מסמך משטרה שהגיע למערכת הפאנלים שפורסם אתמול מצביע על הכשלים שבתקנות החירום החדשת ומסמן מדוע הן לא אפקטיביות ואינן ברות אכיפה. מעשית לא ניתן למנוע ספורט יחידני:

מאת: גיא חלמיש

הועבר לידי מערכת הפאנלים מסמך משטרתי, בלתי מסווג, מאת לשכת היועצת המשפטית מדור יח’ מבצעיות עו”ד תמר ליברטי, סנ”ץ רמ”ד יחידות מבצעיות שנשלח ללשכת מפכ”ל, ראש אג”מ ויועמ”ש המשטרה הועברה חוות דעת המצביעה על הבעייתיות הרבה של ההקלות שבמרחב הציבורי. המסמך הועבר לפני קבלת השינויים על ידי הממשלה ויתכנו שינויים בתקנות ביחס אליו.

פרשנות שלנו בפשטות: מדובר בהקלות שהתקבלו ללא חשיבה מספקת, כלאחר יד, והישימות של האכיפה שלהן בעייתית.

הצטרפו לערוץ בייקפאנל בטלגרם! 

ציטוטים נבחרים: 

  1. על איסור יציאה מהבית- “מאחר שאדם רשאי להניח כי כל מקום הפותח שעריו לציבור רשאי לעשות כן, המשמעות היא כי כל יציאה מהבית לצורך הצטיידות במקום פתוח מותרת ולמעשה אין משמעות לאכיפה של האיסור”
  2. על הגבלת הספורט ל 100 / 500 מ‘: “הוראה זו הופכת את איסור היציאה מטווח המאה מטרים לבלתי אכיפה שכן כל יציאה מעבר לתחום האמור עשויה להטען כפעילות ספורטיבית.”
  3. על התרה ליציאה רק לטיפול רפואי חיוני: “אין לשוטר כל דרך לדעת מה טיב הטיפול הרפואי אותו מבקש האדם העומד בפניו לקבל”
  4. על התרת הפגנות ותפילות עד 10 אנשים: “על בסיס הימים האחרונים, ניתן בהחלט לצפות כי מספר ההפגנות במרחב הציבורי יגדל, ולרבות הפגנות שדרך הביטוי שלהן היא באמצעות תפילה. מאחר שהמשטרה אינה מתערבת בתוכן המחאה או בדרך שבה בוחר הציבור להביע את מחאתו, יש להניח כי תיערכנה יותר ויותר תפילות במסגרת מחאות במרחב הציבורי.”
  5. על התקנות לפתיחת עסקים – “ממליצים שהרשות המקומית ולא המשטרה תאכוף, וכן יש להביא בחשבון כי סוגי החנויות והעסקים שיורשו לפעול אינו ברור ויעורר ודאי שאלות רבות וכן קושי להגדיר האם בעסק מסוים עיקר הפעילות היא מהסוג המותר או מהסוג האסור”
  6. על מסכות- “נקבעו שתי עבירות חדשות )אי נשיאת מסיכה במרחב הציבורי / אי חבישת מסיכה במבנה סגור בו נדרשת חבישת מסיכה.”

פרשנות 

חוסר הסבירות של ניהול המשבר והשלומיאליות של קבלת ההחלטות ברורים גם למערכת שמנסה לאכוף אותן. המשמעות המעשית היא שקשה לאכוף איסור ספורט יחידני בישראל. כל שוטר שינסה לאכוף זאת יתקל בקושי אמיתי להפריד בין אימון לבין תנועת אזרחים מותרת במרחב הציבורי. מותר לאדם לללכת או לרוץ לבית המרקחת הקרוב אליו, מותר לאדם לרכוב למקום עבודתו או עסק פתוח בכלי הרכב שלו – אופניים… למען שלטון החוק בישראל, לא נגדו- מוטב לשוטרים שלא יעסקו בכך בכלל!

לקריאת המסמך המקורי מהמשטרה

הצטרפו לדיוור השבועי שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים