Tour de France השנה יהיה מדהים בעיקר בגלל הרוכבים, המאבק בין יאמבו – ויסמה לאינאוס ומגפת הקורונה, אבל חשוב לזכור גם את המסלול בצרפת, הקטעים שאסור לפספס והעליות הבלתי נגמרות בפירנאים ובאלפים. פרויקט טור 2020 חלק 1, מתחילים.

מאת: יהונתן דוויק
צילום: ASO

כשמסתכלים בפעם הראשונה על המסלול של טור 2020, הוא לא נראה שגרתי במיוחד. העליות הקשות ביותר במהדורה הם הקול דה מדלן והקול דה לה לוז. לא עליות אלמוניות ממש, אבל זה לא האלפ דואז או הקול דו טורמולה. יש השנה די מעט בחירות “קלאסיות” במסלול הטור. ובכל זאת, מה כן יהיה לנו? התחלה לא שגרתית בהרים, מעט מאוד נגד שעון והרבה מאוד ימים מעניינים בצרפת, עם הרוכבים הטובים בעולם, נוף מדהים וחולצה צהובה אחת.

מה מחכה לנו ב Tour de France השנה

חמשת הקטעים שאסור לפספס: קטע 2, יפתח לכם את הטור בכיף בעליות שמצפון לניס. קטע 8, קצר מאוד ועמוס בפסגות קשות, יום שלא תעזבו בו את המסך. קטע 13, יום ארוך עם שבע פסגות והרבה כאב לרוכבים. קטע 17, שתי העליות הקשות ביותר בטור השנה, קטע חובה. קטע 20, נגד השעון היחיד השנה בטור עם עלייה כואבת לסיום, שם תקבע זהות המנצח. השנה:

  • 8 סיומות במישור
  • 7 קטעי הרים
  • 5 קטעי גבעות
  • נגד שעון 
  • 3470 קילומטרים

גם בלי אלפ דואז והטורמולה. קטעי ההרים השנה נראים מצויין, כבר מהפתיחה בניס ועד לקול דה לה לוז האימתני, ולא נראה שיהיה קל בכלל באלפים ובפירנאים. שבועיים לטור דה פראנס 2020, ובשנה בה אי אפשר להיות בטוחים בשום דבר, אפשר להיות בטוחים שיהיה לנו טור מעולה.

Tour de France

שבוע ראשון: פתיחה מגוונת בדרום מזרח צרפת

אחת הביקורות החוזרות על הטור זה חוסר הגיוון המתמשך. לעומת הגירו והוואלטה שמחפשות כל הזמן חידוש ועניין, הטור דה פראנס הוא הגראנד טור ה”מאופק” והקלאסי. שבוע ראשון מישורים, שבוע שני קטעי מעבר והרי הפירנאיים ושבוע שלישי באלפים. טור 2020 מביא שינוי מרענן, מעבר ליחסי הכוחות על הכביש (בשבילם תצטרכו לחכות לכתבה הבאה), גם המסלול מתרענן ונפתח בשבוע עם לא מעט עליות בדרום מזרח צרפת, לא מראה שהתרגלנו אליו בטור דה פראנס הגדול.

ב29\8, השבת של סוף אוגוסט, יפתח הטור דה פראנס בקטע מניס אל ההרים מצפון לעיר וחזרה לניס. 156 קילומטרים בהם יפגשו הרוכבים פעמיים את הקוט דה רימיז, עלייה קטנה שתזכה את אחד מרוכבי הבריחה בחולצה המנוקדת. 30 קילומטרים לסיום המסלול משתטח ומבטיח ספרינט המוני בחוף של ניס. 

הקטע השני כבר נראה הרבה יותר מעניין: 187 קילומטרים עם ארבעה טיפוסים שיעזרו לכם לעבור את שביזות יום ראשון בכיף. הרוכבים יצאו מניס אל שתי העליות הקשות של האזור: הולדבלור והקול דה טוריני, עליות מתישות של 16 קילומטרים. כל הרוכבים שרוצים את המנוקדת לתחילת הטור יהיו בבריחה, אך לעליות הקשות לא תהיה הרבה השפעה בגלל המרחק שלהם מקו הסיום. משם ימשיכו המטפסים והפאנצ’רים אל שתי גבעות, ואז יגלשו לניס. היום הזה מצויין לבריחה, לפאנצ’רים הקלילים ואולי גם לקבוצת הGC, וזה הופך אותו לאחד שלא כדאי לפספס. 

הקטע השלישי יהיה גם של הספרינטרים, 198 קילומטרים מניס לסיסטרון.

1/9/20 – הקטע הרביעי יהיה הראשון להסתיים בעלייה בטור 2020. לאורך הקטע יפגשו הרוכבים ארבעה עליות קלות, עד לעלייה לקו הסיום, 7 קילומטרים ב6.7 אחוזי שיפוע. לא אחת מהעליות הקשות שיש, אבל בגובה של 1800 מטר הרבה דברים יכולים לקרות, וזה הופך את קטע 4 לעוד יום שלא כדאי להחמיץ.

2/9/20 בקטע החמישי, 183 קילומטרים מגאפ לפריבס, נקבל יום די מישורי עם סיום מעניין של עלייה קלה לאורך הקילומטרים האחרונים.

הקטע השישי ימשיך את המגמה ההררית של השבוע עם סיום במונט איגואל. הקטע מתחיל שטוח לאורך 155 קילומטרים, שאחריהם יגיעו שני טיפוסים קשים שיובילו את הרוכבים לקו הסיום במונט איגואל. היום הזה נראה כמו יום לבריחה, ויהיה מעניין לראות איך היום הזה יתפתח, גם בין המובילים.

הקטע השביעי בין מילו ללאבואר יהיה שטוח ויסגור את השבוע הראשון עם ארבעה קטעים לספרינטרים, שני סיומות בעלייה ועוד יום הררי. התחלה מעניינת מאוד בצרפת, כשצריך לזכור שלאחר פגרת הקורונה, יש סיכויים גדולים שנראה סינון בין המובילים שהגיעו מוכנים ובין אלה שלא חזרו מהפגרה כבר בהרים הראשונים.

שבוע שני – עליות ומישורים בפירנאים ובמרכז צרפת

השבוע הראשון פותח את התיאבון, לפני השבוע השני של הטור, המנה העיקרית, הרי הפירנאים בדרום מערב צרפת. הקטעים של הפירנאים ישאירו מאחור את מי שלא הגיע מוכן, ורק הטובים ביותר ישארו במאבק על הצהובה.

5/9/2020 – ביום הראשון בפירנאים, 140 הקילומטרים של קטע 8, נקבל יום הררי ומרתק. הקטעים הקצרים בהרים הם מגמה שצומחת בשנים האחרונות בגראנד טורים. כיף לצופים, עניין מתמשך לאורך קילומטרים רבים והרבה בלאגן על הכביש. הקטע השמיני יסתיים ברצף הרים של הפורט דה בל והקול דה פירסורד, יום חשוב לרוכבי הדירוג הכללי וקטע שאסור לפספס לצופים בבית, מובטח לכם שלא תקבלו הרבה רגעים של שיעמום.

6/9/2020 – הקטע התשיעי קצר גם הוא, 153 קילומטרים עם ארבעה טיפוסים. הטיפוס האחרון, קול דה מריה בלאן, יהיה קשה ויסתיים 18 קילומטרים לסיום. יום טוב לבריחה איכותית, מטפס חזק או קבוצת המובילים, ושבת מעניינת לצופים בבית.

רצף הימים המעניינים והקצרים נקטע ביום מנוחה לרוכבים, והטור יחזור יום לאחר מכן בקטע העשירי, יום מושלם לספרינטרים, 170 קילומטרים שטוחים לגמרי שמבטיחים ספרינט המוני ומהיר.

קטע 11 יהיה גם הוא שטוח, הספרינטרים יאבקו על ניצחון יוקרתי יום שני ברציפות,  והמובילים יתעסקו בעיקר בשמירת גופם.

10/9/2020 – קטע 12 הוא הארוך ביותר במהדורת 2020, 218 קילומטרים של גבעות קטנות, עם סיום בעלייה קטנה ומעניינת. יום שמיועד לכוכבי הקלאסיקות של צפון אירופה, ואחריי יומיים של מישורים, זה יום ששווה צפייה.

11/9/2020 – הקטע ה13 של הטור הוא יום ארוך במאסיף סנטרל, ההרים במרכז צרפת. לאורך 191 קילומטרים יצברו הרוכבים 4,400 מטר ושבעה פסגות, כך שגם ללא עליות מרשימות במיוחד, קטע 13 הוא אחד הקטעים הקשים בטור. הקטע יסתיים בפוי מארי, 5.5 קילומטרים ב8 אחוזי שיפוע. לדעתי קטע 13 הוא אחד הקטעים המעניינים השנה בטור, הוא יכול להתפתח להמון כיוונים, ורוכב GC לא בשיאו יכול לאבד הרבה זמן ביום כזה.

קטע 14 מקלרמונד פרנד לליון הוא יום מעבר מהמאסיף סנטרל אל האלפים, לקראת השבוע השלישי והמכריע. הקטע יתחיל בטיפוסים, ו5 קילומטרים לסיום תסתיים הגבעה האחרונה. לא נראה כמו יום לספרינטרים הכבדים, ומצד שני עליות לא קשות בסיום, ומי שכנראה יהנו הם הפאנצרים שיודעים גם להאיץ. 

השבוע השני בטור 2020 נראה מעניין, מההתחלה בימי הפסגות הקצרים בפירנאים ועד למאסיף סנטרל, השבוע השני מבטיח כמה ימים שישאירו אתכם על הספה.

Tour de Franceשבוע שלישי – מהאלפים לפריז

השבוע השלישי בגארנד טור הוא מבחן האמת. אין כבר מקום לנספחים, אין מקום למשחקים. רק הטובים ביותר יאבקו עד הסוף על החולצה בצהוב, ומי שיטפס הכי טוב בעליות של האלפים גם יזכה להגיע איתה לפריז.

13/9/2020 – כבר היום הראשון באלפים יסתיים בעלייה כואבת במיוחד. קטע 15,  175 קילומטרים מליון אל הגרנד קולומבייר, עלייה קשה במיוחד של 17.5 קילומטרים על 7 אחוזי שיפוע. עוד לפני הסיום המתיש יטפסו הרוכבים שני טיפוסים בקטגורייה 1, מה שיביא אותם מבושלים ועייפים לעלייה המכריעה. יום חשוב לרוכבי הGC ויום מעניין לצופים בבית, שימו ביומן את הקטע הזה.

אחריי הטיפוס הקשה בקולומבייר יקבלו הרוכבים יום מנוחה אחרון (ב 14/9), לפני הימים המכריעים בהרים.

15/9/2020 – קטע 16 יפתח רצף של שלושה ימים הררים, כשהוא הקל מבין השלושה. 164 קילומטרים, עוד יום לא ארוך בהרים, עם ארבעה טיפוסים. העלייה החשובה של היום תסתיים 20 קילומטרים לסיום, ושני קילומטרים לקו תתחיל גבעה קטנה שתכריע את זהות המנצח.

16/9/2020 – הקטע ה17 הוא אחד החשובים בטור השנה, אם לא החשוב ביותר. הרוכבים יצאו מגרנובל למישור ארוך של 90 קילומטרים, אבל זה יהיה המישור האחרון ליום הזה. הקול דה מדולין יתיש את הרוכבים לאורך 17 קילומטרים וכשירדו ממנו יתקלו מהר מאוד בקול דה לה לוז. שני העליות הקשות ביותר השנה בטור אחת אחריי השנייה, ביום שיטרוף את כל הקלפים. ממרגלות הקול דה לוז מצפים לרוכבים 21 קילומטרים על כמעט 8 אחוזי שיפוע, וסיום כואב במיוחד של 4.5 קילומטרים ב10 אחוזי שיפוע, שיכול לגבות קורבנות רבים. יום שאסור להפסיד מול המסך, ויום שמי שיפסיד בו הרבה זמן על הכביש, לא יוכל לתקן. 

קטע 18 יהיה הקטע ההררי האחרון של טור 2020, ושלושה ימים לסיום, הוא לא יהיה דל מהתקפות והתפרקויות. העלייה האחרונה של הקטע רחוקה מקו הסיום, אבל השיפוע החד לאורך ששת הקילומטרים במונט גילר יביא התקפות והרבה דרמה. עם 4000 מטר של טיפוס ברגליים ימשיכו הרוכבים לקו הסיום, ותמונת המובילים צפוייה להיות הרבה יותר ברורה אחריי בלוק האלפים הקשוח.

הקטע ה19 לא מעניין במיוחד מבחינת המסלול, יום גבעות די תמימות למראה לפני נגד השעון המכריע בשלב 20. אבל היום התמים שקצת “תקוע” בין כל הדרמה, יכול להיות חשוב במיוחד. ביום כזה הרוכבים והקבוצות המאוכזבות, אלו שאיבדו זמן בהרים, ינסו להכתיב קצב רצחני, ולשנות את כל תמונת המירוץ. לכן גם 166 הקילומטרים מחוסרי העליות של שלב 19 הם קילומטרים חשובים, וכמו כל השבוע השלישי, לא כדאי לפספס.

בשלב העשרים נקבל את שלב נגד השעון היחיד בכל הטור השנה (!) 

36 הקילומטרים יתחילו בלור כשהסיום יהיה בעלייה של 6 קילומטרים לפסגת הדבלפי, העלייה הקשה והמשופעת שהופיעה גם בטור של 2019. הקטע המדהים הזה יחתום את המאבק על החולצה הצהובה, ועל העפר של סוף עליית הדבלפי יהיה רק רוכב מאושר שיזכה ללבוש צהוב בפריז. אחד הקטעים הטובים ביותר שזכינו להם במהדורת 2020, ויום שאסור לפספס בשום מחיר.

 

הקטע ה21 יהיה כמיטב המסורת, סיום ראווה בפריז, יום לספרינטרים הכבדים ששרדו את העליות, ויום חגיגות לרוכב בצהוב.