וואלטה ספרד, הגראנד-טור האחרון של העונה יוצא לדרך בשבת בברצלונה, והוא צפוי להיות מותח ומלהיב. מי יחגוג במדריד שלושה שבועות לאחר מכן עם החולצה האדומה של המנצח בדירוג הכללי? כל הפרטים בכתבה.

הטור של ספרד  “La Vuelta” הוא הטור הגדול השלישי והאחרון של העונה. במשך שנים הוא חסה בצילם של הג’ירו באיטליה והטור דה פראנס היוקרתיים יותר, אך השנה נראה שמשהו השתנה. כמעט כל הרוכבים הגדולים בתחום מרוצי השלבים יגיעו לקו הזינוק בברצלונה. יחד עם המסלול ההררי הקשוח אנחנו צפויים לראות את אחד המרוצים המעניינים ביותר בשנים האחרונות. 

אל תפסיד כתבות כאלה – קב’ הווטסאפ של בייקפאנל:
בייקפאנל ווטסאפ

וואלטה ספרד: ללא קבוצת “ישראל פרמייר-טק”

בעקבות ירידת הדרג בסיום העונה הקודמת, הקבוצה הישראלית לא קיבלה הזמנה לוואלטה, לראשונה מאז 2019. לקבוצה גם זיכרונות יפים ממהדורת 2020, כשדן מרטין ניצח שלב וסיים רביעי בדירוג הכללי. לאי-הופעתה של הקבוצה הישראלית משמעות במאבק על הדירוג הקבוצתי של ה-UCI, כאשר כל הקבוצות הצמודות אליה בטבלה יזנקו בברצלונה. המסלול השנה דווקא מתאים במיוחד לאופי הקבוצה, עם פוטנציאל לשפע ניצחונות מהבריחה. לשמחתם העונה המוצלחת עד כה הבטיחה מעשית את ההשתתפות בכל הטורים הגדולים ב 2024. הקבוצה הישראלית תנסה להשיג את הנקודות האבודות במרוצים פחות יוקרתיים המתקיימים בתקופה זו כדי לשמור על מיקומה בטבלה.

וואלטה ספרד

שלושה שבועות של נופים מרהיבים ברחבי ספרד, צילום: צ’רלי לופז, A.S.O

קבוצת החלומות מול רמקו אוונפול

קבוצת יאמבו ויסמה מגיעה עם קבוצת כוכבים יוצאת דופן באיכותה. פרימוש רוגליץ’ ויונס וינגגור, שני הזוכים בג’ירו ובטור דה פראנס כזכור, יובילו את הקבוצה כמפלצת דו-ראשית. אליהם יצטרף צוות מסייע אדיר בראשות המטפס סאפ קוס, פועל העל שדאג להבטיח את הניצחונות בדרוג הכללי במאי וביולי. 

המתחרה העיקרי של וינגגור ורוגליץ’ צפוי להיות מנצח הוואלטה 2022 ואלוף העולם נגד השעון: רמקו אוונפול מקבוצת קוויק-סטפ. אין ספק שמבחינת איכות הקבוצה הבלגי נמצא בנחיתות, מצד שני העובדה שאין מוביל ברור ביאמבו-ויסמה יכולה לגרום לפיצול הכוח. הקבוצה בצהוב מכוונת להישג ראשון אי פעם עם זכיה של קבוצת גברים בכל שלושת הטורים הגדולים באותה עונה (יש תקדים רק אצל הנשים). גם יונס ורוג במידה וינצחו ישיגו דאבל עונתי ראשון מאז פרום ב 2017.

רוגליץ'

רוגליץ’ בעונה מושלמת בה ניצח את כל מרוצי השלבים בהם השתתף, צילום: צ’רלי לופז, A.S.O

 

היורש של ה”פוג” רוצה להפתיע

למרות שהקרב העיקרי צפוי להיות בין רוג, יונאס ורמקו, יש מספר מרשים של רוכבים שצריך לקחת בחשבון במאבקי הדירוג הכללי: 

המסקרן ביותר הוא הספרדי המבטיח חואן איוסו, שסיים שלישי אשתקד. איוסו סבל מעונה בינונית, אבל הראה ניצוצות של כוכב על שמצדיקים את החוזה הארוך והשמן שקיבל בקבוצה של האמירויות- UAE. אם איוסו יעשה את הפריצה, לא מן הנמנע שב-UAE יחשבו על צמד חלומות, יחד עם הפוג, שיחזיר להם את הניצחון בטור בעונה הבאה. כמוביל נוסף לצידו יתחרה ז’ואו אלמיידה אחרי שסיים שלישי בג’ירו. 

גם קבוצת אינאוס מגיעה עם שאיפות, כאשר גריינט תומאס הוותיק (37) יוביל אותה מול הצעירים. הוולשי מגיע אחרי שיברון לב בג’ירו, כאשר הפסיד בקטע לפני-האחרון את הניצחון לרוגליץ’, ועם רצון עז לנקמה. בראיון שנתן לפני הוואלטה הודה שכל מקום על הפודיום יחשב כהצלחה עבורו, אך אחרי כמה פעמים שהגיע קרוב כל-כך הוא כמה לניצחון. קבוצת בורה הגרמנית מגיעה עם קבוצה איכותית שיכולה להתחרות על מקום בדירוג הכללי כמו גם על ניצחונות בשלבים, עם לנרד קאמנה, אלכסנדר ולאסוב וסרחיו היגיטה. 

כיאה לטור ספרדי, הכוכב של הקבוצה המקומית מוביסטאר אנריק מאס ינסה להתאושש מהפציעה המוקדמת בטור. מאס כבר סיים שלוש פעמים שני בוואלטה, כולל בשנה שעברה, אך איכות המתחרים השנה תקשה מאוד על שיפור. ספרדי נוסף הוא המועמד הכמעט נצחי מיקל לנדה מקבוצת בחריין שיוביל את הקבוצה רגע לפני המעבר להיות פועל ההרים של רמקו בעונה הבאה. 

אוונפול

דוכן המנצחים של מהדורת 2022 איוסו, רמקו ומאס, צילום: ספרינט סיקלינג

 

מעט מאוד הזדמנויות למאיצים, הרבה הזדמנויות לברחנים

מיעוט ההזדמנויות למאיצים בשלבים שטוחים הפך למסורת בוואלטה בשנים האחרונות. עם זאת, הפרופיל ההררי השנה קיצוני ביותר, ומשאיר תקוות קלושות לרוכבים המהירים בדבוקה. בין שלושה לשישה שלבים בלבד שעשויים להסתיים במאוץ המוני, לכן כל המאיצים הבכירים בעולם הצביעו ברגליים וייעדרו מהוואלטה. עם זאת, מי שכבר הגיע עשוי להנות מהתחרות הדלילה. המאיצים הבולטים יהיו האיטלקי אלברטו דיינזה, האוסטרלי קיידן גרובס, הצרפתי בריאן קוקאר והקולומביאני חואן סבסטיאן מולאנו.

לעומת מיעוט המאוצים, הפרופיל השנה מתאים מאד לבריחות. אלו עשויות להפוך ימים רבים ל”מרוצים כפולים”: מאבק על ניצחון בקטע ומאחוריו מאבקי הדירוג הכללי. מעניין במיוחד יהיה לצפות במומחי בריחות ותיקים כתומאס דה גנט ולואיס לאון סאנצ’ז, שסופרים ביחד לא פחות מ-55 גראנד-טור בקריירה. עוד עשויים לעורר תשומת לב, הם שני המטפסים הצרפתים הצעירים לני מרטינז ורומן גרגואר מקבוצת FDJ, שרק נולדו כאשר סאנצ’ז החל את הקריירה שלו לפני קצת יותר כעשרים שנה. אחרי שהרשימו עם מספר ניצחונות במרוצים בצרפת, הם מסומנים כתקווה הצרפתית החדשה במרוצי השלבים. 

וואלטה

מפת המרוץ 2023 – המארגנים חששו מהחום וברחו להרים הגבוהים

וואלטה ספרד- השלבים שאסור להחמיץ

לא פחות מתשעה שלבים יסתיימו בעליה, וגם אלו הנחשבים שטוחים כוללים עליות מכאיבות.

  • המבחן הראשון של הכוכבים הגדולים יגיע כבר בשלב השלישי (28/8), עם יום שיסתיים באתר הסקי ארינסל בנסיכות אנדורה. 
  • יומיים הרריים בפירנאים בשבוע השני (8-9/9) יהיו מכריעים במלחמה על הדירוג הכללי, כשהשיא יהיה בפסגת הטורמאלה ההיסטורית. 
  • בשבוע השלישי יבלטו יומיים מפלצתיים באסטוריאס (13-14/9) הכוללים את ה”אלטו דה ל’אנגלירו”, 13 ק”מ מרהיבים עם שיפוע ממוצע 9.5%. 
  • בשבת הקרובה שלב הפתיחה יהיה נגד שעון קבוצתי.
  • הנג”ש האישי יערך בשלב העשירי.

זמני המרוץ: יום שבת 26.8.23 – יום ראשון 17.9.23, שידור בכל יום מהזינוק ביורוספורט. שידור רשת למי שאין יורוספורט פה

מאת: יותם ייבין
תמונות:  SPRINT CYCLING AGENCY, צ’רלי לופז A.S.O

 

הגעתם עד לפה? אתם מוסמכים להצטרף לניוזלטר שלנו, וגם לשתף עם הכפתורים שלמטה: 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים