בפינה זו לה אנו קוראים “טפטופי שמן” (מינרלי בלבד כמובן), אסף עבורכם יואב גריבי את הידיעות, הסרטונים ופריטי המדיה המעניינים בעולם האופניים ומרחבי האינטרנט, לקריאה בדיוק בזמן הקפה של הבוקר.

XC חשמלי חדש מבית KTM

זירת החשמלי הקליל מעולם לא היתה חמה יותר. בתערוכת יורובייק האחרונה המותג האוסטרי KTM חושפים זוג נוסף, כתום וחשמלי, ה-KTM eScarp. טווח המשקלים נע בין 16.5-18.5 ק”ג. הגרסה החשמלית לדגם המרתון/XC המוצלח שלה. דומה שההשפעה של עיצוב הטרק פרוקליבר על עולם האופניים ממשיכה גם לפה. לשלדה יהיו 2 מתקני בקבוק בתוך השלדה ועוד מקום למתקן בדאון טיוב. את אחד הבקבוקים הפנימיים ניתן יהיה להחליף בסוללה חיצונית בשביל עוד קצת “ג’וס”. השנה נראה ש-KTM עולים מדרגה עם קוקפיט אינטגרלי סקסי במיוחד של FSA, קיטים עם טרנסמישן של סראם וצביעה שנראית “יאמי” גם בכחול. וחדשות משמחות: תוכלו לרכוש אותם בארץ באוקטובר.

tupbhho

רגע של ערגה – הסופטייל חוזר

למרות ההספדים והשיפורים באופני שיכוך מלא, הזנב הקשיח מסרב למות ומוצא את דרכו חזרה לחיינו בדרכים שונות. זה יכול להיות עם אופניים אגרסיביים, או בצורת הבן דוד המוזר, הלו הוא ה Softail. סופטייל, קונספט שהתחיל בתחילת שנות האלפיים ומאז חוזר מדי פעם ונעלם שוב, הם אופני זנב קשיח עם תנועה מינימלית. זה נועד לשפר מעט את הנוחות בחלק האחורי, מבלי לפגוע ביעילות הדיווש האופיינית לזנב קשיח. זה יכול להגיע בדמות בולם קטנטן או חיבור באמצעות אלסטומר. כבר ראינו חזרה בעת המודרנית של הסופטטייל באופני הפרוקליבר של טרק (האב הרוחני של הסופרקליבר הנוכחיים), וכעת גם ב-2024 חברת ברייה הספרדית מוציאה גרסה מגניבה ומעניינת משלה.

זו קבוצה יותר סודית ויותר שקטה: מה קורה שם?
בייקפאנל ווטסאפ

הברייה בראבו הם אופני סופטייל עם שני פיתוחים מגניבים שנועדו לתת שיכוך קל לזנב הקשיח. הראשון, הוא מוט כיסא עם שסע ובעל מהלך של 14 מ”מ. השני הוא מתלה שנראה כי הוא מסתמך על הגמישות של שלדת הקרבון עם עוד 14 מ”מ של שיכוך. התוצאה היא שלדת “זנב קשיח” מהירה עם שיכוך שאמורה להיות יותר יעיל משיכוך מלא אבל גם יותר מפנק מזנב קשיח. השלדה גם מקבלת יישור קו עם הטרנדים הנוכחיים בדמות גיאומטריה קצת פחות תחרותית, הובלת כבלים בשלדה וקוקפיט אינטגרלי ברמות הגבוהות של ליין הדגמים. לברייה יש יבואן בארץ ואני מאמין שהדגם גם יגיע לישראל.האופניים

אלחוטי זה אלזמני – בייקיוק מציגים דרופר אלחוטי

כולם בימינו מחפשים את האלחוטי – מעבירים, שיפטרים, מכונות קפה ודרופרים. אף אחד לא רוצה לראות כבל יותר. בייקיוק (Bikeyoke), חברה הידועה בדרופר ה-Divine SL שלה שהוא הקל בשוק, מכריזה על גרסה אלחוטית לגרסה הפחות קלה של הדיביין, ה-Revive. בייקיוק לקחו את השאסי של הריבייב ופשוט החליפו את המנגנון המכני באחד אלקטרוני. המערכת כמובן משוחחת ב-BT. למוט ולידית יש בטריות מובנות הנטענות בחיבור USB C ונורות לאינדיקציית מצב הסוללה. כן, זה אומר לפרק את מוט האוכף בכל פעם שתרצו להטעין, ולטענת בייק יוק ההטענה תידרש בפעם במספר חודשים. המחיר הלא רשמי של המוט הוא “קצת יותר זול מ-AXS”, והמוצר צפוי להגיע למדפי האינטרנט באביב הקרוב.

האופניים

תדמיינו כזה אבל אלחוטי

 

סרטי פרירייד וההשלכות של אחרי

בתור אחד שגדל בענף האופניים באמצע שנות האלפיים, אני חייב לומר שסרטי פרירייד זה הדבר הכי טוב שיכול לצאת מהשילוב של מצלמה, צוק ורוכב אופניים. סרטי New World Disorder לדורותיהם גרמו לכולם לחשוב שלדפוק באק פליפ בקפיצה ממצוק בגובה 20 מ’ זה משהו פשוט, והראו את חייהם המטורפים של הרוכבים שמחפשים את הקפיצות הכי גבוהות והירידות הכי מטורללות. פינקבייק הקנדים, בעזרת חברת האם שלהם, הפיקו סרט פרירייד חדש עם טוויסט – החשיפה של הצדדים הפחות נעימים של עולם הפרירייד, הכולל בעיקר פציעות וההשלכות שלהן על הרוכבים ומשפחותיהן. יהיה מעניין.

חשמלוק קצה בפחות מ-30 אלף שקל?

טרק משיקים את גרסת האלומיניום של אופני השבילים המגניבים והמהפכנים שלהם, הטרק פיול EXE, בעלי מנוע קטן ושקט במיוחד. הם מעניקים (לדבריהם) חוויה של רכיבה על אופני FUEL EX רק עם מנוע עזר. 

הקאץ’? בעוד את הפיול האנלוגיים ניתן לרכוש במחירים סבירים במספר רמות, הפיול EXE קרבון מתחילים ב-30 אלף ורק מצפינים ככל שעולים בדרגות. כמה מגניב לגלות שהטכנולוגיה מטפטפת מטה. כעת ניתן לרכוש פיול EXE מאלומיניום באבזור מצוין (כגון מערכות XT) בפחות מ-30 אלף ש”ח. גרסת האלומיניום מתחילה ב-5,500$ ומגיעה עד 7,400$ לדגם הקצה עם שיכוך פוקס ומערכת הינע מסוג טראנסמישן GX החדשה של סראם. עוד אין מחירים לארץ אבל לרוב טרק ישראל לא מאכזבים ומביאים מחירים דומים מאד לזה שבארה”ב (כולל מע”מ כמובן). אישית נשמע לי כמו דיל שווה וחוויה מעניינת שהייתי שמח לבחון בעצמי (אהמ אהמ רמז דק).

חשמלי מהדקטלון

אם כבר במוצרי אופניים זולים עסקינן, אין ספק שדקטלון היא אחת מהחברות המובילות בשוק למוצרים איכותיים (יחסית) בתג מחיר שפוי. מותג האופניים שלה לאופני שטח Rockrider, עליו מתחרים רוכבי ה-XCO מהמהירים בעולם, מציע מוצרים במספר רמות מחיר, כאשר המחיר של הרמה הגבוהה ביותר בהחלט יכול למצוא חן בעיניי ישראלים רבים (כנ”ל כמובן גם למותג הכביש Van rysl).

לאחרונה רוקריידר שיחררו טיזרים לאופני שטח ש”מ חשמליים שלהם עם נתונים מושכים: מנוע 70 NM, סוללת 520W, מהלך של 140 מ”מ ותג מחיר לא ידוע אבל ניתן לדמיין. המחיר לא יהיה ברצפה אבל הוא גם לא יטפס עד השמיים. רבים עלולים לשלול את דקטלון אבל הם מוכיחים פעם אחרי פעם שמדובר כאן במוצר איכותי. השאלות הן: כמה ומתי יגיע כבר לארץ?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rockrider Bikes (@rockrider_bikes)

רוק שוקס מכריזים על הסיד החדש 

ארוך יותר, 3 מצבים ורגליים כחולות – יש לך סיד בכיס או שאתה סתם שמח לראות אותי? רוק שוקס מכריזה על חידוש לסדרת ה-SID שלהם, סדרת ה-XCO/מרתון שלהם. ראשון על סדר היום – 3 מצבים בבולמים! בין אם זה מזלג או בולם אחורי, 90% מאופני ה-XC של היום מסתמכים על מתלה 4Bar קליל אך אקטיבי, שדורש פשרה – או לחץ אויר תקין שמתאפיין בבולם מפנק אך מלא בובינג, או לחץ אויר גבוה שמתאפיין במתלה יעיל אך קשיח. רוצה לומר – כולכם רוצים 3 מצבים בבולם, פשוט לא ידעתם את זה. אז הסידים החדשים מגיעים עם 3 מצבים: פתוח, אמצע ונעול כמו נתניהו על הרפורמה. 

השינוי השני הוא הארכת המהלך מ-100 ל-110 בדגמים התחרותיים, ה-SID SL. אלה מאופיינים ברגליים בקוטר 32 מ”מ, משקל קליל של 1,352 ג’ לגרסת ה-110 ו-1,326 ג’ בגרסת ה-100. דגם ה-SID שמגיע עם 120 מ”מ ורגליים בקוטר 35 מ”מ שוקל “רק” 1,480 ג’. חוץ מזה בוצעו שיפורים בדאפמר ועדכון לידיות הנעילה מהכידון, כך שיתאימו ל-3 המצבים החדשים בבולמיםשתי הסדרות יגיעו ב-4 רמות מחיר.

ג’אגלינג ואופניים

על תרגילי אימון שרירי ליבה כבר שמעתם. נדמה כי כולם ניסו את הטרנד של לעמוד על באלאנס בורד (או בשמו הקרקסי – רולה בולה) כדי לחזק את שרירי הליבה שלהם לפני כמה שנים. אבל כמה התלהבתם שלקחתם את זה לאקסטרים? עד כמה שזה נשמע מופרך, יש גם אנשים שעושים ג’אגלינג, על אופניים! כאילו שלזרוק ולתפוס שלושה “קלאבים” באויר זה לא מספיק קשה, טטון ג’אגלר בוחר את השילובים הכי הזויים שראיתי בין ג’אגלינג לספורט אקסטרים: בין אם זה ברכיבה, גלישה בשלג או בסקייטפארק. שווה לעקוב.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Teton Juggler (@tetonjuggler)

האיום על האנושות מגיע לענף האופניים

אוהד ניר – רוכב, מפיק סרטונים ויוצר משלב את הספורט עם האיום הממשי על האנושות: ה-AI. כחלק מתחרות הסרטונים של פסטיבל Cranworx, אוהד הפיק, צילם וערך סרטון המדמיין את עתיד סרטוני הרכיבה בעתיד הקרוב רחוק, עם השתלטות ה-AI על מדיום התקשורת. שווה צפייה ובכללי לעקוב אחרי הסרטונים שיש לו באתר, שמצולמים וערוכים מצוין.

 

שוק החשמלי הקליל מתחיל לגדול

מונדרייקר מכריזים על אופניים חשמליים לייט, עם מנוע של TQ ולוק של אופני שבילים רגילים. ה-NEAT מאופיינים במתלה ה- Zero suspension של מונדרייקר, עם מהלך של 150 מ”מ. 

המתלה עבר שינוי קל והפעם הבולם מעוגן למשולש האחורי ישירות, ולמשולש הקדמי עם לינק (כיום התצורה היא חיבור ב-2 הקצוות ללינקים). המנוע השקט של TQ גם כאן, עם סוללת 360W ועוצמה של 50Nm במנוע. ל-NEAT יש מקום ל-2 בקבוקים בשלדה, מה שאומר שגם תוכלו לחבר 2 מאריכי סוללה ולוותר על העונג של שתיית מים חמים בטמפרטורה של 40° מבקבוק ולשתות מהשלוקר בתיק במקום. חובבי המאלט יתבאסו לגלות שה-NEAT מגיעים בתצורת 29″ בלבד. המשקלים נעים בין 17.9 ק”ג ועד ל- 19 ק”ג בדגם הזול ביותר.

האופניים

הגעתם עד לפה? אתם מוסמכים להצטרף לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים