תיקי מרידה במבחן בייבוא של רוזן ומינץ מצוינים לטורינג או בייקפאקינג-גראבל לא טכני. אם אתם בדרך לטיול כייפי בכבישים או דרכי כורכר – לאורך הדנובה, הריין, או בדרכים היפות באיטליה, מדובר בפתרון במחיר מצוין שיאפשר חווית אופניים חדשה עבורכם. 

מאת: שי יגל
צילום: דניאל בר (בד”כ ב Outpanel)

תיקי מרידה

בין בייקפאקינג טכני, בייקפאקינג גראבל וטורינג

בניגוד לכל מני ניואנסים קטנים שבין אנדורו, אולמאונטין ושבילים, כאשר קונים תיקים לאופניים צריך להבין בדיוק מה המטרה, ומה הם הולכים לפגוש. בישראל הבייקפאקינג בשטח פופולרי ולכן זו היתה נקודת המוצא שלי, אבל השימוש גילה את הייעוד המקורי די מהר: מרידה מייעדים את תיקי הבייקפאקינג למסעות גראבל- אותו תחום שצומח באופן דרמטי בעולם (אבל לא בישראל) ומוציא אנשים לרכיבות המשלבות כבישים ודרכים סלולות בכורכר צדדיות ויפות. גם בגראבל יש תת קבוצה של בייקפאקינג והרפתקאות. 

הציוד לסגנונות השונים

ברכיבת טורינג שהיא רכיבת כביש או שטח רך עם ציוד לכמה ימים, אפשר להכניס כמויות יפות של ציוד ומשקל בתיקי צד גדולים שמתחברים בסבלים קשוחים אל השילדה. בגראבל הרפתקאות – הציוד דומה לזה של טורינג עם דרגה אחת נוספת של עמידות. עדיין ברכיבת שטח בסגנון שביל ישראל באופניים יהיה קשה ומאוד לא נוח לרכב עם ציוד כזה בצידי האופניים. 

תיקי מרידה רוזן ומינץלעומת שני אלה בייקפאקינג היא רכיבת שטח, כולל סינגלים עם ציוד לכמה ימים. זו ממלכת האולטרה לייט, פשוט כי אין ברירה. בבייקפאקינג המקום מוגבל לתיקים קטנים יחסית שנמצאים בקו אחד עם השילדה. תצורה זו מאפשרת לרכוב רכיבה טכנית גם כאשר האופניים עמוסים אבל לא משאירה הרבה מקום לציוד, ובמיוחד לא עובדת טוב עם ציוד כבד. דבר נוסף הוא שבשטח מרגישים כל גרם מיותר, גם אם לא רוצים לנצח בטור דיוד הקרוב, אז איפה שאפשר לחסוך במשקל חוסכים. 

בייקפאקינג

הכנות למסע

מכיוון שאין אפשרות לחסוך במוצרי יסוד כגון פלאסק (טיטניום כמובן) מלא בויסקי (טיפ: כמה שמשקה כולל יותר אלכוהול הוא קל יותר), ובוודאי שלא יוותר בן תרבות על שתיה של כוס קפה שיוצר במקינטה תקנית, יש לחסוך במקומות אחרים. לכן כאשר אחזתי את תיקי האופניים של מרידה התלהבתי מהמשקל, ומגמישות החומרים אבל חששתי שאני הולך לקחת אותו אל הקצה ומעבר. 

קיבלתי שלושה תיקים, תיק שילדה בחצי גודל, תיק אוכף, ותיק נוסף שנראה היה לי במבט ראשון כתיק כידון אולם מהר הבנתי שמודבר בתיק שמתחבר עם סבל פלסטיק קטן אל רגל המזלג. קיומו של תיק המזלג גרם לי שוב לתהות האם אני לא מגזים בבדיקת הציוד במדבר בדרכים עקלקות, או שהמתכנן ראה בדמיונו רק דרכי יער מרובות מצעים עם פה ושם איזה כביש צדדי המטפס לכפר ציורי באלפיים האיטלקים. 

bikepackingהמקום: מצפה רמון, התקופה: קיץ, המטרה: לטייל במדבר השיטה: יוצאים אחה״צ מדליקים פנס שהשמש שוקעת, רוכבים עד שנמאס, שותים ויסקי, ישנים בערך, קמים מוקדם, מקינטה ויוצאים חזרה. ותוך כדי בודקים תיקי אופניים של מרידה.

מקינטה

תיק אוכף MERIDA GRAVEL אטום למים 5 ק”ג

אני פורק את האופניים בבית של דניאל, הוא מכין קפה אני מכין ציוד, לוקח את תיק האוכף של מרידה שמרגיש מצוין, אני מכניס פנימה שק״ש, מזרון מתנפח, וביוי (מן שק אוהל קטן). הבד קליל, וגמיש מה שמאפשר דחיסה טובה של התיק והצמדה שלו אל האוכף בצורה קלה ומהירה. הרבה יותר  נוח מאשר בתיק האוכף הרגיל שלי, ששוקל כמעט כפול ממנו ועשוי מבד שברכיבה יכול לחסום סאגר משודרג. שלי לעומת התיק של מרידה גמיש פחות משעת התה אצל מלכת אנגליה. אני מרוצה, לרוב העניין הזה של החיבור תיק לאוכף לוקח לי יותר זמן ונראה פחות טוב. 

תיק אוכף מרידה

גילוי נאות – אני שונא להרכיב תיק אוכף ואני גם ממש גרוע בזה, כמו ברוב מלאכות היד זה תמיד יוצא לי מצ׳וקמק, ולכן הופתעתי מהקלות היחסית של חיבור התיק לאוכף בפעם הראשונה, הוא ישב יציב, לא העמסתי עליו יותר מדי ציוד, והוא היה קרוב וצמוד לאוכף. 

בדרך פלא הקפה מתחלף בבירה, על הכידון עולה פנס ואנחנו עוד מנסים להבין איפה בדיוק דוחפים את המקטינה. שמש הקיץ החזקה מאבדת קצת גובה וזה הזמן לצאת לדרך, אולי נספיק לצלם קצת לפני שהלילה ירד על יקום ועל בת ים. ההתחלה זורמת, קצת סינגל קצת דאבלים מהירים, אבל אחרי כמה ק״מ התוואי הופך מאתגר, דאבל הכולל בולדרים בגודל של קומבין שאלוהים אולי יכול להבין מה מביא אנשים לשבור עליהם ג׳ייפ של חצי מליון שקל.

מצפה רמון

אחרי כמה בולדרים מאתגרים במיוחד שאחריהם קטע מהיר שמעתי קולות שפשוף- הגלגל והתיק נפגשו. זה אגב קרה לי בעבר, ולא רק לי, זה קורה לא מעט ברכיבת מדבר, בטח כאשר מדובר על ציוד חדש שאתה עוד לא לגמרי מכיר את הדקויות שלו. המפגש הלא דרמטי הזה השאיר קרע קטן בתחתית תיק האוכף, לא משהו שמשבית אותו אבל בהחלט מסמן את ההבדלים בין תיק גראבל וטורינג לבין תיק בייקפאקינג. 

תיק אוכף מרידה

ברכיבת טורינג הסיכוי לתקלות מהסוג הזה קטן הרבה יותר: התיק יושב גובה יחסית מעל הגלגל בגיאומטרית האופניים השונה, וגם העומסים שהוא אמור לעמוד בהם קטנים בהרבה. כדי לתת לתיק הזה את הצ׳אנס המגיע לו, במגרש הביתי שלו, נתתי לו עוד צ׳אנס. הפעם על אופני המסעות שלי, קונה יונט ריג׳יד, ויצאתי לדרך, לא חס וחלילה אל שבילי יער לבנים, לא רציתי לדכדך את התיק, אלא למסע מדברי בבקעת צין. והוא זרח, החיבור היה קליל ונוח, התיק ישב מהודק וכמעט בלי תנועה ולא נרשם שום מגע כפוי בינו לבין הגלגל, על זה בדיוק חשב המעצב שתכנן את התיק הזה.

 

  • נתונים: 21.25 ליטר, 410 גרם משקל, אורך 50 ס”מ, על רוחב 25.
  • מחיר: עכשיו במבצע ברוזן ומינץ  ב263 ש״ח (מחיר רגיל 299 ש״ח)
  • שורה תחתונה: מצוין ובמחיר טוב לטורינג או גראבל (אבל לא לבייקפאקניג קשוח בסינגלים)

תיקי גראבלתיק שלדה MERIDA GRAVEL 

תיק שילדה בתצורת חצי, כלומר פס שלא ממלא את כל משולש השילדה אלא רק את חלקו העליון, לצורה הזו שני יתרונות מרכזים: יותר קל לעשות תיק כזה שלא יהיה יעודי לשילדה מסוימת אלא יתאים לכלל האופניים, פשוט ע״י משחק של אורך רצועות. היתרון השני הוא שבחלק מהשלדות אפשר בנוסף עליו להכניס גם שני מתקני בקבוקים על השלדה ואז כמעט לא מפסידים נפח, ויש נגישות קלה למים. 

התיק הזה התברר במהרה כמוצלח ביותר: הוא קל ועשוי מבד רך וגמיש ומאפשר קצת משחק עם הנפח. הוא נותן מקום אחסון לא רע בנפח של 5.4 L (הדגם הגדול) וכולל רצועות איכותיות המאפשרות חיבור שלו לכמעט כל גודל שילדה ממש בקלות. 

התיק הזה הוא פתרון מצוין לא רק לרכיבה רב יומית אלא גם למי שרוצה להוריד את תיק הגב מבלי לוותר על הפק״ל קפה. למי שיש לו אופני זנב קשיח או אופני גראבל ורוצה להגדיל את טווח הטיול שלו אל מעבר לכמה שעות ביער, או רוצה אקסטרה מקום בטיול רב יומי התיק הזה הוא פתרון מעולה. 

 

  • נתונים: יש שני גדלים 4.6 ו 5.4 ליטר, 44 או 51 ס”מ אורך, 246-260 גרם
  • מחיר: עכשיו במבצע ברוזן ומינץ 154 ש״ח (מחיר רגיל 175 ש״ח)
  • שורה תחתונה: תיק מצוין 

תיק גראבל עמיד להתקנה על מזלג או במקום מתקן שתיה

רגע אחרי שגיליתי שהוא לא תיק כידון אלא תיק מזלג, הבנתי שלבייקפאקינג הוא כנראה לא יתאים (הוא פשוט לא יושב על מזלג עגול בלי להסתובב אחרי שתי קפיצות ולפגוש בצמיג). ויתרתי על הניסיון להמיר את דתו לבייקפאקינג – זה תיק טורינג וכך צריך להעריך אותו. כמו שגם עשיתי עם תיק האוכף, נתתי לו צ׳אנס במגרש הביתי שלו, מחובר במקום יעודי למזלג הקשיח של הקונה יונט, חיבור בעזרת שני  אזיקונים גדולים שמגיעים עם התיק שלא על בסיס ברגים במקום יעודי לא עלה יפה. זה תיק מסעות קלאסי- יש לו מתאם פלסטיק נוח ולכן קל מאוד להכניס אליו ציוד במהירות ובקלות, הוא עמיד במים ולא שוקל הרבה.

שורה תחתונה: בדיוק מה שאתה רוצה כשאתה רוכב לאורך האלבה מהמבורג לברלין או בגבעות המתגלגלות של טוסקנה עם מזלג קשיח, כרטיס אשראי, וצריך לשלוף ביגוד מתאים לטעימות יין וכוכבי מישלן במהירות גבוהה. 

  • נתונים: 5.1 ליטר, אורך 30 ס”מ, קוטר 17 ס”מ, משקל 300 גר’
  • מחיר: כרגע במבצע ברוזן ומינץ 113 ש״ח  (229 ש״ח מחיר רגיל)
  • שורה תחתונה: ברגוע…