ה- GT Sensor 2 מתוארים באתר היצרן כ- “ready-for-anything trail bike” – כלומר אופני שבילים לכל מטרה. בהמשך נאמר שהם יסייעו לרוכבים חובבנים (Recreational) “למצוא את הזרימה שלהם”. במבט ראשון קשה שלא לחייך לשמע המשפטים הסתומים האלה, אבל למרבה הפלא – אחרי מבחן של כמה שבועות – הבנו בדיוק למה התכוונו אנשי השיווק של GT. מסתבר שהשפה העמומה מתארת את האופניים היטב: אופניים המתאימים למסה המרכזית של רוכבי השטח.

 

Dsc_0185

חלקים ושלדה

מדובר בחבילה הגיונית ברובה, במחיר שפוי של  10,300 ש”ח, ובמשקל של  13.1  קילוגרמים, המנסה לקלוע לרוכב החובב הטיפוסי. במחלקת שיכוך הזעזועים נמצא מזלג פוקס 120 R עם ציר QR15 מלפנים, ומאחור בולם Fox Float RP2. באבזור נמצאים  מוט אוכף של FSA אלומיניום, אוכף WTB,  הילוכי שימאנו SLX, מעצורי Avid 3 וחלקי Ritchey מאלומיניום. את הקרקע יפגשו גלגלי WTB Cross Country חמושים בצמיגי Kenda Nevgal ברוחב 2.35 מלפנים ו-2.1 מאחור.

 

שלדת האלומיניום משדרת מסיביות, והיא עשויה צינורות המעוצבים בהידרופורמינג. ל- GT יש מתלה אחורי ייחודי ששם את כל הקראנק באזור “צף” בין שני צירים (Floating Drivetrain). במקום לכתוב הרבה, הנה סרט שמסביר היטב את טענותיהם למה המתלה שלהם טוב יותר משל כ-ו-ל-ם:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5nGoqF7CNR8&feature=player_embedded[/youtube]

סינגלים וסיבובים

הכיף הכי גדול של רוכב אופני ההרים שוכן עמוק בסינגלים זורמים ומפותלים. הסנסור מרגישים בבית בסיבובים מהירים בקוטר בינוני או גדול. מגוון של תכונות ואבזור תורמים ליציבות כיוונית ומסייעים לשמירת קו במהירויות גבוהות. הצמיגים הבשרניים מקנים בטחון ואחיזה, בעוד שזווית ראש של 69.5 מרגיעה את ההיגוי. בסיס הגלגלים הארוך (109.1 ס”מ) חובר לציר גלגל קדמי בסטנדרט QR15 through axle15, ולשלדה מסיבית למדי, כדי לייצר תחושת “מסילה”, גם כאשר אתם בתוך סיבובים מהירים על משטח לא אופטימלי כמו קוליסים או בורות בשביל. אל המגבלות תגיעו מהר יחסית, ככל שהסיבובים הופכים צפופים יותר. לחובבי הטכניקה והאקשן, נראה שעדיף היה סטם קצר יותר מזה שמסופק עם החבילה (90 מ”מ), כדי שישפר את זריזות ההיגוי ויקל על שליטה בחלק הקדמי בירידות תלולות ובקפיצות. הגאומטריה של הסנסור לקוחה מעולם המרתון דווקא. מחד אין לסנסור התנהגות של אופני שבילים טיפוסיים (צפופים יותר עם ישיבה זקופה יותר), מאידך, הרמת גלגל קדמי אינה קלילה והאופניים אינם מעודדים הקפצות וריקודים של הגלגלים אלא דריסה נחושה. באופן כללי, האופניים מרגישים מאוד איכותיים ומסיביים (גימורי צבע וריתוכים), וקשיחותם הצידית מצוינת.

המתלה הייחודי של GT הרגיש טוב מאוד. הוא לא שקע תחת דיווש יתר על המידה באלמנטים הקטנים, ומצד שני בודד את רעש הקרקע. מתלה ה-GT יעיל למדי ועומד בקו אחד עם מתלים מודרניים אחרים. המתלה הרגיש לי חסר תחתית, כלומר נדרש יותר אומץ משלי בשביל לאתגר את 120 המ”מ שלו. ברמה פרקטית מדובר על מהלך מתלים שכנראה מספיק בהחלט לכל רוכב ממוצע.

 

 

 

עליות וירידות

כמו אופני מרתון ייעודיים, גם עם הסנסור גילינו שככל שהמסלול מהיר מטבעו האופניים יצטיינו יותר. בירידות 4*4 ארוכות ומהירות במיוחד, האופניים זורחים ומרגישים בטוחים מאוד. הצמיגים והיציבות הכיוונית רק עוזרים במהירויות האלה. מצד שני במקומות אחרים, המחיר של בחירת הצמיגים הוא קריטי, ושני הנבגאלים מייצרים מהירות גלגול איטית. כמות הגומי האדירה בשיני הצמיגים אמנם משפרת את עבירות האופניים, את המהירות על סלעים ובדרדרת, ומשמשת עוד שכבת שכוך, אולם כל אלה ניתנים במחיר של מהירות פחותה בהרבה במקומות בהם נדרשת עבודת פדלים.

 

לביצועים בעליות תרמה התנוחה השכובה יחסית על הצינור העליון הארוך, והמתלה שכאמור היה יעיל. לא הורגש בובינג משמעותי בפידול בישיבה, אולם כמו תמיד ובכל זוג אופניים כמעט, הורגש נדנוד בעמידה. מי שהפריעו ל-GT בעליות, הם הצמיגים האיטיים, המזלג הקדמי חסר פלטפורמת הדיווש/נעילה, וכן המשקל הכללי. ידית שני המצבים של הבולם האחורי לא ממש עשתה הבדל בין הפעלה של הפרופדל לבין ביטולו.

 

תלונות 

ה- GT מתאימים לרכיבה עם תיק גב בלבד (קאמלבק ותואמיו). לי זה הפריע מאוד. יש מקום לבקבוק אחד בלבד על השלדה, אולם הוא במיקום לא נגיש במיוחד, בצד הפונה אל הקרקע בתחתית הצינור התחתון. העדר המקום לבקבוק זמין ממש מעצבן. לרכיבות הקצרות של עד שעה וחצי באמצע השבוע הרי אפשר להסתפק בבקבוק אחד גדול על האופניים ואז לרכב מאוורר ללא תיק וללא כתם זיעה גדול ודביק בגב.

 

הצמיגים איטיים מדי. הם מהנים מאוד בקיץ הדרדרתי הישראלי, אבל אין בהם התאמה לגאומטריה ולקהל המטרה של  האופניים האלה. לא נראה לנו שרוכבי שבילים אגרסיביים יבחרו בסנסור לבחון את גבולות האחיזה של שבילים טכניים במיוחד. לקונה הקלאסי של הסנסור נמליץ לשקול החלפה לצמיגים אחרים ומהירים יותר.

 

תלונתנו האחרונה קשורה למרכז הכובד הגבוה של האופניים. גובה הציר המרכזי הוא 33 ס”מ סבירים, אולם מעליו נמצא כל מנגנון המתלה והקראנק הצף. התחושה המתקבלת היא של אופניים שמרכז הכובד שלהם גבוה, מה שמסרבל אותם מעט בסיבובים צפופים.

 

 

סיכום: מכוונים רחב

דומה שמתכנני הסנסור (הן בגאומטריה והן בחבילת האבזור) ניסו לקלוע למקסימום הטעמים והרוכבים מכל הבחינות: סגנון רכיבה, אבזור, ומחיר. הם רקחו שילוב של תכונות שמייצר ורסאטיליות מרשימה, אולם לצערנו לא מצטיין באף תחום. יש ב-GT שילוב בין תכונות של אופני מרתוןXC לתכונות של אופני שבילים, ויחד עם זאת הם לא יכולים להיות מקוטלגים באף אחת מהקטגוריות האלה. מהמרתון הם מביאים תא טייס ארוך ומרווח, עם כידון הפרוש לו הרחק מלפנים, מה שמקל מאוד על חלוקת משקל נכונה לעליות. מהשבילים הם מביאים צמיגי קנדה נבגאל בשרניים שמוסיפים שפע של אחיזה ויכולת בקטעים טכניים, אולם הינם בעלי מהירות גלגול אטית. עוד מספר אמצע בין קטגוריית המרתון לשבילים הוא מהלך הבולמים של ה-GT – 120 מ”מ. התוצר הסופי הוא חוויה נוחה, מקנת בטחון בקטעים טכניים אולם לא מהירה במיוחד. אלה אופניים בעלי התאמה גבוהה לטיולים נינוחים של יום שלם ולרכיבות חברה שאינן שמות דגש על תחרותיות דווקא.

 

 

ביצועים: 8

תמורה: 8

סינגלים: 8

ירידות: 8

עליות: 8

 

יבואן: ונטיל אופניים בע”מ.

צילום: עידו אוהד , הראל שטילרמן, וגיא חלמיש

בחן: גיא חלמיש