התקרר קצת באזור שלנו, וכאשר עבדתי על הכתבה הזו, רכיבות הלילה (והיום) התחילו מתחת למינוס 10, תחשבו על להתלבש, להיכנס לרכב, לנהוג כשעה בחושך, ואז להגיע למגרש חניה מבודד, לראות על לוח הטמפרטורה בדשבורד מינוס 12 ולצאת מהרכב החם לרכיבה בשלג.

מאת: חגי אשל


בייקפאנל גם בטלגרם – הציצו בזה פה!


 

קצת על עצמי- רוכב שטח משנת 1998 (בערך), בקיץ 2016 נדדנו עקב עבודה לאנגליה, ובקיץ 2019 מסיבות משפחתיות לקנדה. גר בקלגרי, אלברטה מרחק חצי שעה מהרי הרוקי. הנסיעה הזו בקור העז מוצדקת: הנוף בהרבה מהרכיבות עוצר נשימה ממש וקשה להעביר בתמונה את רוחב הנוף. בתמונה הראשית אנו מצולמים על רקע אגם ברייר אותו חצינו ברכיבה בהמשך. האזור כולו הינו שמורת אינדיאנים משבט קאנאנאסקיס.

רכיבה בשלג

הכפר הנורדי בקנמור – מתקן הקרוס קאנטרי סקי באולימפידת חורף 1976 בקלגרי

הסיפור שלי עם אופניים התחיל בקנדה, בקיץ 1998 בנסיעת עבודה ראיתי שלא מעט מהמהנדסים באים לעבודה עם אופניים על המנשא ולאחריה יוצאים לרכיבה (מחשיך ב 11 בלילה), ביום שחזרתי סיפר לי קולגה שגיסו מארגן קבוצת רכיבה באינטל, הצטרפתי ומאז בעצם אני בשטח.

כאשר התחלנו לדבר על מעבר לקנדה, בביקור משפחתי בקיץ 2018, מה שהטריד אותי הוא איך רוכבים בחורף. השלג פה מתחיל לרדת בסביבות ספטמבר\ אוקטובר ויכול להמשיך עד מאי. באותו ביקור טיילנו בבריטיש קולומביה (הפרובינציה השכנה) וניצלתי את הביקור להכנס לחנויות אופניים בערים קטנות, שבהם הבעלים הוא תמיד רוכב ותיק ונלהב. הם שמחו לדבר ולשתף בחוויות רכיבה על אופניים עם צמיג רחב (פאט בייק) ובכך שבעצם אפשר לרכב כל השנה.

פאט בייק

“רכיב בבן שמן?” שלג עמוק בראג קריק בו הורדת רגל תשקע עד הברך אבל רכיב

המשכתי את המחקר בפורומים של MTBR ותוך כדי הטיול הבנתי שכדאי לעבור לפדלים שטוחים (פלאט), ושאני צריך להכריע בין גלגל 27.5 ל 26. חפירת עומק הובילה לאופציה המועדפת- רוקי מאונטיין סוזי קיו ואפילו הספקתי לעשות סיבוב התרשמות בחנייה.

אופניים לרכיבה בשלג

בהמשך השנה מצאתי בפייסבוק קבוצה בקלגרי, ועקבתי אחרי הרכיבות השבועיות שלהם (שבת בבוקר ורביעי לילה). התחדשתי בפנסים ממיטב התוצרת הבריטית וביוני קניתי בהנחת סוף-עונה אופניים אשר חיכו לי בקלגרי.

שבועיים אחרי המעבר נסעתי לאחד ממרכזי השבילים באזור ופשוט הצטרפתי לקבוצה שהתארגנה בחניה ומספר ימים אחר כך הצטרפתי לרכיבה קבוצתית מאורגנת. חודשיים אחרי הגיעו רכיבות השלג.

רכיבה בשלג עם אופניים

שביל בבראג קריק: אם עוצרים בעלייה מגלגלים את האופניים במרכז השביל והולכים בשוליים

בקלגרי יורדים כ 130 ס”מ שלג בשנה, ובהרים מסביב לפעמים הרבה יותר. כאשר מתחיל השלג, הוא צריך כמה ימים להתקשות, ואז, באם הכמות גדולה, צריך להדק את המסלול, בהליכה עם נעלי שלג או באמצעים ממוכנים כמו אופנועי שלג. הגעת למסלול והשלג עמוק מדי? צריך לחפש אלטרנטיבות אחרות.

גלגלי אופניים לרכיבה בשלג

מסלולי קרוס קאנטרי סקי ושבילי רכיבה מהודקים על ידי מתנדבים

איך רוכבים בשלג? 

השביל משתנה כל הזמן ולא תמיד יש אינדיקציה על פני השטח, בשלג קשה רוכבים רגיל, בשלג רך יותר צריך לסובב רגלים באיטיות יחסית ורצוי בהילוך גבוה יותר ממה שהתכוונתם, כדי לא לאבד אחיזה (כמו רכיבה בדרדרת). בקרח רוכבים כרגיל אם יש לך מסמרים בצמיגים, ובקטעים בהם השלג עמוק צריך פשוט להמשיך לרכב עד שעברת את חלק העמוק (כמו רכיבה בתוך שלולית מים). בסוויצבקים בירידה אפשר פשוט להישען אחורה ולהחליק את הגלגל למקום הנכון.. ולעיתים נוצרות תעלות במסלול מרוכבים קודמים ואין לך ברירה אלא להתאים את עצמך. החלק הדרוך עצמו הוא לרוב ברוחב של 20-60 ס”מ ורגל מחוץ למסלול תשקע בקלות עד הברך.

איך רוכבים בלילה ועל אגמים? 

אותו דבר כמו ביום, רק שיש לך את כל תא השטח לעצמך הכל שקט מסביב (למעט צרחות שמחה בכל ירידה ארוכה ובכל רכיבה יש לפחות אחת כזו) ואם יורד שלג תוך כדי הכל מנצנץ ובוהק מסביבך. 

רכיבה על אגמים היא אחד הדברים המרהיבים שיש, חובה צמיגים עם מסמרים, ותמיד יש את הפחד שאולי הסדקים יתרחבו פתאום, החיים על הקצה.

רכיבה בלילה

איך מתלבשים? 

הכי חשוב לדעת לשחק עם השכבות ולהתאים אותן לתחזית- לבוש של מינוס 15 שונה מזה של פלוס 3. האידיאלי הוא מינוס 6.. על הרגלים- גרבי צמר מרינו עבות עד הברך, מעל מגפי חורף מבודדות, ומעל שרוולים שמכסים את המגף והמכנסים כדי שלא יכנס שלג במרווח אם דורכים בשלג עמוק. ביב רכיבה (מונע כניסת קור בין המכנסיים לחולצה. מכנסי טיולים. שכבה תרמית מנדפת על החזה, מעליה סוודר דק ומעל מעיל רכיבה. 

חורף בקנדה

לפני הקוביד עוד עבר פלאסק ויסקי קינמון בין החברה לפתיחת צ’אקרות בירידה

 

על הראש בלקלווה (מסיכת סקי) שמאפשרת גם לכסות עד האף כשקר ממש. כפפות חורף ועל האופניים שרוולים לכידון. בתיק לוקחים גם שקיות חימום חד פעמיות אם מתקרר. מהניסיון שלי- בסוף הרכיבה השכבות הפנימיות ספוגות לחלוטין בזיעה, ואני נוהג להחליף את כל הבגדים ישר בסוף הרכיבה. כן, צריך גם לדעת איך להחליף בגדים במגרש החנייה במינוס 15.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים