עומר גולדשטיין מספר על קפיצת המדרגה בספרד, המירוץ המרשים ביותר של ישראל סטארט אפ ניישן, והצגה של הרוכב הטוב בעולם כל הדרך לחולצה האדומה. הוואלטה האספנייה מאחורינו וכך גם עונת 2020, ועכשיו מגיע שלב הסיכומים של המירוץ ההיסטורי וההיסטרי באדום. 

מאת: יהונתן דוויק
צילום: נועה ארנון, בטיני, ISN

עומר גולדשטיין יצא לשלושת השבועות על האופניים בספרד כשבבית כבר התרגלנו לראות ישראלים בגראנד טור. הוא לא הישראלי הראשון לעבור את מבחן הכבוד של עולם אופניים, סיום גראנד טור, אבל ללא ספק הישראלי המעורב ביותר במירוץ, עם עבודה קשה יום אחר יום עבור המוביל דניאל מרטין. כשרוגליץ’ לצידו, ומרטין על הגלגל שלו, עומר עושה קפיצת מדרגה גדולה אל הרמה הגבוהה, ותהיו בטוחים שזו רק ההתחלה מבחינתו. 

אני מתחרה שווה בשווה מול כל הגדולים (עומר גולדשטיין)

איך ההרגשה להיות ראש בראש מול הקבוצות הטובות בעולם והרוכבים החזקים שלהן?

התחושה ממש טובה, אני אוהב להתחרות מול הטובים ביותר. אתה מרגיש שהגעת לרמה הנכונה, ולא מתרגש מהיוקרה או מהשמות שלצידי. כשיש מלחמות מיקום ואני רואה את רוגליץ לידי, אני אומר לעצמי שזה המקום שלי ולכאן אני שייך, זו מקצוענות, אני מתחרה שווה בשווה מול כל הגדולים.

כאחד שנמצא בפנים ויודע, מה הופך את וואלטה 2020 למירוץ הטוב ביותר שראינו מISN? זה בעיקר מרטין בכושר שיא או שהקבוצה חזקה מתמיד?

מדובר בשילוב של השתיים. דן מצליח והוא בכושר הכי טוב שלו, וגם הקבוצה תומכת בו. יש אווירה טובה בקבוצה, זה הכי חשוב, וכל אחד מהרוכבים יודע את המקום שלו והתפקיד שלו כדי להביא את המקסימום מעצמו למען מרטין. זה כמו הביצה והתרנגולת, צריך את שניהם בשביל להצליח, את הלידר מצד אחד ואת הקבוצה שתשלים אותו מהצד השני.

יש מחשבה שתפקוד בתור דומסטיק רציני יהיה הכיוון להמשך הקריירה שלך, או שאתה רואה את זה בתור תחנה בדרך למשהו אחר?

זה תלוי, אני עדיין צעיר, נכנסתי לא מזמן למקצוענות ואני עוד מתפתח. בשביל להיות בעמדה של ניצחון צריך להיות חזק, וכדי להגיע למקום הזה צריך שנים של לבנות את עצמך. כריס פרום הוא דוגמא טובה, הוא היה דומסטיק במשך שנים ונתן הכל למען הקבוצה שלו, עד שהגיע לשלב הניצחונות. אני חושב שזה הכיוון שלי, אני אתן עכשיו הכל למען הקבוצה ואעבוד קשה, אני מתחזק לאט לאט, עד שיום אחד אני אהיה טוב מספיק להביא ניצחון משלי.

הייתי במאני טיים ועשיתי את העבודה (עומר גולדשטיין)

חוויות מיוחדות מהמירוץ עד כה

קודם כל הניצחון של מרטין בשלב השלישי, הרגשתי חלק משמעותי מהניצחון הזה בכך שהייתי שם והצלחתי למקם אותו מקדימה בעלייה האחרונה. מרטין היה מבסוט ממני וסיפר לדירקטורים בקו הסיום שאני עזרתי לו יותר מכולם והייתי שם בשבילו, ובאמת הרגשתי שאני חלק מהניצחון.

עוד יום גדול במירוץ היה קטע 6, היה יום של הרבה גשם וקור. גם ביום הזה הייתי ממוקם טוב, וירדנו ירידה מטורפת כשרוגליץ נכנס לבעייה ונשר. בעלייה האחרונה התחלתי לעבוד בפול גז, העלתי את הקצב בפלוטון ומשכתי אותו לאורך 10 דקות בקצב גבוה. כשסיימתי לעבוד הבנתי שהכנסתי את רוגליץ ויאמבו ויסמה לבעייה, והשארתי אותו בלי חברים לקבוצה. זה היה יום שבו הרגשתי שאני ברמה של הוורלד טור, הייתי שם במאני טיים ועשיתי את העבודה.

מהו המירוץ הגדול הבא שאתה מכוון אליו?

הייתי רוצה לעשות עוד גראנד טור בעונה הבאה, אולי את הטור דה פראנס, אבל אני חושב שמה שחשוב זה איך אני מתנהל במירוץ, מה אני עושה ומשיג, ופחות השם והיוקרה. אני רוצה להגיע למירוצים ולהרגיש שאני חלק משמעותי מהמשחק, להיות ברמה ולהתחרות ברמות הכי גבוהות.

תן מבט בטלגרם של בייקפאנל- מה שמעניין על אופניים!

דן מרטין במירוץ גדול עבור ISN

בקו הסיום של הקטע בו ניצח, דניאל מרטין אמר שמרגע זה עד הסוף הוא פשוט יעשה את המירוץ הכי טוב שהוא ובעיקר רגליו מסוגלות. בלי לחץ אדיר על הכתפיים, אך עם הרבה רצון, יצא מרטין למסע המוצלח ביותר שלו בשנים האחרונות. בשבוע הראשון מרטין חגג ניצחון נהדר והופיע בכל הר, המשיך מצויין לקראת סוף השבוע השני ושמר בבטחה על המקום השלישי, המקום החלומי על הפודיום. עליית האנג’לירו הייתה המבחן הגדול של הוואלטה, מבחן שבו ניתן לדבר אך ורק עם הרגליים. הקילומטרים של העלייה עברו בשקט, לטובתו של מרטין, כשהוא נאחז בקבוצת המובילים בכל הכוח, והסבל התקרב לסופו. 

אבל לבריטי אחר היו תוכניות אחרות. יו קארת’י מהמקום הרביעי בדירוג פשוט היה מהיר יותר בשיפועים האדירים של סוף העלייה, ויצא לסולו קורע ריאות אל קו הסיום. מרטין לא התפרק, לא ויתר, ושרד את הפיצוץ בצפון ספרד במחיר של איבוד המקום על הפודיום לבריטי הורוד הנהדר. מרטין מתח את הגבול כמה שיכל, אבל מול כוכב עולה כמו קארת’י לא נשאר הרבה מה לעשות, וחלום הפודיום ירד מהפרק מול הכושר של הכוכב העולה מהממלכה.

נגד השעון של השלב ה12 היה עוד מכשול לרגליו של מרטין, שמעולם לא הצטיינו בנגד שעון, וגם החמישייה לא הייתה מובטחת לגמרי בלי יום סביר לכל הפחות של מרטין. אבל מרטין כמו מרטין, הוא היה הכל חוץ מסביר לאורך המירוץ, ובנגד השעון הוא נתן את ההופעה הטובה בחייו, לדבריו ולדברי המסך. מרטין הראה שוב כמה שהוא חזק בוואלטה, עם הופעה משובחת ומרשימה שהבטיחה את המקום הרביעי בדירוג הכללי. משם התגלגל האירי למדריד, שומר על המקום הרביעי בדרך לסיום המירוץ הטוב ביותר של ISN ומירוץ אישי גדול עבורו.

קופא מקור ומאושר לאחר הניצחון שלו בקטע השלישי, מרטין הבטיח לתת הכל למען הקבוצה, והצליח. כשפרום מגמגם, הסגל לא סגור וכך גם חלוקת ההובלה, מרטין שם פנס מול העיניים של קברניטי ISN. לא גמור ולא שבע, אלא חזק ונחוש, מרטין הוא הכוכב הבטוח ביותר כרגע של הקבוצה הישראלית לעונה החדשה שמצפה לה בעוד כמה חודשים.

הרוכב הטוב בעולם

הרוכבים מתנשפים במעלה המונקבליו, בשמש מסנוורת וקור איום, כשריצ’ארד קראפאס יוצא למבצע התאבדות אחרון. האקוודורי נהנה מהתנאים הביתיים, ופרימוז רוגליץ’, מוביל המירוץ, לא עומד בקצב. גם לכם עלה בראש יום שבת של חודשיים מוקדם יותר? רוגליץ’ מגיע לקטע האחרון לפני הזכייה בטור דה פראנס, בטוח, בכושר נהדר, בהובלה בטוחה. טדאיי פוגצ’אר, שצמח על ביצועיו של רוגליץ’, גונב את ההצגה ולוקח את כל הקופה.

חוזרים לספרד. הסיום מתקרב, רוגליץ’ סובל אבל עדיין נושם, ובראש שלו רק דבר אחד. הפעם לא לוקחים לי את זה! קראפאס מגיע מותש ומוביל אל הקו, אבל כבר ברור שזה לא יספיק. באדום, בפעם השנייה ברצף, רוגליץ’ חוצה את הקו בחיוך גדול. הוא עשה את זה, והחולצה באדום תעשה את דרכה אל סלובניה, אל פרימוז’ רוגליץ’, לוזר קטן, וינר ענק.  פרימוז רוגליץ הוא לא אחד הרוכבים הטובים בעולם, הוא הרוכב השלם והחזק בעולם, והוא מוכיח את זה שנה אחריי שנה בחולצה האדומה. הוא הגיע עם הגב לקיר, אחריי ההפסד הכואב ביותר שיכול להיות, וכל הלחץ היה על הכתפיים שלו.

את הקטע הראשון בספרד רוגליץ פירק עם פאנץ אדיר כמו שרק הוא יודע לעשות. נו, רק הצהרת כוונות. בקטע השמיני והחשוב של המירוץ הוא חיכה, נתן ליריביו לתקוף בפזיזות ולהגיש לו את הניצחון, ואז יצא להתקפה אדירה אל קו הסיום, שהבהירה בצורה ברורה מאוד מי הבוס של הוואלטה. עדיין לא נגמר. ביום מעבר, הקטע 10, הסלובני הדגים בפעם המי יודע כמה את יכולות המיאוץ שלו על גבעות קטנות. אפילו ביום שלא חשוב למאבק על האדומה, רוגליץ’ היה שם בשיאו.

הקטע החשוב ביותר לרוגליץ’ הגיע בנגד השעון, יום בו היה חייב להרוויח זמן מספק מול קראפאז שדלק מאחוריו בדירוג. אם שכחנו, גם בנגד השעון רוגליץ’ מככב, והוא הרוויח זמן חשוב על יריבו הגדול מאקוודור. בניצחון רביעי בוואלטה 2020, ספרינטר ההרים מסלובניה התקרב לזכייה שנייה בגביע הספרדי.

לעתים זה היה מוחץ, לעיתים גם רוגליץ’ איבד שליטה כמו בקטע הרביעי, ומי יודע מה היה קורה אם קראפאס היה מקבל עוד שני קטעים, ומה היה קורה אם… בשורה התחתונה, רוגליץ הוא מכונת אופניים בלתי נגמר. בגבעות, בהרים, בנגד שעון, אי אפשר לעצור את הרוכב הזה. אחרי האכזבה בצרפת, הדרמה בספרד וחולצה באדום, רוגליץ’ יכול ללכת לנוח בראש שקט לקראת עונת 2021. תהיו בטוחים שהוא מכין הצגה גם לקיץ הבא.

דירוג החולצה האדומה 

 1. פרימוז רוגליץ’, יאמבו ויסמה, סלובניה, 
 2. ריצ’ארד קראפאס, אינאוס, אקוודור, 0:24+
 3. יו קארת’י, EF1, בריטניה, 1:15+
 4. דן מרטין, ישראל סטארט אפ ניישן, אירלנד, 2:43+
 5. אנריק מאס, מוביסטאר, ספרד, 3:36+
 6. ווט פולס, בחריין מקלארן, הולנד, 7:16+
 7. דויד דה לה קרוז, UAE, ספרד, 7:35+
 8. דויד גודו, FDJ, צרפת, 7:45+
 9. פליקס גרוסשטנר, בורה הנגרוסה, אוסטריה, 8:15+
 10. אלחנדרו ואלורדה, מוביסטאר, ספרד, 9:34+

חולצות המובילים

 • חולצה לבנה, הרוכב הצעיר הטוב ביותר – אנריק מאס, מוביסטאר, ספרד
 • חולצה ירוקה, פרימוז’ רוגליץ, יאמבו ויסמה, סלובניה 
 • מלך ההרים, חולצה מנוקדת, גיום מרטה, קופידיס, צרפת

18 ימים של טירוף

לה וואלטה, קצרה, הררית, כואבת ומרגשת. אין מירוץ מתאים יותר לחתום את העונה המשוגעת של 2020, עונה קצרה ועצבנית בדיוק כמו המירוץ הספרדי. שבוע ראשון של כל יום בצבע, הרים כואבים ויפים, כוכב ענק שחוזר לפסגה והופעה נהדרת לכחולים לבנים של ישראל סטארט אפ ניישן, באחד המירוצים המהנים של השנים האחרונות. נתגעגע!

אהבתם את הסיקור של יהונתן? הוא עושה את זה בהתנדבות למען קהילת הרוכבים! הרשמו לעוד כתבות מעולות מהפאנליסטים של בייקפאנל, פעם בשבוע בלבד:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים