יש מעט מאוד שחקנים בארץ שצובעים שלדות. שלומי לוי הוא אחד מהם. הוא מוותיקי ענף האופניים הישראלי וגם מקצוען בתחום הצביעה. נפגשתי איתו בסדנת האומן היפה שבה הוא עובד ברמה”ש על צמד בירות unfiltered והוא סיפר לי כיצד התגלגל לעולם הזה. 

אל שלומי לוי הגעתי אחרי שראיתי את הצביעה המושקעת שעשה לאופניים של תום יצחקי. לא הכרתי אותו קודם לכן, אבל אז התגלה שהאיש היה חלק מתחילת כל סצנת האקסטרים והדאונהיל בארץ. הוא מראשוני הקופצים ממכולות, אורבן אקסטרים יפואי עם חבורת החברים הראשונים שעשתה את זה פה: אמיר כספי, שרון תרשיש, אלעד קדוש, נמרוד כהן, דן דורון, ואחרים. הוא מספר לי על התקופה: “כרוכב – חייתי סביב האופניים. כל החברה היו בחנויות אחרות בחשמונאים, ויצרנו את הפרירייד והאורבן בת״א. יצאנו לרכוב לפני ואחרי העבודה. עם הזמן זה החל להתפתח קצת יותר לכיוון הדאונהיל והתחרות רשמית ראשונה במנרה עם רד בול. בעיר קפצנו מקונטיינרים ודרופים לפלאטים, ובדאונהיל הייתי מהטובים בתחום ולמעשה אני וכספי היינו מתחרים עיקריים.”

אופניים

שלומי באוויר (צילום: רונן טופלברג)

 הדבר שהכניס אותו לעולם הזה היה החלום שלו לצבוע להבות על האופניים הפרטיים שלו: “מאז שאני ילד אני אוהב לצייר להבות… הגעתי לצבעי אופנועים וביקשתי שאני אתכנן והוא יבצע. הוא שאל אותי אם אני רוצה לעבוד אצלו ובאותו רגע, לפני כ 25 שנה התחלתי את דרכי בתחום. תמיד הייתי איש מאוד טכני ואיש כפיים, והאומנות משכה אותי. אחרי הצבא התחלתי לעבוד בחנויות אופניים: במצמן כמה שנים, ואחרי כן אצל אחרים. 

לצביעת האופניים שלכם מלאו פרטים בסוף הכתבה ושלומי יחזור אליכם.
אבל לפני כן: הצטרפו לקבוצת בייקפאנל בווטסאפ. כתבות חדשות רק פעמיים-שלוש בשבוע:
בייקפאנל ווטסאפ

בשלב מסוים מיציתי את האופניים כשכיר, והחלטתי לחזור לעולם הצבע. התגלגלתי לעולם רכבי האספנות במקום בשם ״הנדסת החלומות״. שם נחשפתי לעוד אפשרות להתחיל לממש את היכולות שיש לי. הבעלים של המקום, נתן פליישר, נתן לי ללמוד ולהתפתח סביב קסטום מיוחד לאופנועים ומכוניות אספנות. 

אופניים

שלומי משחרר מכולה… (צילום: עידן פלג)

אחרי כן עבדתי כמה שנים כיועץ טכני ומדריך אצל אחת היבואניות הגדולות בארץ של צבע בעולם הרכב ושם המשכתי להתמקצע ולרכוש ידע בעיקר בחו״ל בקורסים. צברתי ידע והתפקיד שלי היה להדריך את המוסכים הגדולים של היבואנים בארץ על התפתחויות בתחום. עברתי ל 3M בקידום מכירות והדרכה בתחום הרכב והתעשיה ובמשך כל השנים האלה זה רק פתח לי את הרצון לרכוש יותר ידע ולהיות יותר מקצוען. זה עולם אינסופי ואין גבול לאן אפשר להגיע מבחינת יכולות של אנשים. 

במקביל התחלתי לעבוד כעצמאי בצביעת אופנועים כבר ב 2008. לאופניים חזרתי ממש במקרה: עבדתי בסטודיו עבור אומן שאני מסייע לו ובמקביל צבעתי אופנועים. אני רוכב אופנועי שטח, ובאיזה תחנת דלק הגיעו שלושה רוכבים עם אופניים חשמליים. ביקשתי מאחד החברה סיבוב… אחד מהם רצה צביעה וזו הייתה העבודה הראשונה. אחרי כן הגיע עוד בחור שרצה צביעה לדגם של ספשלייזד. בעולם האופניים כבר לא הכירו אותי 16 שנה, ואז לפני כשנתיים רועי קפאח עשה פוסט על הצביעה ועל ההיסטוריה שלי כרוכב, ולאט לאט החלו להגיע פניות. התחלתי לחזור לאופניים, שהם היו החיים שלי, הנשמה שלי כל החיים.”

צביעת אופניים

כמה מבושלים להגיע לתהליך? 

אחד הדברים שכדאי לעשות זה לדעת בדיוק מה אתם רוצים, עד רמת הציור הכי קטן ולא להשאיר את זה פתוח. אני למשל בחרתי בצביעה מאוד מינימליסטית וגם לא יקרה משום הטעם האישי שלי וגם היות והתהליך היה ללא עלות עבור הכתבה. בעמוד הפייסבוק של שלומי תראו עוד דוגמאות לעבודות בטעמים שונים ומגוונים. אתם יכולים להשתולל בעיצוב ולהגשים כל דבר, אבל תגיעו עם הפירוט מוכן.

שלומי: “אני משתדל שיבואו מבושלים. כי זה יכול ללכת להרבה כיוונים ואני יכול לשכנע לקוח במה שאני אוהב אבל הוא לאו דווקא יאהב את זה. אחרי שיש לו כיוון, אפילו רק גוון צבע, אפשר להמשיך להתקדם למה מתאים ומה פחות. איזה תוספות, האם להוסיף דוגמא או לא, האם לשלב אפקטים בצבעים או צבעים מיוחדים שיכולים להיות מתאימים? חשוב לי שהלקוח יבוא עם מה שהוא אוהב ולא מה שאני. בסוף זה הוא שישאר עם המוצר שלו.

מאוד חשוב לי ההליך עם הלקוח והחוויה איתו. יותר חשוב לי שיכנס אדם כמו שאתה נכנסת וראית את האופניים וזרח לך החיוך. אני צריך להגשים לאנשים את החלום שלהם ואני משתדל לפגוע ולשמח את הלקוח וזה הכי חשוב. זו עבודה שעוסקת במותרות של אנשים שהן הגשמת פנטזיה, ואני פה בשביל לממש אותה. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

גם תיקונים לשלדות 

הצורך הנפוץ יותר מצביעה הוא תיקון קרבון, ושלומי מכסה גם את זה: “צורך גם קיים במקומות של תיקוני קרבון שזה גם מקום שנכנסתי אליו. יש לי את היכולות והידע לבצע גם תיקוני קרבון לשלדות. לרצות את הלקוח יותר חשוב לי מהכסף. אם לא תהייה מרוצה כלקוח אני לא אצא עם הרגשה טובה וזה לא שווה לי את הכסף. התגובה מהלקוח מאוד חשובה לי והיא מתגמלת על העבודה הקשה.. זו עבודה קשה של יותר מיום וחצי, חומרים יקרים, ונכנס לזה כל הידע וההשקעה בתחום שלי. שהעריכו את העבודה שעשיתי ורק אז יש לי את הברכה מהתשלום שלו ולכן אני משתדל לעשות את הכי טוב שאני יכול כדי להגיע לתוצאה הכי טובה שאני יכול.”

צביעה אופניים

אחרי הליטוש, לפני הצבע העליון

מהם הטרנדים היום בתחום? 

שלומי: “עולם הצבע יש לו ריינג׳ מאוד גדול, ובעולם האופניים בשנים האחרונות מבינים שהצבע הוא מה שמוכר. זה הדבר הראשון שאתה רואה. 

החומרים החדשים – חומרים משני צבע, הם זמינים ואפשר להביא אותם מחו״ל. היצרנים נחשפו לאפקטים מיוחדים הקיימים אצל יצרני הצבע בעולם ומבינים שמוכר. בגדול כל הצבעים שייכים לעולם הרכב- כי שם יש את הצבעים והטכנולוגיה הכי מתקדמת כדי שהצבעים יהיו עמידים לנזקי מזג האוויר והטבע. 

יש המון אפקטים מיוחדים בצבעים: יש צבעים פשוטים שמתחילים מסוליד – צבע אחיד פשוט ללא שום אפקט. משם ממשיכים לצבעים מטאליים, נצנצים, צבעי פנינה שמייצרים אפקטים מיוחדים בשמש, candys colors שבהם הצבע מקבל אפקט ועומק כמו של יין. השילובים של כל היכולות האלה מייצרים אפקטים מעניינים. הצבעים המתחלפים אלה הקמיליון או Shifting colors.  

מה שזה אומר הוא שיש עלויות שונות: יש צבעים שהעלות שלהם מאוד גבוהה ומעבר לזה זה דורש ידע וטכניקות לעשות את כל ההליך שהם מחייבים כדי להגיע לתוצאה שרוצים. דוגמא לטכניקות: לדעת את היישום של צבעים שדורשים כמה שלבים: צבע רקע, צבע שקוף ואז גימור של לקה. יש מצבים של 10-12 שכבות במקרים הקיצוניים לאפקטים מורכבים.”

השלבים לצביעה

 • לא בהכרח מורידים את הצבע הקיים- ואני אפילו מאוד נזהר. הסיבה היא שצריך להבין מה זה חומרים מרוכבים וקרבון. הכל חייב להעשות בעבודת יד משום שהמשקלים מאוד נמוכים ויש מצבים שאני נוגע באופניים בשכבת קרבון אחת דקיקה בלבד. פגיעה מינימלית כזו בקרבון יכולה לגרום לקריסה של אופניים. יש לי אחריות מאוד גדולה כצבעי של אופניים בגלל העניין הבטיחותי. חומרים מרוכבים עם הזמן מאבדים מהאלסטיות שלהם והם לא לעד והיות ואני גם מתקן שלדות ועוסק בהן אני מבין את החומר גם לגבי ההכנה. לכן אני לא מוריד את הצבע המקורי לחלוטין. 
 • האופניים עוברות ליטוש מלא והסרה של הפגמים – ובמידת הצורך תיקון פגמים. במסגרת הזו כשאני מלטש אני מגלה דברים גם עבור הלקוחות ומתגלים דברים וסדקים.
צביעה אופניים

ואחרי הצביעה

 • אז צובעים שתיים או שלוש שכבות של בסיס על בסיס אפוקסי. הוא מייצר קישור (אדזיה) בין החומרים המרוכבים לצבע שמגיע אחרי כן. 
 • שלב הצביעה- יש מגוון מאוד גדול בין 2 שכבות ועד 10 או 12 שכבות. התהליך של הוא צביעה רטובה, התזת צבע, על בסיס סולבנט (חומרים נדיפים) או על בסיס מים. כל זה נעשה בחדר צבע סטרילי ומפולטר. 
 • שלב הגרפיקה- כל הכיתובים נעשים בצבע ולא במדבקות מה שיוצר הליך יותר ארוך אבל איכות עבודה הרבה יותר טובה, חיבור חומרים חזק ונכון יותר ומעבר לזה זה נותן הרבה יותר אפשריות למשחק בצבעים, אפקטים, עיצוב וכו’.
 • לעיתים עושה גם עבודות איירבראש – כלי לצייר בעדינות עד רמת חוט השערה. 
 • ייבוש ובסופו של דבר גימור: לכה שומרת ומגנה על כל הצבע עצמו ואז ניתן לעשות גימור מט או גימור מבריק. 

המשקל שבד״כ נוסף לאופניים – במקרה של הצביעה היחסית מינימליסטית בדוגמה פה כ60 גרם. אופניים אווירודינמיים עם יותר שטח בד״כ יוסיפו לא יותר מ-100 גרם. 

התוצאה- יצא מדהים (כתבת המשך בקרוב)

מהן העצות שלך למי שמעוניין לצבוע אופניים?

“תבוא עם החלום שלך, אני אשתדל להגשים לך אותו. אני יודע שאני בעל מקצוע ברמה גבוהה, ואני יכול לעשות את זה. התשוקה שלי בחיים היא היתה לצבע, וברגע שיש תשוקה למשהו הוא יהיה בזה מאוד טוב. עולם הצבע הוא תשוקה בשבילי, ובאופניים – תמיד היתה לי זיקה לאופניים כרוכב וזה כנראה לא יעלם לעולם. אני שמח שהצלחתי לחזור לזה מכיוון חדש בפן האומנותי”. 

צביעה אופניים

רוצים לחדש את האופניים שלכם אצל שלומי?

העלויות: לצביעה כ 2000-4500 ש”ח. תיקוני קרבון וצבע החל מ500 ש”ח. מלאו פרטים והוא יחזור אליכם:

  יצירת קשר לרכישה

  אני מעונין ורציני, אנא צרו עמי קשר לרכישה