הקסקט (Casquette) – כובע רכיבה – הוא אחד מפריטי הלבוש האייקונים של רוכבי הכביש, שמייחד אותם משאר הפזורה (מלבד פסי שיזוף, רגליים מגולחות וגרביים שמתאימות לצבע פקקי הונטילים). מה הקטע שלו, מהיכן הגיע והאם אתה צריך כזה?

הקסקט ב1895

למרות שהקסקט די פופולרי בקרב הרוכבים המקצועיים בפרו-טור, הוא לא המצאה חדשה. למעשה, הוא מתועד היסטוריונית עוד מלפני תחילת המאה הקודמת: ישנם תיעודים מסוף המאה ה-19 שמציגים רוכבים חסונים העומדים בגבורה כנגד איתני הטבע עם אופניים בין הרגליים וכובע קסקט צמר לראשם. 1895

הצורך היה פשוט – להגן על הפדחת כנגד רוח, גשם, שמש, גשם, חום וקור, אבל לא, חלילה, מהרצפה, לשמור על משקל קל יחסית. לטפל בבעיות כאשר “הטבע קורא לך” וכמובן, להראות טוב, כי בכבישונים עסקינן. האבטיפוס הראשוני לא היה הצלחה מסחררת יש לומר: הכובע אמנם חימם בימים הקרים והמצחיה הקטנה הגנה על העיניים מקרני השמש וטיפות הגשם, אך אריג הצמר ממנו הקסקטים היו סרוגים אינו החומר המומלץ ביותר לפעילות ספורטיבית. בשביל להתגבר על בעיית החום, הרוכבים עטפו (ואני לא צוחק) את הראש בעלי כרוב מתחת לקסקט. מי שלא הצליח להשיג כרוב נאלץ להשתמש (שוב, אני לא צוחק) בתערובת של עליי בייבי ואורוגלה. אני לא צוחק.

 


בייקפאנל גם בטלגרם – הציצו בזה פה!


 

לכן האופנה התקדמה לכיוון בד קצת יותר קליל ועברה להשתמש בכובעי כותנה לבנים וקלילים, עם מצחיה קטנה סרוגה וגומיה פנימית. הגומיה נועדה לשמור את הקסקט על הראש ונלקחה לרוב מגרביונים של נשים באותה התקופה.

מה שאותם רוכבים לא ידעו, זה שהצבע הלבן לא הולך טוב עם אופניים – בקיץ האבק מלכלך אותו, בחורף הבוץ מלכלך אותו, כשאתה מכין פסטה ברוטב עגבניות אתה גם מלכלך אותו. הקסקטים נהיו חומים ואפורים לאורך השנים.

1950 אופני כביש

הקסקט ב1950

עם ניצחונו של פאסטו קופי (Fausto Coppi) כשלראשו קסקט ביאנקי, הבינו הספונסרים איזו נדל”ן פרסום אלוהי ישב להם מעל האף, וכובע הקסקט נהיה יותר ויותר פופולרי על ראשי המקצוענים במרוצי האופניים ובפודיומים. לצעירים כאן נזכיר שעד שנת 2003 ה-UCI אפשר לרכב במירוצים ללא קסדה, והכובע נהיה להיט בקרב המטפסים הרבים, עקב משקלו הקל. הקסקט נהיה פופולרי מאד גם בקרב המעריצים – היה מאד יקר לקנות אופניים של ביאנקי, אבל כובע של ביאנקי על הרבה פחות וטרם לפופולריות של הכובע. 

כובע קסקט

אך לכובע היו גם שימושים אחרים: קולין לואיס, שהיה רוכב בריטי צעיר בשנת 1967, חתם לראשונה בחייו על חוזה עם קבוצת פרו טור. בחוזה הוגדר כי לואיס זכאי ל-“שישה קסקטים בכל חודש ו-24 פחיות של בירת סטאוט”. באותו הקיץ, בטור הראשון שלו בצרפת, לואיס מספר שביום ארוך וחם של 240 ק”מ על האוכף מוביל הקבוצה דרש ממנו את קסקט הכותנה שלו כדי לנגב את שאריות עצירת השירותים שלו, ועוד היה עליו להחזיר אותו בחזרה לדבוקה אחר כך.

עם המצאת והתפתחות הקסדות בשנות ה-70 וה-80 הפופלריות של הקסקטים ירדה, אך עדיין היה ניתן לראותם אותם מבצבצים מבעד לרצועות העור בימים גשומים, כהגנה לעיניים מפני טיפות הגשם, או בשלבים החמים של הגרנד טורים, כתחליף קל משקל ומגן מפני השמש הקופחת בקיץ. ככל שהספורט התפתח ונהיה פופולרי יותר ויותר, עם הוספת שידורי הטלוויזיה למירוצים נוכחות הקסקט ירדה בפודיומים והוחלפה בכובעי מצחיה, כמקובל בפורמולה 1 ומשחקי ספורט אחרים. למרות זאת, אנו לא מפסיקים לראות את הקסקט על ראשיהם של רוכבים מקצועיים, מתוך כבוד שהם רוכשים למורשת של ענף הכביש התחרותי ולמייסדיו.

Trek Segafredo

חיבור למסורת האופניים ב Trek Segafredo

יפה או מכוער? דיעה אישית

היי, זה גריבי. מדובר כאן בתור עמדה, המציגה את דעתי האישית. היא לא נועדה לפגוע באף אחד ולא מכוונת כלפי אף אדם ספציפי. קחו את זה בקלות: למרות כל היופי של כבוד למורשת והנדסת מוצר מושלמת, נותר כאן פן קטן שקשה מאד להתעלם ממנו – הכובע הזה כאשר נחבש ללא קסדה שתסתיר אותו – הוא בעיני מכוער. אני לגמרי מבין את הצורך בחבישת הכובע הזה בזמן הרכיבה, בעיקר כשמדובר ברוכבים שבורכו ב”מצח גבוה”. מדובר במגן זיעה ושומר נגד שיזוף קסדה נהדר, אבל ברגע שמורידים את הקסדה נשארים עם לוק מגניב של כיתה ו’, כשחשבתם שבנדנה זה קול, אבל יש גם מצחייה קטנה מקדימה.

קסקט אופני כביש

הקסקט מתאים בדיוק לצורך 

הקסקט הוא מוצר מושלם, הוא מתאים בדיוק לצורך אליו הוא נברא – מגן מפני מזג האויר, קטן, קל ומתקפל לכל כיס, יש לו מורשת ארוכת שנים שמכובדת ע”י הפרו טור עד היום. הוא אביזר עממי ומגניב לגמרי, בעיקר כשהוא נושא חתימות של כריס פרום מג’ירו 2018 בסמי עופר. לטעמי, בגזרת העיצוב הוא לוקה בחסר, יש אנשים שלא מתחברים לאופנת הרכיבה הזו ויאמרו לכם שהוא מתאים רק לייעודו כמחמם או סופג זיעה מתחת לקסדה ורק בקונטקסט לצד בגדי רכיבה.  

מאת: יואב גריבי
הודעה חשובה לקוראים

מערכת בייקפאנל מוסרת כי דעת הכותב אינה מהווה את עמדת הפאנל הרשמית. זאת ועוד: יש בידנו הוכחות מצולמות כי כובע הרכיבה הוא הדבר הקולי ביותר שקיים על אופניים, וכשמצמידים אותו לג’ינס קצר, סניקרס לבנים, וראלי צ’ופר, נוצר פיצוץ קוסמי שגם שלושה חורי תולעת והר ונטו לא מסוגלים לעמוד בפניו:

מה דעתכם? 

להשארת תגובות אנא כנסו לעמוד הפייסבוק של בייקפאנל