המבחן הפעם הוא לדגם החשוב ביותר לטעמי של רודי בשנים האחרונות. אני בוחן כל זוג שיצא לחברה הזו, והפעם אני חש בבשורה של ממש: רודי פרוג’קט Defender! הם שוקלים 28 גרם, עולים החל מ950 ש”ח, בעלי כיסוי ענק במיוחד ולוק רדיקלי, ומסמנים משהו חשוב עבור רודי.

לעמוד המשקפיים באתר רודי

עיצוב וסקסאפיל – ההמתנה לסטייל הענק

בואו נשים את הדברים על השולחן: בשנים האחרונות היתה מגמה חזקה בעולם האופניים, של מעבר למשקפי שמש ענקיים בעלי כיסוי רחב במיוחד, כמעט גוגלס. הובילו את המגמה הזו אוקלי, POC ולאחרונה גם 100% (שמשקפיים שלהם נכנסו למבחן לאחרונה), ורודי לא היתה שם. הדגם הספורטיבי ביותר שלה, בו משתמשים הספורטאים המקצועניים היה עד עכשיו ה Tralyx שבחנו את גרסת ה Slim שלו (+סרט) והוא צר יחסית.

דגם ה Defender מצטרף לעוד דגם חשוב מעין כמוהו- ה Syntrix בעל המסגרת הסגורה לאופני הרים, ושני אלה ביחד מחזירים אותה למרכז המגרש האופנתי גם אצל רוכבי השטח וגם אצל הטריאתלטים ורוכבי הכביש. 

חידוש טכנולוגי

בקטע העיצובי- טכנולוגי אבל גם הפונקציונלי, נציין הפעם שרודי חידשה בשני דברים מעניינים:

  1. שימוש בגרפן- Graphane למסגרת- זה חומר שמתחילים לשמוע עליו יותר לאחרונה כבעל תכונות מדהימות של קשיחות ועמידות (למשל לשריטות) ביחס משקל מדהים- לא צריך לצבוע אותו ויש לו מראה מט שחור-אפור יפה מאוד.
  2. הבאמפרים חוזרים– הפטנט המצוין של הבאמפרים מאפשר לתת גם נגיעת צבע עיצובית למשקפיים, ולרוכב להחזיק יותר מצבע אחד, גם משמש לאשליה של מסגרת סגורה וגם מוסיף הגנה מהעדשה ועל העדשה. ראינו אותם לראשונה בדגם הפוטוניקס המוצלח שתוכלו לקרוא ולראותו פה.

פחות לקז’ואל?

בתחום הביקורת על הז’אנר בכלל וגם על הדיפנדר- יש להודות שזה מאוד מתאים לספורט אבל נראה הרבה פחות מתאים ביום יום, על קז’ואל. עם כל הכבוד להיפסטריות של רוכבי אופניים, בנהיגה וביום יום, ולמרות שהמשקפיים שוקלים רק 28 גרם, אני נשאר עם ה Rydon שלי והעדשות המקטבות (למבחן ומידע על העדשות המקטבות לחצו פה). הם עדיין מרגישים לי נכונים יותר בשימוש קז’ואל, והמקטבות- זה חלום בנהיגה ובכלל.

Defender

רודי פרוג’קט תוקף ומגן!

הDefender הוא אבולוציה מודרנית ומעודכנת (גם עיצובית וגם טכנולוגית) של Aggressor: דגם של Rudy Project מ1992! הם אפילו שיחקו משחק נחמד פה עם השמות: תוקפן-מגן… אי אפשר לפספס את הקשר בין שני הדגמים. זה ממש לקחת את הדגם המקורי ולהפוך אותו למודרני. בתמונה מטה ה Defender החדש- ומשמאל ה Aggressor המקורי שצילמתי מאוסף רודי פרוג’קט ישראל. אז אם חשבתם שמקור ההשראה הוא אוקלי או אחרים, טעיתם.

אני מקווה שנראה את המשך המגמה הזו לקחת את הקלאסיקות שלהם משנות ה80 ו 90 ולהפוך אותם למודרניים. יש בליין שלהם עוד כמה מוצרים שהם מאסטריפיסים עיצוביים שהייתי שמח לראות אותם חוזרים. כנסו לכתבה הסוקרת אותם פה.

מימין- ה Defender החדש, משמאל Aggressor של שנות ה90

Defender כמעט כמו גוגלס

כל המגמה הזו של משקפיים ענקיים שהם בעלי שטח גדול כל כך של עדשות מיועד לשפר את הכיסוי והאטימה. אנחנו רוצים מהם הסתרה מלאה של השמש מפינה אחת לשניה. ההסתרה החשובה ביותר במשקפי שמש לרכיבה היא בחלק העליון- כשאני בתנוחת נג”ש וגם ברכיבת כביש אני מאוד נמוך ורוכן, ומשקפיים שאינם מכסים הייטב לכיוון המצח ממש מפריעים לי, ומוכתרים מיידית כמשקפי נהיגה- אבל לא רכיבה.

בריצה אני רוצה כיסוי טוב לחלק התחתון דווקא, משם מוחזר האור אל העיניים בשיא היום, ולשם מופנה המבט. כשהשמש בצד אני רוצה כיסוי צד- ואין שום ספק שה Defender מגינים על העיניים הייטב בכל המצבים האלה.

ביחד עם האטימה וההגנה על העיניים משמש ורוח, עולה אתגר האוורור ומניעת האדים, שכן שני אלה – תכונות סותרות זו לזו. לשם כך רודי מייצרים מערכת של כונסי אוויר, כמעט כמו ספוילרים של מכוניות שתפקידם ללכוד את הרוח ולהוביל אותה בצורה מתוכננת אל הצד הקרוב לפנים של העדשה, ולמנוע הצטברות אדים (המבחן נערך בקיץ אז תכלס, לא באמת השתמשתי בתנאים שאפשר לבדוק את זה בהם). מה שבטוח- הגנה מעולה, כיסוי ואטימה יש ובשפע.

אחיזה והתאמה

בהתאם לתפיסה המאוד סדורה של רודי לגבי המשקפיים שלה, והפיצ’רים הכמעט קבועים שלה- יש שני היבטים מוכרים גם במשקפיים האלה:

  1. אפונים מתכווננים- רודי פרוג’קט דיפנדר מגיעים עם אפונים אחרים מאלה שנתקלתי בהם עד היום ברודי- הם משתלבים הדוק יותר במסגרת. הם גם פחות רכים וגמישים וטווח התנועה שלהם מעט יותר קטן, מה שגורם לי להרגיש פחות פינוק מהקודמים אבל גם יותר יציבות.
  2. ידיות מתכווננות- גם פה, החלק המתכוונן אינו ארוך מאוד, ודומה שהוא פחות רך מבריידאון למשל וקצר יותר. בתמונות- זה רק המקטע הצבעוני הכחול בידית שיכול לזוז. המשמעות- פחות דרגות חופש ופיסול חופשי ויותר למטרת דיוק של סוף הידית באחורי האוזן.

המימוש בפועל, למרות דרגות החופש המעטות יותר של החלקים הגמישים להתאמה, הוא מושלם לביצועי ספורט. ברכיבה זוג אחד נע מילימטר קדימה על האף שלי ברכינת נג”ש- כיפוף עדין וקל של הידיות מאחורי האוזן וזהו- נעול עם אפס תזוזה ובדיוק במקום שנוח לי.

רצתי, עשיתי נג”ש ואתגרתי אותם והם אחזו וכיסו מעולה.
בצד הביקורת אומר שיכול להיות שגומי מעט רך יותר באף (כמו שיש במשקפי מבחן נוספים שאצלי כרגע שמחדדים לי את ההבדל) אולי היה נעים לי קצת יותר. אבל גם פה- סיגלתי יחס שונה לכיוון ורוחב אפוני האף מאשר במשקפיים האחרים של רודי: היות והכיסוי הוא מושלם וענק, אין לי צורך לכוון את המשקפיים למקום הנכון יותר מדי באמצעות האפונים- רק שישבו על האף עם הכי פחות מרגש.


עוד ביקורת היא על הידיות: הן עבות יחסית. אפילו רודי עצמם מנסים לדייק את הנוחות בידיות מעל לאזניים ולמשל בדגם ה Rydon החדש מעט עיגלו אותם. יהיו מי שיחושו שיש שם קצת יותר מדי ידית מעל לאוזן שלהם. בסה”כ הנוכחות שלהם מעט חזקה על הפנים ומורגשת וזה יכול להעיק על אנשים שהתרגלו לנוכחות המאוד מעודנת וכמעט בלתי מורגשת של ה Rydon למשל. 

עדשות ואופטיקה

רודי פרוג’קט דיפנדר הם בעלי עדשה אחת גדולה ולא שתי עדשות. זו המגמה, במיוחד בכל המשקפיים הגדולים ויש לה יתרונות של כיסוי גדול, מראה יפה ונקיון והמשכיות עיצובית בין העיניים עם פחות הסתרות. החסרון הוא שהעדשות האלה יקרות יותר להחלפה במקרה שריטה- אי אפשר להחליף רק צד אחד.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

למי שאוהב להשתמש בעדשות שאינן פוטוכרומטיות, ומחליף בין עדשת הלילה לעדשת היום שלו אומר שההחלפה וההחזרה פחות מהירות וקלות. אין אף משקפיים בשוק שקל להחליף בהם עדשות כמו ב Rydon, אבל פה זה מורכב עוד יותר כי צריך להכניס את הבאמפרים בעדינות למגרעות שלהם ואז להכניס את העדשה. כשנפלתי בשלג בסקי והעדשה יצאה קצת ממקומה התקשתי להחזיר. עוד ביקורת בעניין העדשות- אכזבה קלה חוויתי כשהבנתי שכרגע עדשה מקטבת – כי זו ההעדפה הפרטית שלי.

בחנתי הפעם שתי עדשות- אחת אפורה-נייטראלית יחסית שאהבתי מאוד ואחת עם כיסוי מראה מגניב ותכלכל שממש אהבתי, אבל עם גוון צהבהב יותר למי שחובש אותם שפחות אהבתי. זה עניין מאוד אישי ופה, כשאתם קונים, בעיקר צריך לוודא שהספק שלכם מציע מגוון גדול לכל טעם, ותמיכה ושירות לאורך שנים למקרים שצריך להחליף בהם את העדשה. בקטע הזה בישראל אין תחרות ל Rudy Project ישראל. הם מובילים בשירות בצורה חד משמעית, וזו סיבה משמעותית לכך שרבים שומרים להם אמונים כבר דורות רבים של משקפיים.

מבחינת סוגי עדשות- לרודי יש 4 משפחות, ובמקום שנכתוב עליהן, קבלו הסבר וידאו מאור ענר היבואן וממני במפגש שערכנו עבורכם.

סיכום: רודי פרוג’קט Defender

מוצר חשוב מעין כמוהו מבחינתה של Rudy Project שנראה מעולה ומעודכן ומתחבר למסורת של Rudy. הוא נותן סוף סוף מענה לצורך במשקפיים גדולים עם כיסוי אבסולוטי ומראה אגרסיבי. ללא שום ספק זה הדגם שאני הולך לרכוב איתו והוא ישים את כל האחרים בצד.
בצד החסרונות אמנה את העובדה שזו עדשה אחת יקרה יותר, אין עדשה מקטבת, האפונים והידיות מעט פחות מפנקים ויש להם  פחות התאמה לשימוש קז’ואל לטעמי.
בצד היתרונות את העובדה שמקבלים כיסוי אבסולוטי ואחיזה מעולה – מוצר מושלם לשימוש ספורטיבי. אני מחכה בכליון עיניים לחלקים הצהובים שאחליף איתם את החלקים השחורים בלבד במוצר שאתם רואים פה, וזה יתאים בול לחליפת בייקפאנל. בקרוב יגיעו עוד מגוון דגמים וצבעים לישראל.

לרכישה: עמוד המשקפיים באתר רודי

מאת: גיא חלמיש
צילום: אורי ניצן, גיא חלמיש

 


מגזין האופניים הטוב בישראל:
לחצו פה לקבל את ערוץ BIKEPANEL בטלגרם!