האם כל אחד צריך מדרסי רכיבה או רק מי שיש לו בעיה? שלחנו את אריאל אגרון ואת ורדי בכור אל יוסי דביר מאורלי אורתופדיה לבדוק את זה על הרגליים שלהם. אחד תחרותי ומתאמן שעות ארוכות על האופניים. השנייה רוכבת כמו רובינו פעמיים שלוש בשבוע. חלק אחרון ובו ורדי ואריאל מסכמים את החוויה המותאמת אישית.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים
 

החוויה של ורדי 

גילוי נאות: כפות הרגליים שלי צריכות מדרס. הן לא מאוד בעייתיות אבל עדיין נחוצה להן תמיכה נוספת בשל קריסה פנימית שנעל מתקנת לא מתקנת. אז אני כבר כמה שנים רצה ורוכבת יחד עם מדרסים מותאמים. כשהתבקשתי לבחון את מדרסי הרכיבה של יוסי, שמחתי על ההזדמנות.

פגשתי הרבה אנשי מקצוע בחיי אך עוצמת האישיות של יוסי, גישתו לאנשים והאהבה האמיתית שלו לעולם המדרסים היא, קצה. תיאמנו את הפגישה בזמינות המתאימה לי וגם די מהר. כשנפגשנו קיבל אותי יוסי עם חיוך ללא מדרס שנפרס על כל הפרצוף שלו. סיפר על כך שהוא דור שלישי בעולם המדרסים. ממשיך דרכם של סבו ואביו. 

 

 

ראשית, הוא בדק לי את כפות הרגליים. בדיקה פיזית שארכה כ- 10 דקות שבה הסביר על מבנה כף הרגל שלי והסביר מדוע נכון לי לרוץ ולרכוב עם מדרסים.

שנית, הליכה על מסלול הליכה אלקטרוני שבו נבדקה עוצמת הדריכה. שם ראינו פער גבוה בין כפות הרגליים. בדיקה זו גרמה לו להבין באילו חומרים עליו להשתמש למדרס מותאם לי. באילו נקודות עליו לעבות במדרס כדי להפחית את העומס ומצד שני, לתת חוזק ותמיכה. בזמן שתי הבדיקות, יוסי נהנה יותר ממני. הוא נראה כאחד שרוקד על ההזדמנות להכין מדרסים.

אורלי אורתופדיה

ניגשנו לחדר הגבס

יוסי משתמש ברטיות גבס דקות לעיטוף הרגל ולא בשיטת הספוג. לתפיסתו, שיטת הספוג מפספסת לא מעט בגלל המניפולציה שטכנאי המדרס מפעיל על הספוג כדי ליצור הטבעה של כל כף הרגל. לעומת זאת בשיטת רטיות הגבס, אין שום מניפולציה. הרגל נמצאת באוויר, במצב נינוח ובלי שום לחץ על כף הרגל שגורם לה באופן טבעי להתרחב.

גם כאן, התהליך ערך כ- 20 דקות והייתי בחזרה לדרכי. תוך שבוע, קיבלתי הודעה לבוא לאסוף את המדרסים ולהביא איתי את נעלי הרכיבה. יוסי הרכיב לי את המדרסים בתוך הנעלים, כשמדדתי אותם לראשונה, היה נראה לי שהם טיפה לוחצים אך הוא הרגיע ואמר שאתן להם הזדמנות.

בייקפאנל בטלגרם, לחצו פה לראות את זה! 

לפי יוסי, שימוש במדרסי רכיבה הכרחי לרכיבה גם אם אין בעיה אורגנית בכפות הרגליים. “אנחנו יצורים לא סימטרים המבקשים לבלות מספר שעות על אופניים סימטריות מאוד ומכאן נובעים תהליכי פיצוי של הגוף על חוסר הסימטריות. המדרס מספק את הסימטריות הזו מבלי שנפצה בעזרת האגן או הבירכיים ומעניק יציבות ותחושת עוצמה. בזכות בדיקת ההליכה האלקטרונית אני יודע מאיזה חלק בכף הרגל מגיע “החוסר” ושם אני נותן את הדעת.” 

 

רכיבות ראשונות

קמתי מאוחר בטעות גרבתי גרב של הבת שלי, הרגל נרדמה לי. יוסי התקשר יום למחרת לשמוע איך היה וקבענו שאעשה עוד רכיבה יחסית קצרה כדי לבחון שוב את הנושא. לשמחתי, החל מהרכיבה השניה, התחלתי להרגיש שהמדרס מתאים את עצמו בטבעיות לכף הרגל ומצד שני הוא עדיין דומיננטי בתחושה. אני רוכבת כבר 7 שנים ואני מניחה שלא מעט רוכבים ורוכבות מרגישים לפחות ברגל אחת את הקושי בלמשוך את הרגל ולמצות את הפידול ומתרכזים בעיקר בדחיפה. אני ממש הייתי צריכה לחשוב על המשיכה כדי שהיא תקרה. זה לא בא לי טבעי במהלך הרכיבה. אני כעת מרגישה שאני חושבת פחות על המשיכה והיא מתרחשת מעצמה. אולי לא באופן רציף אבל בתדירות הרבה יותר גבוהה מבעבר.

מדרסים

היום, אחרי חודשיים של רכיבה עם המדרסים החדשים, אני יכולה לדווח שירד עומס ניכר מהגב התחתון. לפני כשנתיים עברתי ניתוח בכתף ומאז יש לי חוסר איזון ותחושת אי נוחות בגב התחתון. אני מאמינה שירד מהגב עומס ככל הנראה בזכות פידול נכון יותר. אני מסיימת רכיבות כעת עם תחושה טובה יותר ברגליים, פחות עומס בכף הרגל ובלי דחף לחלוץ את הנעלים במהירות. 

התחושה בכף הרגל מוחזקת יותר בעיקר בחלק הקדמי של כף הרגל, באזור מיקום הקליט. אני לא יכולה לומר שהרכיבות שלי יותר מהירות אבל אני כן מרגישה שיפור מסוים בסיבובי הרגליים בעיקר בעליות. עבר הרבה זמן מאז שרכבתי ללא מדרסים כלל. כ- 4 שנים אני רוכבת עם מדרסי רכיבה מחברה אחרת לכן, השינויים אצלי הם לא גדולים מאוד אך משמעותיים מספיק כדי להרגיש אותם.

חנות מדרסים

לסיכום

למדנו כמה דברים חדשים מהחוויה הזו בשבועות האחרונים: שיש עדיין בתי עסק בארץ שמביאים כבוד ישן וטוב למונח הזה – איש מקצוע. צמד המילים “כמו פעם” הוא לפעמים הדבר שצריך לחפש. כי מקום באמצע השדרה הראשית עם ויטרינה יפה הוא אולי מזמין מבחוץ אבל בפנים עלולים להבין שאנחנו עוד לקוח על פס ייצור של עסק אשר מנסה לדחוס כמה שיותר אנשים. זה יכול לפגוע בבריאות שלנו בגלל שימוש בשיטות שגויות, גנריות ולא “מדויקות” מספיק. שום דבר לא משתווה ל”קאסטם מייד” ולמגע יד אדם מנוסה ומקצועי. 

למדנו שיש מחירים ששווה לשלם היום, בשביל הנוחות שלי עכשיו ועל מנת למנוע מחירים גבוהים יותר שאצטרך לשלם אותם בעתיד. ספורט סיבולת הוא הרי ספורט עם מחיר.

גילינו חוויה אחרת, טובה יותר, של רכיבה וריצה! מסתבר שלא הייתי חייב להיכנע לפלטפוס שנולדתי איתו, לקריסת הרגל ובגללם לכאבים וחוסר הנוחות שהם גרמו לא פעם. הטכנולוגיה, כושר ההמצאה האנושית והיצירתיות מפתיעה אותי כל פעם מחדש, הפתרונות קיימים. צריך רק לדעת למצוא אותם. 

מעניין לחפש את הדבר שהוא ה”קצה” הבא וכאשר הוא מגיע עם שירות נעים, קשוב ומקצועי באופן יוצא דופן, אז הרווח כפול. 

מומלץ! 

מאת: אריאל אגרון וורדי בכור
צילום: אריאל אגרון

לקוראי בייקפאנל: קבלו הנחה על מדרסים פה – כנסו ומלאו פרטים לקבלת פניה