חגיגה צרפתית בדרום צרפת כאשר מוביל המירוץ ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק-סטפ) מגדיל את הפער מול מתחריו עם ניצחון מדהים נגד השעון וגם עם מקום שני מעל פסגת הטורמלה אחרי בן ארצו טיבו פינו (גרופמה FDJ). גריינט תומס בקשיים בעוד הדירוג הכללי מתפורר לרסיסים בטוֹרמוֹלֶה.

מאת: אורן ארד
צילום: ASO טור דה פראנס / גרובר / פאולינה בלט

הצרפתים יודעים: קלאב מד מזמינה אתכם לחופשת אופניים וסקי אלפינית במועדון החדש: Grand Massif ברמת 4 קלשונים:

אלאפיליפ זוכה בנג”ש בשלב 13

רבים ציפו שהנג”ש של יום 13 יהיה מסננת חשובה של הדירוג הכללי לפני שנכנסים להרים הגבוהים באמת שמחכים לנו במחציתו השניה של הטור דה פראנס. כך היה בצמרת אינאוס כאשר הקולומביאני הצעיר אגן ברנל הפסיד 1:22 דקות למוביל קבוצתו וזוכה השנה שעברה גריינט תומס. ברנל גם נאלץ למסור בכך את חולצת המוביל הצעיר הלבנה לאנריק מאס (דקונינק קוויק סטפ). הרוכב הספרדי הצעיר, בן טיפוחיו של אלברטו קונטדור ורוכב ה-CG של הקבוצה הבלגית עלה למקום הרביעי בדירוג הכללי אבל זכה לתשומת לב מועטה על הביצוע המעולה נגד השעון בגלל חבר קבוצתו ומוביל הטור דה פראנס ג’וליאן אלאפיליפ. הצרפתי, לובש החולצה הצהובה בפעם התשיעית במירוץ נחשב רוכב נג”ש טוב מאוד אבל לא צפוי היה להיות מהיר ממומחי נג”ש, במיוחד גריינט תומס (אינאוס) אשר נחשב למעולה נגד השעון אך היה איטי מהצרפתי ב-14 שניות. 

פרישה מוזרה וצמרת הנג”ש נעדרת

עובדה נוספת שעזרה לאלאפיליפ לנצח בנג”ש היתה גם חסרונם של רוכבי נג”ש מעולים נוספים במירוץ ובראשם אלוף העולם נגד השעון רוהאן דניס (בחריין מרידה), אשר פרש באופן מפתיע ותמוה מהמירוץ במהלך שלב 12. האוסטרלי, שהיה הפייבוריט המובהק ליום הנגש של שלב 13 ירד מאופניו ללא כל הסבר או עדות לבעיה פיזית, נכנס לאוטו ופרש מהטור. עד לכתיבת שורות אלו לא ניתן הסבר לכך. 

בנוסף ראינו את אלוף העולם לשעבר 4 פעמים טוני מרטין (יאמבו ויסמה) בוחר לרכוב את מסלול הנגש בלי כוונה כלל למהר. ניתן להניח שהגרמני לא ניסה כלל להצטיין ביום ההתמחות שלו כי על פי תכניות הקבוצה הוא אמור להגיע רענן לימי ההרים הגבוהים ולסייע למוביל קבוצתו סטיבן קרויצוויק אשר רכב נג”ש מעולה ומיקם עצמו שלישי בדירוג הכללי 46 שניות אחרי תומאס. מומחה נג”ש נוסף בקבוצתם וואט ואן ארט נאלץ לפרוש מהטור אחרי תאונה מחרידה על המסלול כאשר חתך פניה ימינה קרוב מידי למחסומים והתנגש בהם.

טור דה פראנס

שלב 14 – קצר ומתפוצץ

שלב 14 הקצר הבטיח וקיים מירוץ עצבני ואגרסיבי. כאשר יש שלב של 117 ק”מ בלבד (ובפועל היה 110 עקב זינוק מאוחר מהמתוכנן) הרוכבים מחשבים את כוחותיהם אחרת מאשר עם יש מולם 200 ק”מ של מירוץ. 

היום התחיל עם בריחה מפתיעה של וינצ’נזו ניבאלי (בחריין מרידה) ומחזיק החולצה הירוקה פטר סאגן (בורה הנסגרו). סאגן עזר לכריש ממסינה לחמוק מהפלוטון בקילומטרים הראשונים אבל כבר אחרי הגבעה הראשונה ביום, אותה עבר ניבאלי ראשון, חברו השניים לבריחה השניה שבאה מאחוריהם. ניבאלי ראה את השלב הזה כאידאלי לזכיה עבורו ואחרי שיצא מהמשחק של הדירוג הכללי לא היה לאף אחד בעיה לשחרר את זוכה הטור מ-2014 קדימה, אך זהו לא יום לבריחה כפי שהבין ניבאלי בעצמו כשנתפס יחד עם שארית הבריחה לפני הטורמולה.

כיצד לוקחים שיא כל הזמנים בחולצה ירוקה?

סאגן מצידו יצא לבריחה על מנת לנסות ולהגיע ראשון לספרינט הביניים שנמצא לפני הטיפוס לטורמולה אבל אחרי הקוֹל דּה סוֹלֶר (דירוג 1) אותו יצטרך לעבור לפני מתחריו בקטגורית הניקוד. בשלב זה של המירוץ לניקוד סאגן כבר לא מסתמך על ימי ספרינטים והחשש העיקרי שלו הוא מייקל מת’יוס, אשר מפגין כושר מעולה בטיפוס ועלול לסגור פער ניקוד דווקא בימי ההרים. כאשר הפלוטון התחיל את הטיפוס לקוֹל דּה סוֹלֶר בעוד מתחריו העיקריים של סאגן נושרים אחד אחד ונשארים מאחור, לובש החולצה הירוקה כבר באמצע העליה. פלוטון הפייבוריטים תפס את סאגן סמוך לראש ההר והוא ירד איתם לנקודת ספרינט הבייניים, אותה עבר ללא מתחרים והגדיל את הפער שעומד היום על 93 נקודות מהספרינטר האיטלקי סוני קולברלי (בחריין מרידה).

הטורמולה

ההר הראשון בדירוג HC – בטור דה פראנס השנה, כמו גם הראשון בין רבים שפסגתו מעל 2000 מטר, חיכה לפלוטון בסיום השלב. הטורמולה, אחד ההרים האיקוניים והמפורסמים בטור דה פראנס. למרות שבדרך כלל מטפסים אותו מהצד השני והקשה יותר, הפלוטון המצומצם בהובלת מוביסטר נכנס בקצב גבוה לשיפולי ההר הנמוכים. החללים החלו לנשור מהקבוצה ככל שהקילומטרים חלפו במעלה ההר. המפסיד העיקרי הראשון בשלב הוא רומאן בארדה (AG2R) אשר כלל לא נמנה על חברי הפייבוריטים במרגלות הטורמולה אחרי שבטיפוס הקודם לקוֹל דּה סוֹלֶר נשר מהפלוטון ולמעשה יצא לחלוטין מתחרות על הדירוג הכללי. גם אדם ייטס (מיצ’לטון סקוט) הראה קשיים על הסוֹלֶר אבל בעזרת הסיוע של אחיו סיימון הצליח לחזור לפלוטון לפני הטורמולה.

ואלה שמות

בעוד אנדריי אמדוֹר (מוביסטר) מוביל את הפייבוריטים במעלה ההר בטמפו רצחני מתחילים לנשור הפייבוריטים אחד אחד. דן מרטין (UAE) מהראשונים שלא עמדו בקצב של מוביסטר ואיתו גם אדם ייטס שהפעם לא הצליח להתאושש והפסיד מעל 6 דקות בדירוג הכללי. בעוד מוביסטר מפרקים את הטור דה פראנס גם המוביל שלהם עצמם נקלע לקשיים. נירו קינטנה מאבד מגע עם הקבוצה ומפסיד כ-3 וחצי דקות. הנשירה של קינטנה אינה משנה כהוא זה את הקצב של חברי קבוצתו בחזית הקבוצה אשר ממשיכים פול גז, כאשר הקבוצה הספרדית מחליטה באותו הרגע שמיקל לאנדה, שנראה מצויין בקידמת המירוץ, הוא מוביל הקבוצה מעכשיו. בקילומטרים האחרונים נושרים גם ריצ’י פורט (טרק סגפרדו) אנריק מאס (דקונינק קוויק סטפ), יעקוֹבּ פוגלסנג (אסטנה) וריגוברטו אוּרָן (EF Education). בקילומטר האחרון לפני הקו, באופן מפתיע גם מוביל אינאוס גריינט תומס נקלע לקשיים ומאבד 36 שניות לחולצה הצהובה ג’וליאן אלאפיליפ (דקונינק קוויק סטפ), אשר לתדהמת כולם לא רק הצליח לשרוד עם הפייבוריטים האחרונים בסיום השלב, הוא אפילו נראה בין החזקים בקבוצה. 

ניצחון צרפתי

בסיום הטיפוס המפרך לטורמולה, כאשר ראו השורדים שתומס (איניאוס) בקשיים החל הקצב לעלות והיה זה טיבו פינו (גרופמה FDJ) אשר האיץ ראשון והכי חזק. הצרפתי הצליח להתרחק בכמה עשרות מטרים האחרונים ולזכות בניצחון בעודו לוקח 10 שניות בדירוג הכללי מבן ארצו אלאפיליפ אשר הצליח בעצמו להוציא ספרינט לקו שהעניק לו את המקום השני לפני סטיבן קרוייצוויק (יאמבו ויסמה).

אם עד כה הקהל המקומי היה מרוצה מהטור דה פראנס הרי שהניצחון הצרפתי הכפול רק מעלה את מצב הרוח הלאומי עוד יותר. גריינט תומס (אינאוס) אשר שמר על מיקומו השני בדירוג הכללי איבד יותר מחצי דקה למוביל אלאפיליפ. בראיון אחרי קו הסיום הודה הבריטי שלא הרגיש במיטבו במשך כל היום ובקילומטר האחרון לא נותר לו אלא לרכוב בקצב שלו עד לקו.

היום – שוב בהרים

אחרי השלב הברוטלי של אתמול אשר פתח פערים דרמטיים בטבלת הדירוג הכללי ממשיכים הרוכבים לתוך הפירנאים בשלב בן 185 ק”מ הכולל 4 פסגות מדורגות, כאשר הפסגה הלפני אחרונה כוללת ניקוד בונוס זמן. השלב מסתיים בראש הר אחרי טיפוס של 11.8 ק”מ בשיפוע ממוצע של 6.9%, כאשר 500 המטרים האחרונים כמעט מישוריים המזמינים ספרינט לקו. זהו יום טוב לבריחה ולמתמודדי דירוג ההרים, ובראשם טים וולנס (לוטו סודאל) אשר יאפשרו למתמודדי הדירוג הכללי לעבור את השלב ללא אירועים מיוחדים. עם זאת ייתכן שנראה כמה מתמודדי דירוג כללי מנסים לפצות על הפסדיהם אתמול בהתקפות נואשות אשר יהפכו את השלב לחגיגת GC לפני יום המנוחה שיהיה ביום שני.


אהבתם? אל תפסידו כתבות מעולות בגלל האלגוריתם של פייסבוק. הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו וקבעו אתם לאיזה כתבות תכנסו: https://t.me/BIKEPANEL