סינגל כוכב יאיר (“מעלה אלכסנדר”, שם שלא תופס בעיני) – הוא סינגל חדש באזור רכיבה שהיה רצוף בסינגלים כבר מזמן. אבל הוא לא הכיל מסלול משולט, מסודר שעשו בדיבאגר לפי תקני הסינגלים הקלים המוכרים. לפני הקמתו, גם צריך היה קצת לאלתר, חיבורים, ניווטים, למי יש כוח לזה? אז כעת יש מסלול מסודר שלוקח אתכם בלי הרבה מאמץ קוגניטיבי, עם קצת מאמץ פיזי, לאורך 26 ק”מ חביבים. אבל אני חייב להודות שהוא לא הולך לספק לכם חווית רכיבה שתחרט לעד בזכרונכם. 

תגיעו לכוכב יאיר, בכניסה מתחם פז וארומה, שם חונים. באמצע השבוע ואולי גם בשישי בבוקר יש הממליצים להתחיל מהפאמפטרק ביישוב, ולהנות מעגלת הקפה שלידו. לצערי בשבת רוב עגלות הקפה שאני מכיר סגורות בקונספירציית הדתה כלל ארצית. באסה. נסתפק בארומה. בחניה פגשתי במקרה לגמרי את Septaa הוא יואב לביא המיתולוגי, האיש וספר החומוס, צלם אופניים ואירועי רכיבה, ומדריך סלב שסיפר לי שזהו דן דורון שבנה פה את השביל עבור קק”ל. 

תנו הצצה לסרטון של 18 שניות בערך מהאינסטגרם של בייקפאנל- תוסיפו עוקב:

 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎BIKEPANEL‎‏ (@‏‎bikepanel.co.il‎‏)‎‏

נכנסים לקצת יער וחימום קליל ומישורי. הכיוון הוא לנחל אלכסנדר בצמוד ליישוב. לא לצעוק בבוקר הבתים ממש צמודים לסינגל ומגיע גם להם לישון בשבת. יש פה טיילת וותיקה של היישוב שמתחברים אליה, ואז ממשיכים אל הנחל. אלכסנדר הוא נחל חשוב בעמק חפר לרוכבי האופניים כולם, ואנחנו מוקירים אותו מאוד. כמעט לכל אורכו עד לים, תרבות אאוטדור, רכיבה וריצה נהדרת, בהנגשת הצצה לטבע. 

מגיעים אל העץ באמצע הנחל- שם נקודת פיצול אפשרית לטיולי ילדים קצרים יותר שיחזרו מערבה כבר פה, אולם אנחנו נתחיל פה את העליה המשמעותית היחידה בסינגל אל הרכס של סלעית וצור יצחק. הזוויות מתונות יחסית אבל רוב 330 המטרים המצטברים של האירוע הזה נמצאים פה ולכן נשמור על קצב אחיד כל הדרך. 

כמגיעים למעלה מקבלים תצפית יפה לגדר ההפרדה והשטחים. כשמסתכלים על יהודה ושומרון אני לא יכול להתעלם מהמחשבות על האזור שהצליח להפוך את ישראל כולה למשרתת שלו. האזור שיש לו שר משלו שהשתלט על האוצר ועושה פוליטיקה סקטוריאלית ומחטפים כלכליים באמצע מלחמה, במקום לתמוך במפוני העוטף והצפון. האזור שמגדל שונאי ישראל יהודיים כהניסטים גזעניים והכניס שר טיקטוק מגוחך, שהבטיח משילות ומקיים התפרקות. התצפית היא המקום לחשוב על זה, לא להדחיק, ולכעוס. כעס יכול להוסיף לכם עוצמה בעליה אל האנדרטה של הדר גולדין, זו שהיתה אמורה להזכיר לנתניהו (“לא אחראי ולא אשם”) את אסטרטגיית 15 השנה שלו לחזק את החמאס. האסטרטגיה שיצרה תוצאה שתסיים את שלטונו העלוב שהמיט עלינו אסונות אחרי אסונות.

ממשיכים עם מקטעי זרימה נחמדים ומהירים. בכלל הסינגל זורם וקל, לא טכני. הוא מישורי יחסית למעט העליה והירידה ממנה. הקטע העיקרי שצריך לקחת בחשבון הוא אופי התכסית: מלא אבנים וטרטרת. האזור מבקש גשם ולא אוהב את הקיץ. פה יהיו מועילים צמיגים רחבים, בשרניים ועם הורדת לחץ אוויר.

משיא הגובה נמשיך מערבה לצור יצחק על הרכס – כמעט המקום היחיד שאני מכיר שבו ילדים יכולים לאמר לאימא “אני יוצא לאופניים בסינגל מתחת לבית”. החלק הזה הוא אחד המוצלחים בסינגל, ומספק כיף וזרימה. הוא גם מוצל וזה מועיל. נגיע פה לתצפית מערבה, ואת העין תתפוס עיר ערבית ענקית באמצע השרון: זו לא כפר סבא זו טירה.

ירידה למטה כייפית ביער, חזרה אל הצד של כוכב יאיר לגדת נחל אלכסנדר הדרומית ואל הקפה בסיום. יש שם גם הרבה רצים בשבת. הרצים רזים יותר מהרוכבים אז נא להתנהג בהתאם ולהכניס את הבטן, ננסה לשמור על פאסון בכל זאת. 

26 ק”מ, גובה מצטבר 330 מטר, לא טכני אבל רצוף אבנים וקרקע שצריכה גשם והידוק. חמוד ובעיקר: קרוב לבית להרבה אנשים. 

לחצו על הלינק הזה להורדת GPX המסלול

הנה המפה: 

יש לנו ניוזלטר, מומלץ להרשם:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

יש גם קב’ ווצאפ: מומלץ להצטרף:

בייקפאנל ווטסאפ

מאת: גיאחה
צילום: יואב לביא וגיאחה