, אלה לא מוצרים זהים. בואריה יש טכנולוגיה מרשימה ומקסימה של רדאר ובפלייר אין, אבל האם ה470 ש”ח תוספת מקנים לכם יותר בטיחות? אני טוען שלא. מייד נגיע לסעיפים המדברים על כך.

5. רדאר – במקרה הטוב מידע מיותר 

בניהול אומרים שצריך למדוד רק מה שאפשר לנהל, ובמידע – לאסוף מידע רק אם הוא משמש לקבלת החלטות. אני טוען שהמידע על הגעת רכב אינו מידע שיש לכם מה לעשות אתו – חוץ מלפתח אשלית בטיחות. אם אתם רוכבים זהירים, אין לכם שום תועלת בלדעת על רכב מאחור משום שעצם הגעתו לא אמורה לשנות את הרכיבה שלכם! 

אתם הרי אמורים להיות ממילא כבר הכי בצד הכביש שאפשר. אתם אמורים ממילא להיות עירניים בכל רגע כי הכביש הוא לא מקום להפוגות תודעה סביבתית. אתם אמורים להביט אחורה בכל מקרה בכל שינוי קו רכיבה ולא להתרגל לסמוך על טכנולוגיה בשביל זה. רוכב זהיר לא רוכב באמצע הכביש וזז ימינה רק לכבוד רכב שמגיע! הוא מסגל לעצמו כאינסטינקט להצמד הכי ימינה שאפשר ופשוט נמצא הכי בצד שהוא יכול, תמיד! כל תנועה לכיוון קו המכוניות תהייה רק בחוסר ברירה, אחרי מבט ואחרי שורת פעולות מאוד מודעת. אם אתם חפצי חים, מידע הרדאר פשוט לא אמור להוסיף לכם שום דבר לקבלת ההחלטות על הכביש.

6. מידע במקרה הרע: פוגע בבטיחות

במקרה הרע, הואריה גורם לרוכבים לא מעטים לזלזל בזהירות בדרך, לזלזל בעירנות, לרכוב במרכז הכביש. רוכבי Varia נוטים לזוז כמו בדוגמה שתארתי רק “כשחייבים”. רדאר לאופניים גורם לאשליה של שליטה במצב. הבעיה היא שהאשליה הזו בידיו של רוכב יכולה להיות המקור העיקרי לסיכון החיים שלו. ההרגל הזה מחלחל והופך להיות טבע שני: רכיבה מסוכנת באצטלה טכנולוגית.

7. פוקוס על המסך במקום על הדרך?

חסרים לכם מסכים בחיים? אתם מחפשים עוד סיבה לאטום את החושים ולאבד קשר אל הסביבה? הנה, הטכנולוגיה בשירותכם. עוד צפצוף ונקודות על המסך כל מכונית שעוברת, מצטרפים להתראות ה SMS שלכם, למסרים באינסטגרם, ולעידכון על שיחות ישירות לשעון החכם או מחשבון הרכיבה המקושר לטלפון…  זה רע בכביש. 

זה מתכון לאסון על הכביש, מקום בו רצוי להתחבר דווקא במקסימום לסביבה. לרכוב כחיה פצועה הנזהרת מטורפיה, עם חושים מחודדים, קשב מקסימלי לרעשים, לגיאוגרפיה, לאספלט ופגעיו. אבוי לנו אם נאבד את היכולת הזו לאסוף את ההוויה לכדי חידוד מקסימלי אינסטינקטיבי ושרידותי. 

אז איך ממקסמים בטיחות?

הסיכון לא תלוי בידיעה על הרכב מאחור. פשוט רכבו תמיד הכי בטוח שאתם יכולים כטבע שני של האישיות שלכם על הכביש, ואז למידע לא יהיה שום ערך עבורכם. רוכב בטוח לא צריך רדאר כי הוא כבר ממילא הכי בצד שהוא יכול עם המידע או בלעדיו, גם אם יש רכב או אין. אם אתה צריך את המידע הזה אתה בעצם מודה שאתה רוכב גרוע ונזהר רק אם צפצוף על המסך אומר לך להזהר. אני מקווה שברגע של היסך דעת בגלל ההתראה בשעון החכם שלך לפחות תראה את התראת הואריה הזה בזמן…

רוצים יותר בטיחות? 

 1. הכי חשוב: בחרו מסלולים בטוחים יותר!
 2. רכבו הכי בצד שאתם יכולים, הכי רחוק מהקו הצהוב (ולא עליו) לכיוון השול, תמיד.
 3. השקיעו בנצנץ אחורי עוצמתי באמת. אני עדיין לא נתקלתי באחד כזה שמנצח את ה Flare של Bontrager. 
 4. השקיעו גם בנצנץ קדמי – רכב ממול יתחשבו בכם יותר בזכות קדימה, בכיכרות ובכניס וכו’. סיכוי לא רע שזה יקנה לכם הרבה יותר שרידות בכביש מעוד מידע על המסך של הגרמין. 
 5. הפחיתו התעסקות עם מסכים בזמן רכיבה- היו מודעים, הקשיבו, היו עירניים, היו חדים, היו מרוכזים בכל שנייה. 

בייקפאנל בטלגרם – לחצו פה לערוץ 

המלך עירום?

גרמין חברה מעולה ואני ממליץ בחום על 99.9% מהמוצרים שלהם, שכמעט ואי אפשר לטעות בקנייה שלהם! שני היצרנים המוזכרים בכתבה, באמת יצרנים מדהימים, עם מוצרים נפלאים שאני משתמש בשניהם ואוהב אותם מאוד. יבואן אחד מפרסם בבייקפאנל, השני פרסם בעבר ומעביר מדי פעם מוצרים למבחן בהווה, עם שניהם יש לי יחסים טובים ואין לי שום רצון להסתכסך עם אף אחד. אני מביע את דעתי הכנה בנושא עבור הקוראים בלבד.

אז למה לי לכתוב כתבה עם עמדה כזו? הרי יש לי רק מה להפסיד: יבואנים יכולים להגיב בכעס, קוראים יכולים להגיב שלילית ולייחס לי מניעים זרים, וכל מי שקנה את זה וירגיש שמבקרים את קבלת ההחלטות שלו גם יכול להיעלב. זה דורש רצון לבטא אמת ואומץ אבל אני לא מסוגל להחריש – הפער בין ההמלצות בפייסבוק (ובכל אתרי כתבות האופניים שראיתי) לעומת הדיעה האותנטית שלי בענין כל כך גדול, שאני מרגיש שאבגוד בתפקידי כעורך התוכן של אתר האופניים הגדול בארץ אם אפחד להתבטא. 

אז אולי המלך עירום ואולי הוא לבוש: אבל אני מבקש מכולם דיון ענייני ולגיטימי בנושא. זו דעתי, מותר לכם לחלוק עלי. כל דיון כזה, וכל דיעה תומכת או סותרת (מנומקת ועניינית) יגבירו את רמת הבטיחות שלנו בכביש והמודעות לרכיבה בטוחה.

 

מחברת רונלייט, נציגת Garmin בישראל נמסר: “חברת GARMIN גאה להוביל את תחום הרכיבה הבטוחה בכלל ובמוצר מציל החיים GARMIN VARIA, רדאר האופניים המתקדם בעולם, בפרט. במסגרת פעילותנו ומחוייבותנו להעלאת המודעות לבטיחות בקרב רוכבים, אנו נמצאים בקשר שוטף עם עשרות קבוצות ואלפי רוכבים שכבר אימצו בחום את המוצר, המאפשר להם רכיבה בטוחה יותר בכבישי ישראל, בין אם לבד ובין אם בפלטון. השוואה בין פנס ‘נצנץ’ ובין רדאר אופניים מציל חיים (המוביליאיי של רוכבי האופניים) כמו ה GARMIN VARIA כמוהה כהשוואה בין סקייטבורד ובין רכב משוריין ומכאן כי אינה מקצועית ושגויה, זאת במיוחד כאשר קיימים גם פנסי ‘נצנץ’ טובים וזולים יותר, מזה הנזכר בכתבה”.

מחברת CTC יבואנית Bontrager לישראל נמסר: “חברת CTC גאה לתמוך בבטיחות הרוכבים במגוון גדול של צורות המפותחות ב Trek תחת תפיסת הבטיחות הכוללת שלה לרוכבי אופניים. תפיסה זו משלבת ביגוד זוהר, מגוון פנסים, קסדות ברמת הגנה מוגברת, ומוצרים נוספים שפיתוחם מגובה במחקרי עומק בתחום. כל המוצרים נהנים מרמת האחריות הטובה בעולם. לא בכדי פנס היום של בונטרגר הפך למוביל תחום נצנצי היום בעולם ובישראל: הוא מספק שילוב חסר תקדים של עוצמה, מינימליזם ואינטגרציה להתקני קסדות ואוכפים”.