“אני מאד אוהבת אופני הרים שם הלב שלי נמצא”, ליאן ויתקין מגשימה את עצמה וקוראת לבנות צעירות להצטרף לעיסוק בספורט, לנפץ תקרות זכוכית ולפרוץ גבולות. פגשנו אותה לראיון רגע לפני הטיסה לאליפות אירופה באופני הרים כדי לקבל השראה ולהבין מה נדרש מרוכבת תחרותית באופני הרים.  

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

קיימנו את הראיון בעיצומם של ההכנות לקראת אליפות אירופה שתתקיים במינכן ב 20.8. ליאן תזנק למקצה העילית באופני הרים יחד עם נעמה נוימן חברתה ואלופת ישראל. הצמד כבר יצא לסבב תחרויות באירופה מוצלח מוקדם יותר השנה. ההשגים שלהן יצרו את התנאים עבור מקבלי ההחלטות לאפשר להן להתחרות באליפות היוקרתית. ויתקין אלופת ישראל במרתון אופני הרים שנתיים ברציפות, החמיצה את אליפות ישראל באופני הרים בשל מחלת הקורונה אבל הספיקה השנה לסיים במקום השני בגביע ספרד ובמקום ה 4 בגביע צרפת במסלול קצר. בטווח הארוך ליאן מכוונת הכי גבוה שאפשר, תחרות אופני ההרים באולימפיאדה “המטרה של נבחרת הבנות של ישראל היא לצבור ניקוד בדרוג העולמי כדי לזכות בנציגה ישראלית במשחקים האולימפים בפריז 2024, יש לנו מטרה וכולנו עובדות עבורה בצורה קבוצתית, למרות שרק אחת תזכה להשתתף”. סקרנו בראיון את התוכנית, האתגרים בדרך ומקורות ההשראה כמו הרוכבות עומר שפירא ושני בלוך.

ליאן ויתקין

על קו הזינוק בסמרתון יחד עם נעמה נוימן

ארגז הכלים של רוכבת עילית

במהלך הראיון קיבלנו הצצה לתוכנית האימונים והמעטפת הנדרשת מספורטאים על מנת להתחרות ברמה הגבוהה ביותר. אצל רוכבת אופני הרים לצד הרבה שעות על האוכף יש מספר מרכיבים הכרחיים עליהם שוחחנו. כמו בהרבה מענפי הספורט, נדרש מאמן, מועדון רכיבה ולצידם כשותפים מלאים נותני החסות “אני זוכה לחסות מלאה מרשת טרק לטובת אופניים וטיפולים שמאפשרים לי ראש שקט מבחינת ציוד. יש לי גם חסות מרודי פרוג’קט ועוד מספר נותני חסות שמלווים אותי כבר שנים, זה כמובן משמעותי ומחמם את הלב”. בנוסף נדרש מימון לתחרויות בארץ, תחרויות בחו”ל, מחנות גובה, ליווי של פיזיולוגים “מדובר בעולם ומלואו, זה אף פעם לא נגמר”.

ליאן ויתקין

מרחפת בסינגלים עם בן הזוג והבעל לעתיד צחי באפיק ישראל

אימוני טכניקה יחד עם נוגה כורם

 “המיקוד שלי בתוכנית האימונים הוא על שעות אוכף. אני עברתי מתריאטלון ולכן אני צריכה להשלים פערים ולעבוד יותר על אימוני הטכניקה”. לצורך שיפור הטכניקה נוצר שיתוף פעולה עם רוכבת האנדורו הבכירה נוגה כורם. “נוגה, נעמה ואני היינו נפגשות כל יום שישי ליום הפיקניק הקדוש כדי לעשות ראנים על המסלולים ולקבל מנוגה טיפים. אני הרווחתי מאמנת טכניקה ונוגה הרוויחה אימון אירובי”. ליאן גם סיפרה שהאזור המועדף לרכיבה עבורה הוא מישמר העמק ומסבירה את הסיבות בראיון.

ליאן ויתקין

בדרך לניצחון בסמרתון 2021 זוגות נשים יחד עם נעמה

אני חלק מענף אופני ההרים שמתקדם וצומח בארץ

ויתקין לא רק מתחרה, היא גם מאמנת ונציגת אתנה באיגוד האופניים שמטרתה לקדם ולטפח רוכבות צעירות. “אנחנו בכיוון טוב, הבנות הצעירות מפתיעות ברמתן ובקצב ההתקדמות. חד משמעית העתיד נראה ורוד” סיפרה ויתקין, שמיצדה רואה את עצמה ממשיכה בעולם האופניים. “אני שוקלת גם הקמת מועדון אופני הרים ואירגון תחרויות טריאתלון אקסטרא “XTERRA Triathlon” בה המתחרים רצים ורוכבים בשטח”. כרגע היא קודם כל רוכבת תחרותית עם מטרות ושאיפות שרוצה להגיע הכי רחוק שאפשר.

 

מאת: עמית נבון
תמונות: עופר עברי