השבוע השני של הטור התחיל בדרמות צרפתיות וטיפוסים בפירנאים, המשיך לדרמה לא פחות גדולה ופסילת רוכב במישורים, גם השוויצרי הצעיר שכבש את הלבבות ניצח, והסלובני בלבן קינח בניצחון שני בשבוע על הקולומבייר האימתני בזמן שמנצח השנה שעברה איבד סיכוי לזכייה. הקבוצה הישראלית בטור משחק זמן טלוויזיה בעיקר. וזה אפילו לא כל מה שראינו השבוע על הפירנאים, החוף וגם האלפים. איזה שבוע זה היה בצרפת!

מאת: יהונתן דוויק

המאבק על הצהובה יצא לדרך

עם כל הכבוד לשבוע הראשון, הוא לא גרם לרוכבי הדירוג הכללי להזיע יותר מידי. רוכב שרוצה להגיע לפריז עם חולצה צהובה יודע שאת הכוח חייבים לשמור, ובתום השבוע הראשון הפער בין מוביל המירוץ למקום העשירי היה 15 שניות בלבד, פער שמבהיר שהתקפות בקבוצת המובילים לא ראינו. השבוע השני הוא כבר סיפור אחר לגמרי, הבאלגן מתחיל והרוכבים נכנסים למבחן רציני ראשון שבודק מי הגיע עם רגליים למירוץ, ומי מאבד סיכוי לפני השבוע השלישי והמכריע. 

הקטע השמיני התהדר בסיומת שוברת רגליים, הפורט דו בל ומיד אחריו הקול דה פרייסורד שיצרו 50 קילומטרים עצבניים בעליות ומורדות של הפירנאים. אצל רוכבי הדירוג הכללי, היה הקטע בעיקר ניעור ראשוני, שהוציא שמות ראשונים מהמשחק. 

האירוניה הצרפתית הכתה בנו שוב במיטבה, וביום בו ניצח נאנס פטרס הצרפתי, עבור הקבוצה הצרפתית AG2R, טיבו פינו טיפח עוד קצת את תדמית הלוזר הנצחי. הגיבור הצרפתי של שנה שעברה, איכזב את האומה ואת עצמו בפעם המי יודע כמה, והוא הגיע כואב אל קו הסיום, לא פחות מ25 דקות לאחר שפטרס חגג שם ניצחון. עמנואל בוכמן של בורה שהגיע פצוע לטור, גוליאן אלאפיליפ שכבר לא יילבש צהוב השנה וגם אלחנדרו וואלורדה הותיק נותרו מאחור, ובשלב כזה של המירוץ זה מספיק כדי להבין שהם לא מועמדים רציניים במיוחד. טום דאמולן, אחד השמות המרכזיים בשנים האחרונות, נאלץ לתרום למאמץ הקבוצתי לטובת פרימוז רוגליץ, ויצא גם הוא מהסיכויים ללבוש צהוב בשלב מוקדם מאוד. 


לפני שתמשיך לקרוא: הצטרף לערוץ התוכן המעולה של BIKEPANEL בטלגרם:

לערוץ הטלגרם

הסלובני הצעיר מכאיב לרוכבי הדירוג 

אלה שעמדו בסינון הראשוני לא נרשמו התקפות מעבר ליציאה של טדאיי פוגאצאר, הסלובני הצעיר שיצא להחזיר זמן לאחר שנותר מאחור בפיצולי הרוחות של השלב השביעי. בהמשך השבוע גלינו שהיציאה התמימה של פוגאצאר הייתה רק יריית הפתיחה מהסלובני הצעיר שהגיע לטרוף את הטור.

בשלב התשיעי היציאה של פוגאצ’אר כבר לא הייתה תמימה וכאבה מאוד לשאר המובילים. שלושה קילומטרים לפסגה של הקול דה מריה בלאנק, בתוך השיפועים החדים של העלייה, הסלובני של קבוצת האמירויות תקף את חבורת המובילים בעוצמה. רק פרימוז’ רוגליץ’, אגאן ברנל ומיקל לנדה הצליחו לעמוד בקצב. הרביעייה החזקה המשיכה אל הירידה המהירה לקו הסיום בזמן שרוב השמות הגדולים נמצאים בפער קטן מאחוריהם. 

על קו הסיום פוגאצ’אר התכבד בניצחון ראשון שלו בטור דה פראנס, פרימוז רוגליץ’ הסתפק בלבישת החולצה צהובה לראשונה בחייו, וסלובניה זכתה ליום הטוב ביותר שיכלה לבקש. מדינה של 3 מיליון תושבים, בלי היסטוריית אופניים מפוארת, ובלי מליארדר שיקנה קבוצה  כדי להכיל סלובני בטור, הוציאה את שני המטפסים החזקים בעולם כיום. בקרוב אצלנו?

הפערים בין קבוצתו של רוגליץ’ לקבוצה שכללה את רומאן בארדה, גיום מרטה, פורט וקינטאנה הסתכמו ב11 שניות בלבד, אבל השלב הזה היה הצהרת הכוונות של הטובים ביותר. את הטור דה פראנס מכריעים בעליות, ואי אפשר להתווכח שברנל, פוגאצ’אר ורוגליץ’ היו חזקים מהמתחרים שלהם על השיפועים החדים של המריה בלאנק. 

הסלובנים בורחים גם לקולומבאנים!

לאחר ארבעה ימים של מנוחה ומישורים ברחבי צרפת, טעינת מצברים של המטפסים וגעגועים לעליות אצל הצופים בבית, בא עלינו לטובה הקטע ה13, הקטע הטוב ביותר עד כה בטור של 2020.

אם 13 זה מספר של מזל רע והגענו לקטע 13, אז לצרפתים יבוא אסון. זה התחיל ברומאן בארדה שנפל בצורה קשה, הצרפתי כבר הצליח לחזור אל חבורת המובילים, אבל אז בקבוצת אינאוס החליטו להוציא עוד שמות מהמשחק. 

ריצארד קאראפז הנהדר של הבריטים העלה את הקצב, וגיום מרטה, אחת מהפתעות הפוסט קורונה הגדולות, היה הצרפתי השני שיצא מהמאבק על הצהובה באותו יום, כשחבורת המובילים השאירה אותו הרחק מאחור. אבל עם כל הכבוד לצרפתים, הם ממש לא חשובים לקרב בין הסלובנים לקולומבאנים, מאבק עיקש בין שמות ענק מכל צד, עד לקילומטר האחרון של העלייה. 

הסלובנים יצאו לדואט עם התקפה נוספת של פוגאצאר, שלישית בשלושה קטעי הרים, השאירה את הקולומבאנים לרדוף בזמן שהסלובנים מרווחים זמן חשוב. לאנדה, ריצי פורט ולופז הפסידו שניות מעטות, אבל מנצח השנה שעברה אגאן ברנל מצא את עצמו נשרך מאחור, כשהוא מאבד 38 שניות על קו הסיום. לאחר הפוי מארי רוגליץ מוביל בדירוג הכללי ב44 שניות על סגנו פוגאצאר וברנל במקום השלישי, כשהסלובני של יאמבו מוביל עליו ב59 שניות. אגאן ברנל עוד לא יצא מהמשחק, אבל הוא נראה חלש מהשנה הקודמת, הוא לא עמד בקצב של הסלובנים, מה ששם לגביו סימן שאלה ענק, זה לא נראה כמו ברנל שהכרנו בשנה שעברה.

הגראנד קולומבייר מוציא את ברנל מהמשחק

כדי לפתור סימני שאלה, השבוע השלישי של הטור נפתח בקטע אדיר באלפים. לאחר פסגות גבוהות הגיע סיום ארוך ומתיש בגראנד קולומבייר, העליית הHC (הדירוג הגבוה ביותר לעלייה) הראשונה שנמצאת בסוף קטע עד כה השנה. בקולומבייר פוטנציאל איבוד הזמן כבר היה משמעותי בהרבה, ויום פתיחה גדול באלפים יצא לדרך. 

צילום: ASO

על הקולומבייר התגלתה התשובה לגבי הכושר של ברנל, והוא לא שמח לגלות אותה. הקולומבאני של אינאוס נשר כבר בתחילת העלייה, ומשם התחיל מסע של כאב אל קו הסיום, מסע בו איבד למעלה משבע דקות. “מרגיש שאיבדתי 3 שנים מהחיים שלי, סבלתי היום” אמר הקולומבאני המאוכזב על קו הסיום. גם אגאן ברנל מחוץ למשחק, לא דבר שחשבנו שנראה בקטע 15, אבל הטור תמיד מפתיע ועכשיו באינאוס ישבו ויחשבו איך להוציא עוד משהו מהטור הזה, הטור דה פראנס הראשון בו קבוצת אינאוס, לשעבר סקיי, לא תזכה מאז וינצ’נזו ניבאלי ב2014!

רוגליץ VS פוגאצ’אר

במעלה ההר העניינים היו רגועים בהרבה. יאמבו ויסמה שלטה בקבוצת המובילים לאחר שהוציאו את ברנל, קינטאנה ומרטה מהסיפור, ולא נרשמו התקפות מאיימות מצד מי שהצליח להדביק את הגלגל של השחורים צהובים. רוגליץ וקבוצתו לא לחוצים, המצב מבחינת יאמבו הוא האידאלי ביותר עבורה, היא שולטת לגמרי בקבוצת המובילים ומכתיבה קצב, רוגליץ’ בפער יציב מהאיומים על הצהובה והוא מוביל את הטור בבטחה. יאמבו חשקה מאוד בניצחון הקטע היוקרתי על פסגת הקולומבייר, אבל פוגאצאר הבלתי נגמר היה שם שוב כדי לקחת להם את הניצחון מבין הידיים, ניצחון שני לפוגאצאר בטור הזה, הילד בלבן לא עוצר.

ובכל זאת, לטדאיי פוגאצאר יש הרבה יותר סיבות להיות לחוץ. הוא נראה מדהים בהרים, חזק בצורה מרשימה גם ללא קבוצה גדולה איתו, ומתמודד בקלות עם כל ניסיון ניעור. אבל הסלובני מהאמירויות יודע שהוא יכול ללבוש צהוב בפריז השנה, והוא מתכוון להילחם על כך. פוגאצאר ניצח בשלב הראשון במלחמה, הוא ורוגליץ פתחו פער יציב בפסגה, אך שניהם יודעים שהשבוע יגיע הזמן בו היורש הסלובני יצטרך לתקוף את המלך, כי הטור הזה נראה בין פרימוז רוגליץ’ לטדאיי פוגאצאר.

 לא יהיה פשוט לפוגאצאר לנער את רוגליץ’, הסלובני בצהוב שחור ענה בקלות על כל התקפה עד כה, אבל פוגאצאר יהיה שם כדי לנסות. הוא יודע שבשביל לנצח הוא צריך הרוויח לא מעט זמן על רוגליץ בהרים, או להתפלל שהקורונה תגיע ליאמבו ויסמה. שני הסלובנים הולכים פה ראש בראש להרים האחרונים, ורק אחד מהם ייקח את החולצה הביתה.

הדירוג הכללי לאחר קטע 15:

תקלים במישורים

לאחר יום המנוחה ביום שני הרוכבים פתחו ביומיים שטוחים ברצועת החוף של האוקיינוס האטלנטי. הקטע מהאי אורלון לאי רה היה הקטע השטוח ביותר במהדורת 2020 והבטיח סיום מהיר ועצבני, לאחר יום נוח לפלוטון. 

סם בנט האירי של קוויק סטפ היה המהיר ביותר בספרינט סיום לא מהיר ולא עצבני, אבל את בנט זה ממש לא מעניין. ניצחון ראשון בקריירה בטור לרוכב האירי, יש לבנט קטעים בגירו ובוואלטה, אבל קשה להגיד שהוא מספק את הסחורה מאז שעבר מבורה לכחול של קוויק סטפ בתחילת העונה. בשביל בנט היה הקטע העשירי פריקת מתח ולחץ גדול שהיו סביבו בתור הספרינטר הבכיר בקבוצת ענק כמו קוויק סטפ. גם דמעות היו בראיון הסיום המרגש, כי יפה או לא, ניצחון עם החולצה הירוקה על הגב זה תמיד טוב.

הקטע ה11 כבר סיפק הרבה יותר מהירות ועצבים. קשה להגיד שראינו משהו מעניין עד לקילומטר האחרון בעיירה פואטייה, אבל איזה קילומטר אחרון קיבלנו. קיילב יואן חיכה כמו שהוא יודע מאחוריי הגלגל של סם בנט וניצח על הקו, אבל הסיפור הגדול של היום התרחש כמה סנטימטרים מאחור. פטר סאגאן נכנס בין ווט ואן ארט והגדר, וספק חסם ספק הציל את עצמו מתאונה על חשבונו של ואן ארט שספק הפסיד ניצחון בגלל החסימה. שופטי הUCI טענו שסאגאן חסם בצורה פסולה את ואן ארט, מה שנכון כמובן, אך לטענת סאגאן ואוהדיו הרבים, הסלובקי היה חייב להיכנס אל מסלולו של ואן ארט כי מקל סלפי היה בתוך מסלולו של סאגאן וסיכן אותו, תמונות שהגיעו רק לאחר פסיקת השופטים לצערו של סאגאן. 

השופטים פסקו כי סאגאן אשם ושללו ממנו את המקום השלישי בקטע, ואת הסיכויים הריאלים ללקיחת בחולצה הירוקה, מהלך שהתקבל בכעס רב אצל אוהדים רבים. הרשת סערה, והופיעו גם טענות שהטור נוקם בסאגאן, כשכולם זוכרים את אותו המרפק המיתולוגי לקאבנדיש שעלה גם אז לסאגאן בחולצה הירוקה. 

ווט ואן ארט דאג לספק סיפור גדול בעצמו. לאחר של הקו ואן ארט תועד מקלל את סאגאן ומפנה לעברו אצבע משולשת, נקנס ואן ארט ע”י הUCI. הבלגי של יאמבו לא התנצל ואף גייס את חברי קבוצתו נגד סאגאן. גם אם בלהט ההפסד ואן ארט כעס, ההתקפה שלו נגד סאגאן לאחר סיום הקטע הייתה מוגזמת לכל הדעות, ולאחר ימים בהם עולם האופניים התמוגג מהחברות בין קיילב יואן לסם בנט, אולי שני היריבים הגדולים ביותר על הכביש בצרפת, ואן ארט וקבוצתו הציגו צד מכוער שלא רצינו לראות בטור הזה.

 

קטע 12 היה קטע עם ציפיות לבריחה גדולה של רוכבים חזקים שמככבים בכל שנה בקלאסיקות האביב. על הכביש זה לא קרה, יש השנה בטור כל כך הרבה אינטרסים ולחץ על הכביש שלא ראינו הרבה בריחות גדולות או חזקות במיוחד יוצאות בקלות. 

עבור ISN הישראלית יצא לבריחה נילס פוליט, בהחלט מנצח פוטנציאלי לקטע, אבל בפלוטון היו המון קבוצות שבאו לנצח, והם  תפסו את הבריחה. משם התנהל הקטע במשחקי חתול ועכבר בין הפלוטון לבריחות, כשקבוצת סאנווב חזקה מקדימה כמו שהייתה לאורך הטור. 28 קילומטרים לסיום מארק הירשי, הגיבור הטרגי של קטע 9, יצא לסולו מרשים אל עבר ניצחון ראשון בטור, ניצחון שכל הדעות הגיע לשוויצרי אחריי שהגיע פעמיים השנה לפודיום, והפסיד. 

הירשי הוא אלוף העולם מתחת לגילאי 23 לשעבר, סיים שלישי בקלאסיקה סן סבסטיאן בשנה שעברה ושמו כבר הופיע על המסך, אך בכל זאת מדובר בניצחון הבוגרים המקצועני הראשון של הירשי, וניצחון ראשון בקריירה בקטע של הטור דה פראנס גורם ללא מעט אנשים להכתיר יורש לאגדה השוויצרית פביאן קנצלרה, האחרון שניצח קטע עבור שוויץ בטור עד שהגיע מארק הירשי בסארן. 

צילום: ASO

מה עבר על רוכבי הקבוצה הישראלית בטור השבוע?

השבוע של הקבוצה הישראלית נפתח בצורה טובה עם כניסה של בן הרמנס לבריחה המנצחת בקטע השמיני. הרמנס היה יכול לעשות יותר אם היה בכשירות מלאה, אך הפציעה מניס ככל הנראה נתנה את אותותיה בעלייה והרמנס סיים במקום השישי בקטע, אחד לפני האחרון מתוך קבוצת הבריחה אך בכל זאת הקבוצה השיגה משהו ביום ההררי הראשון בפירנאים. 

בקטע התשיעי הקצב הגבוה בתחילת היום מנע מהקבוצה הישראלית לשלוח נציג אל הבריחה. היום הקשוח בפירנאים לא האיר פנים לכחולים לבנים, כשדן מרטין חותם עוד הופעה סולידית עם המקום ה30 בקטע.

קטעים 10 ו11 היו הקטעים בשביל אנדרה גרייפל, ששרד את ההרים הראשונים למרות הפציעה בניס. גרייפל היה השישי על קו הסיום באי רה, התוצאה הטובה ביותר שלו השנה בטור ואולי חימום מנועים לקראת השאנז אליזה?

לקטע ה11 היה זה דווקא הוגו הופסטטר עבור ISN בפיניש, והוא סיים במקום השמיני, בטענה כי פטר סאגאן חסם גם אותו ומנע ממנו להשיג יותר. יש לצרפתי כוח ברגליים, אך יכולת המיקום של הופסטטר חלשה מאוד, הוא מתקשה לבחור נתיבים שיובילו אותו לקדמת הבמה והוא מוצא את עצמו חזק מספיק אך מאחורי ההתרחשות המנצחת, כבר לא מעט פעמים בטור השנה.

צילום: בטיני, ISN

הקטע ה12 היה נראה כמו הקטע המושלם עבור הקבוצה לעשות משהו גדול, אולי להביא סוף כל סוף את הניצחון המיוחל. עם הרמנס, פוליט, ניילנדס וואן אסברוק, פרופיל הגבעות התאים לקבוצה. נילס פוליט, אחד התותחים הכבדים של הקבוצה, יצא לבריחה בתחילת היום, בריחה שהתגבשה כאחת שיכולה לנצח את היום. הפלוטון לא חשב כך, והבריחה נתפסה 50 קילומטרים לסיום, ומשם התפתח יום מאכזב עבור ISN שלא יכלה להגיב לעוד בריחה.

יום שישי, הקטע ה13, היה צפוי להיות קטע כואב ועצבני וכך גם היה. דן מרטין נראה טוב בתחילת היום ויצא לבריחה עם אלאפיליפ ועוד שלושה רוכבים, תרחיש מושלם עבורו ועבור ISN. אבל טור זה טור, אף אחד לא פרייאר, ודי מהר מצאו עצמם החמישיה נתפסים ע”י קבוצה גדולה וחזקה, מה שכמובן הקטין משמעותית את סיכויו של מרטין. שוב ISN במקום הנכון בקטע הררי, ושוב המטפסים שלה לא סיפקו את הסחורה, מרטין איכזב עם המקום ה11 בקטע, האירי מאחוריי השיא שלו וגם ביום נהדר עבורו הוא כבר לא יכול ללכת עד הסוף. 

הקבוצה הישראלית בטור

צילום: נעה ארנון, ISN

הקטע ה14 היה יום מאכזב במיוחד עבור הקבוצה הישראלית, למרות הפרופיל המתאים לרוכבים רבים שלה, אף אחד מהקבוצה לא שרד היטב את הקצב הגבוהה של בורה הנגרוסה בתחילת היום, ורוכבי הקבוצה לא היו פעילים בקטע המעבר שהביא אותנו אל האלפים. 

ביום הראשון באלפים, היום הקשה מליון לגראנד קולומבייר, החליטו בקבוצה שלא להתאמץ עבור בריחה חסרת סיכוי, ובקבוצה אף לא נתנו לאיומים לצאת אל הבריחה. אך ביום כל כך קשה לא היה לקבוצה מה להציע בעלייה האחרונה, מעבר למרטין שסיים במקום ה21. 

לדעתי בקבוצה שגו בכך שלא הכניסו רוכב לבריחה בקטע ה15. לפני העלייה האחרונה לגראנד קולומבייר הגיעו שתי עליות מקטגורייה 1, עליות בהן מרוויח הראשון שחוצה את העלייה 10 נקודות לחולצה המנוקדת. החולצה המנוקדת היא חולצה יוקרתית וקשה להשגה, ומדובר במטרה ראוייה שקבוצה שמתקשה לנצח קטע, כמו ISN, יכולה לנסות עם רוכבים כמו מרטין או הרמנס. 

אז שבועיים עברו, גיא שורד אבל רוב הקטעים של שבוע הזה לא היו מה שרצו לראות בקבוצה. עם השליטה המוחלטת של יאמבו בעליות ובעיקר היכולת הלא משכנעת של הרמנס ומרטין, שגם כשנכנסו לבריחה המנצחת לא עשו עם זה הרבה, קשה לי מאוד לראות את הקבוצה מנצחת קטע. הטור עמוס בקבוצות חזקות ושמות גדולים ואין קטע מבוזבז. 

ישראלי בטור

גיא ניב שורד ורגוע. צילום: צדוק יחזקאלי, ISN

השבוע במספרים

 • קטע 8, קאזר – לודנוויל: נאנס פטרס, צרפת, AG2R 
 • קטע 9, פו – לורנס: טדאיי פוגאצ’אר, סלובניה, קבוצת האמירויות
 • קטע 10, האי אורלון – האי רה: סאם בנט, אירלנד, קוויק סטפ
 • קטע 11, שטליון פלג’ – פואטייה: קיילב יואן, אוסטרליה, לוטו סודאל
 • קטע 12, שוביני – סארן: מארק הירשי, שוויץ, סאנווב
 • קטע 13, שטל גיון – פוי מארי: דניאל מרטינז, קולומביה, EF 
 • קטע 14, קלמו פרו – ליון: קרג’ סורן אנדרסן, דנמרק, סאנווב

חולצות

 • חולצה צהובה: פרימוז רוגליץ’, סלובניה, יאמבו ויסמה
 • חולצה לבנה:  טדאיי פוגאצ’אר, סלובניה, קבוצת האמירויות
 • חולצה ירוקה: סאם בנט, אירלנד, קוויק סטפ
 • חולצה מנוקדת: בנואה קונספואה, צרפת, AG2R

מה עוד נותר בטור של 2020?

בלוק ההרים של השבוע השלישי, ולאורך שלושה ימים יפגשו הרוכבים את האלפים הצרפתים, אקורד הסיום של הטור וההזדמנות האחרונה להשפיע על התוצאה הסופית, עם ימים מרתקים על המסך בבית.

בין אם זה פוגאצ’אר הצעיר הקטלני, רוגליץ’ המרשים והחזק או אולי סנסציה שנקבל ממועמד אחר, מצפה לנו שבוע מרתק, השבוע המכריע של טור 2020. יאללה!


אהבת? מנוי לניוזלטר השבועי שלנו מומלץ ואיכותי:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים