עונת 2024 צפויה לאתגר את הספורט הישראלי בחו”ל. גם ספורט הרכיבה המקצועני יאלץ להתמודד עם ההשלכות לקראת עונה בצל הלחימה בבית וההפגנות נגד ישראלים בחו”ל. ישראל פרמייר טק (IPT), נושאת את שם ישראל בכבישים פתוחים, ועל כן תהייה בעמדה מסוכנת באופן חסר תקדים. 

הצטרפו לרוכבים בקבוצת ווצאפ שקטה: בייקפאנל ווטסאפ

צריך להתכונן לקהל עויין ובעיות אבטחה בכל מקום

מאז רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן 1972, ברור לכל ספורטאי וספורטאית ישראלים המתחרים בחו”ל שהם עלולים להפוך למטרה. קבוצה או נבחרת מישראל מתמודדת בנוסף לאתגרים הספורטיבים גם עם אתגר אבטחתי מיוחד. מרוצי אופניים הנערכים במסלולים ארוכים הפתוחים לציבור עלולים להפוך למסוכנים במיוחד. אבטחה של קבוצת כדורסל שמשחקת בחו”ל באולם סגור בו ניתן לפקח על הנכנסים וליצר טבעות אבטחה, אינה דומה למרוץ אופניים בכבישים באורך של אלפי ק”מ הנמשך שלושה שבועות בו הרוכבים חוצים מספר ערים בכל יום ומטפסים לצד קהל משולהב. בימים אלו כשהשם ישראל נישא בעוינות במהלך הפגנות בערים מרכזיות באירופה, לא מן הנמנע שמארגני מרוצים, מנהלי קבוצות והרוכבים מישראל ידרשו לבצע התאמות.

קבוצת ישראל פרמייר-טק (IPT) במבחן אדיר

הקבוצה הישראלית סיימה את עונת 2023 בצמרת קבוצות דרג המשנה וזכתה בהזמנה אוטומטית לכל מרוצי הסבב העולמי וכמובן לטור דה פארנס. מרוצי הסבב משודרים מזינוק עד סיום וזוכים לרייטינג עצום, הפגנות והפרעות למרוצים על מנת לזכות בתשומת לב מהתקשורת העולמית הם אירוע שכיח. אדי מרקס גדול הרוכבים בהיסטוריה איבד את הסיכוי להגן על החולצה הצהובה בשלב 14 בטור דה פראנס ב 1975 לאחר שאוהד צרפתי שלח אגרוף מדוייק לכיליה הימנית שלו במהלך טיפוס וסידר לרוכב צרפתי לנצח במרוץ. קבוצה ישראלית שרוכבת במדים בצבעי כחול לבן עלולה להפוך למטרה עבור גורמים עוינים במהלך המרוץ, במהלך האימונים ובבתי המלון. 

גיא שגיב

גיא שגיב ידרש לערנות במהלך האימונים והמרוצים, צילום: נועה ארנון IPT

זו דילמה קשה אבל בקבוצה לא מתקפלים

יש פה קונפליקט בין השם והאידאולוגיה של הקבוצה הזו כפי ששודרה לא פעם ולא פעמיים על ידי בעליה: קבוצה שמטרתה להפיץ את שם ישראל בעולם ואת העובדה שישראל היא מדינה נפלאה, שיש בה לא רק ענייני בטחון. מצד שני, הסיכון לרוכבים החשופים בכבישים הפתוחים גדל כל עוד הלחימה נמשכת. מעגלי האבטחה לא יכולים למנוע לחלוטין תקיפה של רוכב. בקבוצה רוכבים כוכבים זרים רבים, כשהם חתמו ישראל לא נלחמה ועל מסכי הטלויזיה במדינותיהם לא שודרו תמונות החורבן שנוטים במובהק להעדיף את הצד שני. האם יתכן שכעת תאלץ להצניע את ההזדהות כדי להמנע מעימותים דווקא בעת שישראל זקוקה לייצוג חיובי, תמיכה והסברה ולכן נדרשת מלחמה גם על הזהות?

הקנדי מייקל וודס בכיר הרוכבים במדי הקבוצה בעונה הקודמת, צילום: ספרינט סייקליניג IPT

בקבוצה מסרו:

“הקבוצה רואה חשיבות מיוחדת להמשיך להתחרות תחת השם “ישראל” דווקא בעת הזו בכל מרוצי הסבב כולל בטור האמירויות שיערך בפברואר 2024. מאז פרוץ המלחמה לא היססנו לעשות שימוש בחשבונות הרשמיים ברשתות החברתיות על מנת לספר על ארועי השבת השחורה ועל ארועי התמיכה בקהילת הרוכבים של העוטף. הרוכבים הזרים מקבלים סיוע צמוד והסברים על המצב בישראל. אנחנו נערכים לאתגרים ומבצעים הערכות מצב לגבי רמת הסיכון. 

הקבוצה תנקוט את כל האמצעים כדי לצמצם את גורמי הסיכון למינימום אבל השם ״ישראל״ ימשיך להתנוסס על מדיה וציי הרכב שלה במהלך המירוצים. הקבוצה מצפה להופיע ב 2024 בלוח מירוצים מלא.”

מאת: עמית נבון
צילומים: נועה ארנון, ספרינט סייקלינג IPT

הירשמו פה וקבלו אחת בשבוע תקציר מנהלים של הכתבות לאימייל:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים