הטור דה פראנס רק הסתיים, אלופי העולם עברו לחולצת הקשת רק השבוע, ג’ירו ד’איטליה כבר מתחיל השבת בסיציליה. אספנו עבורכם את המועמדים לחולצה הורודה שאסור לכם לשכוח, הקטעים החשובים של מהדורה 103, וכמובן מה יש לקבוצה הישראלית להציע.

מאת: יהונתן דוויק

ג’ירו ד’איטליה הוא הגראנד טור האהוב עליי. נטול היוקרה והקיבעון של הטור, בלי יותר מידי שליטה בהרים ושמות ענק, הג’ירו מרגיש לי משוחרר יותר, פתוח יותר וסוער יותר. בשנה שעברה היה מנצח מפתיע במיוחד, לפני שנתיים ראינו את אחת ההופעות הנדירות בהיסטוריית הענף, וגם השנה אני משער שלא נתאכזב. ג’ירו ד’איטליה 2020, בסוף הקיץ ולא כרגיל באביב, ייפתח השבת באי סיציליה ויעלה לאורך איטליה עד לסיום במילאנו שם יכנס עוד רוכב מאושר לגביע הספירלה הבלתי נגמר. הנה הם הפייבוריטים המובילים של המרוץ השנה:

מגזין האופניים הטוב בישראל – גם בטלגרם

גם ג’ירו ד’איטליה לגריינט – תומאס, בריטניה, אינאוס

באליפות העולם בנגד השעון לפני שבוע, גריינט תומאס עלה עם מדי בריטניה למסלול באימולה וסיים במקום הרביעי מול טובי השענים בעולם, זמן מרשים וחזק לכל הדעות. בגירו עם שלושה קטעי נגד השעון, תומאס יכול להרוויח זמן אדיר על שאר הפייבוריטים, פער שיביא אותו במצב טוב להרים ואולי גם יכריע את המירוץ.

אם לומר את האמת, גריינט תומאס יצא מהכותרות הראשיות מאז אותו ניצחון מדהים בטור 2018. ב2019 הוא חזר לטור במטרה להשיג דאבל צהוב,  אבל בפועל סיים את המירוץ בצל של ברנאל, על הפודיום אבל לא בראשו.

השנה גריינט תומאס מגיע לראשונה בחייו לגראנד טור כמוביל ברור ויחיד. בלי הפרעה של פרום או ברנאל, תומאס מקבל הזדמנות גדולה, אולי חד פעמית, לשים את ידו על החולצה בורוד. הכושר של הבריטי כנראה מעלה חיוכים באינאוס: בטיראנו אדריאטיקו הבריטי לא התפוצץ אך סיים שני ויציב על הפודיום, גם בקטע המלכה הוא היה שני על הפסגה, וחתם הופעה מדוייקת, לא בכושר מוגזם אך בשלב טוב של בניית הפיק לג’ירו. 

עם קבוצה תומכת לצידו, הפעם רק בשבילו, נגד שעון שיביא לו זמן יקר על שאר המובילים, ויכולת טיפוס מרשימה ויציבה, גריינט תומאס הוא הפייבוריט מספר אחד שלי לניצחון בגירו 2020. 

תומאס (צילום: ASO)

וינצנזו ניבאלי, איטליה, טרק סגפרדו

אין  דבר שרצו יותר האוהדים באימולה מהתקפה של הכריש ממסינה: לראות את הכוכב האיטלקי הגדול של ימינו בורח על השיפועים של העלייה ונותן עוד הופעת גלישה כמו שרק הוא יודע, בדרך לחולצת קשת ראשונה ומתבקשת במיוחד. אבל וינצנזו ניבאלי כבר לא אותו דבר, הכריש כבר לא מטפס כמו בשנותיו הגדולות, הוא סיים מאוכזב מחוץ לעשירייה באליפות העולם הביתית, ובטיראנו אדריאטיקו הוא נראה כמו הצל של עצמו, עם הופעה חלשה במיוחד, לכאורה רחוק מאוד מלהיות מוכן לגירו.

אבל צריך לזכור מי הוא וינצנזו ניבאלי, רוכב שהכריע את גירו 2016 בשבוע האחרון, רוכב שיודע לבנות את עצמו ברמה הכי גבוהה לשבוע האחרון ורוכב שתמיד מגיע לגירו, למירוץ הבית מול האוהדים שלו. בשנה שעברה זה הספיק למקום השני מאחורי ריצ’רד קראפאז, והשנה האיטלקי עם קבוצתו החדשה טרק סגפרדו והפועלים האיטלקים המצויינים שלה, רוצה חולצה ורודה שלישית.

בגיל 36 יש לניבאלי עוד מה למכור והוא ינסה זאת על במת ג’ירו ד’איטליה, הוא צריך להיות חכם יותר ולדעת אחרי מי לעקוב בהרים הגבוהים, הוא יהנה השנה מפועלים חזקים יותר וקבוצה תומכת, אבל הכריש האיטלקי יקום ויפול על הכושר שלו, על ההכנה שלו לשבוע השלישי ועל יכולת הטיפוס שלו. 

סיימון ייטס, בריטניה, מיצ’לטון סקוט

סיימון פיליפ ייטס הוא הרבה דברים, צנוע זה לא אחד מהם. בימים שלפני ג’ירו 2019, כשרוב הרוכבים המובילים זורקים כרגיל אמירות בנאליות לתקשורת, ייטס אמר לכל מי שרצה לשמוע ש”אם הייתי צריך להתמודד מול עצמי, הייתי מחרבן במכנסיים”. אחרי שניצח את הוואלטה ב 2018, אנשים רבים הסכימו להקשיב לרוכב הטוב ביותר במהדורה הקודמת של הג’ירו, שם השיג שלושה ניצחונות ו13 ימים בורוד, עד לאותו יום מקולל בפינסטרה. ייטס הגיע לאחר ניצחון בגראנד טור, הוואלטה של 2018, והנקמה כבר הייתה מוכנה. 

ייטס התחיל טוב את המירוץ עם מקום השני בקטע הראשון, נגד השעון בבולוניה, והמילים הגדולות כבר לא נראו מופרכות. אבל בקטע התשיעי ייטס כבר איבד למעלה משלוש דקות, ויצא מהמאבק על הורודה כבר בתחילת השבוע השני.

הבריטי של מיצ’לטון לא היה מופיע פה לולא הניצחון שלו לפני שבועיים במירוץ ההכנה החשוב ביותר לקראת הג’ירו, טיראנו אדריאטיקו. אם יש דבר שאי אפשר לקחת מייטס זה יכולת הטיפוס הנהדרת, כזו שהביאה לו קטעים בכל הגראנד טורים, וגם את הניצחון במירוץ השבוע בין ימות איטליה. מול השמות הגדולים של הג’ירו הזה, ייטס פרץ בקלות בהר הגבוה ביותר במירוץ, וניצח אותו בצורה מרשימה. כמו אחיו אדם, סיימון ייטס הוא מנצח מדופלם של קטעים הררים, ומירוצי שבוע, אבל הפעם הוא צריך לבוא חכם יותר לשלושה שבועות של גראנד טור. ב2018 הוא רכב את השבועיים הראשונים של הג’ירו בצורה מופרזת, ושילם על כך בחולצה הורודה, והשנה הוא צריך לשקול גם את מילותיו, וגם את ביצועיו בתחילת המירוץ.

אם זה ייראה כמו בג’ירו של 2019, נקבל מייטס בעיקר דיבורים. אם זה ייראה כמו בטיראנו אדריאטיקו, ליריבים שלו יש הרבה ממה לחשוש.

ייטס (צילום: גיא חלמיש)

אלכסנדר ולאסוב ויאקוב פוגלסנג, אסטנה 

קבוצת אסטנה הקזחית היא אחת הקבוצות החזקות והמעניינות בוורלד טור. לג’ירו של 2020 מגיעים התכולים עם שני מובילים חזקים, אלכסנדר ולאסוב הרוסי, שנמצא בעונת פריצה מרשימה, והדני הותיק יאקוב פוגלסנג, שמוותר על הקלאסיקות לטובת הגראנד טור האיטלקי. 

ולאסוב בן ה24 הגיע לאסטנה רק העונה, ואיזו עונה מדהימה הוא עושה. הוא התחיל את העונה בניצחון קטע בטור של פרובאנס, המשיך בקלאסיקה של מונט ונטו, היה שלישי על הדוכן במונומנט האיטלקי איל לומברדיה וניצח את הג’ירו ד’אמליה. 

ולאסוב מטפס כמו מכונה, שום שריר בגופו לא זז, לא תראו אותו עומד ולו לשנייה על האופניים שלו. הוא מרסק את העלייה בישיבה וקאדנס קבוע, ולאחר ארבעה ניצחונות השנה, זו כנראה שיטה מנצחת.

האם הניסיון הדל של ולאסוב יספיק? לאור כמות הצעירים ששולטים בענף בשנה האחרונה, יש סיכוי שכן. גם החופש של ולאסוב בספק, הוא מגיע עם מטפסים חזקים, מתנה גדולה, אך ההובלה שלו לא בטוחה כשיאקוב פוגלסנג נמצא גם הוא באיטליה.בעונת הפריצה המרשימה שלו, עם קבוצה חזקה לצידו וסגנון טיפוס נדיר, אלכסנדר ולאסוב רוצה להפתיע את כולם עם חולצה ורודה במילאנו.

 

ליאקוב פוגלסנג יש ברזומה שני מונומנטים, ניצחון במירוץ ההכנה החשוב של הטור הקריטריום דופינה, אפילו מדליית כסף באולימפיאדה, אבל הוא לא ממש הוביל בדירוג הכללי בגראנד טור. בעונה שעברה, אחרי הצלחה מרשימה במירוצי האביב, פוגלסנג נשלח להוביל את אסטנה בטור דה פראנס. לאחר הניצחון בדופינה, כולם רצו לראות מה יעשה פוגלסנג בבמה הגדולה של עולם האופניים, והוא נחשב מועמד מוביל. אבל באופניים שום דבר לא בטוח, וכבר בשבוע הראשון מצא את עצמו פוגלסנג על האספלט, הפציעה הכואבת לא השאירה לו הרבה סיכוי לשרוד את המירוץ ובקטע ה16 הוא נפרד מהטור.

השנה פוגלסנג לא מגיע בשיא כמו בעונה שעברה, הוא חתם הופעה סולידית מאוד בטיראנו עם דירוג כללי מחוץ לעשירייה, ואסטנה שלא יכולה לסמוך רק על הדני הותיק שלה שלחה את ולאסוב בכושר מצויין, והילד המוכשר בהחלט עשוי לגנוב לפוגלסנג את הפוקוס. 

יאקוב פוגלסנג הוא מטפס מוכשר ביותר, מנצח קלאסיקות מחונן אבל ממש לא מוביל הGC ה”קלאסי”. בלי ניסיון, עם קבוצה חזקה מאוד סביבו, ועם רזומה מרשים וכושר טוב, יאקוב פוגלסנג  ינסה להוציא את המיטב מהגירו הזה.

מה ISN שולחת לגראנד טור האיטלקי?

בקבוצה הישראלית הציבו כמטרה ניצחון בקטע במירוץ, ניצחון ראשון עבורה בגראנד טור. בקבוצה החליטו להתמקד בקטעים השטוחים, רודי בארבייר ודוידה צימולאי יחברו יחד עם ריק צאבל במטרה לגנוב מאחד הספרינטרים הגדולים את אחד הקטעים ולנצח. עם ארנו דאמר, פרננדו גאבירייה ופטר סאגאן זה לא יהיה קל, אבל אין ספק שISN תהיה בפרונט בימים השטוחים ותחכה למזל ותזמון טוב כדי לנסות ולהשיג את המטרה הגדולה שלה.  אלכס דווסט ומתיאס בארנדלה הם רוכבי נגד שעון, שניהם לא טובים מספיק למקום ראשון בגירו עמוס בשענים איכותיים, אבל דווסט יכול להשיג עשירייה עבור הקבוצה בנגד שעון, ובארנדלה ככל הנראה יילך לבריחות. 

דניאל נבארו הוא הרוכב היחיד של הקבוצה לקטעים ההרריים, זה כמובן לא מספיק טוב למשהו רציני, ולקבוצה אין באמת מה להציע בקטעים הגבוהים מעבר לניסיונות עם קבוצת הבריחה. גיא שגיב ואלכס קאטפורד משלימים את השמינייה של ISN, הם יסייעו לקבוצה בקטעים השטוחים ויצאו לבריחות שיוכלו. אין ספק ש ISN לא שולחת למירוץ את אחד מהסגלים החזקים שלה, במירוץ שמקביל לקלאסיקות האביב והוואלטה יש אילוצים אחרים, אך רכבת הספרינט שלה לא רעה בכלל והם צריכים רק יום אחד מדוייק והרבה מזל וכושר טוב, להשגת הניצחון המיוחל.

גיא שגיב (צילום: ISN)

ג’ירו ד’איטליה – 5 קטעים שאסור לפספס 

  1. 5/10/20 – קטע 3, אנה – אתנה: הקטע המעניין של השבוע הראשון, העלייה המפורסמת של להר הגעש הגבוה באי הדרומי, קטע הררי ראשון במירוץ.
  2. 21/10/20 – קטע 17, באסנו דלה גרפה – מדונה די קמפיגליו: יום של עליות ארוכות מאוד באלפים האיטלקים, יום חשוב ומכריע במירוץ עם טיפוסים לכל אורכו.
  3. 22/10/20 – קטע 18, פינזולו – לאגי די קאנקנו: “היום של הסטלביו”, מעבר ההרים האדיר שנצטרך להתפלל שלא יסגר בגלל מזג האוויר, מגיע שלושה ימים לסיום ויקפיא את הרוכבים. אחד הימים הקשים באיטליה,, יום שאסור לפספס בבית!
  4. 24/10/20 – קטע 20, אלבה – ססטרייר: יום מפרך בגבול איטליה צרפת, מהצד האיטלקי ירכבו את הקול דלאנגלו, משם יעברו לקול דה איזוארד הצרפתי ויסיימו בעלייה לססטרייר שבאיטליה. יום הרים אחרון של הגירו, קטע מיוחד וקשה בצורה בלתי רגילה, הולך להיות מדהים על הפסגות האיטלקיות והצרפתיות.
  5. 25/10/20 – קטע 21, מילאנו – מילאנו: קטע הסיום של מהדורה 103 יהיה נגד שעון מכריע בבירת הצפון. 16 קילומטרים בסופם רק רוכב אחד ילבש ורוד ויוכתר כמנצח הגירו דאיטליה.