הג’ירו ד’איטליה בנה את שמו בקרב חובבי האופניים בזכות המאבק הפתוח והרחב על החולצה הורודה. אחריי שנתיים בהם סיימו עם הגביע שני רוכבים די אנונימיים, ג’ירו 2021 מציב חידה קשה: מי ילבש את הורודה במילאנו?

המאבק המרתק על החולצה הורודה, יחד עם האווירה, הנופים והסטייל האיטלקי, עושים את הג’ירו ד’איטליה לגראנד טור אהוב אחריו עוקבים מיליונים ברחבי העולם כבר עשרות שנים. על המסלול המעולה של השבוע הראשון בארץ המגף כבר דיברנו, עכשיו זה הזמן לפייבוריטים של הג’ירו. הילד שחוזר מפציעה ממושכת לטרוף את המירוץ, מנצח הטור שנראה מעולה אבל מחזיק בקלף בעייתי, ועוד הרבה שמות מרתקים שיהפכו את מהדורה 104 באיטליה לבלתי נשכחת. ברנאל לוהט אבל עם גב בעייתי, אוונפול הצעיר הוא תעלומה ענקית ולא פחות מכך סיימון ייטס.

אולי תתעניינו גם בזה: כל מה שצריך לדעת על המסלול בשבוע הראשון של ג’ירו 2021

איגן ברנאל, קולומביה, אינאוס

מנצח הטור דה פראנס ב2019 התכוון לשים את ידיו על גביע הספרילה והחולצה הורודה עוד לפני החולצה הצהובה, אבל לג’ירו ד’איטליה הראשון שלו הוא יגיע בסופו של דבר כרוכב מוכר ומוכח, כמועמד מספר אחת לניצחון. יש לא מעט סיבות שהופכות את ברנאל לפייבוריט המרכזי במירוץ. הקולומביאני עשה עונה מצויינת עד כה, הוא בלט בטור של פרובאנס, הפתיע במירוצים החד יומיים של איטליה ורכב טוב במירוץ ההכנה המרכזי של הג’ירו ד’איטליה, הטירנו אדריאטיקו, בו סיים רביעי בדירוג הכללי.
ברנאל נראה השנה רוכב בוגר וחזק יותר מאותו ילד שניצח את הטור דה פראנס לפני שנתיים. בקלאסיקה מפרכת בדמות הסטרדה ביאנקה, אליה הגיע כדי להתכונן לשלב הגראבל בג’ירו, הוא שרד בצורה מרשימה בסלקציה המכאיבה של הדרכים בלבן וסיים על המדרגה השלישית של הפודיום, תוצאה נהדרת ביחס לסגנונו ונסיונו הדל.

לא רוצים לפספס את הג’ירו השנה? הצטרפו לערוץ בטלגרם!

ברנאל נהנה מקבוצה חזקה של מטפסים בשחור אדום של אינאוס העומדת לרשותו. פיליפו גאנה, הקטר החזק בעולם, מגיע למירוץ הביתי וגם הוא יתרום את רגליו האדירות למען המוביל. חסרונו הבולט של הקולומביאני מלווה את גופו מאז קריטריום דופינה 2020. במירוץ ההכנה לטור ברנאל נחבט באספלט וגבו נפגע, מה שהוביל אותו לפרישה מהטור דה פראנס. ברנאל העיד כי כאבי הגב מלווים אותו גם בשנה הזו, עד כה לא נראה שזה משפיע על ביצועיו במירוצים, מה שנותן מקום לאופטימיות.
אין ספק שאיגן בארנל הוא ההימור הבטוח לניצחון בג’ירו הזה. הגראנד טורים הוכיחו לנו כבר עשרות פעמים שניחושים ורכיבה של 21 ימים לא הולכים ביחד, אבל על הנייר הקולומביאני של אינאוס הוא האיש החם לחולצה הורודה. מטפס נהדר, טור דה פראנס ברזומה, עונה מבטיחה עם בשלות ובגרות שלא ראינו ממנו בשנים שעברו, כל האצבעות מופנות לעבר איגן ברנאל, עכשיו רק נותר לו להוכיח. האם הילד מבוגוטה יטריף את דרום אמריקה מחדש?

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

סיימון ייטס, בריטניה, Team BikeExchange

מאז 2018 וההופעה האדירה שלו, סיימון ייטס מגיע בכל שנה לג’ירו כדי לנקום. הוא תמיד נראה מעולה במירוצי ההכנה: ב2019 זה ניצחון בקטע נגד השעון בפריז ניס, בשנת 2020 הוא מנצח בטיראנו אדריאטיקו, והשנה הבריטי בתצוגת תכלית בהרים, הוא בורח לכולם בעליות ומנצח בדירוג הכללי של טור האלפים, שבועיים לפני הזינוק בטורינו.

ההכנה מבטיחה, אבל בשנתיים החולפות הבריטי יצא ממאבק הדירוג הכללי בשלב מוקדם מאוד, כשהוא כמעט ולא מורגש במירוץ. ב2019 הוא פותח טוב את המירוץ, מתפרק בתחילת שלבי ההרים ומתאושש בקטעי הסיום, בהם הוא חוזר לעשירייה המובילה של המירוץ. ב 2020 יש לייטס תירוץ טוב להופעה החלשה, מחלת הקורונה תוקפת אותו בתוך הג’ירו וגורמת לו לפרוש לאחר שבוע של מירוץ.

הכושר מאלפים, יכולת הטיפוס הפנומנלית בג’ירו הררי מאי פעם, יש הרבה סיבות למה סיימון ייטס נחשב מועמד רציני להנפת גביע הספירלה השנה. לפני ייטס עומדים עכשיו 21 ימים גורליים, הזדמנות מושלמת לנקום את נקמתו עם חולצה ורודה. אין ספק שהוא מסוגל, אבל הפעם זה צריך להיות עד הסוף, מטורינו ועד הקתדרלה של מילאנו.

 

רמקו אוונפול, בלגיה, דקוניק קוויק סטפ

רמקו אוונפול פתח את כל טבלאות ההימורים לקראת הג’ירו של 2020. נכון, הוא לא רכב 21 ימים ברצף מעולם, ועדיין היה קשה להמר נגד הנער הקניבל מבלגיה שכבש את עולם האופניים, עם התנהלות של כוכב והישגים מטורפים בגיל 20 בלבד. בעונת הקורונה המטורללת הילד מבלגיה ניצח כל מירוץ שבוע בו השתתף, והיו לא פחות מארבעה כאלה. 

אוונפול המשיך למונומנט המכובד איל לומברדיה, תחרות אחרונה לפני הגראנד טור הראשון בחייו. אוונפול התחיל את היום בלומברדיה כפייבוריט מובהק, אך דרכי העולם נסתרות, ולפעמים גשר אחד מפריד בין עונה שתיכנס לספרי ההיסטוריה לבית החולים. במקרה של אוונפול הגשר הזה, באמצע הדרך מברשיה לקומו, הביא אותו בבהילות למיון. לאחר מכן התברר שאוונפול טס בירידה, נכנס מאוחר מדי לפנייה אל הגשר, וסיים עמוק מתחת לכביש, סיים את העונה וסיים עם החלומות לזכייה בג’ירו של 2020.

 

 

מהרוכב המבטיח ביותר של עולם האופניים מגיע אוונפול לג’ירו השנה כחידה עצומה. מצד אחד קשה מאוד לשכוח מה עשה הילד הזה לסבב העולמי ב2020, הוא ניצח בכל פינה באירופה בשבועות ספורים, השתלט על באזז האופניים בעולם והשווא לאגדת הענף אדי מרקס. 

עם זאת, חודשים של ישיבה בבית לרוכב צעיר ומתפתח כמו אוונפול בטוח לא הועילו, והשנה עוד לא ראינו אותו מתחרה אפילו יום אחד. גם בלי הפציעה, הילד הבלגי עוד לא התמודד עם עליות איטלקיות מפרכות ושרד ימים של אלפי מטרים מצטברים. בקבוצת דקוניק קוויק סטפ לא יכולים לסמוך על כך שאוונפול יחזור לעצמו במהירות, ושולחים גיבוי. ז’ואאו אלמידה הופיע בג’ירו הקודם בזכות פציעתו של אוונפול, ועשה מירוץ מדהים. גם השנה הוא מגיע לאיטליה, ועד שאוונפול יוכיח אחרת, אלמידה הוא המוביל של הכחולים.

הסיכויים שאוונפול יחזור מ0 ל100 הישר לתוך הג’ירו הזה נראים קלושים, אבל אל תשכחו שהילד מבלגיה הדהים את העולם יותר מפעם אחת.

אלכסנדר ולאסוב, רוסיה, אסטנה פריימר-טק

בג’ירו האחרון, הדבר היחיד שאלכסנדר ולאסוב תרם למירוץ זה שיעור בדרך הגרועה ביותר לסיים את הגראנד טור הראשון בחייך. הרוסי בנה את הפיק שלו למאבק משמעותי על החולצה הורודה, הגיע לאיטליה אחריי עונת פריצה מצויינת, ותוך יומיים בלבד סיים את המירוץ עם כאבי בטן בצד הדרך. 

השנה ולאסוב עושה פחות כותרות, כנראה בגלל שהוא מתחיל להשתלב בטבעיות בליגה של הגדולים. בפריס ניס הוא סיים שני על הדוכן, בטור האלפים הוא שלישי בפודיום, ללא ספק הישגים מרשימים והכנה מבטיחה לקראת הג’ירו. בשקט ובלי הרבה פיצוצים, אלכסנדר ולאסוב מסתמן כאחד השמות החזקים בתחרות על המלג’יה רוסה. הוא מטפס נהדר, יש לו קבוצה חזקה לצידו והכושר שלו מבטיח, כעת הוא רק צריך לקוות שהמזל יהיה לצידו.

 

ג’ירו 2021 – עוד שמות גדולים 

ז’ואאו אלמידה, קוויק סטפ – רוכב נגד השעון מעולה ושבועיים בורוד בג’ירו אשתקד, סיבות מוצדקות לספור את הפורטוגלי, אבל בשורה התחתונה אלמידה עוד לא הוכיח שהוא מטפס חזק בשבוע השלישי, וככה אי אפשר לנצח גראנד טור.

דניאל מרטינז, אינאוס – אחריי שנתיים בהן ניצחו בג’ירו מספרי שתיים מובהקים, פשוט אסור לשכוח את הרוכבים בצל הכוכבים. מכל הפמליה שמגיעה עם ברנאל, דניאל מרטינז הוא הבשל ביותר, היחיד שיודע לרכב טוב גם בנגד השעון וגם בהרים. הוא מספר 2 בשירות האימפריה הבריטית, ויכנס לפעולה במקרה שהגב של ברנאל יכה שוב. 

ג’אי הינדלי, DSM – בשנה שעברה האוסטרלי עשה את מירוץ חייו בג’ירו, הוא להט בשבוע השלישי כל הדרך אל המקום השני בפודיום, צמוד למלג’יה רוסה. הסטארטליסט בג’ירו הנוכחי חזק בהרבה משנה שעברה, הינדלי יעבוד קשה אם הוא מכוון גם הפעם לשלישייה הפותחת.

וינצ’נזו ניבאלי, טרק סגפרדו – הכוכב האיטלקי הגדול של דורנו מופיע פה אך ורק בגלל העבר המרשים שלו. על הכביש ניבאלי איכזב השנה ואז התרסק שבוע לפתיחת המירוץ, זה לא נראה טוב כרגע מבחינת הכריש.

יו קארת’י, EF1 – הבריטי ענק הממדים לובש ורוד כל השנה במדי EF1, הטופ 10 בכיס שלו והוא ינסה לדחוף כמה שיותר לכיוון החמישייה והפודיום.

 

בכתבה הבאה: מה קורה בסטארטאפ ניישן?