טיול אופניים חוצה אירופה על בסיס מסלול ה Eurovelo 6 החוצה את היבשת מהאוקיינוס האטלנטי עד לים השחור. הפעם דגמנו את החלק של כל שוויץ עם תוספות קטנות בצרפת ובגרמניה.

בהמשך לפרקים(פרק 1, פרק 2) הקודמים של טיולי אופניים במתכונת אב ובן, גם הפעם חזרנו עם תובנות חדשות, שיזוף אופייני, חוויות, תמונות וזכרונות לכל החיים.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מחשב מסלול מחדש – Eurovelo 6

המשכנו ברכיבה לאורך מסלול בינלאומי בשם Eurovelo 6, העובר כל הדרך מהאוקיינוס האטלנטי בצרפת, ועד הים השחור ברומניה. אנחנו עושים את המסלול בחלקים של שבוע רכיבה כל פעם. במקור תכננו את הטיול לחופשת הפסח, אבל המלחמה באירופה שיבשה גם את התכניות שלנו. העברנו את הטיול לתחילת אוגוסט, התקופה הלוהטת מכל הבחינות. הפעם רכבנו חלק קטן של הקטע הצרפתי, את כל הקטע השוויצרי לאורך נהר הריין, ואת מה שנשאר מהחלק הגרמני, העובר לאורך נהר הדנובה. כך שסיימנו בעיר אולם, בה התחלנו את הפרק הקודם.

גילינו הבדלים מאוד משמעותיים באיכות ותנופה של תשתית האופניים בין שלושת המדינות. באופן מעט מפתיע, שווייץ יצאה מנוצחת בתחרות זו, עם תשתית יחסית ירודה, ועם המון קילומטרים של רכיבה בשולי דרכים סואנות ללא הפרדה. הייתי אומר שיש תיקו בין צרפת לגרמניה (למרות שרכבנו יחסית מעט בארץ היין והגבינות), עם תשתית סבירה פלוס, כאשר רוב הרכיבה מתבצעת בשבילי אופניים יעודיים או במקרה הגרוע ברחובות צדדיים.

המסלול

אז לשכור או להביא?

בפרק הקודם המלצתי בבטחון מלא להעדיף לשכור אופניים במקום, במקום להביא את שלכם מהארץ. בפרק הזה אני ממליץ באותה מידה של ביטחון להביא אופניים משלכם. נראה שרוב חברות תעופה התיישרו על תקנות המאפשרות הטסת אופניים במסגרת הקצבת המטען שלכם. כלומר אם הכרטיס שלכם מאפשר שליחת מזוודה בבטן המטוס ובנוסף טרולי ותיק לפטופ, אתם יכולים לשלוח את האופניים במקום המזוודה ולבוא למטוס עם תיקי אופניים, באותו המחיר בדיוק. זה אומר שהטסת האופניים פתאום הופכת להיות האופציה השווה יותר מבחינה כספית – במיוחד אם אתם טסים למקום בו השכרת אופניים יקרה מאוד, או כלל לא זמינה. כבר כתבנו מדריך להטסת אופניים לרוכב המטייל.  

eurovelo 6 הטסת אופניים

יוקר המחיה

דבר אחד שחשוב לכם לדעת על שווייץ הוא שזו מדינה מאוד יקרה. הכל יקר: בתי המלון, המסעדות והאוכל בסופרים. בנוסף תצטרכו מתאם מיוחד בשביל לחבר את המכשירים שלכם לחשמל, וגם המתאם יהיה יקר. אבל במקרה של הרכיבה לאורך Eurovelo 6 אפשר כמעט לגמרי להימנע מהוצאות כבדות הנלוות לטיול בשוויץ, וזאת הודות לנפוליאון. איך שליט צרפת מהמאה ה-19 יעזור לכם? כשכבש את רוב המדינות הגרמניות ואת שווייץ, החליט נפוליאון לשנות את הגבולות של מדינות אלה, ובאזור המדובר קבע את הגבול לאורך נהר הריין. לכן הרבה מהערים שעד אותה העת נפרסו על שתי גדות הנהר וחוברו על ידי גשרים מרובים, פתאום הפכו לערים מחולקות.

הדרומית שוויצרית והצפונית – גרמנית. לכן אין שום מניעה לרכוב לאורך הגדה הדרומית היפה יותר, ולעבור לצד הצפוני בשביל ארוחות, ביקורים בסופרמרקטים, ובעיקר בשביל לינה בבתי מלון הרבה יותר זולים. במקרה שלנו היה עוד יתרון בלעבור לצד הגרמני: היינו בשווייץ בדיוק כשהם חגגו את היום הלאומי שלהם וכמובן שכל העסקים היו סגורים. חשוב לזכור: גם בשווייץ, גם בגרמניה כל החנויות, כולל הסופרמרקטים, סגורים ביום ראשון!

eurovelo 6

אירופה על גחלים

גל חום פוקד כעת את אירופה, אז איך התמודדנו איתו? ובכן, היה לנו קצת מזל: בכל זאת, בשבוע שבו רכבנו, הטמפרטורות התמתנו מעט. בנוסף, המסלול בכל זאת עובר בגובה של כמה מאות מטרים מעל פני הים, דבר שמוריד קצת את הטמפרטורות. חשוב להבין שהטמפרטורות באירופה אינן נשארות גבוהות למשך כל היממה, כמו המצב בארץ ברוב ימי הקיץ. למעשה, הטמפרטורות נעו בין 14 לכ-30 מעלות, וטיפסו לעבר הקצה העליון רק לשעות בודדות אחרי הצהריים. אם יוצאים לרכוב מוקדם, אפשר לסיים את הרכיבה לפני שהגיהנום החם משתלט על המסלול. מה גם שחלקים רבים של המסלול עוברים ביערות מוצלים. אבל בעיית החום לא נגמרת ברגע שירדתם מהאופניים: הרי שהמזגנים נדירים מאוד באירופה במקומות כגון בתי מלון או מסעדות. אז אם עניין הקירור קריטי לכם, תדאגו לוודא שיש מזגן בזמן ההזמנה של הבית מלון. אנחנו לעומת זאת שהסתדרנו מצוין גם בלי המזגנים.

eurovelo 6

קולינריה 

דאגנו להזמין בתי מלון עם ארוחת בוקר. בעיני זאת דרך טובה לחסוך זמן וטרחה בבוקר. איכות הארוחות הייתה מאוד שונה ממקום למקום. ארוחת הבוקר הכי טובה שקיבלנו הייתה בבית מלון בבעלות משפחה סינית, המחזיקה בצמוד גם מסעדה סינית. במשך היום אכלנו לרוב נשנושים, בשביל לא להכביד על עצמנו בזמן הרכיבה, ובערב לרוב אכלנו במסעדה. האזור מלא במסעדות מעולות מכל קצוות התבל, ולרוב העדפנו את המטבח האסייתי.

eurovelo 6

בלא מעט מקומות נתקלנו בצריפים לצד הדרך הקרויים בגרמנית Milchhäusle (בתרגום חופשי – ביתני החלב). בתוכם יש מכונות לממכר גלידה, מצרכים מקומיים שונים, וחלב. כאשר מכונת החלב מוזגת את המשקה בבקבוק של הלקוח. לרוב בקבוקים כאלה של ליטרים נמכרים במכונה שליד. והנה עוד הפתעה: בחלק מהמקומות האלה במקום מכונות שמקבלות כסף עבור המצרכים, יש מקרר פתוח וקופה, שלתוכה כל אחד אמור לשלשל את הסכום הנקוב. הקהילה סומכת עליך שתעשה זאת. המקומות האלה נשמרים בניקיון מדהים, המכונות והמקררים מלאים בכל טוב, ואני בטוח שכל הכסף בקופה תואם את הסחורה שנמכרה. בחלק מהמקומות הקיוסקים האלה הם בתי קפה של ממש, עם שולחנות וכסאות, עם מכונות קפה ומאפים. אני ממליץ בחום לברר את מיקומי הקיוסקים האלה, שכולם נמצאים ב-Komoot, ולתכנן עצירות בהם.

eurovelo 6

מים

כמעט בכל עיירה בשווייץ ולפעמים גם באמצע היער, ישנן מזרקות, שהייעוד העיקרי שלהן הוא לא ליופי אלא הספקת מי שתייה קרים. היינו ממלאים את הבקבוקים שלנו שהתחממו די מהר בכל מזרקה שכזאת. אם אתם רוצים להיות בטוחים שהמים טובים לשתייה, חפשו את השלט Trinkwasser.

eurovelo 6 המזרקות מים

הנה באה הרכבת

את הטיול התחלנו וסיימנו הרחק משדה התעופה, לכן התשמשנו ברכבות בשביל להגיע לנקודת הזינוק ולחזור מנקודת הסיום.הדיוק של הרכבות השוויצרית הם אחד הדברים שהכי מאפיינים את המדינה, לצד הגבינות והשוקולד. הן גם יקרות. אם אתם נוסעים עם האופניים, תצטרכו לשלם גם עליהם. אם אתם נוסעים למרחקים, או מבצעים יותר מנסיעה אחת במשך היום, כדאי לכם לקנות בנוסף לכרטיס הנסיעה גם כרטיס מיוחד יומי לאופניים שלכם.

אם מדובר בנסיעה קצרה, משתלם יותר לקנות לאופניים שלכם כרטיס נסיעה רגיל, בחצי המחיר. בגרמניה צריך להזמין מקום לאופניים ולשלם עליו – אבל רק על הרכבות המהירות, כגון ICE. בצרפת אין צורך לשלם על אופניים. חשוב לזכור: הרכבות עמוסות מאוד בתקופה זו של השנה, במיוחד בגרמניה, שם מבצע של 9 יורו לחודש גרם לשימוש מוגבר ברכבות. בכל רכבת יש מספר מסוים של מקומות בשביל אופניים, ואם כולם נתפסו, יורידו אתכם לרציף. לכן מומלץ מאוד לעלות על הרכבת בהקדם, לשים את האופניים רק במקומות המיועדים להם, ולהיות מוכנים לכך שתצטרכו לפספס רכבת ולחכות להבאה.

eurovelo 6 רכבות ואופניים

כמה עמוס המסלול?

המסלול בו רכבנו, Eurovelo 6, הוא אחד ממסלולי אופניים העמוסים באירופה, ורכבנו בשיא העונה. בכל זאת לא היה עמוס. פגשנו כמובן רוכבים רבים, אבל היה הרבה פחות עמוס ממה שציפינו. רוב הזמן רכבנו מבלי שיהיה שום רוכב אחר בשדה הראייה שלנו. לא בטוח מה הסיבה לכך. האם התיירים חששו מהחום הלא אופייני למקום? האם ענף תיירות האופניים עדיין לא התאושש עד הסוף מהמגיפה? כך או כך זכינו מן ההפקר. טיילנו בשיא העונה, עם כל בתי העסק פתוחים ומחכים לנו, וללא עומסים מיותרים ומעיקים. וכשסבלנו בעליות בדרך לדנובה – סבלנו לבד.

מה לראות

טור אלזס
התמזל מזלנו ונקלענו לתערוכת מכוניות לא הרחק מן הגבול בין צרפת ושוויץ. עמדנו בצד הכביש, ומהחלונות של המכוניות שעברו לידינו במהירות הליכה, זרקו עלינו מכל טוב: ממתקים, משקאות קרים ומזכרות שונות. היה זה חלק מהאירועים הקשורים למרוץ האופניים Tour Alsace, שמתקיים באיזור בכל שנה בימים אלה.

בזל
העיר בזל נחמדה מאוד, גם בארכיטקטורה, גם ברחובות קניות סואנות, גם בבתי קפה לאורך הטיילת של נהר הריין. בימי הקיץ החמים דיירי העיר אוהבים לשחות בנהר. הם נכנסים למים במקום המיועד לכך, כשהם מצוידים במצופים שנמכרים במקום וצפים בזרם החזק כמה מאות מטרים. אפשר לשבת בבית קפה נחמד ולראות שיירות של אנשים צפים מול עיניכם. גם הבן שלי התנסה.

מפלי הריין
קרוב לעיר שפהאוזן תפגשו את מפלי הריין. פחות מרשימים ממפלי הניאגרה, אבל לא פחות מתויירים. בכל זאת, יש זוויות אחדות מהן ניתן שלא לראות את עדרי התיירים ולהתפעל מהיופי והעוצמה של הטבע.

מעיינות חמים
האזור נמצא במקום שעשיר במעיינות החמים, ולא לחינם המילה Bad מופיעה בשמות של ערים ועיירות רבות. אין כמו להיכנס לסאונה או לבריכה החמה בסוף יום רכיבה, ויש לא מעט אפשרויות לעשות זאת. בנוסף, אפשר גם לשחות בריין, בהמשך באגם קונסטנץ הקרוי בגרמנית Bodensee וגם בדנובה. תשימו לב, אם חשקה נפשכם בשחיה ונתקלתם בחוף בתשלום – תמשיכו לרכוב: רוב החופים הם בחינם, ומספקים בדיוק את אותם השירותים.

עיירות עתיקות
כמובן שלאורך כל המסלול תפגשו עיירות שההיסטוריה שלהן הולכת אחורה לימי הביניים, עם כנסיות עתיקות, בניינים מקושטים השמורים היטב ורחובות צרים המרוצפים אבנים. תהנו!

eurovelo 6 עיירות אירופה

סיכום

רכבנו במשך 7 ימים קסומים בנופים מדהימים ובעיירות ציוריות. עברנו מרחק של כ-470 קילומטרים עם מעל 3000 מטר טיפוס. התקרבנו ליעד של רכיבה בשלבים מהאוקיינוס האטלנטי לים השחור ועוד לפני שסיימנו כבר ידענו מה היעד הבא. בשנה הבאה מסיימים את החלק המערבי של Eurovelo 6, וזה אומר – כ-1200 ק”מ של רכיבה מקצה לקצה של צרפת. הבן שלי, שהוא מומחה להנדס דברים, כבר חושב על דרכים יצירתיות להסיע בגטים על אופניים. אז נתראה בשנה הבאה!

מאת: דמיטרי רובינשטיין

⬇️⬇️⬇️ אגב, שמת לב למלבנים האלה לשיתוף כתבות? אם אהבת את התוכן שלנו, התודה הכי גדולה עבורנו היא שיתוף שלהן לקבוצות הווטסאפ והפייסבוק שלך