המגמה הבאה במרוצי כביש היא מרוצים ארוכים במיוחד של 300 ק"מ ומעלה. מדוע? כי רוכבי האנדיורנס מחפשים את האתגר הבא. ה Istria 300 בקרואטיה שיוזנק לראשונה ב 2020 הוא עוד שחקן בתחום ולהערכתי בשנים הקרובות נראה גל של השקות אירועים חדשים שפונים אל היעד: 300 פלוס. 

כתב וצילם: גיא חלמיש

אוקיי, יש קעקוע, מה עכשיו?

דיברתי על הדינמיקה הזו במחנה האימונים הטכני הראשון בעונה של הסייקלינג אקדמי עם יוליוס רופיטש (Julius Rupitsch) שהוא מאוסטריה ואחד ממארגני האירוע: אחרי שעשו איירונמן והבינו את העניין, והיות והאתגר בסיום גראן פונדו גדול לא נחשב משהו שמקעקעים אותו, הרי שהיעד המאתגר והגדול של רוכבים וטריאתלטים רבים יעבור להיות מרוצי 300. במרוצים האלה האתגר הוא לא רק לסיים אלא גם לרכוב מספיק מהר את ה 100-150 ק"מ הראשונים כדי להכנס למגבלת הזמן שיש ב Cutoff בין המסלול הבינוני לארוך.  

מרוץ

Istria300 בקרואטיה

איסטריה 300 הוא מרוץ חשוב לקרואטיה- מרוץ המכוון לרמה הבינ"ל, ורוצה להיות גדול ומשמעותי. איסטריה הוא חצי אי על החוף האדריאטי, ופורק זה שם העיר בה זה קורה. ה Istria300 עולה על גל חדש של מרוצים שלוקחים את הרוכבים אל הקצה. מרוצים חד יומיים עם מרחקי 300+ בלתי נתפסים כמעט. הם מאופיינים במודל שונה מזה של גראן פונדו קלאסי בעל מרחקי 150-190 ק"מ עם גובה מצטבר משמעותי. 

במרוצים של 300 ויותר קילומטרים הגובה המצטבר הוא לא מטרה מכוונת אלא תוצר של המרחק והשטח. במרוץ בקרואטיה על חוף הים האדריאטי, יש סביבת רולינג הילס הררית יותר ויותר ככל שמתרחקים מהחוף, ופה, ב 300 ק"מ תצברו 3690 מטרים מצטברים.

במרוץ הזה שיתקיים בתאריך שקל לזכור: 10.10.2020. יש שלושה מסלולים, ומה שטוב בהם הוא שניתן להתחיל ביחד לכל המרחקים ולהחליט כמה תעשו תוך כדי. אם אתה עושה את ה 300, ישנן נקודות החלטה שיאפשרו לך לחתוך לקצרים יותר לפי התחושה והזמן. המרוץ הבינוני אורכו 235 ק"מ והגובה המצטבר בו: 2610 מ', והקצר:  155ק"מ על 1760מ' מצטברים. בקיצור – גראן פונדו וסנצ'ורי? זה למתחילים במרוץ הזה.

מרוץ

מילאן סן רמו לחובבים…

אחד ממארגני המרוץ הוא ולדימיר מיקולוביץ (Vladimir Miholjević) – רוכב עבר מקצועי קרואטי, ואחד משלושה הקרואטים היחידים שסיימו את הטור דה פראנס. היום הוא מארגן את תחרות הכביש Cro-tour והוא גם דירקטור ספורטיבי בבחריין מרידה. רכבנו איתו בגבעות היפות של איסטריה. הוא מספר על המקום: "זה מקום יפה עם טבע רב מסביב, ויש פה את התשתית של המלונות של Valamar – וכבישים מצוינים. באיסטריה יש אוכלוסיה שמשקיעה אהבה רבה בהפקת המוצרים מהחלקאות ומהים, ומארחת בצורה חמה ומזמינת פנים.

אופניים

משמאל: ולדימיר, המארגן ואושיית אופניים מוביל בקרואטיה

300 ק"מ הוא מספר מיתולוגי. אני רכבתי את המרחק הזה רק פעמיים בחיים במילאן סן רמו. להשלים מרחק כזה זה משהו שייחד את הרוכב כמי ש"עשה את זה". זה מרחק ששובר מחסומים פסיכולוגיים ומסמן את היכולת לשבור שיאים. אין הרבה הזדמנויות בעולם לעשות 300 קמ על מסלול כביש סגור לגמרי. זה דורש הרבה שת"פ עם המשטרה, והשותפים של האירוע". 

אופניים

המסלול הארוך 300 ק"מ מוגבל ל-12 שעות. זה אומר 25 קמ"ש. מי שיהיה איטי יותר מהמהירות הזו יועבר בשתי נקודות ביקורת לאורך המרוץ למסלולים הקצרים יותר (קאט אוף). בשנה הראשונה מכינים את האירוע ל 1000 משתתפים וההרשמה נסגרת. 

Valamar – רשת המלונות המארחים פה לקחו את האופניים כמותג ויש להם לא פחות מ-10 מלונות אופניים ב 5 מיקומים לאורך החוף הקרואטי. יש להם מרכז ופארק לאופניים והם מתכננים להקים עוד פרויקט כזה, כך שאופניים זה כיוון אסטרטגי מבחינתם. הם גם עובדים במקביל על תכנון ויצירת מסלולי אופניים וסינגלים, מארחים קבוצות מקצועניות לקבוצות אימונים, והם משקיעים בתחום. המטרה היא להביא את Istria לרמה של מיורקה כיעד אופניים לאירופאים. 

300 ק"מ

אגב, עורך מגזין אופני הכביש של קרואטיה אומר לי שזה אזור שהם באים אליו בעיקר בחורף, אחרי פברואר. שאר קרואטיה ההררית רחוקה יותר מהים וגבוהה וקרה, ואילו פה יש פחות גשם והטמפרטורות מעט יותר גבוהות. עדיין ביומיים שרכבנו פה בדצמבר היו 0-9 מעלות. מזל שלא היה גשם. 

300 ק"מ

טלגרם

לחצו על התמונה למנוי בטלגרם!

הסייקלינג אקדמי – שגרירה של ה Istria300

האירוע החליט להזמין את ה Israel Cycling Academy לאיור ולמלון Valamar נותן החסות לאירוע כדי להציג את המקום והפרויקט. כחלק משיתוף הפעולה הזה, התקיים מחנה האימונים הראשון של הקבוצה לקראת עונת 2020 ב Porec במלון Valamar- שהוא של קבוצת מלונות ותיירות גדולה בקרואטיה הנותנת חסות לאירוע, ואני הוזמנתי לפה עם עוד כ 30 עיתונאים מהעולם לסקר את המחנה, את הכוכבים החדשים של הקבוצה והסיפורים מאחוריה, וגם לספר לכם על ה Istria300. 

מרוציםדוידה צ'ימולאי שהוא רוכב איטלקי באקדמי מספר: "אני מכיר את האזור הזה מצוין. גרתי פה 5 שנים, ואני שמח לקדם את הסביבה הזו שיש בה הכל לרכיבה: דרכים מצוינות, סלילה טובה". הוא מספר אגב שהחלום שלו זה לנצח את מילאן סן רמו בו היה כבר 7 פעמים, כשהתוצאה הטובה ביותר שלו היתה מקום שמיני ב 2015. "מילן סן רמו הוא מרוץ קל יותר מאיסטריה 300, שיש בו מעל ל-3000 מ' עליות- זה לא מסלול קל!".  

מרוצים

החלוץ סביב האגם: Vätternrundan

התחרות שהחלה את הטרנד של 300+ היא תחרות שבדית סביב אגם גדול, בשם Vätternrundan (ווטרנרונדן). היא מתגאה בהיותה אירוע האופניים העממי הגדול בעולם. האירוע הושק ב 1966 והיום מגיעים אליו מעל ל 20,000 רוכבים. אם תרצו- הקפת הכנרת של השבדים, רק ששם המטרה היא לסגור הקפה שלמה ומרחק ענק. כמובן שיש במרוצים האלה גם מקצה חצי של 150 ק"מ, 100ק"מ (שמיועד לאפשר לאופניים חשמליים להקיף ללא טעינה), ובמקרה שפה גם אירוע אופני הרים ואירוע ילדים- אמצעים חשובים להגדיל את האירועים האלה. השנה הם הודיעו על הארכת המסלול ל 315ק"מ כדי לדלג על מקטע אוטוסטרדה שהיה בו. זה מרוץ שטוח יחסית. 

מרוצי כבישמה שהופך את המרוצים האלה לקטע חזק הוא התחרות הקבוצתית בעיקר, כאשר קבוצות רכיבה מייצרות נבחרת מתחרה, שעובדת ביחד. הקבוצות שיכולות להשלים את המרחק בפחות מ 8 שעות מקבלות זינוק נפרד, מאוחר יותר.

עוד מצטרף לגל המרוצים הזה, שהיווה השראה למארגני Istria300 הוא ה Majorka312. המרוץ הזה הוא אחד הקשים שיש מאחר וצוברים בו מעל 5000 מטרים ורטיקליים. הוא אירוע הדגל של האי שהפך להיות מכה לאימוני החורף של האירופאים. 

מרוצי כביש

ומתי בישראל?

כדי שאנשים יבואו למדינה אחרת לאירוע, הוא חייב להיות מאוד קשה ומאוד מאתגר. כשאתה עושה משהו פעמים ספורות בלבד או פעם אחת כל החיים, אתה תהייה יותר פתוח לרעיון של בניית חופשה בחו"ל סביבו. האירועים שיש בישראל הם מהדור הקודם והנוכחי: סמרתון, אפיק ישראל, גראן פונדו וישראמן- יש להם לאן לצמוח- הם עוד לא מיצו וגם הלוקיישין הישראלי בכל זאת ייחודי. אבל אירוע כביש 300 הוא הדבר הבא. סגירת לופ של 300 קילומטרים של כביש לאלפי רוכבים לזמן ארוך אינה דבר פשוט בישראל מסיבות רבות. בינתיים נגיע ל Istria300 ללמוד מהקרואטים.

(* הוזמנתי לסקר ע"י המארגנים)

_________________________________________________________________________________________

הכניסו מייל פה וקבלו מאיתנו רק פעם בשבוע את הניוזלטר (אפשר להפסיק בקלות):

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים