עובדה: Bold Linkin Trail LT הם האופניים הכי כיפיים שרכבתי עליהם עד היום. וזהו. מה עוד בכלל יש להגיד? טוב נו, אולי יש לי עוד דבר אחד או שניים להגיד.

מאת: חן גרומן
צילום: גיאחה

הסרט, אם לא לחצתם PLAY למעלה:

אבי מאוהבי

אני מרגיש צורך להצטדק. אם כבר קראתם יותר ממבחן אחד שלי, אולי חשבתם לעצמכם, איך זה שאני כל כך מתלהב, ומתאהב, כל פעם מחדש? האמת שיש לזה סיבה, ואני רוצה להסביר. הכל מתחיל בשאלה מהי הרכיבה עבורי. הסיפור הוא כזה, הרכיבה היא בשבילי המון, אני לא כל כך רוכב בשביל הכושר או הבריאות, אני לא רוכב בשביל להיראות כך או אחרת, ואפילו… לא בשביל החברה (למרות שיש לי המון שותפים שאני מאוד אוהב ונהנה מחברתם). הרכיבה היא בשבילי דבר עמוק ביותר, זה זמן האיכות הטוב ביותר שיש לי עם עצמי, זה זמן של התעלות רוחנית, זמן של אושר עמוק ואפילו עילאי.

כשעובר הרבה זמן בלי רכיבה אני מרגיש כמו עציץ שלא השקו אותו בזמן. אני חושב על הרכיבה ומדמיין אותה כבר ביום שלפני, ומשחזר רגעים ממנה בראשי במהלך היום שאחרי. יכול להיות שאתם מתחברים לתחושות שאני מתאר ויכול להיות שלא, בכל מקרה, אל תתפלאו אם אני מתלהב שוב מאיזה זוג אופניי מבחן חדשים, ומספר עליהם בהתרגשות. זה רק בגלל שחוויתי עם אותם אופניים רגעים של התעלות, וכנראה שמצאתי בהם משהו שלא הכרתי מאף זוג אחר. ואם זה עושה אותי אבי מאוהבי, אז שיהיה.

אני חייב להשחיל עוד מילה על יושרה. חשוב שכקוראים תזכרו, שלי כבוחן אין שום רצון לבחון ציוד שהוא לא טוב לדעתי, כי זה יהיה עונש עבורי. אני משתדל בהחלט לבחון דווקא ציוד שמעניין אותי אישית ושאני מניח מראש שהוא טוב. אבל, אני מבטיח כאן על גבי מסך טאצ’ זה, שכל סקירת מוצר שלי בפניכם הקוראים תהיה מלאה אך ורק באמת, בדיוק כפי שאני רואה אותה.

זהו, הוצאתי את זה. אז שניגש לעניין? יאללה.

bold

כרטיס ביקור

 • שם הדגם: Bold Linkin Trail LT
 • יבואן: We Cycle
 • מחיר: 22000 לבניה על גלגלי 29 שבמבחן/ 24000 ל27.5+
 • מאפיינים עיקריים: אופני all mountain / enduro, מהלך מתלה של 154 מ”מ, שלדת קרבון מלא עם בולם חבוי, מנגנון לנעילת בולם מהכידון, תאימות לגלגלי 29 ו27.5+
 • משקל: 13.6 ק”ג למידה לארג’ בתצורת פלוס
 • קישור לדף המוצר

אופני bold

השווייצרים עושים עלייה

קודם כל בואו נודה, דגם הlinkin של bold הוא יצירה מרשימה למראה, הסתקרנתי וראיתי קצת סרטונים והסברים, ונסעתי בהתרגשות לאסוף אותם. אבל, עם כמה שטוב בעיניי העיצוב, הכי חשוב שתעמוד מאחוריו כוונה הנדסית. הכוונה ההנדסית כאן היא הגנה על הבולם מגשם בוץ ואבק, שבדרך כלל מקצרים את חייו. להגן על הבולם מכל אלה זאת שאיפה עניינית לדעתי ומאוד שווייצרית. ואם זה גם נראה טוב אז מה רע? הדבר היחיד שרע בזה הוא נושא כיול הבולם ועל כך בהמשך.

את אופני המבחן קיבלתי במידה לארג’, הגדולה מבין שלוש מידות, אשר לפי טבלת המידות באתר bold, מתאימים לרוכב עד גובה 1.93. כרוכב בגובה 1.91 אני יכול לאמת שמידת השלדה אכן התאימה לי די טוב. הפער היחיד היה באורך מוט האוכף, שהוחלף במוט האישי שלי באורך מלא של 440 מ”מ, בהקשר הזה אני טוען שרוכב במידה לארג’ צריך מוט במהלך של 150 מ”מ, וכך נכון לבנות את הקיט. מהיבואן נמסר שניתן יהיה לקבל את האופניים עם כל אחד מהאורכים הקיימים באתר ks.

 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

 

למבחן קיבלתי את האופניים עם שני סטים של גלגלים, 29 קלילים עם צמיגי 2.3, ו27.5+ עם צמיגי 2.8. מערכת הינע sram gx eagle 1×12, ברקסים sram guide rs , מזלג pike rct3 של רוקשוקס בעל מהלך של 150 מ”מ (ניתן לקבל גם עם 160), בולם אחורי 414 של dt swiss. סה”כ חבילה משובחת ותואמת את כוונת המשורר, והיא, לספק לרוכב אופני בוטיק.

הערה לגבי זמינות: האופניים מגיעים לישראל בהטסה לפי הזמנה, והיבואן מתחייב לזמן אספקה של שבועיים ללקוח. עוד נקודה חשובה לציון היא, שהיבואן מכריז על מחירי שווייץ + מע”מ לכל הדגמים ורמות האבזור ועל כך הערכתנו.

בולם חבוי

בולם חבוי בשלדה – בעד ונגד

בעד:

 • הגנת הבולם היא חשובה ומשמעותית, יכולה בהחלט לתת לנו שקט יחסי מתחזוקת הבולם, ונוכל ליהנות מפעולה חלקה שלו לאורך זמן.
 • המראה הנקי והייחודי מדהים בעיניי, הוא מסובב ראשים וגורר המון התעניינות ביערות.

בולם חבוי

נגד:

 • כיול הבולם הוא סיפור מורכב בגלל היותו חבוי. אין כאן סרגל וגומיה על הצילינדר כמו שאנחנו רגילים, גם אין בהם טעם כי אין גישה ולא רואים כמעט את הצילינדר. הפתרון של בולד לבעיה הוא על ידי חלונית בצד השלדה עם פקק גומי נשלף, ושימוש במדיד כיול תואם (סוג של מד קואורדינטות, עם שנתות שמייצגות שקיעה באחוזים) שמחברים אותו לחלונית, ומציצים דרכו כדי לראות את ציר הבולם. איך נאמר? נוח זה לא. ובסוף שלב הכיול תהיו חייבים טובה לחבר, כי לבד, אי אפשר לעשות את זה.
 • התחממות הבולם עלולה להפוך לבעיה בשל היותו סגור. כדי להתגבר על בעיית החום, השווייצרים תכננו את המשולש הקדמי עם קונסי אוויר באזור ההד טיוב, כדי להזרים אוויר סביב הבולם ולהסיע ממנו את החום. למרות שלא רכבתי עליהם בימים חמים מאוד, לתחושתי זה זניח ולא באמת מהווה בעיה.

בולד

למה זה לא לא אפשרי

מניסיוני, הפיתוחים הגדולים יוצאים לפועל דווקא כאשר מתעלמים זמנית מהשאלה “למה זה לא (אפשרי)?”, ומתמקדים בשאלה “איך כן (ניתן לבצע את זה)?” ונראה שזה סוג החשיבה שמוביל את התהליכים ההנדסיים בבולד, ואני מת על זה. אני רואה בדמיוני מהנדס צעיר במשרדי bold שבשווייץ, ניגש בהתלהבות למהנדס הראשי של החברה, ומספר על הרעיון המשוגע שלו להחביא את הבולם בתוך השלדה. המהנדס הראשי, משופם ושיערו לבן, מנוסה וכבר ראה הכל, שואל שאלה נכונה – אבל איך תכוון שקיעה התחלתית? ותשובתו של המהנדס הצעיר אומרת הכל: “לא יודע, נפתור את זה בהמשך”.

הפתרון של בולד לנושא הכיול הוא פתרון מספק, במיוחד כשמדובר בפעולה שעושים אחת להרבה מאוד זמן.

בסך הכל, הסתרת הבולם בתוך השלדה, רעיון מעולה שהיתרונות בו עולים על החסרונות בענק.

bold

אז מה כל כך כיף בהם?

ראשית הגאומטריה נבנתה בחכמה ובצורה מאוזנת. זווית אוכף של 73.3 מעלות, זווית ראש של 67.1 מעלות, תומכות שרשרת באורך של 439, כל אלה יחד עם משולש קדמי באורך בינוני. סה”כ גאומטריה מסורתית לקטגוריה שיוצרת אופניים מהירים.

הסטירר החתוך קצר באופני המבחן, אילץ אותי להישען קצת יותר קדימה, אחרת ממה שאני רגיל. בהתחלה קצת קיטרתי, אבל לקח לא יותר מחצי שעה עד שהתרגלתי וגיליתי את היופי שבזה. התנוחה הייתה קרבית ואפשרה לי לצלול בעצמה לתוך הפניות, ובנוסף הרגשתי שבזכות הסט-אפ הזה היה לי נוח מאוד למשוך את האופניים למנואל ולבאני הופ.

דבר שני ומשמעותי שיוצר את הכיף הגדול זה בחירת הגלגלים. אלה חישוקי dt 1501 משוריינים, ברוחב פנימי של 35 מ”מ, בנויים על נאבה שקטה במיוחד של dt swiss, יחד עם צמיגי הrekon ברוחב 2.8. מה אגיד לכם… אלה הגלגלים המושלמים בשבילי, קשיחים, חזקים, ואוחזים היטב. (החלטה מספר 1) האופניים הבאים שלי יאפשרו הרכבת סט גלגלים כזה בדיוק.

אופני בולד

דבר נוסף שמיד הופך את כל הרכיבה למשודרגת הוא שלט lock out של dt swiss שמורכב על הכידון, ובורר בין שלושת מצבי הבולם האחורי (כן, חברה שוויצרית אחרת בשם Scott לקחה את זה כבר מזמן ברצינות כשבכל האופניים שלה יש כזה). כשחושבים על זה, ל bold לא הייתה ברירה אלא לספק את האופניים עם מנגנון השליטה מהכידון, הרי הבולם כולו סגור בתוך השלדה ואין אליו גישה, גם לא לבורר המצבים שעל הבולם עצמו, ואנחנו רק מרוויחים מזה.

bold

אחרי כמה דקות של הסתגלות, השימוש במנגנון הנעילה הופך נוח ואינטואיטיבי. הרבה יותר קל ובטוח לשנות את מצב הבולם ככה, בלי צורך להסיט מבט למטה אל הבולם ובלי צורך להושיט יד מהכידון. התוצאה היא שזה גורם לך להחליף בין מצבי הבולם הרבה יותר פעמים במהלך רכיבה, ובכך לרכב יותר נכון ובהתאם לתוואי הדרך. אישית קרה לי בעבר ששכחתי לפתוח את הבולם לפני ירידה ארוכה, וכשהבנתי את זה היה כבר מאוחר מדי (באמצע ראן תחרות). אם היה לי אז שלט כזה הייתי יכול לתקן את המצב תוך כדי הראן ולהציל לעצמי את התחרות. (החלטה מספר 2) באופניים הבאים שלי יהיה מנגנון נעילה מהכידון.

linkin

מתלה

המתלה של ה linkin הוא סוג של FSR. היופי במתלה הוא בחוליית הנדנד. חצי ממנה הוא חיצוני, זה החצי שמתחבר לתומכות השרשרת, והחצי השני של אותה החוליה נסתר בתוך השלדה, והוא החצי שמתחבר לבולם (אגב זה גם מקור השם link-in).

זה מתלה מוצלח שמגיב היטב לכל פרט בקרקע. מרגישים את זה בעיקר בקטעים מהירים מרובי מהמורות רצופות. את היכולת המעולה הזאת בשיכוך מהיר ועקיבת קרקע אני מייחס גם לבולם המשובח של dt (הטוב ביותר שהתנסיתי בו) והשילוב שלו עם המתלה של bold נותן תחושה של רכות וחלקות בתנועת המתלה.

bold

שאלת השאלות 27.5+ או 29

קיבלנו את האופניים למבחן עם שני סטים של גלגלים, ואם אתם מצפים שאהיה אובייקטיבי בנוגע לשאלה הזאת, אז מצטער… אני רוכב כבד, שאוהב לתת גז בירידות, ולא מתבכיין על קצת גרר או משקל מתגלגל, מה גם שלא כל כך חשוב לי להיות מהיר בעליות. תחושת הריסון במהמורות חדות, והאחיזה הלא מוגבלת בגלגלי הפלוס מתאימה לסגנון שלי מאוד. לכן כמובן שאבחר בגלגלי הפלוס any day. החיסרון היחידי שהרגשתי עם הגלגלים המגודלים הוא במרווח הבוץ המצומצם בגלגל האחורי, והייתי בוחר בגלגלי ה29 אך ורק ביום בוצי.

bold

סיכום- bold

ה linkin אופניים מוצלחים מאוד, אין ספק. עשיתי איתם מספר שיאים אישיים בשבילים מוכרים ומהירים. קודם כל הם מפדלים טוב, במיוחד בעזרת השימוש במנגנון השליטה, שמגלח לי שניות נטו במהלך המקצה, פשוט הרגשתי מהיר איתם. הם אופניים בעלי קשיחות צידית מעולה ומתלה עוקב היטב, זה מהווה מתכון טוב לביצועים בסיבובים. הם אופניים נוסכי ביטחון והרגשתי נוח לעלות איתם לאוויר. מעבר לכל זה הם מצטיינים במגוון תנאי שטח, והיכולת להחליף בין גלגלי 29 קליל לגלגלי 27.5 פלוס חזקים ובשרניים, מעצימה את היתרונות שלהם בתנאים השונים.

מאת: חן גרומן
צילום: גיאחה
ליצירת קשר עם בולד

 

מעוניינים לשדרג ל Bold? מלאו את הפרטים ועדי- היבואן יחזור אליכם:

  יצירת קשר לרכישה

  אני מעונין ורציני, אנא צרו עמי קשר לרכישה

  השוויצרים באים- מותג חדש בארץ Bold במבחן
  אבזור מעולהנעילת בולם מהכידוןהאופניים הכי יפים בשבילהגנת בולם אחוריגלגלי הפלוס בבנייה מושלמתאופני do it all
  כיול הבולם האחורי לא נוחמותג צעיר שעדיין לא צבר מוניטיןיבואן חדש- בייתי ללא מלאי מיידייקר, אין אפשרות לקיט זול
  88%ציון בייקפאנל
  עיצוב וסקסאפיל90%
  סיבובים ופניות100%
  תמורה למחיר70%
  קפיצות ומשחקים90%
  טיפוס85%
  ירידות טכניות90%