ה UCI (הגוף המנהל את ענף האופניים העולמי) הכריז על הכרה בפורמט נוסף של תחרויות BMX: פאמפטרק. ב 19 באוקטובר 2019 יערך גמר אליפות העולם. הפורמט מביא אל מסלול ה BMX תוספת של תחרות ראש בראש ומדידת זמנים אישית (טיימטריאל). האליפות תערך בשוויץ בבייקפארק אשר ב Köniz-Oberried ליד ברן, בפאמפטרק הענק. 

צילום: אמריק ג’נסן, רד בול מדיה פול. 

ב 2018 חברת רד בול העוסקת בתחום האופניים יזמה פעילות חדשה כשהשיקה את אליפות העולם בפאמפטרק. כעת היא הצליחה לרתום למהלך הזה גם את ה UCI ולהכניס עוד דיסיפלינה לתחום אופני ההרים, כחלק מ 8 דיסיפלינות: כביש, אצטדיון (וולודרום), אופני הרים, מרוץ BMX, פריסטייל BMX, טריאל, סייקלוקרוס, וגם e-Sports (אינדור). 

נשיא ה UCI דוד לפארטיין: “הקמת אליפות העולם של רדבול בפאמפאטרק עם ה UCI היא הכרה בייחודיות ועוצמת הדינמיות של הספורט שלנו. עם הידע של קבוצת פתרונות האופניים של רד בול אנחנו מתכוונים לספק לציבור מופע שיקדם את הפופולריות של הספורט שלנו עם הדור הצעיר”. 

תחרויות על הפאמפטרק מוסיפות פנים צעירות לעולם האופניים. הפאמפטרק משלבים קפיצות וסיבובים משופעים והרוכבים משתמשים בפיצ’רים של המסלול לייצר תנופה ולתקוף את המסלול במהירות הגבוהה ביותר שהם יכולים להגיע אליה. התחרויות מתרחשות או ב”ראש בראש” של צמדים, או במדידת זמנים על הפאמפטראק- תלוי במתקן. 

עם מעל 25 אירועים מקדימים שישמשו כמוקדמות בכל העולם, מניוזינלנד ועד הודו, צ’ילה וצרפת, דרום אפריקה וארה”ב, ב- Red Bull Pump Track מחפשים את רוכב הפאמפטרק הטוב בעולם. 

מה זה אומר? 

הסדרה תקודם כעת על ידי ה UCI, אבל המטרה היא להשאירה זמינה ואפשרית לרוכבים באופן דומה לזה שהיא החלה בו – לא רק למקצוענים. זה מייצר מסגרת עולמית ששיאה ב BMX באולימפיאדה, דרך אליפויות העולם של ה UCI באופני הרים, ומועדוני אופניים וגיבורים מקומיים שיתחרו בינהם במסגרות רשמיות. חובבנים יכולים להתחרות במקצוענים במסגרות האלה על בסיס שווה. הסדרה תשאף להתרחב לעוד מדינות בעתיד. 

במסגרת הפעילות הזו ישנו גם דגש על קידום התחום במדינות מתפתחות, כדי לקדם סביבה בריאה, סובלנית יותר ושלום לקהילות מוחלשות שיקבלו גישה לפאמפטרקים. 

איך משתתפים? אליפות  העולם בפאמפטרק של ה UCI ורדבול היא אליפות פתוחה לכולם. ההזדמנות האחרונה להכנס תהייה בפארק השוויצרי ב 18 באוקטובר- וניתן להרשם כדי לנסות להתחרות על חולצת הקשת בענן. 

הנה הצצה לסיבוב הקודם ב 2018: 

פרשנות BikePanel: חדשנות בספורט

לפעמים נדמה לנו שספורט האופניים הוא ספורט מזדקן. הביטו סביבכם- רוב הסיכויים שאם אתם פה, אתם כנראה בני 30-50. נכון, יש צעירים בענף הזה, ברור, אבל בגדול- התחושה פה לפעמים היא שהגבינה זזה למקום אחר, ואם לא ימצאו דרך להפוך אותה לטעימה לילדים ונוער, ולקהלים שדפוס השימוש שלהם משתנה (טריינרים ו eMTB) זה לא יסמן עתיד טוב לענף. לשם כך צריך חדשנות, גם בעולם הספורט. מה שעושים ב UCI הוא נסיון לאמץ פורמטים שישמרו את עולם האופניים רלבנטי – כלומר מצטלם טוב יותר, ומתאים גם לצעירים.

החדשנות היא בפורמט ובסוגי התחרויות שאנחנו רואים שמכניסים בגוף העולמי. הפנייה לצעירים זו הסיבה שאנחנו רואים בשנים האחרונות את ההשקעה ב BMX, שכיום הוא ספורט אולימפי (אם כי לא בדיסיפלינה החדשה שדובר בה פה של פאמפטרק בטיימטריאל או דו-קרב, אלא בפורמט של תחרות רבת משתתפים על אותו מסלול משער זינוק לקו סיום), והפנייה לעולם המתחזק של ה Indoor זו הסיבה גם שנכנסות קטגוריות נוספות של eSports – UCI ביחד עם זוויפט, וגם ה eMTB (אופניים חשמליים):

השפעת חברות מסחריות

היבט מעניין נוסף שניתן לראות פה הוא את ההשפעה של שחקנים מסחריים, מותגים עסקיים על הפעילות של הגוף המנהל את האופניים בעולם- מטעם איגודי האופניים. הפורמט הזה של הפאמפטרק מקודם על ידי רד בול, שבעצמה כבר הפכה מזמן לגוף מדיה גדול ומשדר ממש בדומה ליורוספורט, רק בערוצי אונליין (למשל את כל סדרת ה XCO).  כעת רד בול מצליחה להכניס עוד פורמט שיקושר אליה, ביחד עם ה UCI וגישה לנכסיות שהיתה בעבר נקייה ממותגים מסחריים: מסגרת פורמלית לאליפות עולם וחולצת הקשת. גם זוויפט היא חברה מסחרית עסקית, עם מתחרים לא מעטים שמנסים להכנס אל עולם ה eSports עם פתרונות אלטרנטיביים משלהם, וגם היא השותפה של ה UCI בקידום ה eSports כאמור בהכרזה שכבר ניתנה לקראת 2020.

האם זה טוב? כנראה שכן- צריך את החדשנות. אבל במקביל- צריך להזהר מאוד מהפיכת הספורט למשהו המנוהל בידי גופים עסקיים, ולראות כיצד יש לגופים הפועלים בתחום הזה כמלכ”רים, לעתים גם בתמיכת תקציבי מדינה (כלומר שייכים לאזרחים במהותם), עצמאות ויכולת לפעול לטובת הספורט, במנותק מאינטרסים כאלה. העצמאות הזו צריכה להוביל ליכולת לקדם את הספורט עצמו ולמקסם עבורו ועבור הספורטאים את התועלת, גם אם זה יתנגש באינטרס מסחרי כזה או אחר.


אנחנו בטלגרם – כנסו וקבלו חדשות אופניים: https://t.me/BIKEPANEL