מילאן סן רמו

ואן ארט מוביל את הדבוקה בחולצה הירוקה בתחילת השבוע במרוץ הפריז ניס צילום: כריסטוף רמון, רד בול

בשבת הקרובה יתקיים בפעם ה-113 המונומנט מילאנו – סן רמו, המרוץ מתקיים תמיד כשהאביב בתפארתו. זהו המרוץ הנחשב כפותח את העונה, על פי מסורת מרוצי אופני הכביש של אירופה הקאלסית, מולדתם של מרוצי הכביש והענף כולו.

זמני המרוץ
יום שבת 19.3.22 זינוק 11:00, סיום משוער 18:30, שידור מהזינוק ביורוספורט. ממליץ להצטרף לשידור החל משעה 16:30. 

שידור רשת למי שאין יורספורט יהיה פה

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

“הקלאסיקה של האביב” La Classicissima di primavera

“הקלאסיקה של האביב” הוא הכינוי המחייב והמעיד על יוקרתו של המרוץ האיטלקי שהוא גם הארוך ביותר מבין חמשת המונומנטים. 293 ק”מ שיקחו את הרוכבים מהעיר מילאנו בירת חבל לומברדיה בכיוון דרום מערב לעבר העיר סאן רמו לחופי הים התיכון.

זהו מרוץ בו חייב לנצח כל מאיץ על של הדבוקה ואכן הרשימה של מאיצים הטהורים שניצחו מרשימה, אבל גם מנצחי גראנד טור רשומים כמנצחי המרוץ ולמעשה מי שאינו שם כנראה אינו שלם כראוי להחשב בין הגדולים ביותר של הענף לדורותיו. 

ברשימת המנצחים רשומים אגדות רבות כמו אדי מרקס, אלפרדו בינדה, ג’ינו בארטלי, פאוסטו קופי, ריק ואן לואי, ריימונד פולידור(סבא של מתיו ואן דר פול), רוג’ר דה וולמניק, פרנססקו מוזר, שון קלי (הפרשן הבכיר ביורוספורט), לורן פניון, מריו צ’יפוליני, אוסקר פריירה, אלנסדרו פטאקי, פביאן קאנצ’לארה, מארק קאוונדיש, וינצ’נזו ניבאלי, מיכאל קוויטקובסקי, ג’וליאן אלאפיליפ, וואט ואן ארט וזו רשימה בלתי מלאה בעליל.

וינצ’נזו ניבאלי בורח על הפוג’יו וגולש במורדות כדי לנצח את מהדורת 2018 הבלתי נשכחת

הסיום הכי נפיץ ודרמטי של השנה

בשבת הקרובה יתייצבו על קו הזינוק במילאנו רוב רובם של הטובים ביותר במרוצי הכביש כדי לחצות 293 ק”מ, עם הגבעות המפורסמות בסיום – הפוג’יו והצ’יפרסה אשר מסורתית מספקות את מרב הדרמות. עד לאותן גבעות המרוץ מתנהל כטיול שבת נינוח יחסית, אבל כולם יודעים שמדובר בשקט שלפני הסערה שמגיעה עם ההגעה למרגלות הצ’יפרסה כ-30 ק”מ לסיום.

הקסם של המרוץ נובע מהעובדה שמבחינה טקטית ניתן לנצח את המרוץ ע”י ניצול תכונות שונות של רוכבים כמו התקפה בעליה, גלישה מטורפת במורד, מאוץ מתוך דבוקה ואפילו כפי שראינו אשתקד, בריחה מאוחרת וניצול מצב בו הבכירים מסתכלים אחד על השני. הקבוצות יודעות שמיקום הרוכב המוביל בקדמת הדבוקה בכניסה לצ’יפרסה ולאחר מכן בכניסה לפוג’יו הוא תנאי הכרחי לניצחון והמאבקים שם מספקים לצופים את מיטב הדרמה שיש למרוצי האופניים להציע. חשוב לזכור מאוץ לסיום אחרי 200 ק”מ לא דומה למאוץ אחרי 300 ק”מ והעבר הוכיח כי יש לצפות להפתעות בקו הסיום.

פרופיל המרוץ מתוך la-flamme-rouge 

מילאנו סן רמו

מילאנו סן רמו – המועמדים לניצחון

על מנת להצביע על מועמדים לניצחון נדרשת רשימה מכובדת וארוכה. נזכיר בכל זאת את וואט ואן ארט וטדאי פוגצ’ר כמועמדי על בשל ביצועי פתיחת העונה וגם קיילב יואן שאשתקד סיים שני ולא בפעם הראשונה. לפטר סאגאן עוד אין את המרוץ על החגורה והוא כמעט בכל מהדורה שהשתתף הגיע כפסע מהניצחון. כל אלו הם רשימה חלקית של הרוכבים היכולים להגיע למוצאי השבת החגיגית עם תואר המנצח של המונומנט הראשון של העונה. טדאי המכונה “פוג” צוטט בתחילת השבוע כשנשאל האם הוא יתקוף בעליה האחרונה שנקראת הפוג’יו POGGIO “זהו המרוץ שהכי קשה לנצח מבחינה טקטית”. מצד שני השם מחייב והוא בטוח לא ירצה להגיע למאוץ סיום יחד עם קיילב יואן או פאביו יעקובסון ולכן הקצב שבו יטפס את הפוג’יו צריך להיות אימתני ובלתי ניתן לגישור במורד שאחריו. ואן ארט יביא איתו קבוצה איכותית לסייע ובראשם את פרימוז רוגליץ “רוג” כפועל כדי שיהיה מי שיסגור התקפות פרועות. אינאוס חושבים שפיליפו גאנה יצליח לבצע התקפה מתוזמנת שלא תאפשר מרדף מסודר שבו יכול למתין בשקט תום פידקוק אלוף העולם הטרי בסייקלוקרוס והאלוף האולימפי באופני הרים כדי לחגוג. מנצח אשתקד ג’אספר סטויבן לא כשיר לזנק אבל בטרק יש את הדני מאדס פדרסון בכושר מצויין והוא בהחלט מועמד להגיע עם הטובים ביותר לדרך רומא המפורסמת במרכז סאן רמו כדי לבעוט בדוושות ולנצח. בשעות האחרונות יש פרסומים ברשתות החברתיות שמתיו ואן דר פול עלול להפתיע ולהתייצב לזינוק. ההולנדי טרם פתח את עונת הכביש בשל פציעה, אם אכן יזנק לא ניתן מראש לפסול התמודדות שלו על הניצחון. את קבוצת ישראל פרמייר טק יוביל המאיץ האיטלקי ג’אקומו ניסולו שבראיון לבייקפאנל בתחילת השנה ציין את המרוץ בשבת כאחת המטרות החשובות לעונה. עומר גולדשטיין יהיה שם כדי לסייע לו להתמקם היטב על הפוג’יו, שם אמור כריס נילנדס להיות כדי לעזור ולאפשר לניזולו להתמודד במאוץ הסיום.

מילאנו סן רמו

פידקוק מנצח את אליפות העולם בסייקלוקרוס, האם יוכל לעשות זאת גם בשבת על הכביש?

סקירה: עמית נבון
רקע: יאיר בן עמי (מדף YBA’s – POV)
צילום: פדריקה מוזי, רד בול