כבכל שנה חיפשנו יעד חדש לחופשה השנתית שלנו על אופניים בחול. זה בדרך כלל קורה מספר חודשים לפני הנסיעה, קובעים תאריך ויעד וקונים כרטיס טיסה. ככה “נועלים” את החופשה, החפירות והתכנונים מגיעים אחרי. חיפוש קצר ביעדי EasyJet העלה את ניס על המפה. טלפון קצר מרונן, בדיקה חפוזה באינטרנט והיעד אושר, בלי יותר מדי בדיקות והתלבטוית. בדיעבד, לא היה לנו מושג כמה האזור מושלם לאופניים, במיוחד בסגנון האהוב עלינו: Bikepacking lite.

כתבו וצלמו: רונן פלג, עידו פלג

bikepacking

Bikepacking Lite באיזור ניס

מה זה אומר Bikepacking lite? זה אומר point to point, עם לינה ואוכל במקומות מסודרים, כשכל הציוד האישי עלינו. אין רכב מלווה, ואין הקפצות. מצד שני ללא ציוד שינה ואוכל, זה מאפשר לנו את הגמישות והחוויה של טיול בלי לסחוב משקלים גדולים מדי ויכולת לרכוב בסינגלים טכניים.

bikepacking lite

הצרפתים מציבים לישראלי שאינו דובר צרפתית אתגר לוגיסטי לא קטן: המענה של נותני שירות או tourist information מרחוק כמעט ולא קיים. רבות מהפניות שלנו לא נענו כלל, או לאחר מספר רב של ימים או עם מחירים מאוד גבוהים. זה ייצר קבלת החלטות כמעט אקראית כאשר המסלול נבחר לפי בעלת המונית שענתה לנו למשל.

בייקפקינג

הטרנס ורדון הינו מסלול שרץ לאורך עמק הורדון הידוע בחבל פרובנס בדרום צרפת. קניון ורדון הוא הגדול באירופה ומאופיין במצוקים אדירים ונופים עוצרי נשימה.

בייקפקינג לייט

פרס “נובל” למתכנני המסלול, כך חזרנו ואמרנו לעצמנו כל יום מחדש. רכבנו בלא מעט מקומות בחו”ל, אבל שלמות כזאת עוד לא הייתה.

המסלול הוא אחד מהידועים בצרפת, תוכנן במיוחד לרוכבי אופניים בצורה מושלמת. עליות בכבישים צדדיים או דאבלים מהודקים בשיפועים מצויינים. ירידות בעיקר בסינגלים שלא ניגמרים והלב מתפוצץ מאושר.

טראנס ורדון

באתר המסלול יש את כל המידע והקבצים הנדרשים לתכנון מפורט. יש 15 מקטעים שניתן באמצעותם לתכנן מסלולים שונים בהתאם לקצב והעומס הרצוי. המסלול משולט לכל אורכו ומאוד נוח לניווט.

trans verdon

אנחנו בחרנו לבצע את ה11 המקטעים הראשונים מ-Col d’Allos ועד Moustiers במשך חמישה וחצי ימי רכיבה. התכנון התבסס על ביצוע של כ2 מקטעים ביום עם לינות בכפרים או עיירות בדרך.

רכבנו כ7000 מטר טיפוס מצטבר וכ8000 מטר ירידות על פני כ200 ק”מ. חילקנו את העומס כך שיהיו ימים עמוסים יותר וימים של עומס נמוך להתאוששות בהתאם גם למגבלות מקומות הלינה האפשריים.

bikepacking lite

חלק חשוב מחווית הטיול הוא כמובן האוכל. חווינו את כל מטעמי האזור . כאשר אין עיירה או מסעדה מצטיידים בסופר בבגט, נקניקים וגבינות כמו שרק הצרפתים יודעים לייצר.

בעיירות יש אין סוף מסעדות ובתי קפה ובסופי שבוע שווקים מלאים בכל מטעמי האזור.

כפי שאתם מבינים מדובר על רכיבה מאתגרת גם בעליות וגם בירידות, שדורשת הכנה מראש וכושר גבוה. אנחנו ביצענו את הטיול כאשר הציוד האישי עלינו. ניתן להקל על ידי רכב ליווי או הקפצת ציוד מנקודה אחת לשנייה (יש שם מפעילים מקומיים שעושים זאת). המסלול גם מושלם לאופניים חשמליים.

bikepacking lite

תרומה קריטית לנשיאת משקל יש למים. הצטיידנו בדרך כלל בבקבוק 750 מל  וליטר אחד על הגב. ברוב המסלולים אפשר למלא בדרך בנחלים או מעיינות ובעיירות יש תמיד ברזיות של מי מעיינות טריים.

lite

השארנו גם חצי יום למנוחה שבו עשינו AQUA TREKKING  בנהר הורדון – חוויה מדהימה בפני עצמה ומאד מומלצת.

המסלול הינו מסלול All Mountain (רכיבת שבילים) ולא XC. רוב הסינגלים טכניים ועדיף להגיע עם אופניים מתאימים כדי למצות את כל  הכיף בירידות.

לוגיסטיקה לינה ועלויות: טיסה ל Nice (איזיג’ט או אל-על). הגעה לנקודת ההתחלה בתחבורה ציבורית מסובכת וגוזלת יום מהחופשה לכן החלטנו על פתרון יעיל קצת יותר יקר: שכרנו רכב בשדה התעופה ונסענו ישירות לכפר המקסים Moustiers שם סיימנו את המסלול.

בכפר יש נהגת מונית מקסימה שלוקחת עד 4 רוכבים עם אופניים לנקודת ההתחלה בCol d’Allos.. לינות בעיקר בGites שיש בכל כפר או עיירה. חלקם מציעים לינה על בסיס חצי פנסיון (לא לשומרי כשרות). עלות ממוצעת ללילה לחצי פנסיון כ60 אירו לאדם. כמו שאמרנו לחברים שלא הצטרפו אלינו לנסיעה – אם אתם לא נוסעים לשם אנחנו יורים בכם.

תכנון, ביצוע וצילום – עידו ורונן פלג
רונן (52) עידו (47) אחים רוכבים יחד מעל 18 שנים. גרים ורוכבים באזור מודיעין עוד בימים שבבן שמן לא היו סינגלים. עידו רוכב את כל הזאנרים האפשריים למעט כביש. רונן רוכב בעיקר טיולים וכמה שיותר ארוכים עדיף. כל שנה יוצאים לבד או עם אחרים לטיול בחו״ל בהתארגנות עצמאית. עידו המתכנן והנווט, רונן מנהל לוגיסטי. נשמח לחלוק בידע והנסיון ( קולורדו, מואב , מורזין , חוצה פירנאיים , צרוויניה , אלפים, חוצה סלובניה).

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים