סבב גביע העולם של ה-UCI כפי שאנחנו מכירים אותו, אינו עוד. בפברואר האחרון נחתם חוזה בלעדי בין ה-UCI לחברת הענק Warner Brothers-Discovery עבור זכויות השידור, כמו גם הפקת ותכנון לוח התחרויות עבור עונות 2023-2030. מה זה אומר? זה טוב ליהודים? האם נזכה להמשיך לצפות בתחום התחרותי האהוב עלינו בחינם?

מי אתם WB-DISCOVERY ומה אתם רוצים

מדובר בהתאחדות של 2 חברות ענק – Warner Brothers ו-Discovery הכוללים תחת המטרייה שלהם את אולפן הקולנוע העצום: ערוצי טלויזיה כמו HBO, CNN, יורוספורט, ESO המארגנת את סבב האנדורו EWS ואף את ערוצי היוטיוב של GCN ו-GMBN. כיום דיסקברי מגדירים את עצמם “הבית של רוכבי הכביש” כאשר זכויות השידור של מרוצי הכביש הגדולים בעולם נמצא תחת חסותם הבלעדית. בהתאם לכך WB-D רוצים לחזק את המותג הנ”ל ובעצם להפוך את עצמם למעצמת אופניים חובקת דיסציפלינות, מהכביש לקרוס קאנטרי, מרתון, אנדורו, דאון היל ואף תחרויות אופני הרים חשמליים. WBD כיום מסקרים תחומי ספורט רבים חוץ מאופניים, כגון ספורט מוטורי על 4 ו-2 גלגלים ומעוניינים לשאוב מהם השראות נוספות כדי לשפר ולחזק את ענף אופני ההרים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

כמו כל בוס חדש, WBD הכריזו שמה שהיה עד עכשיו (רדבול) לא עבד והם מעוניינים “להחדיר חמצן לספורט”.  להעלות אותו למודעות הציבורית ולרמת היוקרה שיש למרוצי כביש. מדובר בהכרזה שאפתנית שכן בהשוואה לענף אופני הכביש, ענף אופני ההרים התחרותי הוא צעיר מאד. התחרות הרשמית הראשונה באופני הרים של איגוד האופניים התקיימה ב-1991, הענף הצטרף לאולימפיאדה רק באטלנטה 1996 עם מקצה הקרוס קאנטרי, הדאון היל והאנדורו נותרו בחוץ.

UCI דיסקברי

ברנרד קר בסנט אן

UCI העסקה

אחרי עשור של שידור מוצלח ביותר עם רדבול TV, ה-UCI חותמים חוזה רחב היקף (הרבה יותר מההיקף הנוכחי מול רדבול) מול WB-D. לאחר שזו זכתה במכרז עבור זכויות השידור לתחרויות סבב גביע העולם באופני הרים. כמו שרדבול החליפה בזמנו את חברת Freecaster. העסקה החדשה מעניקה לחברת WB-D ובפרט דיסקברי ספורטס, חסות מלאה על הסבב: סיקור, הפקה, קידום, שידור, הפצה, לוגיסטיקה והקמה ל-8 השנים הבאות מ-2023 ועד ל-2030. לאחרונה פירסמה החברה את לוח התחרויות הצפוי לעונה הבאה וישנם מספר שינויים מעניינים ממה שהיינו רגילים אליו בשנים האחרונות.

UCI דיסקברי

אנדורו וחשמלוקים

מאחר וזכויות השידור של ליגת ה-EWS הינה תחת המטרייה המאד רחבה של דיסקברי ספורטס, הגיוני שהסבב “ישולב” כחלק מלוח השידורים, וכך קורה. עונת האנדורו נפתחת בחודש מרץ באוסטרליה עם 2 תחרויות back to back (ניצול מקסימלי של היעד), כאשר גביע העולם מתחיל יותר מאוחר, לקראת הקיץ בחודש מאי. בעונה הקרובה, לראשונה אי פעם, תחרויות ליגת ה-EWS ישולבו באותם אתרים ותאריכים של גביע העולם. 

UCI דיסקברי

גביע עולם בסנט אן

עד היום היו לנו מספר סופי שבוע משולבים של דיסציפלינות ה-XCO וה-DH באתרי הסקי הגדולים כמו Val di Sole שבאיטליה ומונט סיינט אן שבקנדה. לפי לוח הזמנים, סופי השבוע המשולבים יוארכו מ-3 ימים (שישי-ראשון) ל-4 ימים (חמישי-ראשון) כאשר תהיה איזושהי חפיפה באחד הימים בין דיסציפלינות. כיום ימי אחה”צ של ימי שישי מוקדם ל-XCC, ימי שבת ל-DH וימי ראשון ל-XCO. ההימור שלי הם שחמישי ובוקר שישי יוקדשו לאנדורו.

בשנים האחרונות ה-UCI התחיל לקדם סבב תחרויות ל- E-MTB שמתקיים במקביל לסבב ה-“אנלוגי” ואף כלל דיסציפלינה באליפויות העולם ב-2020 ו-2021, אך זוכה להרבה פחות יחסי ציבור וסיקור ברשת. דיסקברי ספורטס מגלים עניין בתחום (ואף הבעלים של E-MBN, ערוץ היוטיוב מבית GCN לחשמלוקים) ומעוניינים לשלב אותו יותר בסבבים בשנים הבאות.

UCI – יעדים ומועדים חדשים

עונת גביע העולם מתחילה השנה בחודש מאי ותימשך בצורה ארוכה ולא אופיינית עד אוקטובר. רוב האתרים המוכרים והאהובים חוזרים כמו נובה מסטו שבצ’כיה, לנזיהיידה שבשוויץ וואל די סולה שבאיטליה. בעונת 2023 מצטרף יעד XCO חדש בהולנד, ואלקנבורג (Valkenburg) ויהיה מעניין לראות איזה מירוץ אופני הרים ניתן לקיים במדינה שטוחה כל כך. 

לצערם של הרבה מעריצים, גביע העולם לא יחזור לברזיל העונה. לאחר סיפתח מרשים עם עשרות אלפי צופים העונה. סבב גביע העולם (XCO, DHI) כן יוצא העונה מגבולות אירופה אל צפון אמריקה, אך הנ”ל קורה בחודש אוקטובר הסתווי והעמוס בגשמים ועלים כתומים. העונה חווינו תחרויות מאד רטובות באתרים האלה בחודשי הקיץ, וצפויים תנאים קשוחים למי שיבוא להתחרות בזמן הסתיו. 

העונה קיים “חור” של תחרויות בחודש יולי בו יתקיימו ככל הנראה אליפויות המדינות ואליפות העולם בגלזגו, סקוטלנד, כאשר חודש יוני נהיה צפוף מאד עם 3 תחרויות כמעט עוקבות.

UCI דיסקברי

קייט קורטני בגביע עולם

קבלת הרוכבים

בתגובה לכל השינויים שצפויים, קהילת רוכבי ה-DH מקימה בימים אלה איגוד מקצועי שייצג אותם מול מארגני התחרויות בשנים הבאות. כיום אין שום גוף מקצועי שיודע ויכול לייצג את הדעות והרצונות של הרוכבים: אם מתקבלות החלטות שאינן לרוח הרוכבים כמו תכנון מסלול מסוכן מדי, סכום הזכייה בתחרות (שחולק בשנים האחרונות ל-2 עקב הוספת קטגורית האופניים החשמליים) או בחירת אתרים להתחרות בהם.

את הרוכבים נבחרו לייצג 2 רוכבי עבר שאינם מתחרים יותר – נקו מולאלי האמריקאי ואמילי סייגנת’לר השווייצרית. הסיבה לכך היא שעד היום פגישות עם נציגי הרוכבים הנוכחיים שאינם מתחרים פעילים (גרג מינאר ומיריאם ניקול), התקיימו בסופי שבוע של תחרויות בהן הרוכבים היו עסוקים בלו”ז תחרויות של הכרת המסלול, ראיונות וחתימות. המודל ההצבעה של הרוכבים עוצב לפי הדירוג העולמי שלהם: 30 הגברים המובילים + 10 הנשים המובילות + 4 רוכבים נבחרים מכל שלב בדירוג ויקבע לפי רוב של 65% על ההחלטה. 

האיגוד המקצועי מהווה התקדמות גדולה עבור רוכבי הדאון היל שעד היום לא ממש ספרו אותם בתהליך קבלת ההחלטות, והחלפת הפיקוד היא בדיוק הזמן לעשות זאת. בפגישה האחרונה שהתקיימה בין נציגי ESO, UCI, ורוכבי ה-XC לא זומנו נציגים מעולם הדאון היל, כאשר נדונו בה נושאים קריטיים כמו צמצום הפודיום מחמישה רוכבים לשלושה וכמובן סכומי הזכייה. 

קבלת הקהל

אפשר לומר שההחלטה להוציא את רדבול מתחום שידור התחרויות והעברת סמכויות וזכויות לדיסקברי לא התקבלה יפה במיוחד בצד של צורכי התכנים. עד היום כל השידורים, סרטי הפיצ’ר וסיכומי התחרויות של רדבול הופצו בצורה חינמית לחלוטין, באיכות הקלטה גבוהה ובאופן מאד ידידותי לקהל. השידורים לוו בצילום מעולה וכיסוי מושלם של המסלול, בפרשנות מקצועית של רוכבי עבר במספר שפות, עם השוואות זמנים בזמן אמת וסימולציות מיקום על המסלול. רמת ההשקה והפרטים הקטנים אליהם החבר’ה ברדבול ירדו הייתה מטורפת, והורגשה האהבה שלהם לספורט ולקהל שצורך אותו. בעשרת השנים שרדבול שידרה וסיקרה את הסבב, היתה קפיצה משמעותית בכמות הצופים של הענף וזה בהחלט חימם את הלב.

UCI דיסקברי

שמישהו יספר להם שאין רדבול TV שנה הבאה…

ערוץ דיסקברי ספורטס לעומת זאת, לא זוכה לאותה אהדה מהקהל. מאז שהם קיבלו את זכויות השידור של ה-EWS, נרשמות תלונות רבות על אופן הסיקור הנוכחי של דיסקברי כאשר מדובר רק בסיכומי שלבים מצולמים ותוצאות מדווחות בטקסט, ללא שידור חי וישנו חשש רב שגם סיקור תחרויות סבב גביע העולם יתדרדרו בהתאם. אמנם ענף האנדורו קשה מאוד לתיעוד בוידאו, מאחר ומדובר במספר מסלולים שונים (בין 2-4) עליהם מתחרים כל יום במשך יומיים. המשמעות היא פריסת עמדות צילום ותקשורת מטורפת עבור יומיים בלבד, כאשר צריך להקים עמדות חדשות לתחרויות אחרות בימים שלאחר התחרות. יהיה מעניין לראות האם עכשיו, כשדיסקברי מכריזים שהם רוצים “להעלות את המודעות לענף אופני ההרים” משהו מזה ישתנה לטובה.

אמנם החשש הכי גדול כרגע הוא עלות השידור. עד היום, גם ב-Freecaster וב-RedbullTV השידורים היו חינמיים לגמרי. לעומת זאת, בתתי הערוצים של דיסקברי ספורטס, הלו הם יורוספורט ו-GCN (בעלי פלטפורמת השידור בתשלום GCN+) כל התוכן נמכר תמורת מנוי מסוים. המודל העסקי של תשלום עבור תוכן קיים כבר שנים בארץ ובעולם, אך ענף אופני ההרים מעולם לא “סבל” ממנו. כרגע דיסקברי עוד לא פרסמו האם השידור יהיה חינמי או בתשלום ובכמה.

UCI דיסקברי

אהרון גווין

סיכום

עונת 2023 של עולם אופני ההרים עדיין שרויה בערפל וחלקים ממנה נגלים לאט לאט. כניסה של הנהלה חדשה תמיד מייצרת מקום ליצור משהו חדש ומפתיע ולטפס לגבהים חדשים, אך באותה מידה להידרדר במורד המדרון לשפל חדש. לנו רק נשאר לאחוז בכידון ולנסות להנות מהרכיבה.

מאת: יואב גריבי
תמונות: (כמה אירוני) רד בול

אגב, אם לא הבחנתם- הקוביות האלה פה בתחתית כל כתבה 👇⬇️  – קל לשתף כתבות באמצעותן: