אחת ממהדורות הטור דה פראנס המהירות והמהנות בשנים האחרונות הסתיימה ביום ראשון בשדרות האליזה עם מנצח חדש. הדני יונאס וינגוגר מקבוצת יומבו ויסמה הדיח את ילד הפלא הסלובני טדאי פוגאצ’ר לאחר שנתיים בחולצה הצהובה. 

קבוצת ישראל פרמייר-טק “IPT” מסיימת את הטור המוצלח בתולדותיה עם צמד ניצחונות יוקרתי ומצליחה לצבור ניקוד שיסייע לה במאבקי ההשרדות בדרג הבכיר. את דוכן המנצחים בפריז השלימו פוגאצ’ר מקבוצת האמירויות וגיראנט תומאס מקבוצת אינאוס מנצח טור 2018. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

רוכב הטורים הטוב ביותר מול קבוצת על

בתחילתו של המרוץ נדמה היה שפוגאצ’ר “הפוג” דוהר לעבר התואר השלישי. בשלב 5 הסלובני ריחף על אבני המרצפות בעוד בן ארצו רוגליץ’ מתרסק ויונאס צובר פיגור. בסיומי השלבים פוג קפץ למאוצים והתנהג כקאניבל ניצחונות בעוד קבוצת יומבו ויסמה “JV” נראו חסרי אונים מול האלוף המכהן. המהפך הגיע עמוק לתוך השבוע השני בו JV הכינה לפוג מארב בהרי האלפים שאליו התכוננה שנה שלמה. המאבקים בין יונאס לפוג ראש בראש בהרים היו תמצית מרוצי האופניים, השניים היו רמה מעל השאר כשפוג מנסה להשיב את החולצה הצהובה בכל מחיר. הוא תקף בכל הזדמנות לעיתים כבר בתחילת שלב, אבל יונאס בסיוע קבוצתו החזקה לא נסדק. בשלב ההרים האחרון בפירנאים, קרוב לפסגת ההוטוקם נכנע פוג ליריבו, הכיר בתבוסה בעוד יונאס דהר לניצחון. במהלך המרוץ השלימה קבוצת העל ההולנדית גם את ההשתלטות על החולצה הירוקה באדיבות וואט ואן ארט שניצח בעצמו שלושה שלבים תוך הפגנת עליונות על יריביו בדבוקה וגם את חולצת מלך ההרים ששוב מוענקת למנצח בדרוג הכללי. המהירות הממוצעת בטור היתה המהירה ביותר אי פעם, קצת מעל 42 קמ”ש.

טור דה פראנס

יונאס וינגוגר מנצח את שלב 11 הדרמטי על מעבר הגרנון, צילום: צ’רלי לופז, A.S.O

מארב קטלני בהרי האלפים 

בדברי הימים של מרוצי האופניים והטור דה פראנס בפרט, ישנם ימים שנכנסים להיסטוריה. שלב 11 של טור דה פראנס 2022 הוא אחד מהם. בתפריט היו “רק” 151 ק”מ אבל עם 4,000 מ’ טיפוס, 4 פסגות 2 בקטגורית על בגבהים בהם האוויר דליל – הגאליבייה והגרנון. JV פתחו במתקפה מוקדמת ומפתיעה בדרך אל הגאליבייה, רוגליץ’ תקף ראשון ורק הפוג הצליח להגיב כשיונאס יושב לו על הגלגל. יונאס חיכה לסגירה ותקף מיד. שניים נגד אחד המשיכו הצמד מ JV לתקוף, מבצעים במדויק את התוכנית שהכינו לבודד את פוג שיאלץ להגיב לצמד המתחרים לסרוגין ללא עזרת פועלים. בקרבות האלה משתתפים רק הטובים ביותר. JV לא חשבו שפוג יתפרק כבר בהתקפות אל הגאליבייה אבל היה ברור שהם באו היום לקרב ורצו שהוא יהיה ארוך וכואב. בהמשך השלב הגיעה המהלומה הסופית, יונאס חיכה לקטע תלול במיוחד ויצא להתקפה. פוג ניסה לקום ומייד התיישב חזרה על האוכף, הפעם לבוס לא הייתה תשובה והוא החל לחשב נזקים. יונאס דהר לניצחון, פוג התפרק לחלוטין וצבר פיגור שאותו לא הצליח לקזז. בפעם הראשונה בקריירה הוא נפרד מהחולצה הצהובה במהלך מרוץ. את המארב בהרי האלפים בו הטובים ביותר נלחמים ראש בראש נזכור לעוד שנים רבות כאחד השלבים המרתקים בתחרות האופניים הגדולה בתבל.

קבוצת ישראל פרמייר-טק בטור הטוב בתולדותיה

ההישגים בטור 2022 של הקבוצה הישראלית הם הטובים ביותר של הקבוצה מאז הקמתה. בראשם צמד הניצחונות נהדרים מהבריחה של סיימון קלארק האוסטרלי בשלב 5 ושל הוגו הול בשלב 16 לצד תצוגה נהדרת של כריס פרום בשלב המלכות על האלפ דו-אז שהסתיימה במקום השלישי. הקבוצה נאלצה לבצע שינויים בהרכב ברגע האחרון עקב מחלת הקורונה, אבל ידעה לעבוד כקבוצה, להתחרות עד רגעי הסיום בשלבים רבים ובחלקם כאמור לנצח. הטור הוא הבימה המרכזית של עולם האופניים והפעם ישראל פרמייר-טק “IPT” הראתה שהיא מסוגלת להתמודד שם מול הקבוצות הטובות בענף. גיא ניב היה חלק מהפועלים המסייעים לכניסות המאתגרות לבריחה וסיים במקום ה-77. למרות שנכנס להרכב בהפתעה, עמד בכבוד  באתגר וכבר השלים את הגראנד טור החמישי. הקבוצה נמצאת עדיין בסכנת ירידת דרג, הניקוד שנצבר בטור שיפר את המצב אבל גם המתחרות אספו נקודות. ההכרעה תיפול רק בסוף העונה וחשוב מבחינת מנהלי הקבוצה לדאוג שהטור לא יהיה הבלחה חד פעמית אלא שינוי מגמה שיוביל את הקבוצה להישגים גם בטור הספרדי ובמרוצים החד יומיים שעוד נותרו.

טור דה פראנס

סיימון קלארק IPT חוגג את הניצחון בשלב 5,  צילום: צ’רלי לופז A.S.O

מעצמות האופניים דנמרק ובלגיה 

הטור דה פראנס בחר לזנק השנה מדנמרק והקהל העצום בצדי הדרכים סיפק הצגה אדירה. באופן סמלי החולצה הצהובה חזרה בסיום לדנמרק על כתפיו הצנומות של יונאס וינגוגר. גם הדנים מגנוס קורט ומדס פדרסון ניצחו שלבים במרוץ ורק מעצמת האופניים הבלגית הצליחה להוציא יותר מנצחי שלבים. ואן ארט עם שלושה, פיליפסון עם צמד ואיב לאמפארט עם ניצחון בודד השלימו שישה ניצחונות בלגים. בלטו בחולשתם איטליה וספרד ללא מנצחים. את כבוד האומה הצרפתית הציל במקצת כריסטוף לאפורט עם ניצחון בודד. הצרפתים גם מבחינת איכות השידור היו הפעם מתחת לרמה הנדרשת, החמצת ארועי מפתח, תאונות עם רוכבים וכיסוי ייתר של רוכבים צרפתים ללא קשר להתרחשויות ידרשו בדק בית אצל המארחים של הארוע הגדול ביותר בשנה.

טור דה פראנס

הקהל העצום בשלבי הפתיחה בדנמרק, צילום: פאולין בלה A.S.O

מאת: עמית נבון
צילומים: A.S.O