רוכבי ההרים מחפשים כל הזמן הר גבוה יותר להעפיל עליו. אחרי הרבה שנות רכיבת הרים בארץ ובעולם, החלטתי שהגיע הזמן ושחייבים להגיע להימלאיה, רכס ההרים הגבוה בעולם. כמובן שלא חשבתי על הפסגות בגובה של מעל 8,000 מ, אבל לפחות לרכוב למרגלות הרכסים העצומים האלה ולספוג את האווירה.

האהבה לתרבויות אחרות משלנו מובילה אותי בשנים האחרונות ללמוד ולטייל בעיקר בארצות המזרח הרחוק. ואין שילוב מוצלח יותר בין נפאל והתרבות הייחודית שלה. השילוב בין ההינדואיזם הקדום לבודהיזם, כפרים נידחים ועם ששמר על המסורות הקדומות שלו, ביחד עם רכסי ההרים העצומים האלה ורכיבת אופני הרים, מנצח ויוצר חוויה עוצמתית.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

תקופה ארוכה תכננתי יחד עם ספק מקומי שגדל וחי בהימלאיה את התוכנית הזו. כך שתהיה אופטימלית מכל הבחינות להעצמת החוויה, גם של חווית רכיבת אופנים וגם חוויה תרבותית אנושית מקומית. המסלולים הותאמו לרוכבי שטח מנוסים, אך אין הכוונה למסע מפרך או טכני מידי. בשנת 2019 יצאתי לנפאל עם המשלחת הראשונה. רכבנו בשבילים היפים ביותר באזור, חלקם מבוסס על המסלול סובב אנפורנה הידוע. ביקרנו במקדשים מיוחדים, ויצאנו לטרקים קצרים וגם לסיורים מודרכים בערים קטמנדו ופוקרה. ההגעה ללב ההימלאיה עם 2 טיסות פנים במטוסים קלים שטסים בין הרכסים, שזו חוויה בפני עצמה. רכבנו במסלולים היפים ביותר שיש לאזור להציע, בין פסגות האנפורנה ועמק המוסטנג. 

להצטרפות לטיול מלאו פרטים ויחזרו אליכם מבוץ:

  אני גם רוצה לטייל עם בוץ הרפתקאות!:

  מעוניין ליצור קשר עם בוץ לקבלת פרטים נוספים

  רכיבה בהימלאיה

  נזירים הינדים

  הימלאיה – טיול שהוא משלחת

  הטיול הזה מוגדר כמשלחת, כלומר, יוצאים להרפתקה. טבעה של משלחת הוא בריבוי חוסר הוודאות והשינויים שיכולים להיות תוך כדי תנועה, יתכנו שינויים מהתוכנית המקורית ונדרשת גמישות ויכולת להתמודד עם הבלתי צפוי. עם זאת, חוסר הוודאות והשינויים המתבקשים יכולים להעצים את החוויה והגילוי של מקומות חדשים ומפתיעים. ההצטרפות למשלחת הינה של רוכבים המתאימים לאופי רכיבה שכזה, אמנם יהיו שינויים, אבל רצונם ודעתם של חברי המשלחת הם חלק מקבלת ההחלטות לגבי השינויים המתבצעים. מספר הרוכבים מוגבל, וביחד עם שני מדריכים זו חבורה קטנה ואינטימית שמאפשרת חיבור טוב יותר עם המקומיים ותנועה יעילה יותר בטיסות הפנים וההקפצות.

  המשלחת הבאה יוצאת ב 20.9 עד 2.10 ב- 2023. הסתיו אופטימלי מבחינת מזג האוויר באזור. רכס האנפורנה יוצר צל גשם ומיעוט ימי הגשם והערפילים מאפשר ראות טובה למרחקים, כדי שהתמונות יצאו הכי טוב שאפשר.

  להצטרפות לטיול מלאו פרטים ויחזרו אליכם מבוץ:

   אני גם רוצה לטייל עם בוץ הרפתקאות!:

   מעוניין ליצור קשר עם בוץ לקבלת פרטים נוספים

   רכיבה בהימלאיה

   הטיול כולל

   • 13 יום טיול עם 7 ימי רכיבה בארץ הרי ההימלאיה הגבוהים בעולם מעל 8,000 מ, שממלאים את הנוף מהשביל ועד לרקיע.
   • טיסות בין לאומיות מישראל לקטמנדו. לא כולל את הטסת האופנים.
   • שתי טיסות פנים במסלולים קרובים לפסגות ההימלאיה, מקטמנדו לפוקרה ומפוקרה לגומסום, כולל הטסת האופנים.
   • לינה ב 12 לילות על בסיס חדר זוגי.
   • 2 לילות בקטמנדו ופוקרה על בסיס לינה וארוחת בוקר.
   • 6 לילות בגסטהאוסים מסורתיים מקומיים ובתי תה.
   • 2 לילות במלון עם פנסיון מלא בפארק הלאומי צ’יטואן, כולל בריכת שחייה.
   • ארוחות סטנדרטיות כלולות בכל ימי הטיול למעט צהרים בקטמנדו ופוקרה. (בוקר, צהרים וערב).
   • מים מינרליים או מסוננים למשך כל ימי הטיול.
   • מדריך אופנים ישראלי ומדריך אופנים מקומי דובר אנגלית מוסמך ומנוסה, נהגים וסבלים מקצועיים.
   • כל ההסעות וההקפצות לפי תכנית הטיול ברכב פרטי עם נהגים מנוסים ובטיחותיים.
   • כל הפעילויות והרישיונות הדרושים לפי התוכנית.

   רמת הרכיבה

   הרכיבה כוללת ברובה רכיבה בסינגלים, שבילי ג’יפים ורכיבת פרירייד בשטח אך גם קטעי הליכה קצרים. נדרש ניסיון ברכיבת סינגלים מדברית, בדומה לשבילי המדבר הידועים בארץ. התוכנית מביאה אותנו לנקודות ההתחלה הנוחות ביותר וניתן לבצע הקפצות כדי לקצר עליות. זה אינו מסע נודד ורוב המסלולים במגמת ירידה. המסלולים נעים בגובה ממוצע של בין 2,000 ל 3,500 מטר, כאשר חוצים שני מעברי הרים בגובה 4200 מטר. התוכנית כוללת רכיבות התאקלמות לגובה בימים הראשונים. חשוב לציין שהרכיבה בגובה רב די קשה, ודורשת כושר וסיבולת טובים. המרחקים נעים בין 20 ל 50 ק”מ עם טיפוס מצטבר של בין 200 ל 800 מטר ביום ובהתאם לתוכנית.

   האופנים: מומלץ להגיע עם האופנים הפרטיים של הרוכבים. עם זאת, במידת הצורך ניתן יהיה להזמין אופני שיכוך מלא ברמה טובה להשכרה ביעד. היעד אינו מתאים לאופנים חשמליים.

   רכיבה בהימלאיה

   רכיבה בחבל המוסטנג התחתון בגובה 4,000 מטר

   אז איפה רוכבים ומה רואים בהימלאיה

   לאחר הנחיתה בקטמנדו, נצא לסיור קצר בטאמל, שהוא הבזאר המקומי הידוע לכל מה שתרצו ובמיוחד לפעילות שטח. למחרת נצא בטיסה פנימית לפוקרה ושם נרכוב רכיבת איקלום סביב האגם המרהיב שמולו נופי רכס האנפורנה. בהתאם לזמן נעלה עם רכב לסטופת השלום שמשקיפה על כל אגם פוקרה והרי ההימלאיה ברקע. ביום הבא נצא בטיסת בוקר קצרה לג’ומסום שנמצאת בקניון הנהר Kali Gandaki.

   מהשדה נרכוב שוב רכיבת התאקלמות קצרה בגובה של כ 2,800 מטר עד לכפר קגבני. למחרת נתעורר מול פסגות ההימלאיה הבוהקים לאור השמש הזורחת. נצא בהקפצה עם הרכב עד לאזור מוקטינט בגובה 3,800 מטר, ומשם נתחיל את הרכיבה בטיפוס ל מעבר ההרים Gyu La Pass, בגובה 4,200 מטר. מעבר הרים זה מפריד בין אזור המוסטנג העליון לתחתון. מהפס נתחיל בירידה ארוכה לכפר קגבני שבעמק. הירידה מהפס מתאפיינת בסינגלים זורמים ואינסופיים ברכיבה במורדות המוסטנג התחתון. השבילים בעלי יופי ייחודי ועשירים בתרבות, אנשים והיסטוריה.

   רכיבה בהימלאיה

   רק באמצעות גשרי החבלים ניתן לחצות קניוני ענק

   בסיום הירידה נוקפץ שוב למוקטינת שם נבלה את הלילה בגסטהאוס מקומי ובו אווירה מיוחדת של מטפסי הרים מכל העולם. למחרת נתחיל את הרכיבה בטיפוס למקדש עליה לרגל הינדי Muktinath, בו 108 ברזים זורמים ממלאים אמבט קדוש לתוך המקדש הבודהיסטי. אחת התופעות הייחודיות בעולם להפגנת כבוד הדדי, שלום ושגשוג. נבקר במקדש ונשמע סיפורים על תרבות נפאל, בודהיזם, הינדואיזם היסטוריה וכל מה שביניהם. נמשיך בטיפוס למעבר ההרים Lupra בגובה 4,200 מטר ממנו נשקפת פנורמת נוף לפסגת הר Dhaulagiri בגובה 8,167 מטר, ולמרגלותיו קניון Kali Gandaki בגובה 2,500 מטר. 

   רכיבה בהימלאיה

   מעבר הרים Gyu La Pass בגובה 4,200 מטר. עטוף בדגלים עם תפילות וברכות

   נעבור בכפרים המצליחים לגדל מטעי תפוחים בגובה. הם מתגאים במטעמים הרבים שמפיקים מאותם תפוחים, כולל משקה אלכוהולי מקומי. נמשיך את הירידה לעמק דרך שבילים עתיקים בהם הובילו מלח בשיירות על גבי יאק, מההרים הגבוהים לקניונים העמוקים בעולם שנוצרו על ידי הנהר Kali Gandaki, הקניון Kali Gandaki או Andha Galchi , הוא הקניון העמוק ביותר בעולם. נמוך ב 7,337 מטר מפסגת האנפורנה. בהמשך הימים נרכוב בירידה ארוכה ואין סופית בעמק האדיר, דרך כפרים נידחים, בחלקם נתארח בגסטהאוסים ובתי תה מסורתיים. הנוף המדברי מתחלף ביערות ועד נהרות שוצפים.

   נטבול במעיין מים חמים וניצור קשר עם הנפאלים הנחמדים והצנועים שנפגוש לאורך המסע. נסיים את הרכיבה בכפר בני, ומשם ניסע לשמורת צ’יטואן שבאזור הג’ונגלים הנמוך של נפאל. יומיים של פינוק ומנוחה מהמסע מצפים לנו במלון מפנק עם מורה דרך צמוד שילווה אותנו בסיורי תרבות וטבע במקום. נצפה במופע ריקודים מקומי המתאר את חיי התושבים באזור, נצא במסלול רגלי לצפיה בציפורים וחיות טבע ביער עבות, שייט בקאנו בנהר השורץ תנינים, ורכיבה על גבי פילים ללב היער. לאחר יומיים של פינוק בטבע, ניסע עם הרכב לקטמנדו. בקטמנדו נערוך סיור יומי עם מורה דרך מקומי בכמה מהאתרים המיוחדים שבעמק קטמנדו. נראה טקסים שונים וארמונות עץ עתיקים בליבה של קטמנדו.

   רכיבה בהימלאיה

   הכפר Ranipauwa בדרך למקדש מוקטינט

   לינה

   במהלך הטיול מתארחים במלונות, בגסטהאוסים ובתי תה מהטובים ביותר שיש באזורים בהם נרכוב. בשמורת צ’יטואן מתארחים במלון עם בריכת שחייה ועם מדריך מקומי שמלווה אותנו בטיולי הספארי והתרבות באזור.

   קולינריה

   את כל ארוחות הבוקר והערב בימי הטיול אנחנו סועדים במלונות ובגסטהאוסים שבאזורים הכפריים. בחלק מארוחות הערב יוצאים למסעדות מקומיות. את ארוחת הצהרים עורכים חלקם בפיקניק וחלקם במסעדות מקומיות בהתאם לאזור ולמסלול.

   הרשמה למשלחת 

   רכיבה בהימלאיה

   מטעי תפוחים ועצים נשירים בגובה 4,000 מטר

   סיכום

   אומרים שמי שהיה בנפאל מתאהב בה ובאנשים, אנחנו התאהבנו. התוכנית הייתה מאתגרת ומתגמלת. רכבנו בנופים שקשה לתאר במילים ובצילומים, רכיבה בגובה של 4000 מטר ומולנו מתנשא הר בגובה 8000 מטר, משאירה אותך נפעם. הגובה והתנאים בחלק הראשון שבאזור אנפורנה מאתגרים ודורשים יכולת הסתגלות וקשיחות אישיותית מסוימת, ולכן אינו מתאים לכל אחד. ימי המנוחה והטיול בג’ונגלים של צ’יטואן רגועים ומפנקים.

   מאת: נסים צוק-רן, בוץ הרפתקאות
   צילום: נסים צוק-רן

   להצטרפות לטיול 2023 מלאו פרטים ויחזרו אליכם מבוץ:

    אני גם רוצה לטייל עם בוץ הרפתקאות!:

    מעוניין ליצור קשר עם בוץ לקבלת פרטים נוספים