רגע לפני שעוברים למרכז איטליה, זה הזמן להסתכל על הפתיחה הסוערת של מהדורה 105. מבודפשט אל הרי אברוצו, דרך סיציליה והריביירה של דרום המגף. כך חלפו להם תשעה ימי מירוץ בג׳ירו ד’איטליה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

סוף שבוע מהיר ועצבני

סוף השבוע האחרון היה מבטיח על המפה, אבל מה שהפך אותו לבלתי נשכח, זו כמות הרוכבים והקבוצות שנאבקו על הניצחון בקטעים מרתקים מול המסך. ביום שישי, מלחמת עולם על הבריחה עם יותר משבעים קילומטרים של התפרעות על הכביש, עשרות התקפות, פיצולים וגישורים. קבוצה איכותית של רוכבים שרדה את הטירוף, ההולנדי מיאמבו ויסמה, קואן בוומאן מנצח קטע גראנד טור ראשון בקריירה, בפיניש מדהים בפוטנצה נגד פורמולו ומולמה.

אם חשבנו שאחריי קטע כל כך קשה הפלוטון ינוח בשבת, קיבלנו את ההפך הגמור. המסלול הנהדר בגבעות נאפולי הזכיר הרבה יותר קלאסיקת ארדנים אכזרית מקטע גראנד טור, ורוכבים כמו ואן דר פול, גירמאי ודה גנט הפכו את הקטע למרוץ חד יומי נפלא בתוך הג’ירו. קבוצת רוכבים שתילחם על ניצחון השלב יצאה קדימה לאחר פתיחה עצבנית ברחובות העיר הדרומית. התקפה מבריקה של חברי קבוצת לוטו סודאל העניקה ניצחון דרמטי ומרגש לתומאס דה גנט. מאוכזבים הגיעו אחריהם ואן דר פול וגירמאי, לאחר שלקחו כל סיכון אפשרי בירידה לקו הסיום שעל חוף הים התיכון. 

כך הסתיים לו סוף שבוע שהולך לפנתיאון של המירוץ הורוד, עם קטעים מהטובים שראינו במהדורות האחרונות. בשנה שעברה התלוננתי ממש כאן על אותם קטעי מעבר שנזרקים לכל עבר ופוגעים באיכות המירוץ, והנה השנה בג’ירו יש תיקון מוניטין גדול, בזכות מסלול נהדר ורוכבים בכירים שעושים הרבה כבוד לניצחון שלב בגראנד טור האיטלקי.

תקציר קטע 8 בג׳ירו 2022, קרב נפוליטני לוהט

ה-Blockhaus עושה סדר בג׳ירו

עד יום ראשון האחרון ופסגת Blockhaus, רוכבי הדירוג הכללי נהנו משבוע רגוע. נגד השעון בבודפשט לא יצר פערים משמעותיים למדי, ובהחלט לא הוציא אף מועמד רציני מהסיפור. בעלייה לאתנה, אינאוס הובילה בבטחה את קבוצת המובילים, וכך גם לאורך הקילומטרים העצבניים של שישי ושבת. 

שבוע שלם חיכינו ליום ראשון שהבטיח לזעזע, והוא קיים. כבר בפתיחת הקטע, פלו בילבאו נפגע בתאונה מיותרת ומעלה ספקות לגבי סיכויי ההישרדות שלו בעלייה. עם ההגעה לבסיס העלייה האימתנית Blockhaus סיימון ייטס מפתיע (או שלא?) ונושר. אם למישהו מרוכבי הדירוג היה שבוע מעניין, זה לבריטי. הוא ניצח את נגד השעון בבודפשט ופתח לכולם את התיאבון, הוסיף נפילה בשלב של האתנה, וסיים את יום ראשון בפער של 11:30 דקות, בעוד פרק מסעיר בקריירת – טלנובלה שלו.

בהמשך אינאוס מעלה את הקצב ומוכיחה מי שולטת במירוץ ללא שום תחרות. הכל מוכן למתקפת מחץ של קראפאז, ואז מגיע השיעור החשוב ביותר של ג’ירו 2022 – אין כאן מועמד על. לא ברנאל, ובטח שלא פוגאצ’ר או רוגליץ’, בג’ירו הזה אין רוכב שיפתח מבערים ויעלם בשנייה. קראפאז היה שקול בכוחו לבארדה ולאנדה, כשג’ואאו אלמידה המוכשר לא נופל מהשלושה בהרבה, והקטע מסתיים בלי פערים בין ארבעת המועמדים המובילים לניצחון.ג'ירו ד'איטליה 2022

פתיחה בינונית ל IPT

נתחיל בצד הטכני של איסוף נקודות הדירוג. הקבוצה השיגה 24 נקודות בתשעת ימי מירוץ באיטליה, כולן מרגליו של ג’אקומו ניזולו. הספרינטר האיטלקי סיים שלישי בספרינט מצומצם בקטע החמישי, וחמישי בקטע השישי, מעבר לכך הקבוצה לא ניקדה עוד במירוץ. אפשר לקרוא לזה בפשטות שבוע בינוני. מול דאמר, קאבנדיש וקיילב יואן, ניזולו צריך יום גדול כדי להשתחל לפודיום, ויום כזה עוד לא הגיע. כל עוד הבריטי, הצרפתי והאוסטרלי במירוץ אין לאיטלקי הרבה סיכויים לגנוב ניצחון, והוא יצטרך לאסוף שאריות מאחוריהם. גם דרך הבריחות, הקבוצה לא שבעה נחת השבוע. בקטע הרביעי אלכס קאטפורד הצטרף לבריחה המנצחת, אבל לא היה לו יותר מדי מה להציע מול העלייה הארוכה לאתנה. אלסנדרו דה מרקי עשה את המהלך שלו ביום שישי, אבל בקטע המטורף שהתפתח הוא הובס במהרה בידי הפלוטון. הקטע השמיני ממש זעק להצטרפות לבריחה, בטח מקבוצה ללא ציפיות בדירוג הכללי, אך מסיבה לא ברורה הקבוצה לא עשתה יותר מידי כדי להצטרף למנצחי הקטע. ככל הנראה דה מרקי עוד לא התאושש מהמאמץ בשישי.

קשה לראות את מנהלי הקבוצה מרוצים מהתפתחות המירוץ עד כה. זירת הספרינטרים חזקה השנה, וניזולו לא מהווה פקטור משמעותי בשורה הראשונה לקו הסיום. גם קטעי המעבר היו קשים מהרגיל ולא אפשרו יותר מידי מרחב תמרון. נקודות האור להמשך היא הפרישה הצפויה של יואן, שתפנה מקום לניזולו במיאוצים, ורגיעה אפשרית בקטעי המעבר לקראת ההרים, שיכולה לסייע לדה מרקי להגיע יותר בקלות לקדמת המירוץ.

לקראת סוף שבוע מכריע בג׳ירו

על אף הנפילות, האכזבות וההפתעות שחווינו מרוכבי הדירוג הכללי בשבוע הפתיחה, המירוץ נכנס ליום המנוחה השני בצורה די צפויה. אינאוס בשליטה מלאה, מעטים יכולים לחלום על ורוד, והם יצטרכו לאתגר אותה בהרי האלפים. בסוף השבוע הקרוב ימי ההכרעה מתחילים, ונגיע אליהם בלי מועמד על, אבל עם מעט רוכבים שיכולים לנצח. לאנדה נראה טוב אך נפל בעוצמה במהלך הקטע בראשון ולא מן הנמנע שיאבד זמן בהמשך. ג’ואאו אלמידה סבל בעלייה, אבל ישנם טענות שהיה חולה במהלך השבוע, ואי אפשר לפסול אותו. רומן בארדה מסתמן כרגע כתקווה המרכזית להרוס את ההגמוניה של אינאוס. הוא בכושר טוב, לא מצא את האספלט בינתיים והגיע עם קבוצה תומכת להרים. ואחרון, ריצ’רד קראפז. מנצח ג’ירו 2019 לא הרשים ב Blockhaus למרות שקבוצתו הניחה לו את הניצחון על מגש של כסף, ועדיין הוא נשאר הפייבוריט לזכייה במירוץ. הרבה בזכות הקבוצה האדירה העומדת לרשותו.

מאת: יהונתן דוויק
תמונות: פרמייר טק מדיה