בכל שנה מושקים עוד ועוד חידושים ושיפורים בבולמים ומזלגות. ב-2017 החדשות החשובות ביותר מ-Fox הן בתחום ה-XC והמרתון עם השקת מזלגות ה Step-Cast 32. נוסף על כך יש עוד כמה חדשות מעניינות: כגון מנגנון חדש לשיכוך בבולמי הכניסה בשם Grip, עדכונים למנגנון הנעילה מהכידון, ועוד דברים שיהיה אפשר לספר לכם עליהם רק בהמשך השנה. אלון שפר ועמית לביא מסינגלטרק חזרו מאירוע החברה בקליפורניה ומספרים לנו על ההשקות החדשות.

מאת: אלון שפר ועמית לביא – סינגל טרק מעבדת Fox הרשמית בישראל.
FOX_Emily_Batty_step-cast-1

אמילי בייטי – רוכבת קנדית מקצוענית מקבלת את ה SC32 ל Trek שלה

הלהיט של 2017: מזלג ה-32 Step-Cast

Fox רוצים להוביל במשקל הנמוך ביותר בשוק למתחרים במרתון וב XC. ישב המתכנן ושאל את עצמו – למה אני צריך את כל הרוחב המוגזם הזה של הבולמים הקימיים? הרי הסיכוי שרוכבי XC או מרתון תחרותיים ישתמשו בצמיגים רחבים יותר מ 2.35 הוא קלוש לגמרי. למעשה, בהפחתת הרוחב מרוויחים פעמיים: הקשיחות הצדית רק משתפרת ומורידים משקל מהמערכת!

ומדובר בלא מעט משקל: כ 300 גרם גולחו מהדור הקודם – זהו הפרש משמעותי שכל רוכב ירגיש שיורד מהחלק הקדמי של האופניים שלו. המשקל הכולל הוא 1360 גרם, כולל הציר וכולל סטירר לא חתוך (שיכול להוריד עשרות גרמים נוספים אם לא יותר מ 100). .

Fox Press Kit

לשם השוואה, מזלגות 29 אחרים – גרסת ה Factory של 2016 שוקלת כ-1600 גרם, ומזלג ה RS1 ההפוך של רוקשוקס שוקל 1666 גרם.

אותו מזלג מתאים גם לנאבות של 110 וגם לנאבות רגילות 100. המחיר בישראל צפוי להיות 4,570 ש”ח לגרסת ה Factory האיכותית והקלה ביותר, וישנה גרסה נוספת לבעלי תקציב נמוך יותר של 3,400 ש”ח עם מנגנון פנימי מסוג Grip (על כך בהמשך).

אגב, ההכרזה על המוצרים החשדשים נערכה באיזור משרדי החברה ומפעליה בקליפורניה, לא רחוק מסנטה קרוז, מקום שבו לא לרכוב נחשב חטא חמור. הימים מתנהלים כך שיש אופניים מוכנים עם המוצרים החדשים של Fox לכל סוג רכיבה, והמשווקים מהעולם מגיעים ומתנסים בכל הבולמים לפני השקתם, לצדם רוכבים מספונסרים של Fox שזמינים לשיחה ושאלות, ואחרי הרכיבות חופרים לעומק בטכנולוגיה ובפיצ’רים בהדרכות והכשרות מקצועיות.

עמית מספר על המוביל של הקבוצה שלהם, שעשה מאמצים גדולים להוריד את הרוכבים מאחור מהאופניים, עליות שורשים, וירידות שורשים היו חלק מהתפריט. “בעלייה אחת כזו עברתי להליכה ברגל ופתאום אני שם לב שמאחורי מפדלת באיטיות ובשקט אלופת ארה”ב ב XC ולא מוציאה הגה – היא פשוט עלתה בסינגל בקצב ההליכה שלי וחיכתה שאשים לב אליה…” (אם אתם עומדים לרכוב שם, קחו את זה בחשבון – אלה הלכות הסינגל בארה”ב: מעבר בסינגל מפנים, לא לוקחים…).

מתג השליטה מהכידון עבר שדרוג משמעותי

מתג שלושת המצבים לשליטה בבולם ובמזלג מהכידון הוא אחד הדברים החשובים ביותר לרוכבים, במיוחד לאלה שממהרים – מי שמתחרה במירוצים עם שיכוך כפול רוצה יעילות מקסימלית, ורוצה לעבור בין שלושת המצבים של Fox בקלות תוך שליטה מהכידון: לצאת לעמידה בקירות או ספרינטים בנקודות מהירות, ומהם לחזור במהירות לשיכוך כשהשטח מחייב את זה. גם המנגנון הזה עבר שיפור והרזיה – וקיבל ידית חדשה נוספת על ידית שלושת המצבים. בנוסף – ב 2017 אין צורך במפצל יותר, אלא שני הכבלים נכנסים ישירות למתג. כעת הכל נכנס לאותה ידית, קטנה, עם מנוף לא גדול. אותה ידית יודעת לשלוט בבולם אחד בלבד או שניים. בבולם האחורי, בחלק מהמצבים בעבר היתה תופעה של קפיץ חלש שגם היא נפתרה על ידי ביטול הקליק במצב האמצעי.

Fox ממשיכה לבצע שיפורים במוצרים שיעשו את החיים קלים וטובים יותר לרוכבים – עוד דבר שישמח את המשדרגים והמוסיפים לאחר הקנייה: אם בבולמים של 2016 השידרוג ל Remote הצריך החלפת מנגנון ולכן עלה 900 ש”ח, הרי שב 2017 אפשר יהיה להוסיף Remote לבולמים האחוריים בלי להחליף בהם כלום.

Remotes

ידית חדשה לנעילה מהכידון בעלת שני מצבים ויידית שלושה מצבים

טכנולוגיית ה-Grip החדשה של Fox

ה Grip היא טכנולוגיה חדשה של מנגנון שיכוך חצי סגור. (סוד קטן מאחורי הקלעים: מדובר בתכנון של מהנדס שהיה פעם ב Fox, עבר למתחרים ותכנן את הPike של רוקשוקס, וכעת חזר ל Fox. איש מקצוע מהמובילים בתחומו). באמצעות המערכות האלה, ניסו לייצר אמינות לרוכבי סופ”ש תוך שימור התחושה המעולה של השיכוך של Fox. גם מבחינה עיצובית התעדכנו והשיקו רגליים בצבע Black Anodized שהפכו פופולריים בשנים האחרונות. 

אחת הבעיות של המנגנונים הפתוחים הוא הקשר בין אוויר לשמן. הבעיה של הקצפה וזמינות שמן לעבודה נפתרה ב Grip באמצעות ניהול שמן בשיטה של “פתוח-סגור” – מנגנונים חכמים של הולכת אוויר ושמן בתוך הבולם, שמפרידים לגמרי בין שני אלה. כדי להבטיח אמינות מקסימלית, הם בוחנים את המזלגות האלה כבר תקופה ארוכה. אלון מספר, שבשיחה עם אליסטר הנציג מניו-זינלנד, התברר שהמזלג הזה אצלו כבר שנתיים, והוא בוחן את זה באינטנסיביות (“קורע למזלג את הצורה” בלשון המקור), ואומר שהוא עובד מעולה. זו היתה שיחה בין חברים בלי סינון שיווקי מפוקס עצמה – בין משווק למשווק, שמעידה שהם גילו איפוק משמעותי שלא אופייני להרבה חברות שנמצאות בתחרות עזה, וחיכו תקופה ארוכה מספיק כדי לצאת עם מוצר בשל ואמין.

Grip 1400

מנגנון חדש למזלגות במחירים זמינים

 

למה פיתחו את ה Grip? כדי לאפשר יצירת מזלגות מעולים ודומים יותר למזלגות הקצה בעלויות משתלמות. המחיר של בולמי Grip הוא כ-3,400 ש”ח. אם אתם מחפשים בולם קליל של 100 מ”מ, הטכנולוגיה הזו זמינה גם בגרסת XC עם המבנה הצר כשל הסטפ-קאסט 32.

12439380_1218499348178080_8299327231784170571_n

אלון שפר עם ליאה דויסון אלופת ארה”ב ב XC

בנוסף מעניין במיוחד פיצ’ר ה low speed compression שלו – בתחום טיפול התנועות ברכיבה, יש כמה סוגים של התמודדויות לבולמים. אפשר לחלק חלק מהם למכות במהירות נמוכה ואחרות למכות במהירות גבוהה. ה Low Speed אלה הניעות שנגרמות בעת נידנודי פידול, שקיעת בולם בגלישת סלע, או בסיבוב על דופן סינגל משופע. ה High speed – אלה הניעות המהירות שהבולם מקבל בתגובה אחרי הקרקע ברכיבה. למעשה יש פה סף פריצה – הבולם שומר על קשיחות גבוהה יותר, אבל סלקטיבית רק כנגד הניעות האטיות – עד חצי המהלך, ומשם מאפשר גם שיכוך גם של מכות במהירות גבוהה וגם בנמוכה.
הרוכב יכול לשלוט במצבים: יש לו חוגה כחולה, עם קליק באמצע שמסמן את המעבר. עד קליק ב 90 מעלות מקשיחים את הרגישות לתנועות אטיות בלבד, ומהחצי ואליך מקשיחים גם לכיוון קרוב לנעילה את המהירות. הרעיון הוא שאם אתה מסובב עד קרוב ל 90 תפחית רק את התגובה לתנועות האטיות וכמעט ולא תשפיע על התגובתיות למהירות – כלומר פלטפורמה יעילה…

Fox 1400 - 2

הורדת המשקל והוספת הקשיחות ב 32 Step-Cast נעשו בין השאר על ידי הצרתו

 

מאת: אלון שפר ועמית לביא – סינגל טרק מעבדת Fox הרשמית בישראל.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים