אחרי תקופה קשה איגן ברנאל בדרך לזכייה לאחר קטעים בלתי נשכחים בג’ירו בכלל ובדולומיטים בפרט. כל מה שאתם צריכים לדעת לקראת ימי ההכרעה בג’ירו ד’איטליה.

מתמודד העל של המירוץ

נס, פאנצ’ר או התרסקות: אלו הדרכים היחידות להוריד את החולצה הורודה מגבו של איגן ברנאל. קולומביאני מגיע לסוף השבוע המכריע באלפים בפער נוח בדירוג הכללי, בדרך הבטוחה להנפת הגביע במילאנו. סיום הקטע התשיעי באתר הסקי קמפו פליצ’ה נתן הצצה ראשונה למהירות המתפרצת של הקולומביאני. הוא רכב יחד עם קבוצת המובילים, ואז בשניות אחדות נעמד, פתח מבערים ונעלם להם. הם מצאו אותו רק בקו הסיום, חוגג ניצחון ראשון בקטע גראנד טור ומתחיל מסע בורוד. 

בייקפאנל בטלגרם, לחצו פה לערוץ!

ביום הגראבל בטוסקנה היה ברור שהקולומביאני מבשל התקפה. הוא חיכה עד לסיום הדרכים הלבנות ואז פרץ בעלייה ושוב הרוויח זמן על כל יריביו, שראו את החולצה הורודה נעלמת להם במעלה ההר. השבוע השני הסתיים בעלייה המיתולוגית לזונקולאן, וגם שם ברנאל היה הטוב ביותר, עם התקפה גדולה בשיפועי הגיהנום בה הוא מגדיל את הפער בדירוג. בתנאים האיומים של קטע 16 ברנאל “סוגר סיפור” בדירוג הכללי עם התקפה שסידרה לו כניסה חלומית אל סוף השבוע האחרון, וגם ניצחון נוסף בקטע. בקילומטר האחרון הוא מרשה לעצמו לבזבז קצת זמן על סידור החולצה הורודה לפני תמונת הניצחון, ככה זה כשאתה בפער של 2:30 דקות בפסגת ההובלה. 

את יכולת הטיפוס של ברנאל משלימה המעטפת הפיזית והניהולית של קבוצת אינאוס. פועלים חזקים מגוננים על הורודה בכל פיצול ומתישים את היריבים בעליות, ומאחור יושבים המנהלים המקצועיים שיודעים כל כך טוב את העבודה. אינאוס מוכיחה גם השנה, בפעם המי יודע כמה, שהיא הקבוצה הטובה בעולם.

ברנאל מנצח את קטע המלכה בצורה הכי מרשימה שיש:

קטע 16: מה זה היה?

בבוקר יום שני טוויטר האופניים העולמי החל לגעוש. שמועות שונות על ביטול או קיצור קטע המלכה, בשל מזג האוויר הסוער, נפוצו לכל עבר. שעה לפני הזינוק לקטע הגיעה ההודעה הרשמית מהמארגנים – קטע המלכה של הג’ירו קוצר ל153 קילומטרים (במקום 212). הפסגות הגבוהות פאדיה ופורדוי בוטלו. רבים מאוהדי האופניים מחו קשות על זהירות מוגזמת מצד מארגני המירוץ, אכן לא היה נראה שמזג האוויר בפסגות מצריך שינוי, ואנשים שחיכו במעבר פאדיה טענו שהמצב שם אופייני ליום קר בהרים. אך יום לאחר אסונות כבדים, נפילת רכבל בצפון איטליה וטרגדיה עם 21 הרוגים באולטרה-מרתון בסין, ניתן היה להבין את החששות של המארגנים, שהעדיפו לא לסכן את הרוכבים, וגם לא להפסיק את הקטע באמצע.

לאחר השינויים בתוואי, הקטע התחיל בעליית הלה קרוסטה והמשיך במישור ארוך אל הפאסו ג’או, העלייה הקטלנית של הקטע, בסופה חיכתה ירידה מהירה אל קורטינה ד’אמפצו. היציאה מסצ’ילה לוותה בגשם כבד ובעיות שידור שנמשכו לאורך כל חלקו הראשון של היום. 

ברקע בריחה של ניבאלי, אלמידה ופורמולו החזקים שניסו ללכת לניצחון בקטע, זה עבד להם טוב עד לפאסו ג’או, שם החל המשחק הלוהט של קבוצת המובילים. האוהדים בבית שכחו את גזרות הבוקר המבאסות, שילבו ידיים בהנאה וחיכו במתח להתפתחויות בהר הכי חשוב במירוץ.

ואז, השידור נתקע. מידי פעם קיבלנו וידאו קצרצר של התקפה מברנאל, אך במשך כל סיום הקטע ראינו פחות ברנאל ויותר ילדים מחייכים בעיירת הסיום. מאמצע עליית הפאסו ג’או ועד למצלמת הסיום בקורטינה ד’אמפצו לא היה שידור חי ומעט מאוד עדכונים, מחדל אדיר של מארגני הג’ירו בקטע החשוב של השנה. הסיבה התגלתה בהמשך – בכל קטע במירוץ, צילומים חיים עולים ללווין דרך מטוס שטס מעל איזור הקטע, וכך השידור החלק מתאפשר. אבל בגלל פרוטוקול “תנאי מזג אוויר חריגים” שהוכרז בבוקר קטע 16, המטוס לא הורשה להמריא, וצילום הקטע התבסס על קליטה סלולרית בלבד, שכמובן אינה זמינה במעברי הרים.

קטע 16 קנה את מקומו ברשימת הקטעים הבלתי נשכחים, לא רק בגלל מה שקרה על הכביש אלא בעיקר בזכות הבלאגן המטורף ששרר בו – שינוי התוואי, תנאי מזג האוויר ואז מחדל הצילום ההיסטורי.

הניוזלטר של BIKEPANEL – נרשמים פה:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מאבק פתוח על הסגנות

התחרות על תחתית הפודיום מסתמנת כמאבק המרתק של סוף השבוע. סיימון ייטס, יו קארת’י, דמיאנו קארוסו ואלכסנדר ולאסוב, כל אחד מהם מכוון לאחת ממדרגות הפודיום, והם לא לבד, גם ג’וליו צ’יקונה ורומאן בארדה לוטשים עיניים לכיוון השלישייה הראשונה.

נתחיל בקארוסו, הסוס השחור של הג’ירו הזה. כבר שנים רבות האיטלקי מטפס ברמה הגבוהה של הוורלד טור, אבל בג’ירו הזה הוא מתפוצץ ומגיע לאלפים שני בדירוג הכללי. הוא יציב עד כה בהרים, ונותרו לו ארבעה ימים בלבד על האוכף בדרך להפתעה גדולה.

סיימון ייטס הראה סימנים של כושר גבוה על שיפועי הזונקולאן, התברג במקום השני, אבל ממש יומיים לאחר מכן הוא מאבד זמן רב בפאסו ג’או. סימן שאלה גדול מרחף מעל הבריטי, האם הוא יקח לפחות מתנת ניחומים הביתה?

רומאן בארדה הוא הסוס השחור השני באיטליה. הצרפתי המפורסם מעולם לא רכב בג’ירו וכבר שלוש שנים שלא ראינו אותו מתפקד בעליות, אך בקטע 16 הוא חזר לרגש את צרפת, עם הופעה מעולה בה הרוויח זמן רב ונכנס לתמונת הפודיום. הוא צריך לטפס מדהים בימים הקרובים בשביל סיכוי סביר לסיים בשלישייה הראשונה, כרגע זה נראה טוב.

מאת: יהונתן דוויק
תמונה: עמוד הפייסבוק של הג’ירו/RCS