יום המנוחה הראשון של הג’ירו ד’איטליה הגיע, ובזמן שהרוכבים נהנים מקצת מנוחה הצופים יכולים להסדיר נשימה לקראת השבועיים שנותרו. המזל הרע של הקבוצה הישראלית, הדומיננטיות של החייזר הסלובני והמאבק על המקום הראשון בקטגוריית בני האנוש, הכל בכתבה של יותם ייבין.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

התחלה קשה לישראל פרמייר-טק בג’ירו ד’איטליה.

דווקא אחרי פתיחת עונה מצוינת, הקבוצה הישראלית סבלה ממזל רע בתחילת הגראנד-טור הראשון של השנה. התרסקות ביום החמישי הביאה לפרישתם של הישראלי נדב רייסברג, שאובחן עם שברים בשתי הידיים, ושל שני הקנדים מייקל וודס וריילי פיקרל שסבלו מפגיעת ראש. עד עתה רשימת ההישגים כוללת שתי תוצאות טופ-10 של אית’ן ורנון וניק שולץ וברור שבקבוצה ציפו ליותר. לקראת המשך המרוץ ולמרות החיסרון המספרי, עדיין יש על מה להילחם. קבוצות הבריחה עשויות לקבל יותר הזדמנויות בחצי השני של הג’ירו. הכישרון הצעיר מרקו פריגו ינסה לתקוף בהרים, ובגבעות אנו עשויים לראות את סיימון קלארק וניק שולץ מנסים את מזלם.

ג'ירו

רייסברג ופיקרל מסיימים את שלב 5 למרות הפציעות, צילום: נועה ארנון  IPT

פוגצ’אר וכל השאר בג’ירו דאטליה

פוגצ’אר הוא לכל הפחות אחד משני הרוכבים הטובים בעולם. בנוסף, הוא קיבל מהמארגנים של הג’ירו מסלול שמתאים לו בדיוק בשביל למשוך אותו להשתתף. אם כל זה לא מספיק, הוא הגיע עם קבוצה חזקה שכוללת את הדני מיקל ביירג על תקן קטר והפולני רפאל מאייקה, בעצמו מתמודד עבר על החולצה הוורודה. כצפוי, הימים הראשונים של המרוץ הבליטו את הדומיננטיות שלו והמחישו שהכל תלוי בו. ה”פוג” השתלט על החולצה הורודה כבר ביום השני כשניצח למרות נפילה בתחילת העליה האחרונה. משם המשיך לניצחונות בנג”ש ובהרים בימים השביעי והשמיני. נראה שהשאלה היחידה שנותרה היא הפער בו יביס את יריביו וכמה כוח ישמור בשביל הטור דה פראנס בקיץ. עם זאת, כבר נצפו בעבר הופעות אנושיות של פוגצ’אר, ואם תהיה קבוצה או רוכב שידעו לנצל זאת אולי נזכה לקצת מאבק דירוג כללי בדרך לרומא. הסיכוי לכך קלוש, אבל חובבי התחרותיות יכולים תמיד לקוות.

ג'ירו דאיטליה

פוגצ’אר השתלט על החולצה הוורודה כבר בשלב 2 , צילום: ספרינט סייקלינג  IPT

המאבק על המקום השני בג’ירו דאיטליה

נראה ששאר המתחרים הפנימו בינתיים את מקומם בהיררכיה האכזרית של הג’ירו, והמלחמה על שני המקומות שנותרו על הפודיום אחרי פוגצ’אר תופסת תאוצה. הקולומביאני דני מרטינז מרשים בינתיים עם המקום השני, אולי בדרך להישג השיא שלו בגראנד טור. פחות מעשרים שניות אחריו אורב גריינט תומאס קשישא, שינסה לשחזר את הישגו מהשנה שעברה. קבוצתו אינאוס השיגה כבר ניצחון בשלב הראשון עם האקוודורי ג’ונתן נרבאז והופעה יפה של מגנוס שפילד ופיליפו גאנה בנג”ש שם נכנעו רק לפוגצ’אר. באינאוס מקווים להיות שם במקרה של טעות של החייזר הסלובני. בצמרת הדירוג נמצא גם האוסטרלי בן אוקונור, שחוזר סוף סוף להזכיר את הגרסה שלו מהטור של 2021. עוד בתמונה שני צעירים שייאבקו גם על חולצת הצעיר המצטיין, הבלגי סיאן אויטברוקס והמקומי אנטוניו טיברי, שהיה כמעט היחיד שניסה בינתיים לדגדג את פוגצ’אר בהרים.

זו קבוצה יותר סודית ויותר שקטה! כנסו לבדוק:
בייקפאנל ווטסאפ

הקאמבקים והכבוד לרוכבים הוותיקים

על כבישי איטליה בולטים בימים האחרונים לא מעט וטרנים בדבוקה שמקווים להראות לעולם שהם עדיין כאן אחרי שנים קשות. הצרפתים החביבים ז’וליאן אלאפיליפ ורומן בארדה הגיעו לג’ירו כדי להוכיח שהם עדיין פקטור בדבוקה אחרי שהוספדו שוב ושוב. אלאפיליפ, המכונה “לולו”, הגיע כמעט עד לניצחון הנכסף ביום השישי אך הפסיד בספרינט לספרדי הצעיר פלאיו סנצ’ז, וברור שהוא ינסה שוב בשלבים ההרים והגבעות שנותרו. בארדה, פעם שני בטור דה פראנס, עוד קיווה להיאבק על הדירוג הכללי. אחרי שבוע ראשון קשה בו הפסיד זמן רב, הוא יעבור לתוכנית חלופית בה ינסה להשיג ניצחון באחד השלבים. עוד מראות מרגשים הם מנצח הג’ירו לפני עשור נאירו קינטנה שחוזר אחרי שנת גלות בקולומביה מולדתו, הדני מיכאל ואלגרן שסיים שני ביום החמישי אחרי שנת התאוששות מפציעה קשה מאד, והקשיש המקומי דומניקו פוזוביבו שנמצא במקום ה-15 המכובד בדירוג הכללי בגיל כפול מזה של חלק מהרוכבים.

רכיבה

הקרבות הצמודים בין המאיצים הם כרגע ההצגה הטובה בעיר , צילום: ספרינט סייקלינג  IPT

מאבקים על חולצות

בהיעדר מאבק אמיתי על החולצה הוורודה של הדירוג הכללי, תשומת הלב התקשורתית הולכת באופן טבעי לקרבות דרמטיים על שאר הקטגוריות הבכירות בג’ירו. במאבק על חולצת המטפס המצטיין נמצא כרגע גם פוגצ’אר, אך זה יכול בהחלט להשתנות בבריחות שצפויות לנו בשבוע הקרוב. במלחמה על חולצת המאיץ יתכן שנזכה למתח עד רומא: האיטלקי ג’ונתן מילאן מוביל כרגע, לשמחת הקהל המקומי. אחריו דולקים האוסטרלי קיידן גרובס, שמסתדר מצוין גם עם גבעות, והבלגי טים מרליה, לדעת רבים אחד משני המאיצים הטובים בעולם. עוד כדאי לספור את ההולנדי הצעיר אולב קויי שניצח את שלב 9 ועתיד להיות אחד המאיצים הטובים בתבל אם ימשיך את גרף ההתקדמות של השנתיים האחרונות. על חולצת הצעיר ייאבקו כאמור הבלגי אויטברוקס והאיטלקי טיברי עד הסוף, כאשר הפער עומד כרגע על שניות בודדות.

ג'ירו דיאטליה

בקבוצה הישראלית יחפשו את הבריחות המתאימות כדי להיאבק על ניצחון בשלב , צילום: ספרינט סייקלינג  IPT

מה צפוי בשבוע הקרוב בג’ירו דיאטליה

עד יום המנוחה הבא צפויות הזדמנויות לכל סוגי הרוכבים. שלב 10 ושלב 15 יהיו הרריים ומלהיבים, בין האפנינים בדרום לאלפים בצפון. אלו יהיו האפשרויות של פוגצ’אר להגדיל את הפער או הזדמנויות אחרונות של מתחריו לנסות להפריע לשלטון היחיד שלו. שלבים 11 ו-13 צפויים להסתיים במאוץ המוני, לשמחתם של הרוכבים המהירים הסובלים בהרים. שלב 12 עשוי להתאים לברחנים כגון סיימון קלארק מהקבוצה הישראלית, עם כעשר גבעות עד לסיום. שלב 14 יהיה נג”ש קריטי לתמונת הדירוג הכללי, שצפוי להיות מהיר ושטוח לחופי אגם גארדה. לצד פוגצ’אר, יום זה מהווה הזדמנות מצוינת לפיליפו גאנה ושאר מומחי הדיסציפלינה להצדיק את הגעתם לאיטליה. 

מאת: יותם ייבין
תמונות: נועה ארנון, ספרינט סייקלינג, Israel-Premier Tech

לתגובות- עקבו והגיבו בבייקפאנל באינסטגרם
אפשר גם בבייקפאנל בפייסבוק