בכל שנה 2 חברים וותיקים בענף האופניים מקיימים טקס קבוע: הראל נחמני וגיא חלמיש יוצאים לרכיבה מקדימה על את מסלול גראן פונדו ערבה. לקחנו כמה חברים והבאנו לכם טיפים מהאירוע עם המסלול המגוון והעשיר ביותר שיש בישראל.

להרשמה לאירוע לחצו פה

1. שווה להגיע לילה לפני  

תופעה של רישום לאירועים ברגע האחרון בישראל היא סימפטום ידוע: אנחנו לא אוהבים להתחייב, לא מתכננים מראש, ודוחים כל מה שאפשר לדחות. אבל יש לזה מחיר: ההרשמה המוזלת והמוקדמת מסתיימת, ואם לא תתעוררו מוקדם לא יהיו לכם צימרים קרוב לאירוע. אם תרצו להנות מרכיבה נעימה יותר, אחרי שינה ארוכה וטובה יותר, תצטרכו להזמין מוקדם. השנה יש עוד יותר לחץ על כל תיירות הפנים ויכול להיות שכשתקראו את הכתבה הזו כבר תצטרכו להכין אוהל במקום לפנטז על צימר בוץ מגניב בערבה…

מימין: הראל, מקס, זמיר, עדי ומאחורי המצלמה גיאחה

2. עקצו גם ביום שישי

כבר היינו פה באזור לא פעם, ואפילו יצרנו סרט ומתכון ליומיים מדהימים בשטח, אבל כל פעם שמגיעים לפה מגלים את השלווה הזו מחדש. מרגישים את הדופק יורד כמה פעימות, את הסטרס נעלם. רוגע. קצב אחר של חיים, ונוף שפשוט מייצר שקט פנימי. לכן מומלץ לבלות פה מעבר לאירוע. נצלו את הגראן פונדו לסופ”ש רכיבה שלם. אנחנו עקצנו בעוד רכיבה באיזור בדרך לשם (להר חריף וחזרה מבה”ד 1). 

כביש ערבה

3. כביש הערבה – טיסה מאופקת

ההתחלה מגניבה: כמה פעמים סגרו עבורכם את כביש הערבה כדי שתוכלו לטוס את הקילומטרים הראשונים ברכבות מטורפות? רק נזכיר פה שגם אחרי הערבה, יש עוד 100 קילומטרים לא קלים לפניכם אז הטיפ הכי חשוב פה הוא לשמור על הכוחות לאחר כך.  טיפ שני זה לא לאבד בשום אופן את הדראפטינג על הרכבות במקטע הזה – המהירויות פה תמיד גבוהות מדי (כי יש אנשים שלא קראו את החלק הראשון של הטיפ הזה) ובשניה שאיבדתם גלגל הסתכנתם בעבודה איטית בודדה בהמתנה לרכבת הבאה. תהנו מהאפשרות הייחודית הזו לרכוב במקום שבשגרה וביום יום מאוד מסוכן לרכוב בו. 

אל מעלה עקרבים

4. ה15% הופך את ה11% לקלים

אפקט ההפתעה שחווים אחרי הקירות של התחלת מעלה עקרבים הוא מדהים. פתאום לאחר שהשרירים התמודדו עם הקיר הקיצוני והשוק של ההתחלה, ה 11% שמגיעים לאחר מכן נראים קלילים. הוכחת הפסיכולוגיה ומקומה וחשיבות היחסיות לא רק לפיזיקה אלא גם לתפישה האנושית. 

הצטרפו חינם לניוזלטר התכנים האיכותיים שלנו:

מאשר משלוח פרסום ועדכונים

מעלה עקרבים ערבה

5. גראן ערבה: מסלול פשוט ונכון יותר

130 ק”מ על כ 1450 מ’ מצטברים וכולם רוכבים את אותה ההקפה. אפשר לעצור כמו בני אדם בתחנות ההזנה, ואין חשש שתפספסו משהו.

המסלול הזה פשוט מדויק ונוח. המרחק הוא כזה המאפשר לכל מי שרגיל לרכוב 90-100 ק”מ בשגרה לעמוד בו עם הפסקה או שתיים. הגובה המצטבר מתאים לכל מי שעושה את הרי ירושלים או הכרמל פעם אחת לפחות בשבתות, והמעגליות- נוחה בלוגיסטיקה לכולם. הוא מצטיין במיוחד בגיוון שבו: הטיסה בערבה, המקטע היפה המוביל למעלה עקרבים, המעלה עצמו, מישור רותם, הכביש הנסתר בין המפעלים, מקטע הגרבל המיתולוגי בנחל צין ולבסוף דרך השלום: כל מקטע נותן חוויה אחרת לגמרי.

מעלה עקרבים

6. אל תפחדו מהגראבל – האופניים לא יהרסו

באחת מרכיבות ההכנה היו איתנו שני רוכבי כביש ללא שום נגיעה לאופני הרים. השניים האלה שלא רגילים לכורכר הראו לנו איך נראים רוכבים שחוששים ממקטעי הגראבל של האירוע הזה. רמת ההיסטריה אינה מוצדקת: קחו זאת כחוויה וקראו את הטיפים פה בהמשך לחציה קלה יותר של המקטע: 

ישנם שני מקטעים כאלה: אחד קצר יחסית וברמת תחזוקה טובה מאוד, כמעט אספלט מייד לאחר הפנייה שמאלה מהמפעל הראשון שנתקלים בו. זה מקטע קצר שהופך לכביש די מהר והוא non issue אפילו לטריאתלטים כי הוא מוחלק הייטב. 

אופני גראבל ערבה

המקטע המשמעותי יותר נמצא למטה אחרי שיורדים לנחל צין בין המפעל השני למעלה עקרבים. כ8 ק”מ של גראבל גס יותר, שקשה למצוא בו קו חלק. מקס היה מבועת שהאופניים שלו יהרסו- אל דאגה, אם אין לכם איזה סדק נסתר באופניים עוד קודם לכן, הם מסוגלים להחזיק את זה.

גראבל

7. בגראבל המהירות היא חבר 

אצל רבים הפחד מהגראבל גרר רכיבה גרועה שרק מגבירה את הקושי: לאט במקום מהר. זכרו שהמהירות היא חבר בגראבל. טוסו כמה שיותר מהר ובכך רק תורידו את כמות הויברציות באופניים, תסיימו את המקטע מהר יותר ובקלות נעימה יותר. 

ערבה תיכונה מעלה עקרבים

8. בגראבל- חפשו את הקו

בד”כ לצד המסלול בחלק הכי צמוד לשול שלו יש פס אדמה רכה יותר ופחות הרוס מתופעת פסי ההרעדה שמייצרות המכוניות על דרכי העפר. הביטו קדימה וחפשו כל הזמן את הנתיב החלק יותר. פה ושם הוא לא קיים אבל קילומטרים רבים ניתן לשפר דרמטית אם רוכבים ממש על הפס הכי צדדי של המסלול. גם בהקשר בורות ומכשולים- תנו מבט קדימה כדי לזהות אותם מבעוד מועד ולבחור נתיב.

להרשמה לאירוע לחצו פה

9. בחציית נחלי ערבה – האטו

השנה היינו והיה יבש לגמרי ויחסית נקי במעברי המים בכבישים, אבל אם עד האירוע יהיו קצת שטפונות, אז בכל מקום בו יש שאריות מנחלים שחוצים את המסלול יכול להצטבר מעט חול רך וכניסה מהירה לתוכו יכולה להיות מסוכנת. אם יש אדמה על הכביש הגבירו את רמת הזהירות. זה קיים לפני מעלה עקרבים, לאחר הירידה התלולה לנחל צין, שוב ליד מעלה עקרבים כשחוזרים לשם, ובדרך השלום יש סיכוי לכך בכמה מקומות בשנים גשומות. 

10. שחררו חלק גוף עליון והחזיקו (חלש) בדרופים

טונוס שרירים גבוה מדי יעייף אתכם ויפגע בזרימה שלכם על הגראבל. החוכמה היא להיות רפויים בחלק הגוף העליון ולא לאחוז בעוצמה ובהיסטריה את הכידון. החזיקו אותו בחלק התחתון למטה – בקצה הכידון רמת הויברציות הכי פחות חזקה. רצוי מדי פעם, במיוחד במקטעים היותר מטרטרים לזרום עם תחת באוויר ולא כל הזמן לשבת על האופניים. באופן הזה תוכלו לתת להם לרקוד תחתיכם בעוד שאתם זורמים ומשתמשים בשיכוך המרפקים והברכיים מעליהם. אחרי שתתפסו מיומנות בגישה, תוכלו בקטעים הבעייתיים במיוחד גם גם לתת לכידון לרקוד לכם מתחת לידיים ועדיין לשמור עליו עם אחיזה מכוונת.

גראן פונדו ערבה

11. דרך השלום מדהימה – אבל שמרו כח

אחרי שחוצים בחזור את כביש הערבה וממשיכים מזרחה אל דרך השלום, קל להיזכר בחווית הדהירה של תחילת האירוע על דרך הערבה. שם, כשהדבוקות היו טריות וצפופות הגעתם מהזינוק לעיר אובות במהירות ובקלות. אבל החזור הוא איטי בהרבה, עם פניות ותיור באחד מהכבישים המישוריים הכי יפים שיש בישראל: דרך השלום, שממנה אפשר לראות את כביש הערבה הירדני ממש במרחק נגיעה. 

לחצו פה לבייקפאנל בטלגרם: מה שמעניין על אופניים!

זו דרך קטנה, יפהפיה ממש בין המושבים והמטעים, ולאורך החוורים היפים של הבקעה. רק שאתם כבר אחרי 100 ק”מ ברגליים, וכל רכיבה שלנו שהיא מעל ל100 ק”מ אינה קלה. יש לכם פה עוד 30 ק”מ של עבודה, כלומר לפחות שעה נוספת, אל תוך טווח השעות והרכיבה שרוב הרוכבים פחות מורגלים בהם. זה לא קל, אבל לפחות זה בנוף מדהים!

ערבה

12. קחו קרם הגנה! 

לקחנו איתנו את נציג הפזורה הסובייטית מקס, שלמד על ה-4 ראשי שלו מה זה אומר לא למרוח קרם הגנה בשמש מדברית של יום שלם. הטמפרטורות ברכיבת ההכנה שלנו היו מושלמות – לא חם ולא קר, אבל השמש עושה את שלה. הביאו קרם הגנה, מרחו בשפע גם על הידיים והרגליים מתחת למחממים – כשאלה יירדו (והם ירדו לאחר הבוקר הקר!) יהיה לכם סוג של הגנה. אני ממליץ להביא גם בקבוקון נוסף למילוי אמצע מאחר ו3 שעות מזיעות מביאות את הקרמים האלה לקצה היכולת. רק אל תמרחו הרבה מעל לעיניים שלא ישרוף עם הזיעה…

לרישום לגראן פונדו ערבה לחצו פה

גיא חלמיש

כתב, צילם ומקווה שעזר: גיא חלמיש