חלון העברות 2022: מירוצי ההתחמשות של החורף מעלים הילוך ואנחנו כאן עם חמשת ההעברות המשמעותיות עד כה. פועל-על, אגדה בסימן שאלה ומנצח גראנד טור פוטנציאלי הם רק חלק מהרוכבים שמחליפים חולצה ב-2022. 

פגרת החורף היא זמן שנוא על כל אוהד אופניים. אירופה הקפואה לא מתאימה לרכיבה על כביש, ארגנטינה ואוסטרליה מארחות מרוצים בסוף ינואר, ונחמה אפשר למצוא רק בעונת הסייקלוקרוס וחלון ההעברות. עונת 2022 עוד לא החלה, אבל הרבה ממה שצפוי לנו על הכביש מתרחש עכשיו במשרדי הקבוצות, שם נחתמים החוזים שישפיעו על מהלך העונה כולה.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

אליה ויויאני, מקופידיס לאינאוס גריינדרס

האם הספרינטר האיטלקי מסמן שינוי מגמה באימפריה הבריטית? אחריי שנים של התמקדות עיוורת אך מוצלחת בטור דה פראנס, הבריטים הופכים ב”עידן הסלובני” לקבוצה שצריכה יותר ממטפסים מוכשרים. אחריי עונה מצויינת של טום פידקוק במרוצי האביב, הפריחה של אית’ן הייטר במירוצי שבוע וחוסר הצלחה לנצח בטור, ההחתמה החשובה של הבריטים עד כה מוקדשת למישורים. ויויאני חוזר לאינאוס, בה רכב שלוש עונות, אחריי שנתיים לא פוריות אצל קופידיס הצרפתית, בהן ניצח שבע פעמים בלבד. 

בתקופתו היפה אצל הבריטים, בין 2015 ל-2017, השיג ויויאני 20 ניצחונות, ובקוויק סטפ הבלגית הוא התפוצץ עם 29 ניצחונות בשנתיים, שניים מהם כאן בישראל במסגרת הגי’רו דה איטליה. המהירות עוד קיימת ברגליו של האיטלקי. אינאוס מציעה לו הזדמנות לחזור לאיכויות שידענו ממנו לפני מגפת הקורונה ולהכניס עוד ניצחונות לאוסף של הבריטים. 

הניצחונות הגדולים של ויויאני

אלכסנדר ולסוב, מאסטנה לבורה הנגרוסה

ללא המנהיג הבלתי מעורער, פיטר סאגאן, בורה הנסגרו משנה את פניה. הקבוצה הגרמנית הספיקה להחתים בחלון ההעברות את ג’אי הינדלי, סרחיו היגיטה ואלכסנדר ולאסוב, שלושה מטפסים עם הרבה פוטנציאל ברגליים. לראשונה בתולדותיה, נראה שהקבוצה הגרמנית תכוון לעולמות ה-GC, שם ולאסוב הוא השם החם שלה. הרוסי רכב מצויין את הג’ירו האחרון וסיים רביעי בדירוג הכללי, גם בפריס ניס הוא בלט לטובה וזאת לאחר שפרץ לקדמת הבמה רק בעונת 2020. למטפס הרוסי אין עדיין יציבות מלאה ולחיצה אכזרית כך שככל הנראה גראנד טור הוא לא ינצח בשנה הקרובה. אולם גם בעידן של כוכבים צעירים מאוד, צריך לזכור שרוכב בן 25 הוא עדיין “ילד”. אם ולסוב ימשיך בנחישות האדירה שלו, הוא יכול להיכנס למשבצת היוקרתית של מוביל בורה, ולהיות היורש הצנום של פטר סאגאן. 

חלון העברות 2022

רוהאן דניס, מאינאוס ליאמבו ויסמה

אחריי הופעה אדירה בג’ירו 2020, יש שיגידו רכיבה ברמה של מנצח גראנד טור, כולם היו בטוחים שרוהאן דניס מתקדם אל קדמת הבמה. ב-2021 זה לא קרה, האוסטרלי נשאר במדי אינאוס עתירת הכוכבים ולא קיבל הזדמנות משמעותית להוביל.

החורף הנוכחי יכול היה להיות הזדמנות הפז של דניס להגיע לקבוצה בה יקבל את ההובלה. במקום זאת האוסטרלי ילבש צהוב שחור עם רוכבי יאמבו ויסמה בעונה הקרובה. אפשר להיות בטוחים מה יהיה תפקידו של דניס בקבוצתם של פרימוז רוגליץ’, ספ קוס ויונאס וינגרד, ולמרות זאת מדובר במעבר מעניין. יאמבו ויסמה עוד לא אמרה נואש על ניצחון בטור ובמהדורה הקרובה הם יגיעו לצרפת בסגל שלא מבייש את סקיי בימיה היפים ביותר. הוא יכלול את פרימוז רוגליץ בעמדת ההובלה, דניס שכבר הוכיח כמה חזק הוא בהרים ו-וינגארד הצעיר כך שאולי הקיץ הקרוב יביא עימו ניצחון צהוב בטור. 

רוהאן דניס

ז’ואאו אלמידה, מקוויק סטפ לאמירויות

ייתכן והמעבר של הפורטוגלי לקבוצה מהמפרץ מסמן את עלייתה לראש הפירמידה של הוורלד טור בשנים הקרובות. מנהל קבוצת האמירויות כבר הספיק להודיע שאלמידה לא מגיע לעבוד אצל פוגאצ’ר. המטרה בהגעת הפורטוגלי היא עוד מנצח גראנד טור פוטנציאלי על השולחן. זהו פרויקט ארוך טווח שבסופו רוצים לראות באמירויות שני רוכבים שלהם, פוגאצ’ר ואלמידה כמנצחים סדרתיים של גראנד טורים. הסלובני המופלא כבר בתוך הקצב עם שני ניצחונות בטור דה פראנס, אצל הפורטוגלי הקצב רגוע יותר, הוא הרשים בג’ירו וסיים נהדר את העונה הנוכחית בטור פולין ובקבוצה מקווים שיתקדם לאט לעבר ניצחון גראנד טור. אין ספק שהפוטנציאל קיים ויהיה מעניין לראות את השתלבותו של אלמידה באימפריה החדשה מהמזרח התיכון. 

ז'ואאו אלמידה חלון העברות 2022

פיטר סאגאן, מבורה לטוטאל אנרג’י

פיטר סאגאן רשום על המעבר הגדול של החורף. זאת לאחר שעזב את קבוצתו בחמש השנים האחרונות, בורה הנסגרו ויצא להרפתקה חדשה. שמועות על עתידו של סאגאן נפוצו לכל עבר ולבסוף קבוצת טוטאל אנרג’י זכתה בכל הקופה והחתימה את סאגאן לשנתיים. ענקית האנרגיה טוטאל, ספונסרית ותיקה בעולם האופניים, הסכימה להתמודד עם הכושר הירוד, להחליף אופניים ולשלם חוזה שמן. כל זאת כדי להביא את הטלנט החד פעמי שנקרא פטר סאגאן. כי גם כשהוא לא במיטבו, עוד לא נמצא מחליף ראוי לבאזז ואהדת הקהל שמביא הסלובקי באישיותו הססגונית. 

פיטר סאגאן

סאגאן בימים יפים יותר

מעבר לחברים ומשכורת, סאגאן גם יקבל את מושכות ההובלה בקבוצה הצרפתית ומסמן את קלאסיקות האביב, זירה בה לא הצטיין בשנתיים האחרונות. גם הטור דה פראנס, בו לא ניצחה טוטאל מאז 2017, נמצא על הכוונת. האם המעבר של סאגאן לקבוצה הקטנה מצרפת מסמלת את הסוף של מה שהכרנו ממנו, או שהדף החדש של האלוף הנצחי יחזיר אותו לעמדת הניצחון במירוצים הגדולים? לא נצטרך לחכות יותר מדי זמן לתשובה שכן הסלובקי יפתח עונה כבר בסוף ינואר בוואלטה סן חואן, מירוץ שיכול לשפוך אור על מצבו.

מאת: יהונתן דוויק