בעונת הקורונה, כמעט כל השמות הגדולים של הענף מגיעים לטור דה פראנס. מי הגיע להילחם על הניצחון? מה היתרונות והחסרונות של כל מועמד גדול? 

מאת: יהונתן דוויק
צילום: ASO

ההימור הבטוח, פרימוז רוגליץ’ ויאמבו ויסמה

בשנת 2018 החתימה קבוצת מוביסטאר את מיקל לנדה, ובאחת יצרה טריו של מטפסים מוכשרים יחד עם אלחנדרו ואלוורדה ונאירו קינטאנה. הספרדים המיואשים חיכו לחולצה הצהובה שנים רבות, והטריו החזק שלהם נועד לחסל את השליטה המוחלטת של סקיי בטור. לא רוכב בודד בכושר מצויין, לא קבוצה חזקה בלי מטפס על, אלא שלושה מטפסים מהטובים בעולם שיתמודדו ביחד מול המכונה המדוקדקת של סקיי. מוביסטאר נכשלה כמובן, וסקיי המשיכה לשלוט בטור, עם מובילים מצויינים ופועלים מסורים ושקטים. סקיי כבר הספיקה להפוך לאינאוס, מוביסטאר הספיקה לאבד את המובילים שלה, ולקרב על הצהובה נכנסה קבוצה חדשה. חזקה, עמוקה, וממש לא מקורית. מה שהביא לאינאוס את החולצה הצהובה במשך שנים, טוב גם ליאמבו ויסמה. שיטה מנצחת היא שיטה מנצחת.

הנתונים לא משקרים. מאז החזרה של עונת האופניים, ניצחה יאמבו ויסמה תשע פעמים, עמדה על הפודיום בלי הפסקה ומפחידה כל קבוצה שחושבת על ניצחון בטור. בראש הפירמידה נמצא פרימוז רוגליץ’, הסלובני המצויין של הצהובים.

כשרוגליץ היה בגילו של ברנל, הוא עוד היה קופץ סקי מקצועני. בגיל 22 הוא החליט להחליף ענף, ומאז עברו הרבה שעות על האופניים באלפים הסלובנים, והיום רוגליץ הוא אחד הרוכבים הטובים בעולם. ליתר דיוק, הרוכב שצבר את מספר הנקודות הגבוה ביותר ב2019, והמוביל גם עד כה ב2020. ברזומה של הסלובני יש ניצחונות במרוצי השבוע החשובים, טור דה רומנדי, טיראנו אדריאטיקו וטור הבאסקים, ניצחון בודד בגראנד טור, וואלטה אאספנה 2019, וקטעים בטור ובגירו. רוגליץ הוא רוכב חזק ששולט במירוץ מהרגע הראשון, עם יכולת נגד שעון אדירה וכמובן מטפס חזק במיוחד. לכל הטוב הזה תוסיפו את הקבוצה החזקה בעולם כרגע, ותקבלו את התשובה הפשוטה. רוגליץ נראה כמו ההימור הבטוח לטור 2020.

אל תפספסו: הרשמו לניוזלטר

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מה מאיים על רוגליץ?

אי אפשר להיות בטוחים: לג’ירו של 2019 הגיע רוגליץ כמועמד המוביל, די דומה למצב בטור 2020. הסלובני פתח נהדר את המירוץ עם דומיננטיות אדירה, ניצחונות בחלק הראשון של המירוץ, ושלט במירוץ. אבל בשבוע השלישי, העונה המדהימה והעמוסה התפוצצה לרוגליץ בפנים, והוא מצא את עצמו רודף בהרים, מבצע טעויות טקטיות ומשלם ביוקר. מאז הספיק רוגליץ לנצח גראנד טור, הוואלטה אאספנה, ועכשיו הוא חוזר למגרש של הגדולים.

בחזרה מפגרת הקורונה המשיך רוגליץ בכושר האופייני לו. הוא ניצח את אליפות סלובניה, את הטור ד’לין מול ברנל והספיק לנצח ולהוביל בקריטריום דופינה, לפני תאונה שהורידה אותו לכביש וגרמה לכמה התקפי לב ביאמבו ויסמה. למזלם של ההולנדים, רוגליץ נפצע פציעות קלות והוא יתחיל בניס כרגיל. ואולי הנפילה הזאת היא הדבר הטוב ביותר שקרה לרוגליץ. הוא קיבל קצת מנוחה, הוא הרגיע את הגוף שלו שעבד קשה לאורך כל העונה, ועכשיו רוגליץ מגיע מוכן ורעב לקטוף את הפירות.

פרימוז רוגליץ הוא הפייבוריט עם היכולת הטובה ביותר. נגד שעון מדהים, יכולת טיפוס אדירה, הקבוצה החזקה ביותר. אבל אצל רוגליץ, היכולת שלו היא גם החיסרון שלו. הוא דומיננטי כל כך בהתחלה, שהוא עלול גם הפעם לשכוח שגראנד טור זה שלושה שבועות שלמים. וברגע שהוא ישכח את זה, יהיו שם הרבה רוכבים שיחכו לנפילה שלו, ויקחו ממנו את הניצחון.

כל העיניים על הסלובני, הרוכב שהתחיל לרכב רק בגיל 22 ומאז הפך למפלצת. האם הוא מסוגל להוסיף לרזומה, שלו ושל יאמבו ויסמה, גם חולצה בצהוב?

אגאן ברנל, הכל ברגליים שלו

בעלייה הקשה של הקול דה פורט, עליית הסיום של הקטע השלישי בקריטריום דופינה, אגאן ברנל נותר לבד. קבוצת אינאוס, הגדולה והמאיימת, הותירה אותו לבד לגמרי בסוף העלייה. קשה להיזכר מתי בכלל ראינו את אינאוס (סקיי לשעבר) משאירה את המוביל שלה במצב כזה. מבולבלת, חלשה ומפסידה, הקבוצה הבריטית שהתרגלה לשליטה מוחלטת בהרים, הכירה יריבה חדשה, יאמבו ויסמה, וזה לא נראה טוב מבחינת הכחולים-כתומים (עד לאחרונה אדומים-שחורים). 

סיפורו של אגאן ברנל נשמע מתאים יותר לכוכב כדורגל מאשר לרוכב אופניים: בגיל 16 הוא כתב פוסטים מתחננים בפייסבוק בבקשה לתרומות עבור טיסה לאליפות העולם באופני שטח. “יש לי חלומות גדולים” כתב אז ברנל הנער, ובמקרה שלו עם החלומות בא גם כישרון. בגיל 19 הוא נחת באיטליה בקבוצת אנדוריני, שזיהו את הפוטנציאל האדיר בקולומביאני. בשנת 2017 הוא כבר זכה בטור ד’לאווניר, הטור דה פראנס לצעירים, ניצח גם בטור סיביו והרשים בלא מעט מרוצים מכובדים. זה הספיק עבור אנשי הסקאוטינג של סקיי, הם קלטו את הכישרון ממרחק והחתימו את הכישרון הצעיר לחמש שנים. 

ב2018 פגש לראשונה ברנל את הטור דה פראנס, וכמו בכל רגע שלו על האופניים מאז שהגיע לאירופה, הוא הרשים. הקולומביאני עבד עבור פרום ותומאס בכל עלייה בצרפת, צד את תשומת הלב של העיתונאים ותרם לניצחון הגדול של אינאוס, הפעם עם גרניט תומאס על ראש הפודיום. 

בשנת 2019 היה מיועד ברנל להוביל את אינאוס בגירו, והופיע ראשון בטבלאות ההימורים לגראנד טור האיטלקי. אבל גם לאנשים עם מזל יש נפילות, ובמקרה של ברנל הנפילה הגיעה באימון הכנה והוציאה אותו מהסגל לג’ירו. כשכריס פרום מושבת, באינאוס החליטו לשלוח את הכוכב הצעיר שלהם לטור, בתור פועל לתומאס. 

אבל מי כמו מנצח הטור המפתיע של 2018 יודע, שבטור ההובלה מגיעה למי שבכושר, וכשברנל נראה מצויין  בעוד תומאס מתקשה, לאף אחד לא היה ספק מי באמת מוביל את אינאוס. בימים האחרונים ברנל הכריע את הטור, לא הכי יפה, לא הכי מרגש, אבל הקולומביאני סיים את המלאכה כמו וינר אמיתי, וכל זה בגיל 21, ארבע שנים לאחר שהתחנן לכרטיס טיסה.

ההתעלות שתדרש מברנל ב 2020

בטור של 2020 ברנל יצטרך להתעלות מעבר למה שהכיר עד היום. השליטה של אינאוס בהרים לא מובטחת כמו בעבר. יאמבו ויסמה מגיעים מלאים בביטחון לאחר שניצחו את ברנל ואת אינאוס במירוצי ההכנה. גם מבחינה אישית לא הכל חלק, ברנל פרש מהקריטריום דופינה לאחר שסבל מכאבי גב, שבוע וחצי לפני פתיחת הטור.

אז איך הכל ברגליים של ברנל? כי הוא כבר עשה את זה. הוא כבר עמד בראש הפודיום בפריז, הוא כבר השלים את 21 הימים בצרפת בזמן הטוב ביותר. גם פינו וגם רוגליץ לא מגיעים עם הישג כזה, ולמען האמת שניהם כבר התפרקו ברגע האמת, המקום בו ברנל פרץ וניצח. הוא מגיע עם הניסיון, למרות שצעיר מיריביו הגדולים בשנים רבות. הוא מטפס נהדר, רוכב יציב ובסופו של דבר מתאים בדיוק לאג’נדה המרכזית של אינאוס – ניצחון.

 עד לפני שבוע הסגל המשוער של אינאוס לטור כלל את גרניט תומאס וכריס פרום, אך בסוף השבוע הבריטים פרסמו סגל רשמי והרימו לא מעט גבות. באינאוס ראו, ככל הנראה בכעס, את מה שקרה בדופינה ואת המצב שאליו נקלע ברנל. פרום ותומאס הוחלפו בקאראפאז ואמאדור, וחבריו הלטינים של ברנל יגיעו לצרפת לסייע לקולומבאני לנצח טור שני ברציפות. כי באינאוס כמו באינאוס, הניצחון בטור הוא מה שחשוב, וגם אם קאראפאז הוא מנצח הגירו של שנה שעברה ומועמד גדול לניצחון גם השנה, אם צריך אותו לרכבת בצרפת הוא יהיה שם.

ברנל הוא הימור בטוח לפודיום, אבל האם הוא יכול ללבוש צהוב שנתיים ברצף? רוגליץ’ ויאמבו נראים טוב יותר השנה, פינו מרגש יותר, אבל תהיו בטוחים שברנל יהיה שם, יחכה בסבלנות לרגע שלו, וכשהוא יגיע, הכישרון והחוכמה של ברנל יכולים להביא את החולצה הצהובה לאינאוס, גם השנה.

מגזין האופניים הטוב בישראל גם בטלגרם: לחצו פה להתחבר!

 

בייקפאנל בטלגרם