מסע אופניים סובב ירוחם – נופי מדבר, הרבה סינגלים ובעיקר נופי בראשית ממכרים. מסלול יפה, מושלם לימי הגשם הקרובים עלינו לטובה (במרכז הארץ בלבד), עם מקטעים טכניים, מעט קטעי הליכה לא עבירים, ולא מתאים למתחילים. 

מאת: עופר עברי

קדימון

“תגיד, מה אתה יודע לספר לי על הסמרתון?” זה היה צביקה באוזניות בעבר השני של הקו. “אתה חושב שאני יכול לעשות את זה?” בדיוק בזמן הזה אני על האופניים באזור הרי ירושלים מנסה להסדיר נשימה. “אהה תראה, סמרתון זה קשוח אבל פאן. צריך כושר אבל זה בעיקר להיות חזקים בראש. לדעתי אתה יכול.”

מכאן לשם ויומיים אח”כ השיחה הזאת הולידה הזמנה לטיול מדבר בסגנון אחר. קצת שבילים רחבים, הרבה סינגלים ובעיקר נופי בראשית ממכרים. יצאנו ירוחמה.סינגל סובב ירוחם

סובב ירוחם – תקציר ומפה

  • שם המסלול: סובב ירוחם ומכתש גדול
  • מרחק: 26 ק”מ
  • גובה מצטבר: 360 מ’
  • אופי המסלול: סינגל זורם בד”כ עם מקטעים טכניים מרובים
  • אטרקציות עיקריות: אגם ירוחם והמכתש הגדול
  • אם היינו באים ליומיים היינו עושים גם את: הסינגלים באיזור שדה בוקר 
  • לינה באזור: חוות בוקר / זית המדבר
  • אכילה באזור: המבורגר משובח בפאב 40, קיבוץ טללים
  • להורדת קובץ הניווט לחצו פה


גם בטלגרם: בייקפאנל- מגזין האופניים הגדול והטוב בישראל. לחצו פה!


סיפור הדרך

21 מעלות מפתיעות קבלו את פנינו כשהגענו לירוחם. העיר מנומנמת סה”כ אבל אילו רק ידעה על איזה מכרה זהב של שבילי אופניים היא יושבת…

פרקנו את האופניים מהרכב והתארגנו בזריזות על הציוד. זהו יצאנו אל המרחבים. חיש מהר התחברנו ל”סינגל סובב ירוחם” שעובר ממש בתוך העיר. חולפים על פני מאחז בדואי כשהכיוון הכללי הוא נגד כיוון השעון ומערבה בדרך לאגם ירוחם. השביל עדיין רחב ויישאר כך כ 4 ק”מ עד שנתחבר לסינגל הטכני הראשון במסלול שיוביל אותנו אל האגם שבפארק ירוחם. פאק! הנוף מטורף וקשה להתרכז בשביל מרוב יופי. בכל זאת מחזה של אגם על רקע מדברי לא רואים כל יום. סינגל אופניים שמורת החלמוניות

חולפים על פני הסכר ומצידו הדרומי של האגם ומדוושים מזרחה לכיוון המכתש הגדול. בדרך חולפים על פני שמורת החלמוניות המפורסמת של ירוחם, ואם תגיעו בעונה אולי תזכו לראות אחת צהובה מבצבצת לה מבין הסלעים. חוצים את כביש 204 שמחבר את ירוחם לשדה בוקר ומתחברים לנחל שועלים. כ 6 ק”מ של דרך רחבה שתתחלף עד מהרה בסינגל איטי שחוצה גבי מים שונים וחולף על פני משטחי סלע עם אחיזה מקסימלית. אושר צרוף! 

צביקה בכושר טוב והוא מטפס ראשון על הסתעפות של השביל בדוגמת סינגל על צלע ההר במקביל ומעל לנחל. בדרך אנחנו פוגשים זוג צבאים שעושה הרושם שלא מתרגש כל כך מזוג הרוכבים המוזר שזה עתה הפריע את שגרתם.

סובב ירוחם ומכתש גדול

הפסקת סנדוויץ קצרה בגב שועלים וממשיכים בטיפוס. הדרמה מתחילה כשמגיעים סופסוף לשפת המכתש. הנוף שוב נפתח וחושף טפח מרהיב של המדבר בצורה של מכתש על אינסוף גווניו וצורותיו. הדרך עוברת ממש על המצוק המערבי של המכתש בכיוון צפונה ומספקת אתגר לא פשוט לרוכב הטכני בכלל ולחובבי הז’אנר בפרט. קילומטר אחרי ואנחנו נפרדים מהמכתש לשלום. זה היה קצר אבל התאהבנו.

מכאן, 4 קילומטרים של נאקב מהיר ומתפתל בירידה ייקח אותנו חזרה לרכב תוך שאגות של הנאה. צביקה שאל “למה לא הגענו לשלב הזה קודם?” 🙂

סינגלים טכניים בדרום

אופי המסלול

בדיוק כפי שקצב הקבוצה נמדד לפי הרוכב הכי איטי שלה, כך אופי המסלול נקבע לפי הקטע הכי טכני שלו. ואכן קיימים קטעים שדורשים רמת רכיבה טכנית גבוהה והם אינם טריוויאליים לרוכב הממוצע. מצד שני רוב המסלול רכיב להוציא מספר בודד של מעברי הליכה בעיקר באזור קו המכתש, ויתאים לכלל הרוכבים או לכל היותר ידרוש מהם פשוט לרדת מהאופניים בקטעים הקשים הרלוונטיים.טיולי אופניים בדרום

למרות מה שאתם חושבים דווקא יש אחלה מקומות לישון בירוחם:

חובבי הז׳אנר ומחוץ לימי קורונה מי שרוצה לשמוע קצת אנגלית, ימצא אווירה צעירה חו״לית ומגניבה בגאסט האוס הנהדר white hill guesthouse, מנוהל ע״י זוג ירוחמים צעירים שישמחו לקשר אתכם עם רוכבים מקומים לטיפים ושבילים מוכרים פחות. 

קבוצות של יותר משלושה אנשים ולמי ארוחת בוקר בבופה קלאסי גורם לו להרגיש בכנס של העבודה באילת (בקטע טוב כן), יש את מלון אירוס ירוחם שמצליח לתת טויסט ירוחמי מדברי למלון בסטנדרטים של תל אביב. 

מי שיגיע לאזור יוכל להבחין מיד שלצד העיירה ירוחם יש עוד עיירה או בעצם כפר, לכפר הזה תופתעו לשמוע קוראים רחמה, ובכפר גר אחד הבדואים הראשנים שעשה תיירות בנגב שמו מחומד זנון ואצלו תוכלו גם לישון, גם לאוכל וגם להכיר מיד ראשונה את הבדואים של האזור ומערכת היחסים המיוחד שבין ירוחם לרחמה. 


הגעתם עד לפה? אתם חייבים להרשם לניוזלטר של בייקפאנל. כתבות איכותיות – פעם בשבוע:

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים