ביחס למדינות אירופה, אנחנו זוכים לשמש כמעט 365 ימים בשנה. תנאי התאורה בחורף משתנים עם עוצמות תאורת שמש שונות וגם ימים מעוננים. עדשות המשקפיים חייבות להתאים לשינויים אלו. חמישה פאנליסטים שונים בתחום העיסוק, יצאו לחוות את העדשות המתאימות של רודי פרוג׳קט לחורף הישראלי וחזרו עם תובנות.

למה בחורף

הזריחה בחורף יחסית מאוחרת וגם אחריה השמש ממש לא ממהרת לעלות. הקרניים בשעות הבוקר נותנות תאורה מאוד ייחודית עם כמות אור מלטפת, לעומת אותן השעות בקיץ. בתאורה זו אין צורך בעדשות עם דרגת כהות גבוהה על כמה וכמה אם מדובר בכלל ביום מעונן. מי שנוהג לעסוק בפעילות ספורטיבית המורכבת מרכיבות וריצות שטח, משתמש במשקפיים לא רק כהגנה מפני השמש אלא גם כמגן לעיניים. פעילויות אלו מתחילות רגע לפני הזריחה וחלקן נמשכות לתוך שעות הבוקר המאוחרות. לכן יש צורך לתת פתרון מתאים למשקפי השמש או יותר נכון לסוג עדשות שאיתן אנו יוצאים לפעילות. תנאים אלו הם תנאים קלאסיים לעדשות מתכהות – פוטוכרומטיות. 

בייקפאנל ווטסאפ

עדשות ImpactX2 Laser Purple HDR

עד עכשיו הייתי משתמש בעדשות Multilaser Blue עם משקפי ה Magnus שלי, שהן לא מתכהות. בתחילת הפעילות הייתי מתפשר על לא ממש לראות את השטח בגלל כהות העדשות ובאמצע – סוף הפעילות יכולתי להתחיל באמת להנות מהמשקפיים. אם מדובר בריצת שטח שבה למשקפיים יש תפקיד של הגנה מהשמש בלבד ולא מענפי עצים או מעופפים כמו ברכיבה על אופניים, הייתי מרכיב את המשקפיים על הראש ולא על העיניים ורק לאחר שהשמש הייתה יוצאת הייתי מוריד אותם לעיניים. היו גם ריצות שהמשקפיים נשארו מורכבים על הראש ולא הורדתי אותם לעיניים בגלל עננות בוקר שהסתירה את השמש.

 • פאנליסט: ודים לינצקי
 • צבע במצב כהה: Laser Purple
 • ציפוי: מראה חיצוני עדין
 • רמת העברת אור: בין 48% במצב הבהיר ביותר ל- 8% במצב הכהה ביותר
 • משקל: 14 גר’ לזוג עדשות
 • לסקירה מפורטת
 • מחיר: 549 ש”ח באתר היבואן ובחנויות הנבחרות.

משקפי מגנוס

העדשות המתכהות ImpactX2 Laser Purple HDR של רודי הורכבו אצלי במסגרת Magnus. אני מרכיב את המשקפיים ישר יחד עם כל הביגוד ולא מוריד אותם עד הרגע שאני נכנס לאוטו בסוף הפעילות. חייבים לקחת בחשבון שעדשות מתכהות לא מתכהות בתוך הרכב וחייבים להחזיק עוד זוג משקפי שמש לנהיגה, או להחליף לעדשות רגילות. ורסטיליות של העדשות התגלתה כמאוד פרקטית וזה אחד היתרונות הגדולים שלהן. גם בשמש חזקה של צהריים וגם בזו המלטפת של שעות הבוקר, העדשות התאימו את עצמן לרמת התאורה והקסם הפוטוכרומטי שלהם עבד נהדר.

כניסות ויציאות מתוך שטח מיוער או צל מזדמן, לוו בהתבהרות קלה של העדשות. אם המצאות בצל הייתה מספיק ארוכה, העדשות אף היו מספיקות להתבהר יותר, אבל גם אם לא, רמת הכהות שלהם גם במצב הכהה ביותר היא לא מספיקה על מנת להפריע. 

עדשות ImpactX2 Laser Brown HDR

מתוקף שגרת היומיום שלי, שכוללת נסיעות מרובות, ולעיתים ימי שטח וטיולים, משקפי שמש הם האביזר שבלעדיו אני לא יוצא מהבית. אני משתמש במשקפי השמש לנהיגה, לטיולים ולפעילות ספורטיבית, בכל עונות השנה, כולל בחורף.

 • פאנליסט: רותם אלינסון
 • צבע: Laser Brown
 • ציפוי: מראה חיצוני עדין
 • רמת העברת אור: בין 73% במצב הבהיר ביותר ל- 17% במצב הכהה ביותר
 • מחיר: 549 ש”ח 

משקפי סטארדש

העדשות הורכבו אצלי על מסגרת של משקפי Stardash של רודי פרוג’קט. העדשות מספקות פתרון להחלפה מרובה של עדשות כתלות בתנאי השמש והעונה. בחורף (ובמיוחד בחורף הישראלי), יש לא מעט ימי שמש עם קרינה חזקה, בניגוד לדימוי הסגרירי של העונה הקרה. מנקודת מבט אישית, וגם ככזה ש”התברך” בעיניים בהירות, אני באופן אישי לא יוצא מהבית ללא משקפי שמש בחורף. גם בשגרת היומיום, וגם לפעילות אאוטדור וספורט. במשקפי השמש אני משתמש מהזריחה ועד השקיעה, לא כולל שעות החשיכה.  

היתרון הבולט של העדשות בעיניי, הוא הורסטיליות שלהן, וההתאמה שלהן לחורף. במעברים בין אור לצל, ובין רמות תאורת שמש שונות, העדשות הוכיחו את עצמן כמוצלחות מאוד. באזורים מוצלים ובקרינת שמש יחסית חלשה, העדשות מאפשרות כניסת אור טובה, ללא עיוות של תמונת המציאות (אין הרגשה של פילטר שמעוות את מה שרואים). יחד עם זאת, מי מבינינו אשר רגישים לקרינת שמש (כמוני), ירגישו בחסרון העדשות בהתמודדות עם קרינת שמש חזקה וישירה. 

נקודה חשובה, היא שבעת נסיעה ברכב, העדשות לא מתכהות כי שמשת הרכב חוסמת את קרינת השמש ומונעת מהעדשות לקבל את הפידבק הרצוי. דבר נוסף ששמתי לב אליו (ויכול להיות יתרון או חסרון), הוא שקיפות העדשות. בשל אופי העדשות, בתנאי צל הן די שקופות ומי שמסתכל עליך, יכול לראות את העיניים שלך. חלק מהאנשים דווקא יכולים להתחבר לזה, אבל חלק אחר יכול קצת להירתע מזה. העדשות נתנו לי פתרון לשימושים מגוונים בתנאי קרינת שמש משתנים, ושימוש בהן יחסוך לכם קניית מספר סטים של עדשות, אבל יש לקחת בחשבון שבקרינת שמש חזקה לא בהכרח יתנו פתרון לבעלי עיניים בהירות ורגישות. 

עדשות ImpactX2 Laser RED HDR

כרוכב אינטנסיבי הן באופני כביש והן באופני קרוס קאנטרי, עדיין אינני מחובבי הרכיבה בחושך. אני משתדל תמיד לרכוב בשעות האור בלבד. הרכיבה בחשכה מבחינתי מקטינה באופן ניכר את ההנאה שבעניין ומגבילה את היכולת שלי לרכוב מהר באופן מספיק בטוח. מצד שני, כבעל עיניים רגישות מאוד לאור, אני נוהג להשתמש במשקפי שמש גם מחוץ לטווח השעות המקובל אצל רוב האנשים.

 • פאנליסט: צביקה ישראלי
 • צבע במצב כהה: Laser Red    
 • דרגת סינון: Cat 1 (המצב הבהיר ביותר) עד Cat 3 (המצב הכהה ביותר).
 • ציפוי: מראה חיצוני עדין
 • רמת העברת אור: בין 73% במצב הבהיר ביותר ל- 16% במצב הכהה ביותר
 • משקל: 14 גר’ לזוג עדשות
 • מחיר: 750 ש״ח באתר היבואן 

דפנדר רודי פרוג׳קט

כמו מרבית העוסקים בספורט, גם אני מתחיל לעיתים קרובות את פעילות הספורט שלי בשעות הבוקר המוקדמות, בדרך כלל עם דמדומים. מכיוון שעד כה לא מצאתי משקפיים עם עדשות מתכהות שיתאימו לציפיות שלי, הן מהמשקפיים עצמם והן מרמת ההתכהות הנדרשת. 

אופציית העדשות המתכהות מבחינתי מצוינת בעיקר בגלל שהן מאפשרות לי לרכוב עם המשקפיים המועדפות עלי (רודי פרוג’קט דיפנדר) גם בתנאים שבהם משקפי שמש זה באמת יותר מדי. כשעלתה השמש ברכיבת ההתנסות הראשונה, הופתעתי לגלות שרמת ההתכהות וסינון האור שלהם גבוהה ממה שנתקלתי עד כה. אמנם לא מספק לבעלי עיניים רגישות כמו שלי, זה מעט הטריד, אבל אי אפשר לומר שממש סבלתי במהלך הרכיבה באור חזק.

רמת ההתכהות תספיק למרבית האנשים ולאורך כל מנעד ההתכהות, המשקפיים שמרו על חדות וצלילות מצוינים.  ברכיבה בסינגל שחלקו מוצל מאוד וחלקו מקבל מדי פעם הבזקי אור בקרחות יער, המשקפיים התמודדו היטב עם השינויים ברמת התאורה וללא ספק היו נהדרים במקטעים המאוד מוצלים.

תכונה נוספת המייחדת אותי היא הפעלת כוח רב מדי לפעולות המצריכות עדינות ודיוק. אין לספור את כמות הפעמים בחיי שמצאתי את עצמי בוהה בשני חלקים של משהו שהיה לפני רגע שלם. שניים שאמורים להיות אחד ואני הצלחתי איכשהו לשבור אותו בקלות, לכן מאוד חששתי מהחלפת העדשות. בסה”כ ההחלפה הסתיימה בהצלחה ואף ביצעתי אותה מספר פעמים, או שנחלשתי או שהמנגנון עובד ממש טוב.

עדשות ImpactX Photochromic 2 Laser Purple

לצערי או לשמחתי ניחנתי בעיניים בהירות ורגישות לתנאי שמש/תאורה מלאים – דבר שמצריך משקפי שמש עם עדשה סופר כהה. אחד החששות הראשוניים שלי במעבר לעדשה מתחלפת היו שמידת הכהות שלהם לא תעמוד מול קרני שמש מלאות. 

 • פאנליסט: עופר עברי
 • צבע במצב כהה: Laser purple
 • דרגת סינון: Cat 1 (המצב הבהיר ביותר) עד Cat 3 (המצב הכהה ביותר).
 • ציפוי: מראה חיצוני עדין
 • רמת העברת אור: בין 48% במצב הבהיר ביותר ל- 8% במצב הכהה ביותר
 • מחיר: 750 ש״ח באתר היבואן

הייעוד של משקפי שמש בעלי עדשה מתכהה (Photochromic) הוא לאפשר רכיבה/פעילות ספורטיבית רציפה בשינויי תאורה קיצוניים. אני יכול לומר במידה גדולה של וודאות, שה CUTLINE עם עדשת ה Laser Purple עמדו בציפייה זו באופן מעורר השתאות. מעברים חדים ומהירים של רכיבה בסינגל מוצל בינות לעצים ועד לרכיבה בשבילים חשופים בשמש מלאה חלפו באופן טבעי, מבלי שכלל שמתי לב לשינויים בתאורה. רכיבות אחר צהריים שהחלו בתאורה מלאה והסתיימו להן אי שם כמעט בחשיכה מלאה, עברו בשלום בזכות כהות מקסימלית של העדשה בתחילת הרכיבה שהתחלפה לה בבהירות מוחלטת בסופה. מהרגע הראשון ה ImpactX Photochromic 2 Laser Purple תפקדו בצורה טובה הן מבחינת מהירות ההתכהות והן בעצמתה. אני מרוצה. 

בעלי קליפון ראיה פנימי כמוני צריכים לקחת בחשבון שגם  בכהות המקסימלית עדיין יראו אותו קלות מבעד לעדשות.

עדשות ImpactX 2 Red Photochromic

כבעלן הגאה של לא פחות משלושה זוגות משקפי שמש של רודי פרוג’קט, חשבתי שיהיה קשה מאוד לשפר את המוצר שנחשב בעיני למוביל בשוק. רק אחרי שקיבלתי לידי את העדשות המתכהות החדשות של רודי, שמיועדות בעיקר לימי החורף, נוכחתי לדעת שהחבר’ה ברודי עשו זאת שוב: הם הצליחו להפוך את הטוב מאוד למצוין.

סדרת ה-ImpX מוכרת עוד משנים עברו בזכות העמידות הגבוהה שלהן לשריטות ושברים. השילוב שלהן יחד עם יכולת ההתכהות היתה קפיצת מדרגה חשובה עבורי ועבור אתלטים רבים אחרים ואפשרה לנו להשתמש באותו זוג משקפיים בתנאי תאורה שונים. היו כמה בעיות עם הדור הראשון שלהן (שיצא לשוק לפני יותר מעשור) כמו זמן ארוך עד להתכהות ועכירות שהתפתחה בעדשה אחרי זמן ארוך ללא שימוש, אבל השנים עשו את שלהן והעדשות היום מתגאות באיכות גבוהה בהרבה.

 • פאנליסט: נדב בנדל
 • דרגת סינון: Cat 1 (המצב הבהיר ביותר) עד Cat 3 (המצב הכהה ביותר).
 • ציפוי: מראה חיצוני עדין
 • רמת העברת אור: בין 76% במצב הבהיר ביותר ל- 17% במצב הכהה ביותר
 • מחיר: 449 ש״ח באתר היבואן 

משקפי ריידון

את העדשות הרכבתי על דגם ה Rydon, אחד הדגמים הפופולריים בקרב ספורטאים. כדי לקבל את הרושם הטוב ביותר מהעדשות השתמשתי בהן ברוב הפעילויות שלי בזמן האחרון, מרכיבות כביש ושטח, ריצות בשעות הצהריים ובשעות בין ערביים וגם בזמן טיולים רגליים ושימוש יומיומי. כמו שהשם מרמז, העדשות בהירות כמעט לגמרי ומתכהות עד לגוון אדמדם-חום נעים עם חדירות אור של 17% – זהה לרוב משקפי השמש הספורטיביים.

ישנם מספר יתרונות לעדשות שבחנתי:

 • הצבע מתכהה באופן אחיד ואין הבדל בין מרכז שדה הראיה לפריפריה. זה אולי נשמע טריויאלי, אבל בעדשות רבות יש הבדל בגוון או בבהירות בין חלקים שונים בעדשה, וזה עלול להפריע כשמטים את הראש לצדדים הרבה בזמן פעילות. זה קורה ברכיבת שטח, בעיקר בסינגלים, שם המבט עוקב אחרי העיקולים בשביל ולא נשאר סטטי.
 • העדשות עוברות ממצב בהיר לכהה ולהיפך במהירות מרשימה, ואפילו מהר יותר מעדשות אחרות של רודי פרוג’קט שמתכהות לגוון אפור. 
 • הצבע האדמדם-חום הוא נעים, לא דורש הסתגלות ארוכה ומאפשר זיהוי פרטים בשטח מצד אחד אבל מונע סינוור גם במבט כמעט ישיר אל השמש. 
 • העדשות מסדרת ImpactX מבטיחות אחריות לכל החיים כנגד שברים, והן אכן הצטיינו במשקל קל, גמישות ועמידות מרשימה לשריטות. 

בחורף הישראלי כל אתלט זקוק לזוג משקפיים איכותי שיאפשר לו להמשיך להתאמן גם במעבר בין חושך לאור. אם יש לכם משקפיים של רודי – העדשות הללו הן בחירה מושלמת. אם אין לכם משקפיים של רודי – למה אתם מחכים?

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

סיכום

דגמי העדשות המתכהות של רודי פרוג’קט, נותנים פתרון מצויין לתאורה המאתגרת של החורף. המשקפיים הם לא רק כלי מגן מקרני השמש אלא גם מעצמים פיזיים בזמן פעילות אקטיבית. עדשות בהירות או מתכהות מאפשרות ליהנות מהגנה זו גם כאשר יש עננות מוגברת או חציה של אזור הדמדומים לזריחה מלאה. ובטח לשמור על סטייל מקסימלי. 

אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך