סוף השבוע האחרון בגראנד טור הוא הדרמטי והמרגש ביותר, ובג’ירו 2021 המסלול שלו נראה מבטיח במיוחד. ברביעי חוזרים מיום מנוחה אל הדולומיטים, יום חמישי יהיה קטע המעבר האחרון במירוץ, ושישי-שבת הם בלוק ההרים המכריע של המירוץ, לפני יום ראשון והקטע ה21 שסוגר את הג’ירו במילאנו. 

בייקפאנל בטלגרם, לחצו פה לערוץ!

21\5\26, קטע 17

מתחיל בקאנזיי, עמוק בתוך הדולומיטים, ויורד לאורך 90 קילומטרים ארוכים אל המישור. היום הזה “מתחיל” 54 קילומטרים לסיומו עם הפאסו סן ולנטינו, עלייה ארוכה של 15 קילומטרים בשיפוע של 7.5%, זו בהחלט עלייה משמעותית ברגליים אבל סיכויים נמוכים שנראה מישהו מרוכבי הדירוג מנסה מהלך כבר על הסן ולנטינו, משום שהעלייה הקשה של היום בדרך.

אחד עשר קילומטרים לסיום, העלייה לסגה די אלה מתחילה. השיפוע הממוצע של העלייה הוא 9.7% , וארבעה ימים להנפת גביע הספירלה במילאנו, זה הופך אותה לעלייה חשובה במיוחד בג’ירו 2021. ארבעה קילומטרים לסיום מחכה קילומטר הגיהנום של העלייה, עם שיפוע ממוצע של 17% שיוציא מהאוכף כל רוכב שבא לנצח את הג’ירו הזה, ויתן הרבה טירוף על הכביש. אל תפספסו את הקטע הזה! 

21\5\27, קטע 18

יום מעבר ארוך מהרי הדולומיטים המזרחיים לאיזור ימי ההכרעה בלב הצפון של איטליה. 228 קילומטרים שיורדים מרוברטו אל סטראדלה, הקטע הארוך ביותר של המירוץ שקורץ לבריחה באופן טבעי (במיוחד השנה). ארבע גבעות ב35 הקילומטרים האחרונים של הקטע יכריעו את המאבק על הניצחון. מדובר בשלב אידאלי לניצחון הבריחה, בו אף קבוצה לא תשמח לעבוד קשה מול הרוח, אבל אם זה לא יהיה מהבריחה, הפאנצ’רים המצויינים שהגיעו לאיטליה ייהנו מהשלל.

21\5\28, קטע 19 

קטע 19 פותח בלוק הרים מקוצר של יומיים, הזדמנות אחרונה לשנות משהו בעליות עבור תמונת הדירוג הכללי. הקטע יוצא מאביאטגרסו במישור ועולה אל ההרים, הוא דומה לקטע ה17 מבחינת פרופיל, בשניהם לא צפויות מתקפות לפני עליית הסיום המעניינת. העלייה הראשונה של היום היא המוטורונה, משם לפאסו דלה קולמה, ואז עשרה קילומטרים דרמטים לקו הסיום בפסגת האלפ די מרה, עוד עליית סיום מבטיחה עם 9% שיפוע ממוצעים. שלושה ימים לחריטת שם המנצח על גביע הספרילה, הכל יכול לקרות על האלפ די מרה וזה עוד יום לצפיית חובה בג’ירו 2021.

הקטע ה 20, 21\5\29

קטע הכביש האחרון בגראנד טור הוא התקפי ומותח תמיד, בג’ירו הזה הוא קריטי עבור המטפסים הקלילים לפני קטע נגד השעון במילאנו. 

את רוב היום האחרון בהרים יעביר הפלוטון בשטח שוויץ, גיוון מעניין בשבת דרמטית. הקטע יצא מורבניה שעל גדות אגם מאג’ורה וימשיך לאורך האגם אל גבול איטליה – שוויץ. בשוויץ יגיע הטיפוס הראשון של היום, מעבר סן ברנדינו בן 23 הקילומטרים, עלייה ארוכה עם הרבה מטרים של טיפוס שיכנסו לרגלי הרוכבים. זהו מעבר ההרים הרביעי במירוץ שחוצה את קו ה2000 מטרים, עוד נתון שאי אפשר להתעלם ממנו ביום מכריע שכזה. 

הפאסו די ספלוגה או הספלוגנפאס, יחזיר את הרוכבים לגבולות איטליה בגובה רב – זו העלייה האחרונה במירוץ שתעבור את קו ה 2000 מטרים, היא לא מהקשות שיש לג’ירו הזה להציע אבל מסתיימת 30 קילומטרים בלבד מקו הסיום, ובקטע הכביש האחרון של הג’ירו הזה, זה יכול להיות מעניין. חזרנו לאיטליה לירידה ממעבר ספלוגה אל העלייה האחרונה בהחלט של ג’ירו ד’איטליה 2021, האלפ מוטה. 8 קילומטרים ב8% אחוזי שיפוע, זו לא העלייה הכי קשה או משופעת, אבל היא האחרונה, ובגראנד טור זה אומר הרבה אקשן.

פיצוצים בחזית הדירוג הכללי מובטחים, לא תרצו לפספס את קטע 20 על המסך שלכם.

קטע 21, 21\5\30

את הפעם האחרונה בה הג’ירו ד’איטליה הסתיים בנגד שעון ארוך קשה לשכוח, זה היה המהפך של טום דמולן על חשבון נאירו קינטנה, ג’ירו 2017.

 השלב הזה הוא מה שישב בראש של מארגני המרוץ בזמן שהם בחרו לסיים את ג’ירו 2021 בנגד שעון של 30 קילומטרים, בדיוק כמו נגד שעון האדיר ב2017. מספר הקילומטרים הגבוה יכול ליצור נזק משמעותי לשענים הפחות טובים מבין רוכבי הדירוג. השענים הטובים יהיו חייבים להרוויח זמן משמעותי בקטע, ומולם המטפסים שלא חזקים על אופניי הנג”ש יהיו צריכים לתקוף בהרים, ולהגיע עם מרווח נשימה לנגד השעון.

הג’ירו מסתיים בנגד שעון ארוך שיכול לשנות הכל, דקות ספורות לפני הנפת הגביע ולבישת החולצה הוורודה בקתדרלה של מילאנו.

מאת: יהונתן דוויק
צילום: ג’ירו ד’איטליה/RCS/טוויטר ברנאל

הניוזלטר של BIKEPANEL – נרשמים פה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים