כבר מזמן שמעתי על אלוף ישראל ותיקים והרוכב שמשון מאיר. בנוסף להישגים שלו בתחום האופניים, הוא ידוע כיבואן לשעבר של חברת Gios האיטלקית. אצל האספנים והמשפצים תמיד הייתה שמועה שאצלו בחנות מסתתרות שילדות איטלקיות משובחות. 

מאת אלון וולף, מוזיאון האופניים

את החיבור ביננו עשה שוקי קופטיקו השופט הבינלאומי. ראיינתי את שמשון לכתבה על שוקי וקבענו להיפגש בחנות המיתולוגית צומת שמשון בראשון לציון. באותה פגישה ראיינתי גם את שמשון על עצמו, והוא תרם למוזיאון שלדת ג’יוס עם סיפור מעניין. בימי הקורונה התחלתי להרכיב אותה ויצאתי בפרסום ברשת שאני מחפש תרומת כמה חלקים חסרים מתאימים.

לחצו פה לקבל את ערוץ בייקפאנל בטלגרם
עדכונים על כתבות חדשות בזמן אמת

שמשון מאיר

נולד בארץ. החל לרכוב בגיל 12, בבר המצווה חלם על אופני מירוץ אבל נאלץ להתפשר והחל לרכוב במועדון גלגלי העץ של אלי סמוכה עם אופניים פשוטים והילוך אחד. השירות הצבאי קטע את רצף האימונים. אחרי השחרור החל לרוץ מרוצי שדה ומרתונים ובהמשך להשתתף גם בטריאטלונים. פעם בשבוע היה מתאמן עם אמיל אטנברג בכיכר המדינה ובהמשך הצטרף לדוושני אלפי מנשה. המאמן שלו אריק קדוש לקח אותו תחת חסותו הוא האמין בו ונתן לו תוכניות אימון קשוחות. שמשון התאמן לפי אותן תוכניות, התמיד ובשנת  1999 זכה בדאבל באליפות ישראל גם כביש וגם בנגד השעון ותיקים. בשנת 2000 הוא זכה במקום הראשון באליפות ישראל בנגד השעון. 

בעבר היה היבואן של חברת האופניים Gios האיטלקית. לדבריו הקשר הופסק לאחר שהיפנים קנו את החברה המחירים קפצו ולא היה משתלם להמשיך ליבא אותם לארץ. כיום שמשון כבר מעל 20 שנה הבעלים של חנות האופניים המיתולוגית ,צומת שמשון”   שממוקמת ברחוב הרצל 3, ראשון לציון. בנוסף על היותו מאמן אופניים הוא גם מטפל ומעסה ספורטאים מדופלם.

חברים מספרים

בשיחה עם כמה רוכבי עבר וקולגות  בקשתי שיספרו לי על שמשון. חברו שלום דהן מספר: “הכרתי את שמשון לראשונה בשנת 2008 כאשר רכשתי ממנו שלדת Gios Compact Pro. שמשון מדד אותי היטב על מתקן של Gios ולאחר 10 ימים קיבלתי אותה מאיטליה, ומאז אנו חברים טובים. לאחר כ-6 שנים רכשתי ממנו גם Cinelli Super Corsa ואת שני זוגות האופניים האלה בחיים לא אחליף או אמכור. שמשון שהיה אלוף ישראל בתקופה שרוב האופניים היו מפלדה, יודע היטב מה הדור החדש של הרוכבים מפסיד היום בעידן הקרבון.”

ארמו בן שטרית שעדיין רוכב עם שמשון מספר: “אני מכיר את שמשון כ 5 שנים. הבן אדם איש פשוט וצנוע עם לב זהב ונשמה ענקית (אנשים הטובים של פעם). שמשון רוכב כביש חזק ומנוסה מאוד. אני חייב לו את תחילת דרכי לפני כ 5 שנים ברכיבת כביש, ממנו למדתי את יסודות הרכיבה, בעיקר להיות רוכב קשוח למרחקים ארוכים. ברכיבת נפח לפני כשנתיים כל הפלטון התרסק לנו (8 רוכבים) כולנו נפצענו קל ושמשון נפצע קשה יחסית ומאז התקשה לחזור לעצמו. מאז עברתי לקבוצת icc אבל חברים נשארנו ובכל הזדמנות נפגשים בחנות האופניים .

הקולגה רפי פייביש מספר: “את שמשון הכרתי עוד מהתקופה שהיתה לי חנות בבאר-שבע. גם אז הוא היה יבואן של ג’יוס”. שמשון איש ישר הגון ונשמה טובה, בעיקר חבר טוב ומתחשב. עבר דברים לא נעימים ופציעות בחייו אך תמיד עם חיוך ועם רוח איתנה.

Gios

ינקו אייזיק מספר: “הכרתי את שמשון לפני כ-40 שנים וגיליתי אדם שאוהב וחי את תחום האופניים. הוא רכב אז גם על אופני כביש וגם על אופני הרים, והשתתף בתחרויות בשני הענפים והתגלה כרוכב מצוין שאהב את הרכיבה והאקשן סביבה ותמיד בא לתחרויות לתת פייט. משנת 1990 הוא החליט למסד את ענין האופניים ולפתוח חנות אופניים בראשון לציון. והתמסר כל כולו למקצוע ולעסק בעבודה הקשה, יום ולילה לקידום החנות והשירות ללקוחות. זאת במקביל לאימונים ולתחרויות האופניים בהם השתתף.

שימשון שימש דוגמא להרבה רוכבים מתחילים וסחף אותם אחריו בנתינת דוגמא, בהתלהבות והשקעה בכדי תמיד להראות איך רוכבים נכון וחזק, בכדי להגיע לתוצאה טובה ברכיבה וכך הצליח לרכוש אחריו המון מעריצים שהלכו אחריו לאורך השנים הארוכות ותמיד רצו להיות בחברתו, בזמן רכיבה וגם בביקורים של קנייה ושירות בחנותו בראשון לציון.

אופני שמשון

בימים אלו בחנות בראשון לציון

בנוסף לכך שמשון התגלה תמיד כבעל אופי של אדם טוב נוח ושקט, שלא מכיר את המילה לא ותמיד שמח לעזור ולמצוא פתרון מעשי טוב לנושא זוגות האופניים ולציוד מסביבם. הוא סמל של התמדה ודבקות במטרה, הוא עדיין בתחום עד היום מזה עשרות שנים. כל מי שנכנס לחנות, שמשון תמיד השתדל לקבל אותו בסבר פנים טובות ולכבדו בקפה ובעוגה טובה. כן ירבו כמו שמשון בישראל.

אפשר לציין ששמשון לקח את נושא ההשתלמויות בתחום האופניים ברצינות והלך תמיד ללמוד איזהו קורס בנושא האופניים. אני אישית מאוד שמח בחלקי שיצא לי להכיר רוכב ואדם כמו שמשון.”

איתי גרואג שעבד בחברת האופניים הישראלית סגל. מספר: “כשמדברים על ההיסטוריה של ענף האופניים בישראל, שמשון מאיר הוא בהחלט אחד מהאבות המייסדים. הוא גם היה מהמפיצים הראשונים של אופני סגל בישראל והאחרון שעוד עבד איתם ומכר שירות מצויין ואופניים בהתאמה אישית. איש יקר!”

שמשון מאיר Giosפרוייקט אופני Giso

חברת Gios נוסדה בטורין איטליה בשנת 1948, על ידי  טולמינו ג׳יוס- רוכב מצטיין שרכב בנבחרת איטליה והשתתף במשחקים האולימפים בשנת 1936. העסק התחיל כחנות קטנה, אליה הצטרף הבן אלפרדו ג׳יוס. אלפרדו  בחר  לשלדות החברה צבע כחול אחיד, שנקרא בהמשך כחול ג׳יוס. בנוסף הצעיד את החברה קדימה והפך אותה לחברה שמייצרת אופניים ברמות הגבוהות ביותר לרוכבים מקצועיים.

שמשון תרם למוזיאון  את שלדת אופני ג’יוס עליה רכב, בנוסף תרם חלקים. לכבוד הכתבה התחלתי להרכיב את האופניים. במקביל פניתי לכמה חברים שתרמו להשלמת החלקים. יובל שוסטר קיבל על עצמו את המשימה להרכיב את השילדה בסדנה הביתית שלו. בנוסף תרם, מעביר קדמי, מוט כיסא וכיסא. חיים חייט תרם  מזלג אינץ כסוף. יוסי פוקר תרם את הבלמים, מעביר אחורי, שימנו 600. שמשון תרם, שיפטרים וידיות ברקס. גלגל קידמי וקראנק שימנו 600. ככה התחלתי לרכז את החלקים מכל רחבי הארץ. שכמעט הכל היה מוכן נסעתי ליד חנה  לסדנה של שוסטר.

ג'יוס

הפגיעה בשילדה

לשלדה סיפור מעניין. בעבר עבד בחנות של שמשון מקסים בורולוצקי, נער צעיר עולה חדש, ששמשון גילה את הפוטנצייל שטמון בו כרוכב ופרש עליו את חסותו. יום אחד הוא ביקש משמשון לרכוב על הג’יוס ויצא לאימון. במהלך הרכיבה יצא לכביש ורכב שחלף העיף אותו ופגע בו ובשלדה. מקסים נפגע התאושש ובהמשך הפך להיות אלוף ישראל. מי שיסתכל טוב יוכל לראות את המכה ליד הלוגו.

בעיה עם השיפטרים

בזמן הרכבת השלדה יובל התקשר אלי וסיפר שיש בעיה עם השיפטרים שהם לא מתאימים. שלחתי הודעה לשמשון, האם אולי במקרה יש לו שיפטרים. שמשון השיב כן יש לי מוזמן לבוא, בנוסף יש לי גם שלדת שטח מגנזיום של סגל לתרום למוזיאון (אבל זה לכתבה אחרת). נסעתי לבקר את שמשון בחנות, שתינו קפה ודיברנו הרבה על התקופה שרכב, בין לבין הגיעו לקוחות. שמשון התייחס אליהם בסבלנות ומקצועיות. מחלקם אפילו לא דרש כסף. 

את השיפטרים (שימנו 600)הבאתי ליובל שוסטר שהרכיב את כל הגרופ על השלדה, שם סרט כידון שרשרת והעברתי את האופניים אחר כבוד למחלקת אלופי ישראל במוזיאון האופניים.

שמשון מאיר Gios

במסגרת הכתבה יצא לי להעביר זמן לא מועט עם שמשון בחנות, הייתי עד לכך שכל מה שכתבו וסיפרו חבריו אכן נכון: אדם צנוע,עם נשמה גדולה, אוהב אנשים, חם ואדיב. בתחום האופניים הוא מקצוען שלא מתפשר. מתייחס לכל לקוח בגובה העיניים. שמשון שעבר פציעה קשה  תוך כדי רכיבה, התאושש, התגבר וחזר לרכוב.

ללא ספק מדובר בשמשון הגיבור.

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים