סדרת ה-FX של אופני עיר-ספורט היברידיים היא הסדרה הנמכרת ביותר של טרק. אני בעלים של זוג כזה, ומבלה עליהם יותר מאשר על אופני הכביש שלי. הטרק FX מתאימים לכל מי שזקוק לכלי תחבורה עירוני, לאופני תחביב, או לשילוב של שניהם.

כרוכבים רציניים, מי יותר ומי פחות, קל לשכוח מהצרכים של רוב האוכלוסייה ומהעובדה שאופניים הם במהותם כלי תחבורה עירוני. עוד לפני שאנחנו מגיעים לסוף השבוע בו שולפים את אופני הקרבון המאובזרים, כביש או שטח ונכנסים לבגדים הצמודים, ישנם שאר ימי השבוע.  

איך מיליוני אנשים מגיעים לעבודה? איך שומרים על כושר כתחביב בסיסי? על הצרכים האלה עונה סדרת ה-FX, הסדרה הנמכרת ביותר בעולם מבית טרק. היא כוללת כמה רמות מפרט בגיאומטריה דומה עם מוט כידון ישר, שמאפשרת התניידות עירונית לצד רכיבה כתחביב ולשמירה על הכושר. אחרי מספר שנים כבעלים גאה של אופניים כאלה, כאשר לעיתים רבות הקילומטראז’ שלי על גביהם גם עולה על זה שעל אופני הכביש, רציתי לספר על האופניים ועל החוויה שלי איתם.

אופניים מעניינים אתכם. הצטרפו לניוזלטר שלנו:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מה הצרכים שלך?

בכל קנייה חשובה, מתחילים בשאלה הזו: “מה הצרכים שלך”? כשקונים אופני עיר היברידיים טובים ואמינים, ניתן רק לנחש מה יהיו הצרכים שלנו בעוד כמה שנים שכן זה מוצר שיכול לשרת אותנו 5-10 שנים. 

קצת אחרי לידת בתי הבכורה מכרתי בצער את אופני הפיקסד-גיר העירוניים שלי ועברתי לאופני עיר שאוכל להרכיב עליהם כסא לילדים מאחור. ההגדרה שלי דאז למוכר בחנות טרק הייתה “אופני נשים” ואפילו שקלתי כאלו עם ראמה (טופ טיוב) נמוכה. הלכתי על אופני Evoke Retro ששימשו אותי נאמנה מספר שנים. לקראת תחילת לימודי תואר נוסף, חיפשתי אופניים שאוכל להגיע עליהם במהירות גבוהה יותר לאוניברסיטת ת”א.

אופני עיר

ילדות מאחור, תיקים מלפנים. כמעט אופני מטען

אפיינתי את מה שאני מחפש והגעתי לקטגוריית האופניים ההיברידיים בעלי גיאומטריה יחסית ספורטיבית אך מוט כידון ישר. מספר חברות הציעו אופניים כאלה אך המוניטין של טרק ושל היבואן עשו את שלהם (שווה לציין כי שילמתי מכספי מחיר מלא על האופניים). התלבטתי בין דגם ה-FX1 במפרט דומה אך עם מעצורי דיסק מכניים ובסוף בחרתי בדגם מעליו, FX2 עם מעצורי דיסק הידראוליים. 

בבחירת המידה בחרתי במידה על הצד הגדול של הסקאלה כדי לקבל תנוחת רכיבה יחסית גבוהה. אני שלם עם זה אך לא בטוח שתמיד כיף לנסות להרים את הרגל גבוה מעל הטופ טיוב עם סקיני ג’ינס. בנוסף קיים גם דגם FX3 בעל מפרט גבוה יותר.

מפרט וגיאומטריה

  • שלדה ומזלג אלומיניום
  • חישוקים: בונטרגר Connection, בעלי 32 שפיצים
  • צמיגים: בונטרגר H2 ברוחב 32 מ”מ
  • מעצורים: Tektro HD-R280 hydraulic disc
  • מערכת הילוכים: Shimano Acera/Altus הילוכים
  • מחיר: 3,370 ש”ח לפני הנחת חברי מועדון. 
  • לרכישה באתר טרק


טרק FX – ייעוד גמיש ומגוון 

מבנה השלדה הכללי מזכיר מאוד את משפחת ה-Domane של טרק וזו בעיניי פלטפורמה נהדרת לאופניים. כל אחד יכול להתאים את האופניים לצרכיו ולמה שהוא מחפש כך שמי שמשאיר אותם בלי תוספות מיותרות יקבל אופניים יחסית ספורטיביים ומגניבים, שאפשר לקחת לרכיבה ספורטיבית קלילה.  

מהצד השני של הסקאלה, אפשר להפוך אותם כמעט לאופני בייקפאקינג ולהעמיס עליהם מגיני בוץ, סבלים, מנשאים ותיקים. האופניים מגיעים עם צמיגים ברוחב 32 מ”מ, אך יש די והותר מקום לצמיגים ברוחב 40 מ”מ ומעלה שמאפשרים רכיבה בלחץ נמוך ושיכוך מהמורות הדרך. המפרט שלהם לא מאכזב וצמיגי הבונטרגר H2 מעולים ומספקים את התמורה ללא צורך בשדרוג הצמיגים.

 

טרק FX – איך הרכיבה?

אני עדיין זוכר את את התחושה כשעליתי עליהם לסיבוב מחוץ לחנות. ההרגשה היא של מהירות ויעילות פידול אך יציבות גבוהה והיגוי הרבה יותר רך ונעים מזה שאני רגיל אליו באופני כביש. אפשר לבחור בין מרפקים יחסית ישרים עבור תנוחה זקופה ורגועה לבין מרפקים מכופפים בסגנון של אופני שטח ולקבל תנוחה יותר אגרסיבית ואווירודינמית. 

 

 

הצמיגים של בונטרגר מושלמים לעיר ויחסית קשיחים כך שאינם מתפנצ’רים בקלות. הם גם החזיקו היטב לאורך כמה שנים טובות של רכיבה. מה שאולי הכי הפתיע אותי הוא המהימנות של מערכת ההילוכים. היא לא יוצאת מכיוון ולא משנה אילו תלאות מעבירים אותה. העברת ההילוכים נותרה חלקה לגמרי גם לאחר חודשי רכיבה רבים בכל התנאים.

לנעול בחוץ?

כאמור המוטיבציה העיקרית שלי לרכוש אותם הייתה תחילת הלימודים. הם עמדו בציפייה שלי ואיפשרו לי להגיע בקלות ובמהירות מהבית/עבודה לאוניברסיטה, לעיתים עם עמידה על הפדלים וספרינט של כמה דקות על הגבעה של חיים לבנון. עם זאת, תמיד הרגשתי מספיק נוח לנעול אותם בחוץ עם מנעול קריפטונייט הן מבחינת מראה שאינו מושך גנבים יתר על המידה והן מבחינת עמידות בכל תלאות מזג האוויר.

קבל.י את הכתבות בווצאפ:
בייקפאנל ווטסאפ


רבתי כבר בכל תנאי הדרך כולל גראבל ובכל תנאי מזג האוויר ותמיד הרגשתי שהם מתמודדים היטב עם המשימה. אחד הדברים שהכי הרשימו אותי בהם הוא מעצורי הדיסק ההידראוליים שמתפקדים ממש היטב גם כשאני לוקח אותם לקצה עם עצירות ברמזור אדום בירידה במהירות גבוהה. ידיות המעצורים על כידון שטוח נוחים לי אפילו יותר מידיות מעצורי כביש באופניים שבחנתי כך שלמעשה אני חווה את הבלימה הכי טובה שפגשתי מכל הזוגות שרכבתי עליהם. 

 

 

טרק FX – איפה החסרונות שלהם בעיניי? 

הייתי מציין את המשקל (כ-11.5 ק”ג לאופניים במידה מדיום לפני תוספות) ואת מרווח הסיבוב הרחב שנובע גם מהמידה שבחרתי וגם מבסיס הגלגלים הארוך יחסית. זה אומר שלפעמים צריך לעשות “רוורס” בסיבובי פרסה צרים. 

בנוסף, חלק מרכיבי המדף שלהם לא ברמה הכי גבוהה ושדרגתי אותם. במקרה שלי מדובר על גריפים ואוכף אך גם הוספתי סבל קדמי עם סלסלה גדולה וסבל אחורי עם כסא ילדים נשלף, מה שהוסיף לא מעט קילוגרמים למשקל. 

האופניים עשויים אלומיניום מה שאומר שכאשר הצמיגים מנופחים בלחץ העובר את 80 PSI,  הרכיבה הופכת לרכיבה מטלטלת. השלדה מעבירה כל אבן ורעידה מהכביש אל גוף הרוכב וזו חוויה קשה לעיתים. בלחץ האוויר הנכון, אפשר לקבל חווית רכיבה חלקה יותר.

כיסא ילדים לאופניים

הוספתי כיסא ילדים לאופניים וסל קדמי גדול

שימוש, תחזוקה ושירות בחלוף השנים

כאמור, על פני לא מעט שנים, הצרכים שלנו לא באמת ניתנים לחיזוי. רכבתי לאוניברסיטה, חציתי את העיר כשמקום העבודה שלי היה מרוחק, הרכבתי את הילדות כל בוקר לגן, סחבתי קניות של מצרכים רבים משוק לוינסקי (שלא קרוב למקום מגורי), כולל העמסת מעל 10 ק”ג של מצרכים על הסבל הקדמי, וחזרתי מבילויים במועדונים לפנות בוקר. 

בחלק מהזמן, במיוחד כאשר רציתי יותר לשמור על הכושר, השתדלתי להתאמץ ברכיבות עליהם ככל הניתן, ובחלק מהזמן לשבת זקוף ולרכוב ברוגע על הילוכים קלים יותר. מבחינתי מדובר באופני הארדקור שאפשר להשתמש בהם לכל מטרה בלי לדאוג ובלי להיות עסוק בתחזוקה / ניקוי / שימון שלהם – בשונה מאופני כביש או שטח.

עמידות ושרידות במקום ראשון

בשונה ממערכות קצה שנועדו להיות מאוד קלות, במערכות האלו של שימנו הוצבו את העמידות והשרידות במקום הראשון. חרשתי עליהם עם טרק FX מעל שנה, לעיתים עם מעל 50 קילומטרים שבועיים, והכל נשאר במקום מבלי שהיה צורך בטיפול או החלפת חלק כלשהו. לאחר מעל שנה החלפתי שרשרת ורפידות בלמים. 

שדרגתי גם לאוכף נוח של ברוקס

שדרגתי גם לאוכף נוח של ברוקס

לאורך הביקורים בתקופה הזו לכל מיני סידורים קטנים לא גבו ממני תשלום ותמיד התקבלתי בברכה בחנות של טרק בתל אביב. זו אחת הסיבות שבגינן אני שמח שבחרתי בטרק, ואף בעת החלפת אופני הכביש שלי הענקתי תעדוף לחיפוש אופני טרק. לאחר עוד כשנתיים החלפתי גם קסטה אחורית, וגם כאן היופי הוא שמכיוון שלא מדובר בחלקי קצה קלילים, מחירי הטיפול והחלקים המתבלים יחסית ידידותיים לכיס. לכל אורך התקופה מעולם לא התרופף בורג כלשהו או היה בלאי ברכיב כלשהו שאינו חלק מהשחיקה הטבעית של מערכת ההינע. 

אדם סימן טוב והטרק

אדם סימן טוב והטרק

טרק FX לאורך שנים – סיכום

חיפשתי אופניים שיאזנו בין ביצועים, יכולת נשיאה והעמסה, מחיר, וכל זאת עם יכולת לקשור אותם בחוץ או בחדר המדרגות. אני מאוד מרוצה מהבחירה שלי בטרק FX ובחלוף השנים רכבתי עליהם באמת המון, לפעמים תוך כדי הפעלת כוח רב. בגשם, בשמש ובכבישים השבורים של אתר הבנייה ושמו תל אביב, הם לא מפסיקים לספק את הסחורה במהימנות מוחלטת, ללא תקלות ובעיות טכניות. 

המפרט הזה הוא מפרט מעולה בעיניי ואני ממליץ לא להתפשר על פחות ממעצורי דיסק הידראוליים. במשך השנים הוספתי להם שדרוגים כמו אוכף ברוקס, גריפים מעור של ברוקס, סבל אחורי וסבל קדמי רציניים. עבורי הם כלי התחבורה הראשי בנוסף לאופני הכביש אך עבור אוכלוסיה לא מבוטלת הם יכולים לשמש כזוג האופניים היחיד שמשמש גם להתניידות לכל מטרה וגם לרכיבות פנאי ספורטיביות בסופי השבוע.

מאת: אדם סימן טוב

שתפו את זה, עם הכפתורים האלה: