גראן פונדו אילת, או בשמו המקומי טור אילת, הוא עוד יצירה שהתבשלה לא מעט זמן מבית היוצר של הראל נחמני שמצליח כעת ליצור רצף אירועים חורפי ונקווה שההמשך יהיה סדרת גראן פונדו בכל השנה בישראל

גראן פונדו ישראל מובילה את גראן פונדו ערבה המפורסם רץ כבר עשור שלם (במעבר מים המלח) ומשנה לשנה רק מעלה את רמת הארגון ונהיה יותר מקצועי. הבייבי של אילת התחיל להתבשל כבר לפני שנתיים אבל נסיבות קורונה עם שלל הקפדות התו ירוק דחו את התוכניות בעבר. השנה, אחרי ההצלחה בהקמה והחייאה של תחרויות ספורט בארץ, טור אילת נעץ את מועדו ויתקיים בסוף שבוע של 17-18 בדצמבר. מה מצפה לנו?

בשבת הרכיבה לאורך 139 ק”מ תהיה על כבישים סגורים וכוללת נוף מדברי עוצר נשימה. האירוע ייערך הודות לשיתוף פעולה מוצלח עם איגוד האופנים הישראלי, משטרת התנועה, עיריית אילת, תאגיד התיירות באילת, משרד התרבות והספורט, משרד התיירות וגופים רבים נוספים.

הרשמה, מסלולים ואפשרויות לינה באתר: https://toureilat.com

לחברי/ות איגוד האופניים ישנה הנחה מובנית בהרשמה. הנחה למסלולים שאינם מיועדים לחברי/ות איגוד האופניים עם קוד קופון: gfte10 (להקליד במסך סיכום רכישה). אין כפל הנחות.

תחרותי או לא – כדאי להגיע

האירוע מחולק לכמה אפשרויות של הרשמה: תחרותי ולא תחרותי, חד יומי או דו יומי כאשר ביום שישי מתחרים על מסלול נגש קצר של 1.2 ק״מ בשדה התעופה הישן. מי שפעם חשב להיות טייס, זו ההזדמנות לנצל את נתיב ההמראה של שדה התעופה הישן של העיר ולהראות שאתם כישרון טייס מבוזבז, עם 600 מטר הלוך, פרסה וחזרה  של 600 נוספים לנקודת התחלה.

ביום שבת יהיה הפינוק המרכזי לרוכבים עם מסלול יפה של 139 ק”מ. מי שיבחר להשתתף במקצה התחרותי, יעמוד בקו הזינוק כתף מול כתף עם הרוכבים הכי טובים של ארצנו וביניהם גם חברי האקדמי. כמובן אחרי הזינוק הבטחת הכתפיים פגה, חלק תוקף וחלק מהכתפיים יעופו קדימה. החבר’ה של הלא תחרותי עושים את אותו המסלול רק בלי מדידת זמנים. 

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מגמת עליה

המסלול שאורכו 139 ק”מ מציג גובה מצטבר של 1386 מטר. את רוב איבוד הגובה תעשו רק לקראת הסוף בדרך לנקודת הסיום. תכנון כוחות לכל המסלול חשוב מאוד כי אין רגע של מנוחה והמלחמה בכל הקטעים תהיה לא קלה. את המסלול ניתן לפרק לקטעים של אופי ותכנון רכיבה צריך להיות לפיהם. גם המארגנים ניתחו את הקטעים בהתאם וכל מהחלפת מקטע מלווה בנקודת מים.

139 ק”מ מתחילים בכביש 90

תחילת המסלול על בסיס כביש 90 צפונה עד צומת קטורה. קטע זה של 52 קמ מאופיים בסוג של מישור עם צבירת גובה קלה מדי פעם. די אופייני יהיה לראות את הפלטון שועט במהירות גבוהה עד לצומת קטורה – בתנאי כמובן שהרוח לא תפציץ בצפונית עוצמתית כמו שהיא יודעת לעשות על כביש הערבה. אם זה יקרה, אבוי למי שיפלט מהפלטון, ואפשר לצפות להתגבשויות דבוקות דבוקות והרבה מתח טקטי מהרגע הראשון. 

לא כל יום יוצא לרכוב על הכביש הראשי לאילת ללא מכוניות ולחלוף על פני הישובים שבדרך כלל רואים ב 100 קמ”ש בלבד בדרך לחופשה.

מעלה קטורה- לפנק בגובה מצטבר

מכביש הערבה נפנה שמאלה לעליה הכי מפנקת של היום – מעלה קטורה, הקטע השני. מתחילת העליה ועד צומת שיזפון תעברו סביב 11 ק״מ, אבל רק חצי מתוך זה שייך לעליה. מי שבתחרות יצטרך להסתפק בפיד זון מול פונדק נאות סמדר, ומי שלא, ממליץ על יוגורט עזים בפונדק עצמו.

מקטע שלישי מהפונדק 

מקילומטר 63 ועד קילומטר 93 (חיבור כביש 10 ל12) ננוע על כביש 12 שחורץ את בקעת עובדה. קטע ישר ומישורי עם צבירת גובה קלה גם כן כאשר בסיסים נידחים של צה”ל יזכירו לחלקכם את נשכחות השירות.

מקטע רביעי הררי

פה נרגיש בשינוי הנוף המרחבי של הבקעה ונכנס לאזור הררי ומגוון בעליות וירידות. די מהר תתחברו לגבול המצרי ובסיסים מצחיקים של השכנים יצוצו מדי פעם בצד השני של הגדר. האיזור הזה יפהפה, והתצפית לסיני מגרה את כל מי שאוהב טרקים וטיולים קצת יותר אקזוטיים. 

הירידה המטורפת לאילת

המקטע האחרון עם הנוף הכי משגע יהיה בירידה. פה אולי תהייה לכם קצת התלבטות אם להיות מרוכזים בסיבובים תוך כדי ירידה או לצפות בקניונים מדהימים בצדי הדרך. אנחנו ממליצים להחזיק בדרופים למטה עם נגיעה במעצורים ולשמור על ריכוז מקסימלי – זו ירידה מהירה מאוד והיא יכולה להיות מסוכנת, במיוחד אם יהיו משבי רוח מפתיעים אחרי הסתרה של רוח. בסוף הירידה, אם לא יהיה שינוי טקטי משמעותי בתוכה באמצעות דיסנדינג מהיר יהיו מרחק קצר מאוד לייצר שינויים בשלב הזה – למעט אם דבוקת ספרינטרים תגיע ביחד למטה. פה מגיעים לעיר אילת ונקודת הסיום תהייה בפארק אופירה.

ההרשמה נסגרת במוצ”ש 11/12/21

אין הרבה אירועי ספורט לאחרונה בארץ, במיוחד אירועים הקשורים לאופניים ולרכיבות כביש בכלל. אז צצה לנו הזדמנות להנות ממשהו מושקע ורציני ועוד על כבישים שרובנו לא רוכבים. בכלל אזור אילת זה סוג של חו”ל, המעבר מנופי המרכז דרך מצפה רמון עם הנופים הנקיים עושה סוג של ריפרש למוח. ירידה בכמות הירוק בעיניים אל השלווה הצהובה של המדבר, ביחד עם אירוע אופניים מושקע, וקיבלתם חבילה לסופ״ש מושלם! נשאר רק למצוא חבר אילתי מארח או מלון בסביבה.

הרשמה, מסלולים ואפשרויות לינה באתר: https://toureilat.com/

עוד פרטים בדף הפייסבוק של האירוע
כתב וצילם: יוג’ין לויט