לה וואלטה- הגראנד טור הספרדי שסוגר את העונה יצא לדרך. ההתחלה בבאסקים הייתה מרתקת וחסרת רחמים, האנג’לירו והרים נוספים בדרך והקבוצה מישראל התחילה חזק. יש מירוץ מעניין בספרד!

מאת: יהונתן דוויק
צילום: נועה ארנון, ISN

מגזין האופניים הטוב בישראל – תנו מבט בערוץ הטלגרם

סוף שבוע ראשון לפנתיאון

וואלטה (La Vuelta) באה עלינו לטובה בדיוק כשהג’ירו התחיל להשמים עם קטעי בריחה אין סופיים. כל מה שרצינו מהג’ירו, התקפות, פיצולים, קצת בלאגן, הגיע במירוץ הספרדי שרק התחיל. בוואלטה אין שבוע ראשון קל, ומישורים? זו מילה גסה. הטור תמיד יהיה היוקרתי ביותר, לג’ירו יש את העליות היפות ביותר, ובוואלטה לא נשארים מאחור ומשלבים בין בניית מסלול מדהים וקשה במיוחד לשמות שרוצים להוכיח את עצמם ומגיעים רעבים. 

הקטע הראשון בספרד היה גיהנום לרגליים שרק החלו להתרגל. 173 קילומטרים בחבל הבאסקים, בקטע עצבני וחסר רחמים של עליות כמיטב המסורת הספרדית. כשבטור ובג’ירו המובילים התחילו להציק אחד לשני במקרה הטוב בשבוע השני, בוואלטה המובילים הסתכלו אחד לשני בלבן של העין בטיפוס הראשון של המירוץ, ונתנו הכל עבור החולצה באדום. פרימוז רוגליץ בהתקפה מרשימה ניצח את הקטע וחזר לחולצה שהוא מכיר מצויין מהשנה שעברה.

הקטע השני היה קצר, הררי, ועם רוחות צד, כל מה שצריך לאחר צהריים מעניין. מוביסטאר המקומית תקפה עם בוא הרוחות, ריצ’רד קראפאז יצא להתקפה מפתיעה כאילו מדובר בשבוע השלישי והקטע פשוט לא הפסיק לבעור, ומדובר ביום השני בסך הכל! בעלייה האחרונה של היום זה היה מארק סולר שיצא לסולו נהדר אל לקונברי, הקטלני השיג ניצחון חשוב לאימפריה הספרדית מוביסטאר, והמובילים הגיעו בבטחה אל קו הסיום, לא לפני כמה רגעי חרדה מול סוסים מקומיים.

במשפחת הגראנד טורים הטור דה פראנס הוא המבוגר האחראי, סולידי ומבוסס. הג’ירו הוא המתבגר, לפעמים מפתיע, לפעמים אדיש, והוואלטה הוא הדוד המשוגע חובב האקסטרים, ובת’כלס, כולם מסכימים בשקט, שאצלו הכי כיף. 

ניצחון יפייפה של דן מרטין וISN!

דן מרטין פתח בסערה את המירוץ הספרדי שמתאים כל כך ליכולותיו. לא סתם אמר האירי שהוא חיכה לוואלטה כבר מרגע הפתיחה של הטור דה פראנס, מרוץ אותו סיים מרטין בתוצאות חלשות וכושר לא מעודד. לוואלטה הגיע מרטין בכושר מעולה, מפוקס ורעב להצליח. בקטע הראשון הוא הראה את השינוי שעבר בו, מאז אותם שבועות מקוללים בצרפת, עם המקום השלישי. בקטע השני הוא נשאר חד וטרי עם עוד ספרינט מעולה ששם אותו במקום השני בדירוג הכללי, ובלגונס דל נליה של השלב השלישי הכל התחבר.

העלייה הקצרה הלכה ונעשתה קשה מרגע לרגע, וקבוצת המובילים השאירה מאחור רוכב אחר רוכב. השיפועים התאימו למרטין, אבל עוד שמות גדולים היו לצידו לאורך העלייה, רעבים לניצחון, יושבים ומחכים שמישהו יעז לתקוף. מרטין התמקם נהדר, ונתן לקבוצות הגדולות לסגור את ההתקפות, כשהוא נשאר יציב ובולט בקדמת הקבוצה. 

הרוכב המנוסה חיכה, המתין לתזמון המושלם, ומאתיים מטרים לסיום הוא התחיל להגביר את הקצב. רוגליץ ממעמקי הקבוצה קלט את המהלך והתחיל לסגור את מרטין, ריצ’ארד קראפאז היה גם על הגלגל של האירי. הפיניש הלך והתקרב, מרטין מוביל, אך עוד הייתה ציפייה לפאנץ’ האדיר של רוגליץ’ שיכריע את הקטע. הסיום כבר מופיע, ומוביל המירוץ מסלובניה לא מצא תשובה למהירות של מרטין. הכוכב של ISN חזר לכושר, וכשהוא שם, קשה מאוד לנצח אותו בעלייה כזו. על קו הסיום מרטין אפילו לא הניף את ידיו, הוא היה עייף מידי לחגיגות ופחד שהם פספסו מישהו שהגיע לקו הסיום לפניהם או שמישהו יעבור אותו ממש על הקו, דבר שקרה לו בעבר כך הוא סיפר, אך על הפנים היה אפשר לראות הכל. 

דן מרטין חזר למקומו הטבעי, בניצחון יפייפה מול טובי הרוכבים בעולם. הדרך אל הפודיום עוד ארוכה וקשה, אבל אפשר להיות בטוחים שדן מרטין יוצא למסע בכושר הטוב ביותר שלו, ואחרי הקטע השלישי, גם בהרגשה מצויינת. בראיון אמוציונאלי בסיום הקטע הוא לא הצליח לעצור בכי של הקלה: “זה נצחוני הראשון מזה שנתיים מאז שהבן שלי נולד”. ה ISN הביאה את שני הבריטים, בזמן קצר, להישג שהם היו זקוקים לו מאוד.

מנצח וואלטה 19 ומפסיד טור 20 חוזר להוכיח

המצלמות בפלאנש דבלפי התמקדו בעיקר בילד הפלא שניצח את הטור, אבל גם הפנים ההמומות של המפסיד הופיעו ברחבי העולם. בקבוצת האמירויות חגגו ניצחון, וכמה מאות מטרים מהם ישבו רוכבי ומנהלי קבוצת יאמבו ויסמה באוטובוס, ואף אחד לא היה רוצה להחליף אותם שם. מניצחון בטוח הם עברו להפסד נדיר. הקבוצה ההולנדית שעשתה הכל נכון יצאה בלי חולצה צהובה מהטור דה פראנס. בעולם המקצועני ניצחונות שווים כסף, אחרי אכזבה עצומה לצהובים שחורים בטור דה פראנס ובג’ירו ד’איטליה, ברור שיש לחץ בקבוצה לזכייה בגראנד טור, המשכורות הגבוהות ואיכות הקבוצה תלויים בכך.

לא במקרה יאמבו ויסמה ופרימוז’ רוגליץ, מאוכזבי הטור, מגיעים לוואלטה בסגל המרשים ביותר שיש להם להציע. לצידו של רוגליץ, מנצח המהדורה הקודמת של הוואלטה, יהיו טום דאמולן, ספ קוס וג’ורג’ בנט, פועלים נהדרים, אבל גם מועמדים לאדומה אם רוגליץ יראה רגע של חולשה. 

יאמבו ויסמה מגיעה חזקה ועוצמתית לגראנד טור הספרדי, וכל רוכב בשמינייה שלה יודע שהפעם, אין מקום לטעויות.

לה וואלטה

מה יהיה עם כריס פרום?

בעוד כמה חודשים יעמוד כריסטופר פרום בנמל התעופה, ובמקום לעלות לטיסה אל מחנה האימונים של אינאוס בגראן קנריה, הוא יטוס אל המקום בו תחל קבוצת ישראל סטארט אפ ניישן את אימוניה לעונת 2021. בשנים הקודמות זה היה בישראל עם סדרת חינוך ציונית לרוכבים…  נראה אם גם קריס פרום יעבור את זה הפעם. באיזה מצב יגיע לשם פרום זו כבר שאלה גדולה בהרבה.

שנה ושלושה חודשים. שנה ושלושה חודשים שאוהדיו הרבים של כריסטופר פרום, מנהלי קבוצתו, משפחתו, ובעיקר הוא עצמו, מחכים לרגע שאפשר יהיה לראות את האור בקצה המנהרה. בטור האמירויות בתחילת העונה הציפיות להצלחה מהבריטי היו נמוכות, והתוצאות בהתאם. וירוס הקורונה נתן לפרום עוד זמן לחזור לעצמו, ליכולותיו האדירות. אבל הבריטי חזר להתחרות וזה לא אותו רוכב שכולם הכירו. באינאוס, הקבוצה אותה הוביל לאורך שנים כה רבות, הקבוצה בה הוא היה בעל הבית הבלתי מעורער, לא יכלו לסמוך עליו והוא לא נבחר לטור דה פראנס. מנודה, פרום הגיע לוואלטה יחד עם ריצ’ארד קראפאז, רוכב מוביל ולא פרייאר בכלל.

כבר בקטע הראשון פרום הראה חולשה. חברי קבוצתו היו עסוקים בקראפאז המוביל, ואיש לא טרח לרדת לעזור לו. בכוחו עצמו הגיע פרום בפיגור ענק לפסגה, פיגור שהבהיר לנו שזה עדיין לא קורה, האור עוד לא נגלה, פרום עוד לא חזר. 

איזו עסקה עושה פה ISN? חמש מיליון יורו, סוללה של מטפסים, אבל הכתר שבראש המכונה רחוק מלהיות מוכן. זה לא חודש ולא חצי שנה, שפרום לא חוזר. הבריטי בן ה36 כבר למעלה משנה נראה כמו הצל של עצמו. הסיכויים לראות אותו שוב כמו בימים הטובים הולכים וקטנים מיום ליום, מטיפוס לטיפוס. 

ISN וואלטה

וואלטה 2020 – יש עליות, אין קהל

המירוץ זורם עם הגשם על כבישי צפון ספרד, ובשקט והיופי של המירוץ מי בכלל חושב על נגיף, סגר או ביטולים? 

אבל הקורונה הייתה קרובה מאוד למנוע מהמירוץ להתקיים. כשמסביב מירוצים בבלגיה והולנד מתבטלים, כשמדריד בסגר ועוצר, העתיד של וואלטה 2020 היה נראה קודר מאוד. השמועות התרוצצו ואיתם הפייק ניוז,  בעולם האופניים שמעו פעמיים ביום שהוואלטה בוטלה ופעמיים ביום שזה לא נכון. הוירוס משאיר צלקות והמרוץ צומצם לשמונה עשר ימים במקום 21 (הקטעים שבוטלו היו אמורים להיות בהולנד). הודעה מאכזבת נוספת הגיעה כשהודיעו המארגנים והרשויות כי לא יאפשרו לאוהדים להגיע לעליות המרכזיות של המירוץ. איך תראה La Vuelta בלי הבאסקים שכל כך אוהבים להגיע לפסגות המושלגות? 

הגזירה השלישית הגיעה דווקא מהצד השני של הגבול, השכנה צרפת נטרלה את הקטע השישי, קטע מדהים בפירנאים הצרפתים שהיה צריך להסתיים בטורמולה. המארגנים סידרו חלופה בשטח ספרד.

הוואלטה יוצאת לדרך עם שלושה גזירות מעצבנות, מאכזבות, אבל זה היה קרוב למצב גרוע בהרבה, מצב שיש רק לקוות שלא יגיע בהמשך המירוץ. חשוב לציין שבוואלטה לא לוקחים סיכונים מיותרים וההתנהלות מול הקורונה דומה למה שראינו בטור, כך שיש מקום לתקווה ואופטימיות שנזכה לראות את המירוץ עד לסופו.

ISN מגיעה לה וואלטה עם כוכב 

הקבוצה הישראלית בכחול לבן הגיעה לוואלטה עם דן מרטין בכושר נהדר, ועוד שבעה רוכבים שרובם בעיקר יעזרו לו להגיע הכי רחוק שהוא מסוגל. למרטין יש שלושה פועלים מרכזיים, מתאו באדילטי השוויצרי הוא המטפס הכי חזק שעומד לצידו של מרטין והוא יוביל אותו כמה שיוכל בהרים. פיקולי הקנדי מגיע גם לשמור על מרטין, ועומר גולדשטיין הישראלי הוא הפועל הנוסף של הכוכב האירי. בקטע הניצחון של מרטין ראינו את באדילטי וגולדשטיין עושים עבודה יפה, ואת הקבוצה שומרת על מרטין מול הרוחות. כמובן שבהרים הגבוהים מרטין יהיה לבד, אבל ISN עשתה הכי הרבה שהיא יכולה כדי לסייע. 

מיקל ראים ואלכסיס רנאר מגיעים על תקן הספרינטרים/פאנצ’רים, וינסו להביא לקבוצה הישג במישורים או מהבריחה. רורי סאטרלנד ורנטו הולנשטיין הם שני קטרים ותיקים מאוד, והם ימשכו את הקבוצה במישורים. קבוצה מדוייקת של ISN לוואלטה, עם מוביל ברור ועוצמתי, פועלים שיעשו מה שיוכלו עבורו וגם פתח לאפשרויות במישורים. הוואלטה של ISN תקום ותפול על מרטין, אבל הוא לא לבד במערכה. 

וואלטה

ISN בתמונה מדהימה של צלמת הקבוצה נועה ארנון

לגזור ולשמור

קטע 6, יום ראשון 25.10, אראמון פוריגל – זה היה צריך להיות יום צרפתי לגמרי בלה וואלטה, אבל ביום ראשון הקרוב ישארו הרוכבים בגבולות ספרד ויטפסו לאראמון פורמיגל, זה לא הטורמולה, אבל עדיין פסגה גבוהה ומשמעותית.

קטע 8, יום רביעי 28.10, אלטו דה מונקלבליו – יום וואלטה קלאסי שמסתיים בעלייה הקשה, הכל כך ספרדית, של מונקלבליו. שימו לב לאחוזי השיפוע ותבינו למה גם זה יום מכריע במירוץ הספרדי.

קטע 11, 31.10 יום שבת, אלטו דה פרפונה – ככל הנראה היום המפרך ביותר של וואלטה 2020. עוד לפני הפסגה האחרונה יפגשו הרוכבים עליות ספרדיות אותנטיות של שיפועים רצחניים, הקוברטרויה והסאן לורנזו, לפני האלטו דה פרפונה, כמעט 19 קילומטרים כואבים אל קו הסיום. יום אדיר שיוציא לרוכבים את הנשמה, וזה עוד לפני מה שמחכה בראשון…

קטע 12, 1.11 יום ראשון, אנג’לירו! – אחריי שסבלו לאורך השבת, וואלטה יגיע ליום המכריע שלו, הסיום המפורסם והכואב ביותר בספרד, האלטו דה אנג’לירו. לאורך 13 קילומטרים ארוכים יטפסו הרוכבים בשיפוע ממוצע של תשע וחצי אחוזים, ובשישה האחרונים זה יהיה לא פחות מ13 אחוזי שיפוע ממוצע. באנג’לירו אין שמירת כוחות, אין הצגות, זה פשוט מחזה של כאב בין הרוכבים הטובים ביותר, בעלייה שנאבקת על תואר העלייה הקשה באירופה. באנג’לירו יפתחו פערים גדולים בין הרוכבים, פערים שיכולים גם להכריע את המירוץ האדום, והכל יכול להתהפך על הקיר בצפון ספרד. אסור לפספס!!

קטע 13, 3.11 יום שלישי, נגד השעון – לאחר יום המנוחה יפגשו הרוכבים את שלב נגד השעון היחיד במהדורת 2020 של הוואלטה. לאחר 31 קילומטרים של נגד שעון מישורי יגיע הטוויסט שמארגני המירוץ כל כך אוהבים, שתי קילומטרים של עלייה מטורפת אל קו הסיום. עוד יום מרתק בספרד, חשוב מאוד למאבק על החולצה האדומה, ועם רגעים כואבים ויפים בסופו.

קטע 17, 7.11 יום שבת, אלטו דה קובטילה – היום ההררי האחרון של המירוץ יהיה קל יחסית לשאר ימי העליות במירוץ השנה, אבל התיזמון שלו מבטיח מאבק אדיר במעלה הקובטילה. ההזדמנות האחרונה לשנות משהו בוואלטה תהיה על 12 הקילומטרים של הקובטילה, בשיפוע ממוצע של שבע אחוז, הטיפוס האחרון של עונת 2020 חייב להיות מעניין!

הגעת עד לפה! אתה חייב מנוי:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים