כלי עבודה ניתן לחלק לשתי קבוצות, אלו שרוצים ואלו שצריכים אבל מה אם יש כלים שגם צריכים אבל גם רוצים? יצאנו לבחון מד מומנט של חברת Lezyne, המד מומנט הקטן שאפשר לאחסן בתיק האוכף ואפילו בכיס – Lezyne pocket torque drive

בין אם בשטח ובין אם בכביש, אם גם אתם רוכבים על שלדות קרבון, מד מומנט הוא כבר לא בגדר המלצה, הוא כלי שיש בו צורך אמיתי. להדק את מוט האוכף או לשנות את זווית הכידון אלו רק חלק קטן מהפעולות שבהן נשתמש במד מומנט.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

קצת על Lezyne

 חברת Lezyne נוסדה בשנת 2007 בגרמניה ע”י הטריאטלט מיקי קוזושק שהקים גם את חברת Truvativ שנמכרה בשנת 2004 לקבוצת Sram. משרדי החברה נמצאים כיום בארה”ב ומפעל היצור בטייוואן. קוזושק לקח את הידע שצבר בהקמת Truvativ והקים את Lezyne שהתמקדה בייצור אביזרי אופניים באיכות גבוהה. חברת Lezyne נותנת חסות למגוון רוכבים מקצועיים ובניהם גם רוכב הטריאל המפורסם דני מקסקיל. חברת Lezyne מיובאת ע”י חברת CTC שהיא גם היבואנית של אופני Trek ומותגים נוספים.

מד מומנט

מהו מד מומנט?

מד מומנט הוא הכלי שיעצור אותנו שניה לפני שסיבי הקרבון יתחילו להתפצפץ והדמעות יתחילו לרדת. ברגע שהגעתם למומנט שהגדרתם, הכלי יקפוץ ולא יאפשר לכם להדק יותר את הבורג. מדי מומנט קיימים במגוון תצורות בשוק. העיקריות שבהן היא ידית ראצ’ט שלרוב משמשת להידוק במומנטים גדולים יחסית. השניה היא ידית מומנט בצורת T. בשוק ישנם מדי מומנט עם מומנט מוגדר אחד וכאלו הניתנים לכיול כמו ה – Lezyne pocket torque drive.

תכונות עיקריות

 • דגם: Lezyne pocket torque drive
 • תומך בביטים בגודל ¼ אינץ’
 • ראשי אלנים כלולים: 2.5, 3, 4 ו – 5 מ”מ
 • ראשי Torx כלולים: T20, T25
 • מנעד מומנטים רחב בין 6-2 Nm כולל חצי מומנטים
 • גודל הכלי: 8 ס”מ
 • גודל הידית: 7 ס”מ
 • משקל: 130 גרם כולל הנרתיק
 • מחיר: 300 ש”ח 
 • קישור לרכישה

אופן השימוש

מד המומנט Lezyne pocket torque drive מגיע “מפורק” אך אל תיבהלו כי ההרכבה פשוטה במיוחד וכוללת שני שלבים בלבד:

 1. הרכיבו את ידית האחיזה על גבי מד המומנט והדקו את הבורג שסוגר אותה.
 2. בחרו את מומנט ההידוק הרצוי וכיילו את מד המומנט אליו בעזרת כלי העזר שבאריזה.

לאחר שביצעתם את שני השלבים אתם חופשיים לגשת ולהדק את הברגים בדיוק למומנט אותו הגדרתם.

מד מומנט

כלי שרוצים

ה – Lezyne pocket torque drive הוא כלי שאתם רוצים! הוא כלי כיפי ומעניין. כזה שכשתשלפו אותו ביער או בכביש הרוכבים האחרים יבואו וישאלו מה זה. הוא קטן מספיק כדי שתשימו אותו בתיק האוכף אבל גדול מספיק כדי להדק בנוחות את הברגים מבלי להרוס את האצבעות. ה – Lezyne pocket torque drive הוא מד המומנט הקטן ביותר שהשתמשתי בו עד היום. המשקל הכולל שלו יחד עם האריזה הוא 130 גרם. למרות גודלו ומשקלו הוא הרגיש איכותי וסיפק חווית שימוש לא פחות ממעולה. ה – Lezyne pocket torque drive עשוי מתכת ומגיע באריזת EVA שנסגרת באמצעות ריצ’רץ’ ובעלת ספוג יעודי עם מקומות אחסון לכל פריט בחבילה. השמירה על המד המומנט וסדר פשוט מדהימה, ויש בה אפילו חריטות של גודלי הביטים.

מד מומנט

מנעד מומנטים רחב

נתקלתי בעבר במדי מומנט קטנים אבל רובם היו מקובעים למומנט הידוק אחד ולא משתנה ובאופן אישי לא הייתי ממליץ לקנות מסוג זה, במיוחד אם אתם רוצים לקחת אותו איתכם לרכיבות. ב Lezyne הצליחו לכלול במד מומנט pocket torque drive עם מנעד מומנטים רחב בהתחשב בגודלו ובמשקלו של הכלי. מנעד המומנטים שמתחיל ב 2Nm ונגמר ב 6Nm וכולל בתוכו גם חצי ניוטון מטר. 9 מומנטים שונים להידוק זה יפה מאוד.

לשם ההשוואה במד המומנט Park Tool ATD-1.2 מנעד המומנטים מתחיל ב – 4Nm ונגמר ב – 6Nm והוא גדול וכבד בהרבה ממד המומנט של Lezyne. למען ההגינות כדאי לציין שלסדנה מקצועית ה – ATD-1.2 של Park Tool יהיה נוח יותר אבל בשביל מכונאי הביתי או למטייל רחוק מהבית והסדנא, ה – Lezyne pocket torque drive מנצח ובגדול.

מד מומנט

חוויית שימוש

חווית השימוש ב – Lezyne pocket torque drive מתחילה כבר ברגע שפותחים את האריזה. הספוגים שמגינים על הכלי ושומרים על כל חלק במקומו בהחלט הופכים את השימוש בכלי למהנה יותר. ההרכבה של ידית ההידוק על מד המומנט קלה מאוד ומתבצעת תוך שניות בודדות. אחת הנקודות המגניבות במד המומנט הזה היא שהידית נעה על הכלי ובכך תוכלו להשתמש בה גם בתצורת L וגם בתצורת P. בתצורת ה – L העדפתי להשתמש בבברגים בעלי הראשים הגדולים יותר כמו אלן בגודל 5 מ”מ ו – Torx בגודל T25 מכיוון שבאלו נדרש להדק למומנט גבוהה יותר.

בתצורת ה – T העדפתי להשתמש בברגים בעלי ראשים קטנים כמו אלנים בגדלים 2.5 ו – 3 מ”מ ובברגים בהם נדרש פחות מומנט להידוק. ברגע שהגעתם למומנט ההידוק שהגדרתם ה – Lezyne pocket torque drive יקפוץ וימנע מכם להמשיך להדק את הבורג אלא ימשיך לקפוץ כדי להבטיח שלא תהדקו בטעות את הבורג יתר על המידה. באחד ממדי המומנט היקרים יותר שבהם השתמשתי המגנט נהרס תוך שימושים בודדים וזה בהחלט פוגע בחווית השימוש, לא כך עם ה – Lezyne pocket torque drive, המגנט עושה את עבודתו היטב והביטים לא נופלים בזמן השימוש ולאחריו. הנקודה היחידה שמעט איכזבה אותי, היא הצורך להגדיר את מומנט ההידוק הנדרש באמצעות ידית הפלסטיק, אך אם לא מדובר בשימוש יומיומי ממושך זה בהחלט נסבל.

מד מומנט

יתרונות

 • גודל ומשקל שלא משאירים מקום לתחרות עם אף מתחרה בשוק.
 • ידית נוחה במיוחד שמאפשרת שימוש בתצורת T וגם בתצורת L.
 • מנעד מומנטים רחב
 • תומך בכל ביט בגודל ¼ אינץ

חסרונות

 • פחות מותאם לשימוש יומיומי
 • מצריך את ידית הפלסטיק הקטנה כדי לקבוע את מומנט ההידוק
 • הידוק חד כיווני בלבד (עם כיוון השעון) למרות שבמומנטים קטנים יחסית כמו אלו לא נתקלתי בצורך להידוק נגד כיוון השעון.

שורה תחתונה

מד מומנט איכותי במיוחד עם מנעד מומנטים רחב. מושלם למכונאי הביתי ובמחיר שמאיים על כל מד מומנט בקטגוריה. מעבר לצורך במד מומנט זה מד מומנט שהייתי רוצה שיהיה לי אז מבחינתי ה – Lezyne pocket torque drive מנצח בגדול.

מאת אלעד פריזט
צילום: אלעד פריזט ותם מעודד

⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך