אפריל המשוגע במרוצי הכביש יתלהט כבר ביום ראשון הקרוב. כוכבי העל יזנקו למונומנט הבלגי טור פלנדרס Ronde van Vlaanderen”, או “הרונדה” בקיצור. זהו המרוץ הפותח את החודש הסוער ביותר בשנה אשר במהלכו נערכים גם “פריז רובא” ו “ליאז’ בסטון ליאז”. אז מי יהיה מלך פלנדרס 23? 

בייקפאנל ווטסאפ

הכל מוכן לטור פלנדרס בלתי נשכח

ביום ראשון האומה הבלגית תחגוג בפעם ה 107 את המרוץ היוקרתי ביותר שנערך בארץ מרוצי האופניים. בבלגיה ובחבל פלאנדרס בפרט יש המון מרוצי כביש, חלקם נערכים על אותן גבעות ודרכים בלגיות עתיקות אבל אין כמו “הרונדה”. המונומנט השני של העונה זוכה לקהל מקומי מוטרף בצידי הדרכים. הקבוצות מזנקות בהרכבים האיכותים ביותר על מנת להתמודד עם דרגת הקושי של המרוץ. כוכבי העל של הענף פתחו את עונת 2023 בסערה, ביצעו הכנה אידיאלית ונכון לכתיבת שורות אלו מגיעים ליום ראשון כדי לנצח ולהכנס לספרי ההיסטוריה.

המסלול 273.4 ק”מ אורכו יכלול 6 קטעי אבני מרצפות ו 19 טיפוסים ובראשם ה – “Oude Kwaremont”, הטיפוס הארוך ביותר, 2.2 קילומטר בשיפוע ממוצע של 4.2% וקטעים של 11%. בשלהי המרוץ הקוורמונט מרגיש ארוך ותלול בהרבה ממה שמציגים המספרים. זהו חלק הקריטי במרוץ שעליו עוד לא מנצחים אבל בהחלט יכולים להפסיד. שיא הניצחונות ברונדה עומד על שלושה, השג שעמדו בו 6 רוכבים בלבד. בעשור הקודם השלימו האגדות טום בונן ופבאין קנצ’לרה את הטריפל היוקרתי. מתיו ואן דר פול שיזנק בראשון עם הספרה 1 המחייבת על הגב יכנס למועדון במידה וינצח.

גרף מסלול

פרופיל המרוץ מתוך האתר הרשמי

שלושת המופלאים ראש בראש

רשימת המועמדים הבכירים כוללת שלושה כוכבים שנראים כרגע ברמה אחרת מעל שאר הדבוקה. הבלגי וואט ואן ארט, ההולנדי מתיו ואן דר פול והסלובני טדאי פוגאצ’ר. במונומנט פתיחת העונה “מילאן סאן רמו” פוג תקף על הפוג’יו והצליח לנער את כולם פרט למתיו, ואן ארט ופיליפו גאנה. מתיו הגיב בהתקפת נגד בקצה העליה ודהר לניצחון. במפגש הבא שלהם לפני כשבוע בקלאסיקה E3, השלישיה כבר נשארה לגמרי לבד ובמאוץ לקו הסיום דווקא ואן ארט שהתקשה על הגבעות הצליח לנצח.

הרונדה כוללת הרבה יותר טיפוסים, נתון שמשחק לרגליו של פוג. ואן ארט מצויד בקבוצה מפחידה שניצחה עד עתה את כל מרוצי הסבב בפלאנדרס בעזרת ארבעה רוכבים שונים. מתיו ניצח את המרוץ אשתקד ואת המונומנט הראשון באיטליה, השיגיו ברונדה כוללים צמד ניצחונות, סגנות ומקום רביעי בהופעת הבכורה. מתיו יודע לנצח את הרונדה ורוצה להפוך לרוכב השני מאז אדי מרקס ב 1975 שמנצח את מילאן סאן רמו והרונדה באותה עונה.

רוכבי כביש

שלושת המופלאים ראש בראש, צילום:כריסטוף רמון רד-בול

אז מה צפוי ביום ראשון?

התסריט הסביר להערכתי יהיה דומה למהדורת 2022, פוג ינסה להמנע מהגעה למאוץ ראש בראש עם צמד הענקים ויתקוף שוב ושוב על הקירות, זה כמעט עבד בשנה שעברה. ואן ארט ינסה להחזיק מעמד ולהצטרף לפוג למאוץ הסיום. יאמבו וויסמה קבוצתו של ואן ארט תנסה לנצל את העוצמה ולשמור בתמונה עוד רוכב שיסייע לואן ארט, זהו ייתרון גדול על היריבים. מתיו נתן הצגה על הפוג’יו וגם ב E3 החזיק מעמד בקלות עם הפוג. המפתח מבחינתו הוא קודם כל להפטר מואן ארט ולדאוג מפוג אחר כך. התקפת נגד על הקוורמונט ובריחת בדד הוא תסריט שלבטח עובר לו בראש. הפערים ברמת הקצה מזערים כשנתונים משתנים כמו כיוון הרוח ומזג האוויר יכולים יכולים להשפיע על הטקטיקה.

מהדורת 2022 עם הסיום הדרמטי שעלה לפוג בפודיום 

קוויקסטפ בצומת דרכים

קבוצת הפאר הבלגית Soudal-Quick Step” מאד לא מרוצה מהשליטה של יאמבו וויסמה במגרשה הבייתי. קוויקסטפ ניצחה ברונדה ב 2021 עם הדני קאספר אסגרין שיזנק גם בראשון, את הקבוצה יוביל אלוף העולם לשעבר ג’וליאן אלאפיליפ שטרם הציג העונה יכולת שתאפשר לו להתמודד על ניצחון. גם מבחינה טקטית הקבוצה מבצעת ברמה ירודה ונראה שהמעבר מקבוצת קלאסיקות לקבוצה המתמודדת על דרוג כללי בהובלתו של רמקו אוונפול מקשה עליה. הרונדה בדרך כלל אינו מרוץ שבו רוכב מפתיע יכול לחמוק לניצחון, אבל קוויקסטפ ינסו לנצל את היותם פחות מסומנים כדי לנצח ולהרגיע את הבוס העצבני פאטריק לפאבר שזועם על ביצועי פתיחת העונה במרוצי הבית.

קן סיום

וונמרקה מסיים שלישי ב קלאסיקה “גנט – וולגם”, צילום: נועה ארנון

קבוצת  “Israel-Premier Tech” בתקופה טובה

הקבוצה בצבעי הכחול לבן פתחה את העונה חלש, אבל בשבועות האחרונים נראה שדברים מתחילים להסתדר. סאפ וונמרקה שיוביל את הקבוצה ביום ראשון סיים במקום השלישי בקלאסיקה “גנט – וולגם”, הישג השיא מאז ומעולם של הקבוצה במרוצים חד יומיים. הישג שמצטרף לתחרות טובה של וודס בטור קטלוניה עם המקום ה 6 בדרוג הכללי וכמה מהלכים טובים עם קורבין סטרונג הניו זילנדי הצעיר בשלב בו סיים שלישי. אציין גם את ההחתמה המאוחרת של פוזוביבו שחזר בכושר וסיים שישי כללי בקופי בארטלי. הקבוצה מבצעת בהתאם לרמה שלה, קבוצת דרג משנה בכירה. לגבי החלק הישראלי המצב פחות מעודד. איתמר נתן ניצוץ חיובי בודד, עומר רחוק משיאו ומתאושש ממחלה, גיא שגיב סובל מחוסר מזל ונפילות. נקווה שהשיפור הכללי בקבוצה יאפשר להם להתבטא יותר.

   

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

כיצד ניתן לצפות במרוץ?

יורוספורט משדרים את המרוץ מהזינוק בערוצי הטלוויזיה יורוספורט 1 או יורוספורט 2 וכן באפליקציה הייעודית בתשלום. שידור איכותי נוסף ומומלץ מתאפשר באפליקציה של Global Cycling Network, שם ישודרו גם מרוצי ההרים והדאון-היל של הסבב העולמי. ניתן לרכוש מנוי שנתי או חודשי במחיר סימלי. ישנם כמובן גם אתרי אינטרנט המאפשרים צפיה חינמית, המוביל בינהם הוא Tiz cycling, שמשדר את רוב מרוצי האופניים על הגלובוס. היתרון הגדול של האפליקציות בתשלום הוא האפשרות לצפות ללא פרסומות ואפשרות הצפייה ב VOD למי שהחמיץ את השידור.

שידור רשת למי שאין יורספורט יהיה פה

מאת: עמית נבון
תמונות: נועה ארנון, Sprint Cycling Agency, כריסטוף רמון רד-בול