מתכוננים לאליפות גביע העולם הבאה שתתקיים בויק, ספרד. לאחר תרדמת החורף שנפלה על הענף מבחינת אירועים, סוף סוף UCI פרסמו תאריכים לשתי התחרויות היחידות העומדות להתקיים השנה. כל הרוכבים המובילים משנה שעברה פרסמו ברשתות החברתיות במהלך כל התקופה החולפת אימונים מהבית כדי להראות לעוקבים שהם מוכנים לתחרות הקרובה. אז, איפה באמת אנחנו עומדים לקראת התחרות הגדולה? 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מאי 2022, אליפות גביע העולם בטריאל יוצאת לדרך

לאחר חורף קר וחסר פעילות ולצד התפשטות נגיף הקורונה, לשמחתם של רבים בעולם הושקה עונת התחרויות של ה-UCI. יחד עם זאת, בניגוד לשנים קודמות השנה הסבב יהיה מורכב רק משני אירועים. מתחילים את הסבב בויק ספרד בתאריך 31.5.22 וממשיכים בקופנהגן דנמרק ב-30.8.22

אז מה היה לנו בגמר גביע העולם של שנת 2021?   

תנו לי להחזיר אתכם שנה אחורה בזמן. הקורונה עדיין איתנו, סצינת התחרויות של הטריאל העולמי קפאה במקום. בזמנים רגילים, היתה מתקיימת תחרות משנה כמעט בכל חודש בין פברואר לאוקטובר. עונה שבה כל רוכב רשום יכול להתחרות, ולצבור נקודות לקראת הגמר הגדול שהיווה את האירוע המרכזי.  

אבל בשנה שעברה לאור התפשטות הנגיף לא נותר אלא לקיים 2-3 תחרויות מרכזיות, כאשר הגמר התקיים בויק שבספרד וסוקר אצלנו בהרחבה.

איגוד ה-UCI שחרר מספר אנקדוטות מעניינות לגבי התחרות בספרד:

  • לראשונה מזה 20 שנה נערכה תחרות גמר ב ויק, ספרד.
  • 770 רוכבים נרשמו למוקדמות התחרות, מתוך 19 מדינות שונות בעולם. במקצה נשים היינו עדים לדרמה לא קטנה כאשר אלופת העולם מזה 4 שנים – נינה ריינבך מגרמניה, הודחה מהמקום הראשון ע”י המתחרה הספרדייה – ורה ברון, בת ה-17. 
  • כמובן איך אפשר בלי להזכיר את האלוף הבריטי הבלתי מעורער – ג’ק קארת’י שלקח בפעם הרביעית את גביע העולם ואת חולצת הקשת של ה UCI.

מה מצפה לנו השנה? גזרת הנשים בוערת 

להערכתי, מקצה הנשים השנה יספק את מרבית הדרמה והעניין, לאור תוצאות השנה שעברה. גם השנה תפגוש נינה ריינבך את יריבתה מספרד, ורה ברון. שתיהן נחשבות מתחרות חזקות ושקולות בהרבה בחינות כאשר לנינה ריינבך יתרון בשנות ניסיון אבל ורה ברון מגיעה לתחרות עם יתרון הביתיות והיא צעירה ונמרצת יותר מנינה. יש לציין שב-2018 רכבתי במתחמי החימום של אליפות העולם בברלין. הבנות, השתעשעו שם והתחממו לפני שהן יצאו למקצה שלהן. כשאני מדבר על מתחרות חזקות, דמיינו לעצמכם כ מעל 1.6 מטרים של משטחים עומדים אחד על השני. לגובה זה הבנות קפצו עם האופניים בלי למצמץ. זה לא פחות ממדהים. את השלישיה הפותחת השלימה תמיד מדורגת מספר שלוש בעולם – עלמה העונה לשם מאנון באסוויל מצרפת, רק לאחרונה היא הודיעה שהיא תולה את נעלי הרכיבה ופורשת מעולם הרכיבה התחרותית. המשמעות היא שהקלפים מתערבבים ואנחנו צפויים לראות שמות חדשים בכיוון של הפודיום. 

UCI אליפות גביע העולם

מקצה הגברים 20 אינץ – קרב התרנגולים הספרדיים 

ספרד גדלה להיות אומה מובילה בכל הקשור לרכיבת טריאל. זה כולל מותגי אופניים וציוד רכיבה מקומיים שהפכו גלובליים. גם כמות התחרויות טריאל המקומיות והאזוריות שנערכו ונערכות במהלך כל השנה למרות הקורונה, מלמדות על מעצמה שגדלה לתוך הז׳אנר. בשנה החולפת שלושת הזוכים במקומות הראשונים היו רוכבים ספרדים.
את המקום הראשון ב-2021, לראשונה מאז החל להתחרות, לקח רוכב אנונימי וצעיר (18) בשם בורחה קונחוס שהוא בן טיפוחיו של רוכב אגדי ומעוטר לא פחות העונה לשם אבהל מוסטילס. למקום השני הגיע אלסנדרו מונטלבו (לשעבר אלוף העולם) וגם במקום השלישי קיבלנו שם ספרדי חדש גם כן: אלואי פאלאו. השנה, למרות שלא חסרים מתחרים חזקים בעולם בקטגוריית ה-20 אינץ, להערכתי לא נראה שינויים יותר מידי גדולים בקטגוריה הזאת וכנראה שני המקומות הראשונים יהיו בעלי לאום ספרדי. 

מקצה הגברים אליפת גביע העולם

מקצה הגברים 26 אינץ – אין חדש תחת השמש 

לפני מספר שנים, ג’ק קארת’י שבר את היד. השמועה על השבר התפשטה כאש בשדה קוצים, לאור העובדה שזה קרה באמצע העונה. בהיותו מתחרה סופר חזק, היעדרותו פתחה בעצם את התחרות מחדש, ואיפשרה לשמות חדשים להגיע לחצי גמר והגמר. השנה ג’ק מתחרה! הוא יגיע אחרי תקופה ארוכה של אימונים בבית בבריטניה. בתור חביב הקהל, צריך לקרות משהו מאוד חריג כדי שהוא לא יצליח לנצח גם בסבב הזה. כדי להדגיש עד כמה הוא מתחרה חזק – בעבר היה דיבור על כך שהוא ביקש מהנהלת ה-UCI להעלות את רמת הקושי של המכשולים בתחרויות, מכיוון שלדעתו הם קלים מידי. 

אליפות 2021 הסתיימה גם בדרמה, שכן המתחרה היחיד שיכול ללכת ראש בראש מול ג’ק הוא ניקולא וולא הצרפתי. בשנה שעברה זה לא הצליח לו עד כדי כך שהוא לא הצליח לסיים בין 3 המועמדים הראשונים, אבל לאחר תקופת אימונים ארוכה במתחם אימונים סגור, אולי נראה אותו מפציע למרום הטבלה. השנה צפויים לא מעט רוכבים ספרדים להתחרות, ביניהם סרג’י לינגוארז שנעדר שנה שעברה עקב פציעה, ג’ולן סיינז דה אורמיחנה, שלקח מקום שני באליפות שנה שעברה, ומשלים המשולש הקבוע – וינסנס הרמנס הצרפתי, שהגיע למקום שלישי באליפות 2021. בכל שנה, מקצה ה-26 נחשב המקצה המוביל והמעניין ביותר בין כל הקטגוריות, ואחרי שצפיתי אישית בג’ק קארת’י במספר תחרויות, אני חייב לציין שזו בהחלט ההצגה היפה והמעניינת בעיר. 

 UCI trials worls cup

לסיכום: יש למה לצפות

שני האירועים של גמר גביע העולם, גם בספרד וגם בקופנהגן מגיעים אחרי תקופה יבשה בכל הקשור בענף. כמעט ולא היו הכרזות של דגמים חדשים, רוכבים מיעטו להתראיין ולדבר ומיעוט התחרויות גרם לרבים להתגעגע. להערכתי, אם הוירוס ששיתק את העולם לא יכה חזק במדינות האלה שוב, סביר להניח שנראה תחרויות בקנה מידה גדול וחגיגה גדולה לא פחות. כל סבב כזה מלווה על פי רב בתערוכות אופניים ותצוגות של דגמים ומותגים מכל דיסציפלינות הרכיבה – לא רק מעולם הטריאל.
עם סגירת שורות אלה, יצאה הודעה לעיתונות שלצד שתי תחרויות גמר גביע העולם, ארגון ה UCI תיערך תחרות נוספת. Urban Cycling World Championship – גמר אליפות העולם (להבדיל מגמר גביע העולם) ברכיבה. האירוע ייערך אצל שכנינו האמירתים באבו דאבי בחודש נובמבר ויכלול תחרויות BMX וטריאל. 

מאת: עודד מלר
צילום: Loe Zhukov